תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איגוד תעשיית מוצרי הבנייה והצריכה: הישגים ואתגרים

לרגל חגיגות 70 שנה למדינה, אורן הרמבם, מנהל איגוד תעשיות מוצרי בנייה והצריכה של התאחדות התעשיינים בישראל, מספר על ההישגים והאתגרים בשנים האחרונות בתחום

איגוד תעשיות מוצרי הבנייה והצריכה של התאחדות התעשיינים כולל כ-350 חברות תעשייה, ובמסגרתו פועלים הענפים הבאים : פלסטיקה וגומי; חטיבת הבניה (חומרי בנייה, אבן ומחצבות); תמרוקים; דפוס, נייר וקרטון; אריזות; רהיטים ומוצרי עץ; טחנות קמח; ומוצרי צריכה.

האיגוד מספק למפעלי התעשייה החברים בו פתרונות אל מול מגוון האתגרים הניצבים בפני התעשייה, בנושאי רגולציה, הפחתת עלויות, הטמעת חדשנות ופיתוח עסקי. השירות ניתן הן בייעוץ למפעל הבודד והן בטיפול בסוגיות רוחביות המשפיעות על הענפים השונים.

שני ענפים משמעותיים הפעילים באיגוד הם: הפלסטיקה והגומי, וענף חומרי הבניה. לדברי אורן הרמבם, מנהל איגוד תעשיות מוצרי הבנייה והצריכה, בשני תחומים אלו כמו ביתר התחומים באיגוד, המוטו על פיו הוא פועל הוא קידום החדשנות.

אורן הרמב"ם
יח"צ

חדשנות באיגוד תעשיות מוצרי הבנייה והצריכה

“תכנית העבודה שלנו כוללת כמה מישורי פעילות הקשורים להטמעת חדשנות”. אומר הרמבם. “כל ענף משתלב במודל החדשנות בהתאם ליכולותיו, ובהתאם לנקודה שבה הוא נמצא מבחינת הרמה הטכנולוגית ורמת החדשנות שכבר מוטמעת בו”.

כיצד החדשות מוטמעת בשני הענפים – הפלסטיקה והגומי, וענף חומרי הבנייה?

“שני הענפים הללו שונים זה מזה במאפיינים, כאשר אחד ההבדלים המרכזיים הוא בייצוא. ענף הפלסטיקה והגומי מוטה ייצוא: היקף המכירות שלו כ-17 מיליארד שקל בשנה, וכמחצית המכירות מופנות לייצוא, בעוד שבענף חומרי הבניה, הרוב המכריע, 80-90% מיועד לשוק המקומי, לעולם הבניה”.

כיצד החדשנות בענף הפלסטיקה והגומי משפיעה על הפריון?

“למשקל הייצוא יש מתאם עם הפריון. ככל שהמפעל מוטה ייצוא בשיעור גבוה יותר כך הפריון שלו גדול יותר, כיוון שיצואנים חייבים להיות יעילים יותר ולספק מוצרים בעלי ערך מוסף גבוה ולהפך – ככל שהמפעל יעיל יותר בפיתוח מוצרים חדשניים יש סיכוי גבוה יותר שהוא ייצא אותם. זה מביא לכך שענף הגומי והפלסטיקה נמצא יחסית במקום גבוה בפריון שלו בהשוואה לענפי תעשייה מסורתית אחרים, כגון מזון או ריהוט.

אלמנט נוסף שתורם לחדשנות בענף הפלסטיקה והגומי הוא המודעות הגבוהה, יש הרבה מאוד חברות פלסטיקה שעושות שימוש במסלולים של הרשות לחדשנות.

לכן, בחברות הפלסטיקה, הדגש שלנו הוא לא בהגדלת המודעות של המפעלים להטמעת תהליכי חדשנות, כיוון שהן כבר פועלות בתחום, אלא לקדם בהם מודל של ‘חדשנות למתקדמים’”.

כיצד זה בא לידי ביטוי?

“למשל, ערכנו מפגש עם מכון מחקר - מרכז הפלסטיקה והגומי,  על מנת להטמיע ננו טכנולוגיה בתעשיית הפלסטיקה. מדובר בחדשנות מתקדמת.

פעולות נוספות שאנו מיישמים בתחום החדשנות המתקדמת לענף:

מקדמים חיבור בין מכוני המחקר - מרכז הפלסטיקה והגומי ומכון הקרמיקה לבין התעשייה.

מנגישים את מסלולי התמיכה של הרשות לחדשנות למפעלים כדי לתמרץ אותם להטמיע חדשנות במוצרים ובתהליכים.

בטווח הבינוני והארוך: נקים HUB חדשנות שירכז את הייעוץ והתמיכה של מכוני מחקר, גופי אקדמיה, ויועצי סטארט אפים לחברות התעשייה.

זה רלוונטי לשני הענפים כשה- HUB רלוונטי בעיקר לענף הבניה”.

מהם האתגרים וההישגים של האיגוד בענף הבניה?

“אחד האתגרים המשמעותיים הוא מחסור בחומרי גלם. למשל, קיים מחסור בסוגים מסוימים של חול לענף הבנייה וכשמסתכלים 5-6 שנים קדימה, עלול להיווצר מחסור באגרגטים נוספים.

ההתמודדות נעשית בשני אופנים: הראשון, מול הרגולציה, למשל ע”י פעילות לשיווק קרקעות למחצבות חדשות שיפיקו את החומרים הללו. האופן השני הוא בעולמות החדשנות: להגדיל שימוש בחומרים ממוחזרים.

אתגרים נוסף בענף הבנייה הם בפן של כחול-לבן: הולכות להיכנס לישראל חברות בניה סיניות שיבצעו פרויקטים משמעותיים וחשוב להבטיח שמי שיספק את החומרים לחברות הללו יהיו יצרנים כחול לבן. בנוסף, במפרטי מחיר למשתכן, אין העדפה לכחול לבן אלא למחיר המוזל. מחיר למשתכן יתפוס נתח הולך וגדל מהתחלות הבניה וחשוב לנו שהחברות הישראליות לא ייפגעו מכך. אנו פועלים מול משרד השיכון כדי לשלב העדפה לתוצרת הארץ במפרטים”.

מהו החזון העתידי של האיגוד?

“החזון הוא חדשנות. זהו המוטיב המרכזי שאני מנחיל בכל הענפים באיגוד, שנמצאים תחת איום של ייבוא וייצור זול משמעותית במדינות כגון טורקיה וסין. ללא הטמעה של חדשנות גם במוצרים וגם בתהליכי הייצור (הטמעת ייצור מתקדם כגון הדפסות תלת ממד, חיישני IOT וכד’) לא יהיה ניתן להתקדם”.

כתבות שאולי פיספסתם

*#