סוכנות הביטוח מחאג'נה ביט: כיצד מתאימים כיסוי ביטוחי לחברה הערבית?

סוכן הביטוח הוותיק עאדל מחאג'נה שייסד את סוכנות מחאג'נה ביט, מסביר מהם האתגרים שאיתם מתמודד בהצלחה צוות משרדו וכיצד הוא פועל לשינוי היחס לסוכני הביטו במגזר הערבי

מיכל גילת, בשיתוף מחאג'נה ביט
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל גילת, בשיתוף מחאג'נה ביט
תוכן שיווקי

את סוכנות הביטוח הוותיקה מחאג'נה ביט הקים עאדל מחאג'נה בשנת 1975, ומאז ועד היום היא פועלת תחת המוטו: אמינות, מקצועיות ושירות אדיב ומקצועי ללקוח. הסוכנות עוסקת בכל תחומי הביטוח האלמנטרי (רכב, דירות, עסקים ועוד) וכן בביטוח פנסיה, ביטוח בריאות וביטוח חיים.

"לא לחסום את סוכני הביטוח"

בעברו שימש מחאג'נה במשך שנים רבות מורה למתמטיקה, כשבמקביל החל לעבוד גם כסוכן ביטוח, ונדלק על התחום. ב-1992 התפנה כל-כולו לנושא הביטוח, ובמשך כמה קדנציות היה פעיל כסגן יו"ר הוועדה לביטוח אלמנטרי (ביטוח כללי) בלשכת סוכני הביטוח בישראל. כיום עומד מחאג'נה בראש ועד היגוי סוכני הביטוח בחברה הערבית, ועל הנושא הזה הוא מדבר מדם ליבו.

"מטפלים בבעיות השוטפות, שבהן נתקל סוכן ביטוח בחברה הערבית"

"בוועדת ההיגוי, הפועלת בתיאום מלא עם לשכת סוכני הביטוח", אומר מחאג'נה, "אנחנו מטפלים בבעיות השוטפות, שבהן נתקל סוכן ביטוח בחברה הערבית, והן רבות מדי. הבעיה העיקרית היא האפליה הזועקת לשמיים נגד הסוכן הערבי בתחום ביטוח החובה. מגיעות אלינו תלונות רבות מסוכנים, שכמה חברות ביטוח, לא כולן, מתנהלות בצורה מפלה וגזענית וחוסמות לקוחות לפי מיקוד המגורים שלהם. זה דבר אבסורדי, שלא יכול להתרחש בחברה דמוקרטית. זוהי רגולציית יתר, שפוגעת בעבודתנו ובעצמאותנו כסוכני ביטוח. חוק ביטוח חובה הוא חוק ותיק מאוד שחוקק ב-1976, וזה בלתי אפשרי לחסום לקוח מלקיים את החוק. לכן, בוועדת ההיגוי אנו פועלים למען פתרון כל הבעיות האלה מול כל הגורמים הרלוונטיים. כל סוכני הביטוח בארץ מתמודדים עם בעיות רבות שמציב בפניהם הרגולטור, אבל סוכני הביטוח בחברה הערבית ניצבים בפני אתגרים קשים הרבה יותר".

ממה נובעת, לדעתך, הסיבה לחסימת סוכני ביטוח ערבים על ידי חברות הביטוח?
"חברות הביטוח טוענות ששכיחות תביעות ביטוח החובה בחברה הערבית גבוהה יותר מהממוצע הארצי. זוהי טענה נכונה, ויש לה כמה סיבות. אזכיר שתי סיבות עיקריות: האחת – תשתיות הכבישים ביישובים הערביים הן רעועות ביותר, והן מסבות נזקים קשים לכלי הרכב וגורמות לתאונות דרכים רבות; השנייה – ביישובים הערביים אין כמעט אזורי תעסוקה, ורוב התושבים נאלצים לנסוע מרחקים עצומים בכל יום כדי להגיע לעבודה. הנהג הערבי נמצא יותר שעות על הכביש ונוסע קילומטרים רבים, ובכך הוא חשוף יותר לתאונות, והמשמעות של יותר תאונות היא יותר תביעות לחברות הביטוח בגין נזקי גוף, מה שמגביר את החשדנות של חברות הביטוח כלפי החברה הערבית כולה. לא אחת סוכני הביטוח הם אלה שמשלמים את המחיר".

איזה מחיר משלם סוכן הביטוח הערבי?
"נוצר מצב אבסורדי שבגלל ריבוי תביעות הגוף חברות הביטוח חוסמות את הסוכן במקום את הלקוח הבעייתי. מה עושה אותו לקוח בעייתי? מבטח את רכבו ללא שום בעיה דרך סוכן יהודי, וכך הלקוח הבעייתי כביכול ממשיך להיות מבוטח בחברת הביטוח שמנפיקה לו פוליסה כרגיל ובאותם התנאים, ואת הסוכן הערבי היא חוסמת. מה אשם הסוכן בהיקף התביעות? מה אשמים כל שאר הלקוחות הנורמטיביים והאחראיים של הסוכן שנחסם? למה הם צריכים להיענש בגלל כמה חריגים? חברות הביטוח בוחרות בדרך של ענישה קולקטיבית הפוגעת באלפי לקוחות טובים שלא עשו דבר רע, וזה מצב שחייב להשתנות. לידיעה, שכיחות תביעות הגוף בחברה היהודית נעה בין 1 אחוז ל-2 אחוז, ובחברה הערבית היא בין 2 ל-3.5 אחוז".

וכיצד אתם, בוועדת ההיגוי, פועלים כדי לשנות את המצב האבסורדי?
"אנחנו פועלים בשני מישורים. האחד – כבר לפני כמה שנים פנינו לפיקוח בבקשה שיפעיל את מלוא כובד משקלו על חברות הביטוח ויפעל כדי לבטל מדיניות החסימות של סוכני הביטוח. החסימה צריכה להיות של הלקוח הבעייתי ולא של סוכן הביטוח שלו, שהוא מספק השירות בלבד. לחברות הביטוח יש את כל הכלים שיעזרו להן לזהות לקוחות בעייתיים ולחסום אותם. בקשתנו מהפיקוח שרירה וקיימת עד היום.

"מקפידים לפעול מול לקוחותינו בשקיפות, באמינות ובמקצועיות"

"המישור השני שאנחנו פועלים בו הוא הצעת חוק שמובילות אותה לשכת סוכני הביטוח ביחד עם ועדת היגוי סוכני הביטוח בחברה הערבית בראשותי. מטרת הצעת החוק היא לחייב את חברות הביטוח לעבוד עם כל הסוכנים בביטוח חובה. אחרי שהלשכה המשפטית של הכנסת השלימה את הערותיה, ח"כ מנסור עבאס מרע"מ, ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, ח"כ מוסי רז ממרצ וח"כ אחמד טיבי מהמשותפת הגישו ארבע הצעות חוק ליו"ר הכנסת בטרם קריאה טרומית".

לדברי מחאג'נה, על פי הצעת החוק, חברות הביטוח יהיו מחויבות לעבוד בשיווק ביטוח חובה עם כל סוכן ביטוח מורשה במדינה בשיעור מינימלי של 25 אחוז מהיקף התיק הביטוחי שלו. מחאג'נה: "הצעת החוק תיתן הזדמנות שווה לכל אזרח לרכוש ביטוח חובה בכל מקום במדינה אצל כל סוכן שהוא יבחר ותשים סוף לסנקציה המפלה שחברות הביטוח מפעילות על סוכני ביטוח ללא כל הצדקה".

כל המידע וכל שאלה

בסוכנות הביטוח מחאג'נה ביט מועסקים כ-10 עובדים מקצועיים וכ-15 סוכני ביטוח משנה, כולם עובדים מסורים, שישמחו לעמוד לשירותכם, לספק לכם את כל המידע הרלוונטי עבורכם ולענות על כל שאלה. למחאג'נה עצמו, כאמור, ניסיון של עשרות שנים בתחום. הוא עבר בלונדון השתלמות בביטוח בינלאומי, וב-2015 אף נבחר לסוכן הביטוח של השנה.

עאדל מחאג'נה מייסד סוכנות הביטוח מחאג'נה ביט

על פעילות סוכנות הביטוח שלו הוא מספר: "אנחנו מאוד סולידיים בפעילות שלנו מול חברות הביטוח. אנחנו לא עוברים כל יומיים חברת ביטוח. אנחנו עובדים עם רוב חברות הביטוח הגדולות, ביניהן מנורה (משנת 1997), הפניקס (משנת 1989) והראל (משנות ה-2000). אנחנו מקפידים לפעול מול לקוחותינו בשקיפות, באמינות ובמקצועיות, שמחים להעניק להם שירות אדיב ולתרום להם מהניסיון והוותק שלנו".

עם לקוחות מחאג'נה ביט נמנים מאות לקוחות ולאו דווקא מהחברה הערבית. "יש לנו לקוחות רבים גם מהחברה היהודית", אומר מחאג'נה", חלקם הולכים איתנו יד ביד שנים רבות".

מחאג'נה ביט – סוכנות לביטוח, מוסמוס 32, מעלה עירון
שעות פעילות: פעיל בכל ימות השבוע, למעט יום שישי, בין השעות 18:00-09:00
טלפון: 04-6773666
טלפון נייד: 050-5217017
פקס: 04-63163628
לפנייה במייל >>

בשיתוף מחאג'נה ביט