תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ההצלחה תלויה באוויר

חברת מפעלי חמצן וארגון מייצרת גזים תעשייתיים, המשמשים שורה ארוכה של גופים וחברות. אורן ריס, המנכ"ל, מספר מה הוא מביא לחברה מעולם היי - טק, מהם האתגרים איתם מתמודדת החברה ומה החזון להמשך הדרך

חשמל, מים, כבישים, כל אלה הם חלק מהותי מהתשתיות, המאפשרות את החיים המודרניים כפי שאנו מכירים אותם. בתוך מציאות זו ישנה תשתית נוספת, שמרבית האנשים אינם בהכרח מודעים לחשיבותה, והם הגזים התעשייתיים. החל מחמצן לבתי חולים ודרך מגוון שימושים כגון הליום להפרחת בלונים, מפחמן דו חמצני למשקאות תוססים וכלה בארגון לריתוך, ישנם תחומים רבים במשק הישראלי שפעילותם מתבססת על גז כזה או אחר.

אחת החברות הגדולות בתחום היא חברת מפעלי חמצן וארגון בע"מ. החברה קמה עוד לפני קום המדינה, והיא מבוססת על פעילות קודמת של מספר יצרנים עצמאיים, שהחליטו להתאחד. למעשה, המפעל הראשון של מקימי החברה - מתקן ליצור אציטילן לריתוך - נפתח, ככל הידוע, בשנת 1906.

נקודת המפנה בפעילות החברה, מספר מנכ"ל החברה, אורן ריס, הייתה בשנות ה-40. "עד אז הפעילות התבססה בעיקרה בייצור קרח למקררים, אך עם כניסת החשמל ואיתו המקררים החשמליים המוכרים לנו היום, היה צריך למצוא אפיק פעילות חדש. הוחלט להתמקד בתחום הגזים ובראשם חמצן שיובא עד אז מחו"ל". במקביל להתפתחותה של המדינה התפתחה גם החברה, וכיום אפשר למצוא בין לקוחות החברה את משרד הביטחון, צה"ל, חברות היי טק, חברות מזון, בתי חולים, חברות לייצור מוצרי פלסטיק ועוד.

חוצבים את הגזים מהאוויר

כאשר שואלים את ריס על מה עושים, בעצם, במפעלי חמצן וארגון, הוא אומר "אנו חוצבים את האוויר. אנו לוקחים אוויר, מקררים אותו מאוד עד שהוא הופך לנוזל, וכך מפרידים אותו לגזים המרכיבים אותו. אותם אנו משווקים באחת משתי צורות - לקוחות גדולים כמו בתי חולים מקבלים את הגז בצורה נוזלית וקרה, בתוך מכלים בהם טונות של נוזל, שהופך בחזרה לגז בעת השימוש; ולקוחות קטנים יותר מקבלים מכלים של גז דחוס. לקוחות בודדים, "ענקיים" בגודלם, כמו המפעל של טאואר סמיקונדקטור, שבסמוך אליהם יש מתקן להפרדת האוויר - מקבלים ממנו גזים בצינורות ייעודים".

גליל חמצן

החברה עובדת עם שמונה גזים שונים, אך מגוון הלקוחות והצרכים השונים שלהם מביא לכך שבמפעלי חמצן וארגון מייצרים מאות רבות של מוצרים שונים. לקוחות החברה, מסביר ריס, מצפים לאספקה יציבה ובטוחה, ולכן החברה משקיעה משאבים רבים הן בייצור ובשינוע של הגזים ללקוחות, והן בהדרכה ובהכוונה לשימוש נכון.

ההתקדמות חשובה להצלחה

לאורך כל השנים החברה צמחה כחברה פרטית. אך בשנת 2015 מכרו בעלי המניות – הצאצאים של מייסדי החברה – 51% מהחברה לקרן ההשקעות פימי. ועם העברת השליטה מונה ריס לתפקיד המנכ"ל. ריס מגיע לתחום מתעשיית ההיי-טק – הוא שימש כסגן נשיא באינטל ומנכ"ל אינטל קרית-גת. "מטרתי לקחת את העקרונות שגורמים לתעשיית ההיי-טק הישראלית להצליח, ולהביא אותם לתעשייה המסורתית, כך שיהיה לה את אותו היתרון", הוא מספר. לדבריו, אחד הדברים המייחדים את התעשייה המסורתית הוא הגיוון הרב של העובדים בחברה הבאים מכל חלקי החברה הישראלית, לעומת ההומוגניות היחסית, המאפיינת את תעשיית ההיי-טק, כמו גם העובדה כי הוותק של העובדים והניסיון המצטבר שלהם הוא גדול במיוחד "עובדים רבים עם עשרות רבות של שנות ניסיון –הוא חוזק שאין לו תחליף". "מה שהתעשייה המסורתית יכולה לקבל מההיי-טק זו ההתפתחות המואצת - ההבנה שמי שנשאר במקום למעשה הולך אחורה. העולם מתקדם, המוצרים מתקדמים, הלקוחות דורשים יותר, ולכן סטגננטיות היא מתכון להידרדרות. מאחר ובתעשייה זו קצב התפתחויות הטכנולוגיות אינו כמו בהיי-טק, צריך להמציא אותן, וזה אתגר גדול".

בצד האתגר הזה מצביע ריס על שני אתגרים נוספים - המצב בכבישים והפריון של העובדים. "חברה ליצור גזים היא בעיקר חברה להובלת גזים ואנו עוסקים רבות בהובלה של הגזים, ולכן אנו פרוסים גיאוגרפית בשלושה אתרים שונים ברחבי הארץ". בכל הקשור לפריון, גודלו של המשק הישראלי משפיע על כך. "כדי ליצור מפעל אוטומטי, שיש בו מעט עובדים עם פריון גבוה, צריך שוק מספיק גדול. בשוק הישראלי המבודד, עבודה ידנית פחות מתוחכמת מספקת את צרכי השוק, אבל זה מגביל את מידת הפריון של העובדים והופך את הגדלת הפריון לאתגר ממשי".

החזון של ריס להמשך התפתחותה של החברה מתחלק שלושה חלקים. ראשית, המשך השיפור של השירות ללקוחות. "פעם לקוחות היו מזמינים גז שלושה ימים מראש, היום יש מצבים בהם אנו מקבלים הזמנה בבוקר ומספקים אותה בצהריים". שנית, לשלב אפליקציות שלא הצליחו לתפוס נתח שוק ראוי בישראל, כגון שימוש בחמצן כדי להגדיל את היעילות של מתקני לטיהור שפכים, או הקפאה של מזון בעזרת חנקן, שהיא איכותית יותר בהשוואה לאופן ההקפאה המקובל בתעשיית המזון כיום. ולבסוף, הרחבת הפעילות לחו"ל. "הראינו שאנו יודעים לגדול עם הכלכלה של המדינה ולאפשר את צמיחתה. יש כלכלות בעולם שצריכות לעבור את אותו התהליך ויש לנו מה לתת להן".

כתבות שאולי פיספסתם

*#