"מימוש זכויות בנחלות מחייב ייעוץ מקצועי"

שמאי המקרקעין משה ברנע מתמחה בליווי תהליכים מורכבים במשקים חקלאיים: "בעלי נחלות רבים עושים טעויות בתום לב במהלך עסקאות מכירה או חלוקת זכויות בהן"

אגם קדם לוי, בשיתוף משה ברנע
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
001652
צילום: באדיבות משה ברנע
אגם קדם לוי, בשיתוף משה ברנע
תוכן שיווקי

העלייה הדרמטית במחירי הדיור בישראל לא פסחה על המושבים והיישובים החקלאיים. בלא מעט מושבים ברחבי הארץ, מחירי הנחלות עשויים להגיע ליותר מ–10 מיליון שקלים. לאור הביקוש הרב צצות סוגיות רבות עת הערכת הזכויות: החל במימוש מיטבי שלהן, דרך חלוקה הוגנת בין בני המשפחה וכלה בניהול נכון בהליכי מכירה או רכישה של נחלות.

"המשק החקלאי הוא לרוב הרכוש העיקרי של המשפחות במושבים", מסביר שמאי המקרקעין משה ברנע. "באופן טבעי, משפחות מעוניינות להפיק תועלת מרבית מהנחלה – בעלות מינימלית ככל האפשר. כשמאי העוסק רבות בסוגיות של נחלות במושבים, לעתים קרובות אני נדרש לטפל במימוש זכויות הבנייה ובעריכת הסדרים מיוחדים למכירה או חלוקת זכויות".

מומחה בתחום המקרקעין במושבים

לאורך שנים ארוכות של עבודה בתחומי השמאות, מיצב את עצמו ברנע כמומחה בעל ניסיון בתחום המקרקעין במושבים. ברנע, בעצמו חבר מושב, הקים בין היתר שתיים מעמותות המקרקעין מהגדולות בארץ: עמותת יישובי כביש חוצה ישראל ועמותת אדמתי. בנוסף, רכש ניסיון רב מול גורמי ממשל המעורבים בתחום.

"כל פעולה הקשורה במשק צריכה להיעשות בליווי אנשי מקצוע", הוא מדגיש. "איש המקצוע המוביל צריך להיות עורך דין – שלא מתחיל בעבודה בלי שמאי מקרקעין, כשלעתים נדרש גם למתכנן או למודד. אסור לפעול בלי להיעזר באנשי המקצוע. בעלי נחלות רבים עושים טעויות בתום לב ומחוסר ניסיון ומשלמים על כך מחיר כבד".

במסגרת הליווי המקצועי שהוא מעניק, ברנע עובד לעתים קרובות מול בעלי נחלות שמקבלים דרישות חיוב מרשות מקרקעי ישראל, או דרישות לתשלום היטל השבחה או חיובי מס שבח. "לא פעם, ניתן להפחית את התשלומים הנדרשים בעזרת שומות אחרות או נגדיות", הוא מסביר ומוסיף כי "לשמאי יש תרומה גדולה מאוד גם כאשר בני המשפחה רוצים להתחלק ביניהם. למשל, כאשר שלושה-ארבעה ילדים מעוניינים לבנות בשטח הנחלה לצד ההורים – עולה הצורך לערוך טבלת איזון. סוג נוסף של תהליך מורכב עולה כאשר חקלאים הגיעו לגיל פרישה – אך אינם נהנים מפנסיה. במצב כזה, ביכולתם להישאר בביתם ולמכור מגרשים בנחלה ומהתמורה ליצור לעצמם קרן הון לשנות הפרישה. השמאים יודעים לבנות עסקאות מורכבות מהסוג הזה – בצורה ההוגנת והמשתלמת ביותר".

לצד עבודתו הרבה, ברנע פועל בימים אלו כדי לקדם שוויון זכויות מלא בין נחלות לבין משקי עזר במושבים. "אני עוסק רבות בזירה הציבורית גם בהשוואת זכויות לגבי בנייה צמודת קרקע בעיר ובכפר", הוא מספר. "קיימות כיום הרבה הוראות אבסורדיות כמו איסור על השכרת בתים בנחלות. תחשיבים לא נכונים של זיכויים בהוצאות פיתוח. לצד שמאים ועורכי דין נוספים, אנחנו פועלים כדי לתקן את העוולות הללו, במטרה למקסם את התועלת מהנכס הכי יקר הנמצא בחזקת החברים, ולמזער ככל שניתן את התשלומים לרשויות השונות באמצעות שומות הוגנות".

משה ברנע
טלפון: 054-7246767 | 03-9320914
לפנייה במייל >>

בשיתוף משה ברנע