תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סוד ההצלחה של העסק המשפחתי - שחם אריכא

עמי אריכא, מנכ”ל חברת שחם אריכא, מספר כיצד בית מלאכה משפחתי לייצור מדרגות שהוקם לפני יותר מ-80 שנה בתל אביב הקטנה הפך לחברה מובילה בארץ בתחום הבנייה, ומהי הדרך המוצלחת לניהולה

כאשר נכנסים לאחד מבנייני תל אביב הישנה, אלו שנבנו אחרי שנות ה-30 של המאה הקודמת, ניתן עדיין לראות בתוכם את המדרגות המיוחדות שיצר יהודה אריכא, מייסד חברת שחם אריכא. הוא למד את מלאכת ייצור המוזאיקה מאנשי מקצוע איטלקים שעבדו בארץ בהקמת תחנות המשטרה האנגליות, ובשנת 1931 פתח את בית מלאכה ליצור מדרגות מוזאיקה בתחילה בשכונת שבזי בתל אביב הקטנה, ובהמשך, בשנת 1961, הקים יחד עם דני אחי באזור התעשייה באשדוד את המפעל המשפחתי. בהמשך הצטרף האח הגדול, יואל, שעדיין ממשיך לעבוד עד היום, בגיל 84, מספר בנו של המייסד ומנכ"ל החברה, עמי אריכא. "הם צפו את ההתפתחות המטאורית שעברה אשדוד והחליטו שזה המקום הנכון לפתוח בו מפעל”. באותן שנים יוצרו המדרגות לאשדוד ועם ההתפתחות של המדינה, השתלבו המדרגות של המפעל המשפחתי במקומות נוספים בארץ.

קרוב ל-40 שנים התמקדה החברה בייצור מדרגות, כאמור, עד שבשנות ה-70 הוחלט להרחיב את הפעילות לתחום ריהוט גן ורחוב. החברה הפכה למובילה של התחום בישראל, תוך שהיא מתכננת, מייצרת ומתקינה ריהוט גן ורחוב ברשויות מקומיות רבות. "ישראל הפכה למובילה בתחום הזה בעולם, ובמדינות רבות מסתכלים על מה שאנחנו עושים כאן ומעתיקים אותנו”, מספר עמי. "לא פעם, אחרי שאנחנו מפרסמים קטלוג עם עיצובים חדשים לריהוט גן ורחוב, מחקים אותנו במדינות כמו איטליה, ספרד וסין. אני מוכרח להגיד שגם כאן - בישראל - אנחנו רואים מידי שנה חיקויים לעיצובים שלנו. אני לא יודע אם להתרגז מזה או לשמוח”.

בתחילת שנות ה-80 התפתחה הפעילות בתחום ריהוט רחוב, מה שאיפשר לה להיות החברה הראשונה בענף הבנייה הישראלי לקבלת את תקן האיכות ISO. באחרונה קיבלה החברה את התו הירוק עבור פעילותה בתחום ריהוט הגן והרחוב בזכות שימוש באגרגט ממוחזר לייצור של מוצרי ריהוט הגן והרחוב.

עמי, דני ויואל אריכא
יח"צ

שמירה על אחדות המשפחה

האתגר הראשון עליו מצביע עמי הוא ניהול העסק המשפחתי מעל 80 שנה. "ניהול עסק משפחתי זה 'אומנות בניהול ציפיות', לכל אחד מבני המשפחה השותפים יש ציפייה אחרת מהעסק המשפחתי, דבר שמושפע גם מתקופות שונות בחיים", הוא מסביר, "גם בדור הראשון, גם בדור השני ועכשיו בדור השלישי. אנחנו מתמודדים עם זה בכך שאנחנו מחזקים את הערך המשפחתי. כאשר כולם מכירים בערך זה, הציפיות הן בהתאם, והאחדות המשפחתית קודמת לתרומה האישית”.

כיום הדירקטוריון מורכב בעיקר מבני הדור הצעיר - אשר כל אחד מהם מגיע מרקע מקצועי שונה וכולם נפגשים באופן קבוע כדי לשמר ולחזק את המפעל. לכולם חשובה פעילותו של המפעל המשפחתי כגורם משותף המאחד את המשפחה, אומר עמי. "ההשתלבות של הדור השני בתפקידי מפתח בחברה, בלהה מנהלת קשרי משפחה, יובל כמנהל שיווק ואפרת כמנהלת פיתוח, משדר המשכיות של ה-DNA המיוחד של החברה. בני הדור השני מתמודדים עם אתגרים מיוחדים בנוסף לניהול השותף של החברה, והעובדה שכרבע מהעובדים שלנו מועסקים כבר מעל ל-20 שנה ובנוסף עובדים ותיקים הרואים עצמם כחלק מהמשפחה המורחבת, מהווה גורם נוסף שעוזר לנו ולבני הדור השני לשמור על העסק המשפחתי המיוחד".

תרומה לקהילה

גולת הכותרת של הפעילות המשותפת למשפחה ולחברה היא הפעילות למען הקהילה. במשך כ-15 שנה, לפני ראש השנה, מתאספת המשפחה המורחבת למבצע תרומה למען הקהילה. "בשנים האחרונות סייענו לשפץ מעונות לנשים מוכות, לילדים בסיכון, לחיילים בודדים, מוסדות פילנטרופיים שונים וכיו”ב – ולאחרונה הרחבנו את הפעילות גם לעובדי החברה.” זה חלק מההווי המשפחתי של משפחת אריכא ושל חברת שחם אריכא", מסביר עמי. "כמו שאמרתי, הקהילתיות והמשפחתיות הן ה-DNA שלנו והן מאפשרות ומצדיקות את עתידה של החברה".

בהמשך: יציאה אל העולם

השלב הבא בהתרחבות המתוכננת של שחם אריכא הוא ייצוא, בעיקר של ריהוט גן ורחוב. "עד כה הייצוא שלנו היה מינורי, אבל אנו רואים שיש ביקוש מפתיע לטובה באירופה למוצרים שלנו", אומר עמי. “אנו עובדים ומשקיעים בתשתית לפעילות הזו, ומאמינים שהמשך הגידול הבא בפעילות החברה יבוא בעיקר בפעילות לחו"ל. אנחנו מהמתקדמים בעולם בעיצוב המרחב הציבורי, יש לנו מה לתרום ונראה לנו שיש גם ביקוש. זה מסע למרחקים ארוכים שלא מרתיע מפעל ותיק".

כתבות שאולי פיספסתם

*#