תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"חקלאות היא ביטחון. כל חקלאי ממלא תפקיד מרכזי בשמירת הארץ"

בימים אלה, כאשר אנו מציינים 70 שנים למדינה, חשוב להזכיר כי החקלאות היא שותפה בכירה בהקמתה של מדינת ישראל. מצב החקלאים אמנם אינו פשוט, אך למרות הקשיים ישנן גם סיבות לאופטימיות. נפגשנו לשיחה עם צבי אלון, מנכ"ל מועצת הצמחים, על החקלאות והחקלאים, על פעם והיום, על ההווה ועל העתיד

לא קל להיות חקלאי בישראל, וחקלאים רבים נאבקים על קיומם ועל תדמית החקלאות" אומר אלון. "למרות זאת, שמה של חקלאות ישראל הולך לפניה בעולם כולו. חקלאינו הם מהטובים והיעילים בעולם, והחקלאות הישראלית מגיעה, למרות הקשיים, להישגים מעוררי הערכה. גם כשמספר החקלאים ממשיך להצטמצם, בדומה למרבית המדינות המפותחות, היקף הייצור השנתי נותר מרשים, כ-30 מיליארד ש"ח בשנה, גיוון המוצרים ממשיך להתרחב ואיכותם נשמרת ברמה גבוהה. רובו של הייצוא החקלאי, בתמיכה ובסיוע של מועצת הצמחים, ממשיך - וזאת על אף קשיים מרובים".

מהן המשימות הלאומיות של החקלאות בישראל?

אלון: "עוד לפני קום המדינה, מיקומם של הישובים החקלאיים לא נקבע משיקולים מקצועיים, אלא משיקולים לאומיים של יישוב הארץ. העדפת השיקול הלאומי גורמת לרוב לחסרון כלכלי משמעותי. לדוגמה, יישוב אלפי משפחות בגבול הצפון במשקים עם 10-15 דונם בלבד למשפחה, נעשה כשיקול לאומי. באותו מקרה, העדפת השיקול הכלכלי הייתה גורמת להקמת 10 חוות בלבד בשטח של כ-5,000 דונם כל אחת. מציאות כזו, בעיקר בפריפריה, מחייבת מדיניות סיוע נבונה ואחראית".

פריון בחקלאות גרף
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ועיבודי בנק ישראל 2016

ומה לגבי החקלאות בדרום הארץ?

אלון: "הפרחת המדבר היא היהלום שבכתר החקלאות והציונות. כמות הייצור החקלאי למ"ק מים בישראל היא ייחודית בעולם. שיטות גידול מתקדמות, מערכות השקיה מהפכניות וחסכוניות, אקלום מינים מיוחדים למדבר, השקיה במי שפכים מטוהרים - כל אלה, מתבצעים על ידי המו"פ וחקלאי הנגב המקצוענים, ומהווים דוגמא לעולם כולו". 

כיצד מסייעת המדינה לחקלאות?

אלון: "הסיוע הממשלתי ב-60 השנים הראשונות למדינה תרם להקמת מאות ישובים. לצערנו, בשנים האחרונות נושבת "רוח קרה" כלפי הסקטור החקלאי. יש להחזיר את החקלאות למקומה הנכון בסדר היום הלאומי. מאפייני החקלאות שונים מתחומים אחרים; זהו תחום רגיש, שצריך להתמודד עם איתני הטבע. לכן, למרות שחקלאינו הם מהטובים בעולם, דרושה מדיניות חקלאית שקולה ואחראית, כך שלפחות קיר אחד בבית הרוטט הזה, ה'חקלאות', יהיה יציב. שאר הקירות - אקלים, מזיקים ומחלות, מוצרים מתכלים, שערי המטבע - מצטיינים בחוסר יציבותם".

ומה לגבי מקומן של מועצות הייצור בארץ?

אלון: "מועצות הייצור הן מודל ייחודי וחריג, שתרם רבות לשגשוג חקלאות ישראל. חקלאות המורכבת מאלפי משקים קטנים, המהווה דוגמא ומופת לעולם כולו (במושגי ארגון הסחר העולמי-חקלאי עם משק קטן מ-100 דונם נחשב ל"טעון טיפוח"). מועצת הצמחים היא המנוף היחיד לקידום החקלאות ולשמירת רמתה הגבוהה, יחד עם החקלאים ומשרד החקלאות. הפעילות המשולבת של המועצות והחקלאים היא סוד הצלחתה של חקלאות ישראל. עלינו לעשות הכל כדי לשמור על המודל שהוביל ומוביל אותנו להצלחות חקלאיות גדולות, בארץ ומעבר לים. התרשים של בנק ישראל שלפנינו מדבר בעד עצמו".

צבי אלון, מנכ"ל מועצת הצמחים
מועצת הצמחים

דיברנו על ייצור. מה לגבי ייצוא?

אלון: "ענפי הצומח עושים חיל בייצוא עשרות שנים, ולראיה - הייצוא הוא שליש מהיצור השנתי שלהם. מעטות המדינות שמגיעות להישג מרשים כזה. החורף בישראל מתון, כך שניתן לייצא פירות וירקות לאירופה, שם הייצור בחורף מצומצם, תוך עלויות שינוע נמוכות. אזורי הערבה, הבקעה, עוטף עזה והנגב מייצאים, ירקות, פירות, הדרים ופרחים לרחבי העולם. עם זאת, מדי פעם בתקופות קשות כמו התקופה הנוכחית בה שערי המטבע 'בעייתיים', יש מקום לסיוע ממשלתי  עד שהמציאות תשתנה".

ולסיום, מהם אתגרי העתיד של החקלאות בארץ?

אלון: "למרות שחשיבותה לא מוטלת בספק, החקלאות בארץ מוצאת עצמה כיום מאוימת, תלויה בעיקר בחסדי גורמים פוליטיים. ראוי שנתייחס לחקלאינו בדומה לנעשה במדינות ה-OECD המפותחות, בהן לחקלאים מעמד
מועדף והם נתפסים כמי שמתמודדים עם הטבע ושומרים את המולדת יפה וירוקה. ביצועי החקלאים שלנו טובים לפחות כמו עמיתיהם מעבר לים, אם לא יותר. יש לנו אתגרים רבים נוספים, בהם התמודדות עם מחלות ומזיקים, הרחבת יעדי הייצוא, פיתוח מוצרים חדשים, שיפור איכויות, ייעול הוצאות הייצור, הקמת מערכות שיווק ויצוא חדשניות ויעילות, הגדלת פעילויות המו"פ ועוד".

"חקלאות היא ביטחון", מסכם אלון, בצטטו מדבריו של פרופ' ארנון סופר. "בעוד שחיל האוויר מגן על השמיים כזרוע הארוכה של צה"ל, החקלאי ממלא תפקיד מרכזי בשמירת הארץ. אף יחידה צבאית לא תיתן מענה לאחיזה ממשית של הארץ, אלא רק החקלאי. חקלאות היא גם 'תרבותו של עם', רבים מהשירים, הריקודים, סיפורי וציורי הטרקטור והמחרשה, ריח ההדרים - הם מהחקלאות. חקלאות היא סביבה, איכות חיים, חמצן ומרחבים ירוקים, והחקלאים - הם מעצבי הנוף הירוק של ישראל. מדינה חפצת חיים חייבת לשמור עליהם ואותם".

כתבות שאולי פיספסתם

*#