תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"כיפת ברזל היא רק דוגמה אחת שמאפיינת את קצה הקרחון של העשייה שלנו ברפאל"

חברת רפאל מערכות לחימה מתקדמות זכתה להצלחות כבירות ב-70 שנות קיומה אך לא שוקטת על שמריה. בראיון מיוחד מספר ד"ר רן גוזלי כיצד החברה מתמודדת עם האתגרים החדשים ומכינה את עצמה לדור העתיד

חברת רפאל מערכות לחימה מתקדמות היא דוגמה ומופת ליצירה ישראלית יפה של חברה ביטחונית ממשלתית, צומחת ורווחית, המובילה עסקים וקווי מוצר חובקי-עולם עם תרומה משמעותית ביותר לעוצמתה של מדינת ישראל. יחד עם המדינה חוגגת רפאל השנה 70 שנה לקיומה.

ד״ר רן גוזלי, סמנכ״ל בכיר ומנהל חטיבת מו״פ והנדסה של רפאל, החטיבה שאמונה על מעבדות המחקר והפיתוח בהן נוצרות פריצות הדרך הבאות של רפאל ושל מדינת ישראל.

ד"ר גוזלי גדל ברפאל ממהנדס אלגוריתמים צעיר דרך מגוון תפקידים בעולם המחקר, הפיתוח, ההנדסה והעולם העסקי. הוא נשלח ע"י החברה ללימודי דוקטורט באחת האוניברסיטאות המובילות בארה"ב, וכשחזר קיבל הזדמנות להוביל פיתוח של מכלולים מרכזיים במיירט כיפת ברזל ובמערכת מעיל רוח של רפאל.

ד''ר רן גוזלי, סמנכ''ל בכיר ומנהל חטיבת 
מו''פ והנדסה, רפאל

"אני זוכר את הימים בהם הצוות הראשוני של כיפת ברזל ירד לשדרות וראה ילדים חוגגים יום הולדת במקלטים. שילבנו את המוחות הכי מבריקים בפרויקט, אנשים שעבדו במסירות לילות כימים בצורה משולבת על אתגר כל-כך מורכב, והביאו תוצאה מוכחת וברורה. לימים כיפת ברזל הפכה למותג, המצאה וגאווה ישראלית, מגן למדינה וסיפור הצלחה כלכלית עם תהודה עולמית. כיפת ברזל היא רק דוגמה אחת שמאפיינת את קצה הקרחון של העשייה שלנו ברפאל", אומר גוזלי. 

חטיבת הפיתוח של רפאל כוללת 2,500 מדענים, חוקרים, מהנדסים וטכנאים שנותנים מענה ל- 600 פרויקטים המנוהלים בשלוש חטיבות עסקיות בעולמות אוויר, מודיעין וסייבר, עליונות אווירית, יבשה וים.

מהם הפיתוחים הנוכחיים שלכם?

"אנחנו מפתחים פתרונות חדשניים מבוססי לוחמת רשת וחוצי זרועות וממדים, המאפשרים איסוף מודיעין במגוון אמצעים, יצירת תובנות בשדה הקרב המודרני וסגירת מעגלי תקיפה מהירים. אנחנו מקשיבים ונמצאים בשיח מתמיד עם מפא"ת והזרועות אל מול הצרכים הנוכחיים והעתידיים של צה"ל ומפתחים פתרונות שמביאים ערך משמעותי הן למערכה בין מלחמות (מב"ם) והן למלחמה הבאה, לא הקודמת".

"לדוגמה, מערכת שרביט קסמים, מערכת ההגנה האווירית שנדרשת לבצע יירוט באמצעות פגיעה פיזית בטיל המטרה בדיוק מושלם. אחרי מאמץ כביר הבאנו את המערכת למבצעיות בחיל האוויר ובהמשך אף זכינו, יחד עם משרד הביטחון ומנהלת חומה ושותפינו האמריקנים חברת רייתאון, בפרס היוקרתי העולמי שהוענק ע"י ה–Missile Defense Agency בארה"ב כמיירט הטוב מסוגו בעולם".

ספר קצת על התחרות שאתם חווים ועל הכיוונים שלכם באסטרטגיה של רפאל?

"התחרות שלנו היא רב ממדית. רפאל נבחנת לא רק על הביצועים והאיכות של המערכות שלה, אלא גם על עמידה בזמן קצר של יציאה לשוק ומענים מהירים לצורך מבצעי שקם ועולה אל מול מערכות מתחרות בארץ ובעולם. בהתאם, יש משנה חשיבות לעלויות הפיתוח ועלות המוצרים בראייה של כלכלת קרב ובראייה כוללת של Life Cycle Cost ושל האיכות. כשאני נכנס לחדר של המהנדס ושואל אותו על תוצר הפיתוח שלו אני מצפה לשמוע ממנו על העלויות לצד הביצועים וזה קורה כיום הלכה למעשה." 

מרכז היזמות והחדשנות של רפאל
באדיבות רפאל

"אתגר משמעותי נוסף הינו התחרות על ההון האנושי. אנחנו מתחרים לא רק עם התעשייה הביטחונית אלא גם עם גוגל, אמזון, פייסבוק, מובילאיי וחברות סטארט-אפ בעולמות ראייה ממוחשבת, רובוטיקה, סייבר ובינה מלאכותית. החלטנו לאמץ תפישה של פתיחות לעולם החיצוני, לעולם האזרחי, להתפתחויות הטכנולוגיות האדירות שמתפתחות מסביבנו, ולייבא כל מה שאפשר פנימה, קוד פתוח וחומרה פתוחה, לייצר שיתופי פעולה ולהוסיף את החדשנות, ההמצאה, העומק הטכנולוגי והיכולת המערכתית של רפאל און-טופ".

"כחלק מאסטרטגיית רפאל, החלטנו לבצע פריסה גיאוגרפית נכונה ברחבי המדינה ולמגנט את האנשים הכי טובים שיש למדינת ישראל להציע, לא משנה היכן הם גרים. במהלך שנת 2017 הקמנו עבור רפאל מרכז מחקר ופיתוח חדש בתל-אביב שהתהווה סביב גרעין המיזוג שעשינו עם חברת הבת Vision Map בעולמות המודיעין והמיפוי, חיזקנו את מרכז המצוינות של ראייה ממוחשבת בירושלים, ואנחנו בתהליכי הקמה של מרכז מו"פ בבאר שבע בנושאי סייבר ומערכות אוטונומיות. בצפון הקמנו את מתחם "התרדיון" החדש של רפאל בפארק משגב בו לקחנו שטח של 5,000 מ"ר ויצרנו בו סביבת פיתוח אולטרה-מודרנית בעולם המודיעין, Big Data ו-Data Science".

מה הסוד של הצלחת רפאל?

"ברפאל יש מסורת אדירה של 70 שנה בהן התפתח עומק טכנולוגי ופתרונות מדעיים יוצאי דופן בכל עולמות הטילאות, ניווט, אלקטרו-אופטיקה, אלקטרו-מגנטיות, הנעה ונושאים נוספים והיום אנחנו לוקחים את המסורת הזאת ויוצרים פנים אל העתיד ומפתחים יכולות חדשות מבוססות בינה מלאכותית, רשת וסייבר לשדה הקרב העתידי.

בשורה התחתונה - הסוד של רפאל טמון באנשים. העובדים מרגישים שליחות, מחוברים למטרה, שהיא קודם כל תרומה לביטחון המדינה, מחוברים לעשייה עם מורשת טכנולוגית-מבצעית, משלבים חשיבה עסקית וכלכלית, משתפים במידע ובידע בין דורות של מדענים צעירים לצד עובדים מנוסים ויוצרים עתיד. חולמים, מנביטים ויוצרים פתרונות יש מאין, לוקחים אתגרים שנראים בלתי-אפשריים ביציאה לדרך, והופכים אותם לאפשריים."

דרושים ברפאל >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#