להגדיל את הרווח מהפאנלים הסולאריים

חברת Airtouch Solar התחילה לפני כחמש שנים בפיתוח בשוק האנרגיה המקומי וההודי, וכבר מצביעה על זינוק בעלייה במכירות רובוט הניקוי לפאנלים הסולאריים. טל לאופר, המנכ"ל: "השאלה אינה אם ייעשה שימוש בטכנולוגיה, השאלה היא מתי"

גלית בן חמו, בשיתוף Airtouch Solar
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
000301
פתרונות רובוטיים של איירטאצ' סולאר לניקוי יבש של פאנלים סולאריים
גלית בן חמו, בשיתוף Airtouch Solar
תוכן שיווקי

מגמת הצמיחה של חברת איירטאצ' סולאר [Airtouch Solar] יכולה להיות סמן להכרה בצורך החיוני להשקיע בפתרונות למשבר הבצורת והיובש ברחבי העולם ולאמצם. החברת מפתחת פתרונות רובוטיים לשוק האנרגיה הסולארית, Autonomous Robotic Technologies; ועוסקת בפיתוח, ייצור, שיווק, תפעול ותחזוקה של פתרונות רובוטיים לניקוי יבש, ללא שימוש במים, של פאנלים פוטו־וולטאיים, המשמשים את שוק האנרגיה הסולארית.

במרץ 2021 השלימה החברה הנפקה ראשונית לציבור [IPO] וגייסה כ–61 מיליון שקלים. פעילותה נפרשת כיום בשוק האנרגיה הישראלי וההודי, ולאחרונה דיווחה על צבר עסקאות חדש בהיקף של 11.2 מיליון שקלים עם ענקית הסולאר ההודית ReNew Power, שהיא אחת משלוש החברות היזמיות המובילות בתעשייה הסולארית בהודו. זאת בנוסף לצבר הזמנות קיים שיש לחברה, בסכום של כ–26 מיליון שקל, מהסכמי מכירה, תפעול ותחזוקה.

העסקה עם ReNew Power כוללת הסכמים למכירה, התקנה, תפעול ותחזוקה של מערכות רובוטיות מתוצרת איירטאצ' לניקוי יבש של פאנלים בשבעה שדות סולאריים של החברה בהודו, שהיא אחד משוקי האנרגיה המתחדשת הגדולים בעולם, עם כ–52 ג'יגה ואט של מתקנים סולאריים מותקנים בסך הכול.

טל לאופר, מנכ" איירטאצ' סולארצילום: סלי פרג'

"מדובר בהסכם נוסף שמשקף הבעת אמון גדולה מצד הלקוח", אומר מנכ"ל החברה, טל לאופר. "אחרי שהתקנו את הטכנולוגיה של איירטאצ' בשדות גדולים נבחרנו שוב. יש פה אמירה משמעותית מאוד". עוד מציין לאופר, כי לאחרונה חצתה איירטאצ' את רף ה–2 ג'יגה ואט של פרויקטים מותקנים; מדובר, אומרים אנשיה, בטביעת רגל משמעותית בשדות האנרגיה הסולאריים, שמהם ניתן להפיק חשמל באמצעות אנרגיה חלופית.

את חברת איירטאצ' ייסד בשנת 2017 יניר אלוש, המשמש היום יו"ר הדירקטוריון של החברה. מטה הפעילות של החברה נמצא בישראל, ולצדו שני מרכזי ייצור — אחד בישראל והשני בהודו. בארץ מספקת החברה את מוצריה ללקוחות גדולים בתחום האנרגיה המתחדשת, בהם משק אנרגיה ואנלייט אנרגיה. בשבוע שעבר חתמה החברה גם על עסקה למכירה ולאספקת המערכת שפיתחה לחברה-בת של ענקית האנרגיה הצרפתית EDF, לקוח חוזר, בסכום כולל של 2.4 מליוני שקלים.

הכפלת האנרגיה

תרומתה של הטכנולוגיה הישראלית מבית איירטאצ' לשמירה על כדור הארץ מוכפלת בזכות מספר השכבות שמציע הפתרון. הראשונה, בכך שהיא משמשת לניקוי פאנלים סולאריים, ובכך מגדילה באופן משמעותי את תפוקת אנרגיית החשמל באמצעות אנרגיה חליפית. השנייה, בכך שמדובר בטכנולוגיית Water-free ייחודית, כלומר, בפעולת ניקוי שאינה צורכת מים, ובהתאם מסייעת בחיסכון משמעותי. "יש חשש אמיתי שהבצורת ומשבר המים יעכבו את המעבר לאנרגיות מתחדשות ופתרונות כמו שלנו מסייעים להקל בכך", אומר לאופר. "הטכנולוגיה שלנו עוזרת לשמור על עולם נקי יותר והיא קריטית דווקא בנקודת הזמן הזאת, שבה ישראל ומדינות רבות נמצאות בעיצומו של חישוב מסלול מחדש במסגרת מעבר הולך וגובר לאימוץ מקורות אנרגיה נקיים, שמקורם בין השאר בשמש".

טכנולוגיית איירטאצ' המבוססת רובוטיקה רשומה כפטנט ומבצעת את ניקוי הפאנלים בשדות בלי להזיק להם. הניקוי מתבצע, כאמור, ללא מים, והמוצר אינו מצריך התקנת תשתיות. רובוט הניקוי נטען מהשמש ופועל על סוללה. "הרובוט יכול לתפקד גם בתנאי אקלים מאתגרים, כמו למשל במדבר סהרה", מציין לאופר.

פתרונות מעשיים למשבר האנרגיה

בחודש יוני נכנס לאופר לתפקיד מנכ"ל החברה, לאחר שכיהן כמנכ"ל ספקטרוניקס־אמרסון, המפתחת ומוכרת מערכות מתקדמות לזיהוי וכיבוי אש לתעשיות הביטחוניות בעולם. הקו המנחה את לאופר הוא יצירת אופטימיזציה בתהליכים ארגוניים, והוא מדגיש את אתגר פיתוח מנועי הצמיחה והגדלת פעילות החברה והרווח. " פחות הבטחות ויותר תוצאות", לדבריו.

התזוזה לעבר יצירת פתרונות למשבר האנרגיה הגלובלי מתקיימת בערוצי פיתוח, ייצור ומכירה ובאה לידי ביטוי בהתרחבות השיח הציבורי סביב הנושא הבוער. אולם את המשמעות של הצעדים האלה עדיין אי אפשר לכמת או לחוש. לאופר מדגיש שמדובר בתהליך ארוך טווח. לדבריו, "בהחלט מתקיים כיום בעולם 'חישוב מסלול מחדש' בנוגע לדרכים שיאפשרו לנו לשמור על הכדור נקי יותר. בכל הקשור לפתרון מבית איירטאצ' אין שאלה שנפתחת ב'האם...' מבחינתנו העניין הוא 'מתי'. בחלק מהמקומות אימצו כבר את הטכנולוגיה לשימוש נרחב, והשאר יצטרפו בהדרגה". היקף המכירות של החברה במחצית הראשונה של 2022 לעומת המחצית הראשונה אשתקד, מוסיף לאופר, מעיד על זינוק של כ–233 אחוזים.

עולמי, רווחי ואפקטיבי

הטכנולוגיה נוצרה אמנם כחלק מהפתרונות למשבר האקלים העולמי, אולם בחברה מדגישים שמרכיב ה־Tailor Made מוטמע בגישת הפיתוח. "אנחנו מבינים היטב שפתרון עולמי, ללא מענה לצורכי הלקוחות, אינו פתרון אפקטיבי. בסופו של דבר הלקוח הוא פיננסי ואם לא תופיע שורת רווח ברורה, הלקוחות ינטשו את הפתרון", מסביר לאופר.

אחד היתרונות הבולטים של החברה הוא זרוע הפיתוח, הקשובה לצורכי הלקוחות. "הפתרון אינו מבוסס רק על מה שאנחנו חושבים, אלא גם על מה שחושבים וצריכים הלקוחות שלנו", מסביר לאופר. "הם לא צריכים מוצר יוקרתי שנראה טוב, אלא מחפשים פתרונות פשוטים וקלים לתפעול — Plug&Play — שיעשו את העבודה כמו שצריך. אלה חלק מההבנות שהכתיבו לנו את פיתוח המוצר מתחילת הדרך — לייצר טכנולוגיה שיש בה כמה שפחות 'כאב ראש' ללקוחות".

לאופר מדגיש את הנוכחות הפיזית של החברה באתרי ההתקנות, ומציין את האפשרות לספק שירות אפקטיבי ומהיר בשדות ההתקנה. "המטרה שלנו היא להוביל לטיוב ולמקסום התפוקה האנרגטית של הפאנלים הסולאריים באופן מהיר, יעיל ואוטומטי, ותוך חיסכון כספי ניכר ללקוחות", הוא אומר. "זו אחת הטכנולוגיות שעוזרות לעולם להגשים את יעדי האקלים שלו ובראשם המעבר לשימוש באנרגיות מתחדשות. הפתרון שלנו נמצא כיום בשדות, אולם החברה מסתכלת לכל הכיוונים בחשיבה של 360 מעלות. יש לנו עניין להרחיב את סל המוצרים, כדי שיתאימו לאפליקציות נוספות, ולעשות שימוש בכמה שיותר רובוטיקה. מבחינתנו השמים הם הגבול".

למעבר לאתר Airtouch Solar >>

בשיתוף Airtouch Solar