תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תעשייה חכמה (4.0) מבית היוצר של בראודה

מאות הגיעו לכנס תעשייה-אקדמיה ה-8, שהתקיים במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל, ועסק באתגרים ובהזדמנויות בדרך להגדלת הפריון של התעשייה המסורתית בין המשתתפים: נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, ומנכ"ל הרשות לחדשנות, אהרון אהרון

אות תעשיינים, חוקרים ואנשי אקדמיה השתתפו בכנס תעשייה – אקדמיה השמיני, שנערך במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, כרמיאל. השנה עורר הכנס התעניינות רבה במיוחד בזכות הנושא החם - אתגרים והזדמנויות במעבר לתעשייה חכמה (תעשייה 4.0), הנמצא בראש סדר היום של התעשייה הישראלית.

את הכנס פתח נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק. הוא סקר את מגוון קשרי הגומלין בין המכללה לבין תעשייה וציין כי זה המוסד האקדמי היחיד אשר הוסיף לייעוד שלו את הגדלת הפיריון בתעשייה הישראלית.

במסגרת המושב הראשון בכנס, התקיימה הרצאת מליאה מפי נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, שעסקה בתעשייה החכמה והשפעתה על הפריון והתחרותיות. בדבריו ציין ברוש כי השקעה בכח אדם ברמה גבוהה, חדשנות ומעבר לתעשייה 4.0 ישפרו את כושר התחרות של התעשייה הישראלית בשוק הגלובלי. "אם לא נשכיל לייצר פה כח אדם ברמה הכי טובה שאפשר, פשוט אין לנו סיכוי. אנחנו חייבים להגדיל את הפריון! לא חשוב איזו מכונה תקנו, כמה תהיה מתוחכמת ומהירה - ללא כח אדם מתאים אי אפשר להפיק ממנה את המקסימום. אני מאוד מקווה ששיתוף הפעולה של התעשייה עם האקדמיה וגם עם משרד החינוך יעזור לנו להגיע מהר ליעדים אלו. הייחודיות של המכללה האקדמית להנדסה בראודה היא בשיתוף הפעולה עם התעשייה, כדי להפוך בסופו של דבר את הידע האקדמי למעשי. לכן אנחנו אוהבים לקלוט כח אדם מהמוסד הזה, כי אנחנו מקבלים את שני הדברים יחד- ידע ופרקטיות. אני חושב שבהיבט של הקניית ידע וניסיון מעשי, המכללה האקדמית להנדסה בראודה נמצאת לפני כולם".

כנס תעשייה-אקדמיה במכללה האקדמית להנדסה בראודה

לאחר מושב הפתיחה התקיימו מושבים מקבילים שעסקו בהיבטים של התמודדות התעשייה הישראלית במעבר לתעשייה חכמה ובשיתוף הפעולה עם האקדמיה, שנועד להשיג יתרון יחסי בעולם תעשייתי משתנה, ביניהם: האתגר האנושי במעבר לתעשייה חכמה, שילוב טכנולוגיות חכמות בתעשייה, ערוצי התמיכה במפעל החכם, ניסיונם של מפעלים במעבר לתעשייה חכמה ועוד. כמו כן התקיים פאנל בנושא: "ייצור מתקדם הלכה למעשה" בו הוצגו סטרטאפים שונים בתחום שכבר פועלים במפעלי התעשייה בארץ.

במושב המסכם הציג מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון את תכניות רשות החדשנות לתמיכה בתעשייה חכמה. לדבריו רשות החדשנות מסייעת רבות לתעשייה ולשילוב בינה לבין האקדמיה. "אנו מעורבים כמעט בכל הרבדים – במפעלי התעשייה שדרך התכנית שלנו לייצור מתקדם נעביר למתכונת רווחית ע"י הכנסת אוטומציה, תהליכי מחקר ופיתוח, תמיכה בסטארטאפים בכל השלבים ובסטארטאפים שעובדים עם התעשייה. אנחנו חולשים על כל מערכת החדשנות ותומכים בכל פעילות, כאשר הדגש שלנו היום בפריפריה. אנחנו עובדים בצמוד לשר הכלכלה ותומכים רבות בפריפריה".

בדברים שנשא ד"ר משה שביט, מנכ"ל אופק אשכולות – חברת היישום של המכללה ויו"ר הכנס, ציין כי התעשייה החכמה – המשקפת את המהפכה התעשייתית הרביעית בת דורנו, מציבה אתגרים רבים בצד הזדמנויות גדולות לשיתופי פעולה בין אקדמיה לתעשייה ופיתוח סטרטאפים לטובת המשק. "המהפכה התעשייתית הרביעית עשויה להביא לשיפורים בפריון, בזמני האספקה, להורדת עלויות בעשרות אחוזים. השיפור המהפכני ביותר נעוץ במודלים עסקיים חדשים שישפרו את כושר התחרות באופן דרמטי. בכנס התמקדנו בתרומת האקדמיה ומכוני המחקר להצבת התעשייה הישראלית בחזית. בכנס הוצגו דוגמאות חיות מניסיונם של מפעלים שנכנסו כבר לתעשייה חכמה ומסלולי התמיכה למפעלים שרוצים להיכנס לתחום. הוצגו גם טכנולוגיות חדשות המובאות על ידי סטרטאפים חדשניים וגם על ידי חברות ותיקות יותר עם ניסיון כספקים לתעשייה חכמה" ציין ד"ר שביט.

כנס תעשייה-אקדמיה במכללה האקדמית להנדסה בראודה

"הכנס כוון לגובה העיניים בהשתתפות אנשי תעשייה, אקדמיה וממשל רבים ואני בטוח שכלל המשתתפים הפיקו ממנו תועלת רבה" הוסיף ד"ר שביט.

הקשר בין המכללה לתעשייה החל לפני למעלה מ-20 שנים בתכנית ההתמחות בתעשייה, במסגרתה נערכו אלפי התמחויות ופרויקטי גמר במאות מפעלים, וממשיך דרך פעילות חברת המסחור של המכללה "אופק אשכולות" מול התעשייה. לאחרונה הוכרז על שיתוף פעולה אסטרטגי עם איגוד התעשייה הקיבוצית, שתכליתו קידום התעשייה החכמה, תוך כדי הקמת אקו-סיסטם רשתי תומך של שותפים. המכללה רואה בתעשייה 4.0 נושא משמעותי ומשקיעה בו משאבים רבים במחקר, הוראה ופעילות מול התעשייה.

כנס תעשייה - אקדמיה מתקיים זו השנה השמינית במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל. הכנס מוקדש לזכרו של פרופ' יוחנן ארזי ז"ל, נשיא המכללה לשעבר, אשר פעל לקידום הקשר בין התעשייה לאקדמיה. במסגרת הכנס נערך טקס לזכרו והוענקו פרסי הצטיינות לסטודנטים שביצעו פרויקטי גמר נבחרים בתעשייה.

כתבות שאולי פיספסתם

*#