תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תעשייה בחזית הקדמה

פעם החקלאים הביטו לעננים וחיפשו את הגשם. היום הם מסתכלים על ענן ומחפשים פתרונות דיגיטליים שיאפשרו להם לנהל טוב יותר את שדותיהם. כך מכניסה כיל טכנולוגיה לאחד הענפים המסורתיים ביותר בעולמנו ולחיי היום יום שלנו

המצאות ופיתוחים הם בטח לא הדבר הראשון עליו חושבים כאשר שומעים על תעשייה מסורתית, ובוודאי כזו המייצרת דשנים לחקלאות העולמית. אבל ההתקדמות הטכנולוגית בעולם, המצאות וחשיבה יצירתית פורצת דרך – כל אלו הם חלק בלתי נפרד מהתעשייה הזו, ומאפשרים לחידושים הישראלים להגיע לכל פינה ברחבי תבל.

מעל 300 חוקרים פועלים במרכזי הפיתוח של כיל, וזה לא סתם מספר, זו דרך חיים. כיל היא חברה חדשנית בתפיסה ובתרבות הארגונית שלה. החברה פועלת במספר מרכזי פיתוח בארץ ובעולם לשם איתור ופיתוח מוצרים וטכנולוגיות חדשות בשיתוף פעולה עם חברות, מוסדות מחקר וגופים חיצוניים.

התפיסה הזו מגיעה לידי מימוש בתחום האגרו והדשנים – תחום מסורתי אליו נכנסה הטכנולוגיה ביתר שאת, תחת השם: Precision Agriculture כלומר: חקלאות מדייקת. חקלאות מדייקת במהותה מועילה לכל בעלי העניין: היא חוסכת עלויות לחקלאי, מטייבת את התוצרת ומקטינה את טביעת הרגל הסביבתית של הפעילות החקלאית. כל אלו גרמו לכיל להיכנס לתחום חדשני זה. כיום שוקדים בחברה על פיתוח חיישנים מיוחדים לצמחים ולקרקע, בוחנים שימוש בצילומי לוויין ומזל"טים יחד עם ביג דאטה, ומייצרים פתרונות דיגיטליים חדשים.

עציצים
shutterstock

"הדור הבא של החקלאים ידבר בשפה חקלאית חדשה, הגם שהתכלית שלה נותרה זהה – הגדלת היבול", אומר יו"ר כיל, יוחנן לוקר, "טכנולוגיית המידע הגיעה גם לחקלאות ולשם העולם הולך. לכיל יש הרבה מה להציע, עם פלטפורמת דשנים מיוחדים שכוללת מנעד רחב, מדשנים בסיסיים ועד דשנים שהם ברמת היי-טק".

כיל היא חברה ישראלית עם פעילות גלובאלית והיא המובילה בייצור אשלג באירופה והשישית בגודלה בעולם. החברה הינה יצרנית של מגוון מוצרים המבוססים על סלע פוספט, ובהם דשני פוספט, דשנים מסיסים ותרכובות זרחן לשוק המזון העולמי. לכיל יש יכולת ייחודית להתאים מגוון רחב של דשנים לחקלאים וגידולים על פי דרישה בכל פינה של העולם.

חקלאות מתקדמת דורשת הבנה רחבה ופרטנית של סביבת ייצור מורכבת ומשתנה. במונחים של תעשייה – חקלאי מבצע אינסוף תהליכי ייעול בייצור, בסביבה עתירת דאטה. יזמים וממציאים ישראלים כבר איתרו שיש כאן הזדמנות גדולה, וכיל נמצאת היום בקשר עם יזמים רבים עם רעיונות נפלאים על מנת לאפשר מתן מענה דיגיטלי שיאפשרו לחקלאי ייצור יעיל, מדויק וידידותי לסביבה. והכל על מכשיר נייד.   

"אנחנו חברה עם קשר אמיץ לטכנולוגיות וחדשנות. אנחנו חברה שממציאה ומפתחת כל הזמן", אומר אייל גינזברג,  ה- CTO של כיל ומסביר את המשמעות של להיות בחזית הפיתוחים: "אנחנו מאמינים גדולים בחזון, בשיתופי פעולה ובחלומות של אנשים: כל אדם שמגיע אלינו עם המצאה, עם תוצר, עם משהו שאפשר לפתח וקשור לעולמות שלנו – אנחנו נחשוב איך לשתף פעולה ולהפוך את זה לטוב יותר".

בכיל נפגשים חדשנות ויזמות ישראלית עם צרכים של חקלאים מכל העולם. חברה ישראלית, לדוגמא, בנתה לכיל אפליקציה המאפשרת לחקלאי סיני, ברזילאי והולנדי לקבל המלצת דישון בדשן שמיוצר באנגליה. בשיתוף עם חוקרים במכון וולקני, כיל מפתחת שימוש במכשיר נייד שיאפשר מדידת יסודות הזנה תוך כדי מעבר בשדה. המחסור במים, שהפך לבעיה עולמית, זוכה למענה בבחינת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים ושירות חישה מרחוק כדי לאפשר חסכון במים.

אך החוקרים והמפתחים של כיל לא עוסקים רק בצמחים אלא הרבה יותר מכך, בבני אדם: איך הופכים את סביבת המחייה שלנו לנקייה יותר, בטוחה יותר ונעימה יותר.

מעכבי בעירה, למשל, מאפשרים לשמור על הבטיחות שלנו במקרה של קצר חשמלי או תקלות שיכולות לגרום לשריפה, בכך שהם מעכבים את בעירת הפלסטיק במכשירים כגון: טלוויזיות, מחשבים, סמארטפונים, מזגנים ועוד. בעולם המכוניות האוטונומיות והבתים החכמים, בהם אלקטרוניקה רבה יותר, מפתחת החברה מעכבי בעירה ייחודיים המתאימים לצרכים המשתנים.

פיתוח נוסף של החברה המתבסס על תרכובות ברום, מאפשר אגירת אנרגיה בסוללות גדולות במטרה לספק אנרגיה נקייה וירוקה יותר.

כך, באותן מעבדות ואצל אותם מוחות כיליים, נקבל בשנים הבאות פרקט שנשרט פחות הודות לחומר ציפוי מיוחד, ומשטחים סטריליים שימנעו נוכחות חיידקי סלמונלה ואחרים.

כדי להוסיף ניחוח חדש ונעים לתחום החדשנות, לאחרונה פיתחו במעבדת המו"פ של כיל מוצרים תעשייתיים, דאודורנט מיוחד המכיל מגנזיה – שלא יכיל אנטי-פרספירנט (המכיל אלומיניום), אך עדיין יעשה את העבודה הטובה של מניעת ריחות ההזעה.

ד"ר מירב אבקסיס-וולפוביץ, מנהלת מעבדה בכיל, מספרת כי הנוסחה הייחודית שפותחה על ידי החברה מבוססת על מגנזיה והוגשה כפטנט על המבנה הייחודי ועל השימוש בדאודורנט. המולקולה פועלת במנגנון משולב וייחודי שמפחית את כמות החיידקים על העור ובמקביל מאפשר ספיחת זיעה. כך למעשה נמנע ריח הזיעה וכל זאת בעזרת מינרלים טבעיים הבריאים לגוף וללא גירויים או פיתוח רגישויות אחרות. המוצר כבר קיבל את השם CareMag D, וכיל נמצאת בימים אלה במגעים עם יצרניות הדיאודורנטים המובילות בעולם", אומרת ד"ר אבקסיס-וולפוביץ.

כך כיל, שמרכזה בנגב, מביאה את החדשנות, הטכנולוגיה והפיתוחים הישראלים אל מדינות העולם, ומאפשרת להן ליהנות מהחידושים הנוגעים למגוון תחומים של חיי היום יום.

כתבות שאולי פיספסתם

*#