תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איגוד תעשיות הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה: הישגים ואתגרים

לרגל חגיגות 70 שנה למדינה ו-130 שנה לתעשייה הישראלית, ד"ר אלי אברמוב, יו"ר איגוד תעשיות הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים, מספר על ההישגים והאתגרים בשנים האחרונות בתחום

ד"ר אלי אברמוב, יו"ר איגוד הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים, עומד בראש אחד האיגודים הגדולים והמשפיעים ביותר בתחום בישראל- באיגוד חברים כ-170 מפעלים, מתחומי הכימיה והפרמצבטיקה וטכנולוגיות הסביבה השונות, שמהווים מרכיב משמעותי מסך כל התעשייה הישראלית: כ- 30% מהייצור התעשייתי ומעל 36% מהייצוא התעשייתי של ישראל. כמו כן, התעשייה שהאיגוד מייצג מעסיקה כ- 40 אלף עובדים במישרין, ועשרות אלפי עובדים נוספים בעקיפין. "בפרספקטיבה של 70 שנה, התעשייה תרמה רבות לביסוס הכלכלי ולמעמד של ישראל בעולם והיא מאופיינת בחברות גלובליות שבסיס המו"פ והניהול שלהן בישראל והן מוכרות ברחבי העולם, כגון טבע, כיל, אדמה וחיפה כימיקליים" אומר ד"ר אברמוב.

אולם לדבריו, על אף גודלה וחשיבותה של תעשייה זו, "התקופה האחרונה היא תקופה מאתגרת מאוד. יש קושי בהסברה וביכולת להתמודד מול המחסור בידע שקיים בקרב הציבור באשר לחשיבותה של תעשייה זו. זאת לצד משברים שונים, כגון  המשבר של חיפה כימיקלים בשל נושא האמוניה, והצמצומים הכבדים בטבע".

זו הסיבה לכך שלאחרונה לא קמים מפעלים חדשים בתחום?

ד"ר אלי אברמוב
יח"צ

"ובכן ישראל היא לא המקום שהכי קל לעשות בו עסקים. ב- OECD  ישראל נמצאת בתחתית הרשימה מבחינת פוטנציאל לעשיית עסקים, וכשמדובר בתעשייה הכימית והפרמצבטית, נוסף ממד של חשש הציבור כתוצאה מכל הנושא של פליטות ומזהמים. הדוגמה הבולטת לכך היא כל הנושא של הגז הטבעי, הזמינות והגעה שלו למפעלים. בהרבה מאוד מקרים גופים ירוקים למיניהם, מתנגדים לעבודות התשתית שנדרשות כדי לאפשר לגז הטבעי להגיע למפעלים, כאשר בפועל הזמינות של הגז משפרת לעין ערוך את איכות הסביבה. למפעלים שמשתמשים בגז טבעי פליטות נמוכות יותר לאוויר באופן משמעותי, ולצערי אין הכרה מספקת בחשיבות של כך.

אנו בוודאי לא מרימים ידיים ושוקדים על חשיבה ביחד עם הרשויות, ובעיקר המשרד להגנת הסביבה ומשרד הכלכלה והתעשייה על מנת  לפעול ולפתח את התעשייה בישראל לשבעת העשורים הבאים, תוך הסתכלות על נושאים סביבתיים וכלכליים".

נראה שאתם מחויבים מאוד לשמירה על איכות הסביבה.

"אנחנו מאוד מחויבים. התעשייה הכימית ביצעה מהפכה בעשור האחרון בצמצום ההשפעות הסביבתיות. היא השקיעה עשרות מיליארדי שקלים בכל נושא איכות הסביבה וכיום היא נמצאת בחזית העולמית, בין  המובילות ביותר בתחום, באמצעות יישום השיטות הטובות ביותר הקיימות".

כמו כן לדברי ד"ר אברמוב "מדו"ח ניתוח נתוני פליטות מזהמים ממפעלי תעשייה לשנת 2016 שנערך ע"י חברת Eco Finance נמצא כי בין השנים 2012-2015 הייתה ירידה משמעותית במזהמים לאוויר -40% ירידה בפליטת חלקיקים; 30% ירידה בפליטת תחמוצות גופרית ו- 63% ירידה בפליטת פחמן חד חמצני. ירידה זו מצטרפת לירידות משמעותיות, של עשרות אחוזים, שהתקיימו מאז 2008 ועד היום. עוד עולה מהדו"ח שהשפעת כלל מפעלי התעשייה בישראל על הסביבה הינה נמוכה יחסית לעומת ההשפעה של המגזר הביתי (בעיקר חשמל) ומגזר התחבורה".

מהם היתרונות שמספקת תעשיית הכימיה והפרמצבטיקה המסורתית?

"הייחוד של תעשיית הכימיה והפרמצבטיקה  הינו שמרבית העובדים שמועסקים בתעשייה זו  הם באזורי הפריפריה ומשתכרים ברמת שכר ממוצעת אשר גבוהה משמעותית  ביחס לשכר הממוצע במשק, אלמנט שבהחלט מוביל לפיתוח הפריפריה. פרנסתן של משפחות רבות תלויה בקידום תעשייה זו וצריך למצוא את המאזן הנכון בין השיקול  הכלכלי ושמירה על הסביבה, כאשר המפעלים תורמים את חלקם לשיפור".

מהו החזון שלכם לעתיד?

"אני צופה הזדמנויות בשלושה תחומים עיקריים:  התחום הראשון הנו גז טבעי - ניתן להקים תעשייה מבוססת גז טבעי שמהווה חומר גלם כבסיס לתעשיית הכימיה עתידית. התחום השני הנו עולם מדעי החיים- בדגש על ביוטכנולוגיה, כאשר כל עולם התרופות הביולוגי הולך לשם וחשוב שנעלה על הגל, נעודד את החדשנות ונדאג לעידוד מפעלי תעשייה מבוססים ביו טכנולוגיה. התחום השלישי הוא עולם הקלינטק: ניצול ההזדמנויות שנוצרות בשל האתגרים הסביבתיים על מנת לפתח תעשייה חדשנית שתוכל להתמודד עם אתגרים אלו בארץ ובחו"ל".

כתבות שאולי פיספסתם

*#