אדריכלות במושבים: תכנון מותאם לסביבה ייחודית

הביקוש לבתים צמודי קרקע, הפך את שוק הנדל"ן במושבים לערני במיוחד. אלא שהדרך לבית החלומות חייבת להיעשות בתכנון מדויק ושילוב בין הצרכים והחלומות של הדיירים לבין הסביבה. המומחים באדריכלות במושבים מספרים על התהליך

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדריכלות במושבים: הדרך לבית החלומות
אדריכלות במושבים: הדרך לבית החלומותצילום: Shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

הביקוש הגובר לבתים צמודי קרקע לעומת ההיצע הדל, הוביל לביקוש גובר לנדל"ן במושבים ובמגזר החקלאי. בדרך לבית החלומות ישנם לא מעט גורמים, כאשר אחד המשמעותיים הם המתכננים והאדריכלים המשלבים בין צורכי וחלומות הדיירים, לבין המציאות בשטח הכוללת את חוקים ותקנות ודרישות והגבלות מצד הנהלת היישובים באשר לאופי הבנייה. לשם כך, יש צורך במיומנות וניסיון מיוחדים בתחום.

על האדריכלות במושבים ועל הבנייה הייחודית שמספקת חוויית מגורים אחרת, מספרים נשות ואנשי המקצוע הבקיאים בתחום.

Kerner & Tzur Architects: סוד השילוב המוצלח

התשובה לשאלה "מהו סוד הקסם של בית במושב?" היא מגוונת: המרחבים המוריקים, העיצוב המיוחד והאווירה שמאפיינת את המושב הם רק חלק ממנה. האדריכליות קריסטינה קרנר והילה צור, בעלות משרד האדריכלות Kerner & Tzur Architects המתמחה באדריכלות במושבים, מספרות שהסוד נמצא בחיבורים ובשילובים בין פנים וחוץ, בין ישן וחדש ובין דור ודור – אלמנט המאפיין את המושבים באופן ייחודי ויוצא דופן.

בית בדרום השרון סביב בריכה ועם הפנים לנוף. Kerner & Tzur

חיבור ושיתוף פעולה הם גם חלק מהמאפיינים הבולטים של משרד האדריכלות של השתיים. קרנר היא בוגרת הטכניון וצור היא בוגרת אוניברסיטת תל-אביב בלימודי אדריכלות B.Arch. לשתיהן ותק משותף של 45 שנים וניסיון רב בבנייה פרטית ומסחרית – בתים פרטיים בעיצוב מוקפד, משרדים, גני ילדים, גני אירועים, מבני מגורים, מרפאות ועוד. הילה צור היא ילידת מושב וההכרות עם המגזר הכפרי זורמת בדמה, הן בפן האישי והן בפן המקצועי. שיתוף הפעולה עם קריסטינה קרנר בתהליך התכנון, העיצוב והליווי של כל פרויקט, מאפשר לשתיים ליצור פתרונות פונקציונליים יצירתיים ומיוחדים, תוך התאמה לטעם האישי של הלקוחות.

ההוד שבפשטות

רוב המושבים בישראל עוברים באופן טבעי תהליך של התחדשות. הרחבות חדשות נבנות ובנחלות החקלאיות דור חדש נכנס, בונה ומרחיב את בתי המגורים. "האופי המיוחד של המושבים מאתגר אותנו לתכנן ולעצב בתים בסגנון עדכני וחדיש, אך כזה שמתכתב עם הסביבה ולא מנקר עיניים", מסבירות קרנר וצור ומעידות כי הבנייה שלהן מתאפיינת בקו מודרני הכולל שילובים של אלמנטים תעשייתיים וכפריים.

"אנחנו מאמינות שבבית צריך להרגיש בבית, מקום שהוא שלך ובשבילך", אומרות השתיים ומסבירות: "אנחנו מתכננות את הבתים שלנו בהתאם לצרכים ולרצונות של כל משפחה, עד לרזולוציות הכי קטנות ואישיות וזאת תוך התחשבות בשלביות הטבעית של מעגל החיים. התכנון כולל את הקשרים בין הפונקציות בבית, את תחושת החלל ואת בחירת החומרים. כך, הבתים שלנו הם תמיד מיוחדים ומותאמים אישית".

בית בעמק חפר: חזית צנועה, נפתח כלפי השטח החקלאי, ניצול טופוגרפיה טבעית להפרדת שימושים. Kerner & Tzur

צור וקרנר עובדות יחד זו לצד זו מתחילת התהליך. הן מסבירות: "תהליך ההכרות והתכנון הראשוני נעשה יחד. כל אחת מאיתנו מתכננת חלופה אחרת, על מנת לייצר מגוון. לאחר גיבוש התוכנית המיטבית, אנו מעצבות אותה בתלת מימד ואחת מאיתנו מובילה את המשך הפרויקט והיא הכתובת עבור הלקוח, אך לאורך כל הדרך אנו ממשיכות את עבודת הצוות הפורייה, מתייעצות ועובדות בשיתוף פעולה אחת עם השנייה. אנו משרד בוטיק ומלוות בעצמנו כל פרויקט מ-א' ועד ת', ואמונות גם על עיצוב הפנים של הפרויקט – דבר המאפשר לנו ליצור תכנון הוליסטי ומוקפד, עד לפרטים הכי קטנים".

עיצוב עדכני באווירת המושב

ניסיונן של קרנר וצור בתחום האדריכלות במושבים והכרותה האישית העמוקה של צור עם הנושא, מאפשרים להן לייצר תכנון המתאים למאפיינים המיוחדים של מושבים על כל האפשרויות והמורכבויות הכרוכות בכך, כמו למשל תכנון תמהיל השימושים השונים בנחלה, או האפשרות לפצל מגרש משטח המגורים בנחלה בשלב הנוכחי או בעתיד.

לדבריהן של השתיים, אחד המאפיינים הבולטים של החיים במושב הוא ה"שלביות": "בתים בנחלות עוברים מספר שלבים שונים של משפחה רב דורית, ויש לתכנן אותם באופן שיאפשר גמישות בשימושים השונים וניצול מקסימלי של הזכויות המוקנות בהתאם לצרכי המשפחה המשתנים. לעיתים, הדור הישן מתגורר בנחלה לצד הבית החדש שנבנה, ועל התכנון לגשר על פערים שונים בין הדורות, הרצונות והצרכים של כל המשפחה המורחבת. לצד האנשים שחיים בנחלה, ישנו הנוף המיוחד והשטחים רחבי הידיים שמאפשרים מבחינה אדריכלית חגיגה אמיתית במשחק המשלב בין הפנים והחוץ, בהתאם לאווירת המושב".

קרנר וצור משתפות כי עבודתן מתאפיינת בעשייה מאוד עכשווית המותאמת לאווירת המושב, ואומרות לסיכום: "הבנייה במושב דורשת היכרות עם החוקים והאפשרויות הקיימות, לצד יכולת לעשות שילובי שימושים. על התכנון לכלול מחשבה קדימה הממקסמת את כלל הזכויות, ותואמת את הצרכים והרצונות המשפחתיים בטווח הקרוב והעתידי. התוצאה מאוד חשובה לנו, ואנו מלוות את התהליך המרגש והמיוחד של בניית בית במושב באופן אישי וצמוד - עד לסיומו המוצלח".

Kerner & Tzur Architects
כתובת: הערבה 21, תל מונד
הילה: 052-5518946
קריסטינה: 054-4321850
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
למעבר לעמוד האינסטגרם >>

בשיתוף Kerner & Tzur Architects