אבן ושיש שלומי: בניית מצבות מיוחדות מהלב

שלומי סיידוף, הבעלים של אבן ושיש שלומי, מלווה כל משפחה ברגעיה הקשים, כדי לבנות עבורה את המצבה שתטיב לספר את סיפורם של היקרים שהלכו לעולמם. "אני רואה את תפקידי הרבה מעבר לסתת באבן. אני קודם כל מקשיב, מכיל ומגלה המון אמפתיה", הוא מספר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבן ושיש שלומי: בניית מצבות מיוחדות מהלב
אבן ושיש שלומי: בניית מצבות מיוחדות מהלב
שרית ליבנה-אשכנזי, בשיתוף אבן ושיש שלומי
תוכן שיווקי
שרית ליבנה-אשכנזי, בשיתוף אבן ושיש שלומי
תוכן שיווקי

"אני אוהב את האבן הטבעית, את התחושה כשאני מחליק עליה יד חשופה, את המרקם שלה, אפילו את האבק. אני עוצם עיניים ונכנס לאווירה של יצירתיות כשבראש מתרוצצים גם זיכרונות ותמונות מילדותי", אומר שלומי סיידוף, אמן סיתות באבן ובניית מצבות ואנדרטאות מ"אבן ושיש שלומי". "מגיל צעיר הייתי מגיע בכל יום אחרי הלימודים ובחופשים לסדנה של סבא שלי, שלמה גנני זכרו לברכה, שהיה אמן סיתות באבן בעצמו, צופה בו ומתמלא באושר. היום אני חווה אושר דומה בכל פעם כשמצבה או אנדרטה יוצאים מבית המלאכה שלי".

שירות אישי ורגשי

שלומי עובד מהלב. הוא יודע שדווקא בימים הכי קשים של המשפחה ששכלה את יקירה, מדובר ברגע בו אל האבן מתנקזים כל הרגשות והגעגועים שהצטברו במהלך החודש, עד שמניחים את המצבה.

"כשבני המשפחה מגיעים אליי לבית המלאכה הם עדיין שקועים עמוק באבל, רובם עדיין לא מעכלים. הם מוצפים ברגשות ולא פעם לא ממש ממוקדים או יודעים איך הם רוצים שתראה המצבה. אני רואה את תפקידי הרבה מעבר לסתת באבן. אני קודם כל מקשיב, מכיל, מגלה המון אמפתיה למצב שלהם ואז מלווה ומנחה אותם בבחירה של המצבה", הוא מספר. "אני ניגש אליהם ברגישות יתרה. הם מקבלים ממני שירותי וליווי אישי מא' ועד ת' ולא עוד הצעת מחיר לפרוטוקול. כל מה שיוסכם בינינו יעשה על-ידי בבית המלאכה שלי, אני לא 'מוציא' עבודות לקבלני משנה, כדי להבטיח שהמשפחה תקבל בדיוק את מה שהיא רוצה וביקשה".

כדי להכין מצבה או אנדרטה שלומי משוחח עם בני המשפחה כדי ללמוד מי היה המנוח או המנוחה שעבורם הוא מכין את המצבה ולהתאים אותה לאישיותו. "אם למשל, מדובר באדם שהיה חובב טבע, אדם יצירתי ופתוח, לא אמליץ על אבן גרניט שחורה. כך גם לגבי סוג האותיות והכיתוב. לצידי עובדת אשתי לואיזה, שהיא גרפיקאית וגם אשת ספר ומילים. היא עוזרת להם בבחירת הפונט (גופן) ומייעצת לגבי התוכן. יש שבוחרים ציטוט שמאפיין את המנוחה, ציטוט מהמקורות או משיר. אחרים כותבים בעצמם מילים מרגשות שמתארות את יקירם, ואז לואיזה רק תוודא שהעברית נכונה. התוצאה תמיד נוגעת ללב, כזו שגם אנשים אחרים שמזדמנים לבית העלמין מתרגשים ממנה", הוא אומר.

שלומי מספר כי הוא נוהג לסייר בבתי עלמין כדי להתרשם ממצבות, בעיקר כאלה שנבנו לפני עשרות שנים ולשאוב מהן השראה. לדבריו, דווקא במצבות הישנות יש לפעמים יותר "נשמה", רואים שהושקעו בהן מחשבה והן לא חלק מטרנד או סרט נע. "בשבילי, עד כמה שזה אולי יישמע מוזר, מדובר בסוג של תרפיה. יש אמנים שהולכים לים או למוזיאונים כדי לקבל השראה. אני מרגיש נוח בין מצבות", הוא אומר.

הוא מסביר שבחירה נכונה של מצבה תמיד מתחילה בסוג האבן. צריך לזכור שהיא אמורה להיות חשופה לשמש ולגשם, כך שהיא חייבת להיות עמידה לפגעי מזג האוויר והזמן. לדבריו, "מצבה טובה לא צריכה תחזוקה שוטפת או חומרים מיוחדים מלבד מים ומעט סבון, זאת בתנאי שאכן האבן והאותיות טופלו נכון. צריך לזכור שלא חלה חובה על חברה קדישא או מי מטעמה לתחזק את המצבות ומי שעושים זאת הם בני המשפחה שעולים לקבר. שטיפה עדינה של המצבה אמורה לעשות את העבודה. בעבר הלקוחות העדיפו להטביע אותיות מברזל על המצבות, אך הם סבלו מגניבות חוזרות ונשנות שלהן בשל מחירי הברזל. היום הרוב מעדיפים חריטה של האותיות באבן ומילוי שלהן בצבע עמיד או בעופרת, שלא מתכלה עם הזמן".

לגעת באבן ולראות את העבודה

"אבן ושיש שלומי" הוא עסק משפחתי, שבעבר נשא את שמו של סבא של שלומי, שאחרי שנים ב"סולל בונה" יצא לפנסיה מוקדמת ועסק בחריטת אותיות, סיתות באבן ובבניית מצבות ואנדרטאות. עד גיוסו של שלומי לצבא (וגם בחופשות מהצבא) שלומי הצטרף לסבו בכל עת שיכל, כדי לעזור לו בערוב ימיו וללמוד ממנו כמה שאפשר הן מקצועית והן אישית - על היושרה, החריצות וההקפדה על הפרטים הקטנים, שבסופו של דבר הם אלה שנותנים לו את תחושת הסיפוק.

לאחר מותו של הסבא, כששלומי השתחרר מהצבא, העסק עבר לידיו ומאז הוא בבית המלאכה שלו בקרית אתא. "למעלה מ-80% מהלקוחות שלנו מגיעים פיזית לבית המלאכה כדי לראות מקרוב איך אנחנו עובדים, לגעת באבנים ולקבל מושג אמיתי איך המצבה תראה. יש בזה ערך מוסף עצום. הם לא מסתפקים בשיחת טלפון או חיפוש בתוך גלריית תמונות. הם מוקירים ומעריכים את היחס האישי, את הליווי הצמוד שלנו והם יודעים שאנחנו כאן למענם בכל רגע, כולל ברגע התקנת המצבה בבית העלמין", הוא מספר.

זאת גם הסיבה שב"אבן ושיש שלומי" נותנים שירות ללקוחות מאזור הצפון בלבד – חדרה וצפונה. "אני רוצה להיות בקרבה גיאוגרפית לבית העלמין בו בחרה המשפחה, כדי לוודא מקרוב שהכול נעשה כראוי לא רק בזמן ההכנה והסיתות, אלא גם בעת ההתקנה. אין מפח נפש גדול יותר מזה שהמשפחה מגיעה לחלקת הקבר והמצבה לא מונחת כראוי".

אחרי למעלה משני עשורים בבית המלאכה, לשלומי דוגמאות רבות למצבות מרגשות במיוחד, אך סיפור אחד לא מניח לו עד היום. "זוג הורים צעירים, בשנות העשרים שלהם, שכלו ילד קטן שנפטר אחרי שחלה בסרטן. הם ביקשו לשלב אלמנטים מעולם הילדים על המצבה. עיצבתי עבורם מצבה עם דמות מאוירת, ציור של School bus ושולבו בה גם אבני משחק של 'לגו'. זו הייתה אחת המצבות שהיה לי הכי קשה להתמודד איתה מבחינה רגשית. לאבד ילד זה כל כך עצוב. אף פעם לא מתרגלים לזה. זה גורם לי לעצור בכל פעם מחדש ולהודות על מה שיש".

עוד מספר שלומי על אשה שהתאלמנה אחרי יותר מ-60 שנות נישואים. עם כל העצב והכאב היא הצליחה להתמודד עם בחירת המצבה והכיתוב על המצבה בכוחות עילאיים. "על-פי רוב לאלמנים קשה הרבה יותר להתמודד עם המשימה והם לפעמים יעדיפו לשתף אותה עם אחד מילדיהם או בן משפחה קרוב אחר. כל אדם שמגיע לבית המלאכה הוא עולם ומלואו. לכל אחד מהם צריך לתת תשומת לב מיוחד. לא מדובר ב"עוד לקוח", אלא מישהו שזקוק שיכילו אותו ואת הצער שלו ויתנו לו מקום".

לקוח אחר שנגע לליבו של שלומי באופן מיוחד הא אדם שאימו נפטרה. הוא שב מחו"ל להלוויה ולשבעה ומאוד רצה לקחת חלק פעיל בהכנת המצבה. שלומי שיתף בתהליך ואפשר לו ללטש את האבן ולהיות נוכח עד כמה שרצה בסדנה. "אף פעם אי אפשר לדעת מה עובר בראשו של אדם בשעת צערו. הכרת התודה שלו הייתה מרגשת מאוד. הוא הרגיש סיפוק אמיתי ואני שמחתי להיות שם לצידו".

אבן ושיש שלומי
כתובת: רח' שלמה בן יוסף 38, קריית אתא
טלפונים: 050-727-0023 | 04-852-3780
למעבר לאתר >>

בשיתוף אבן ושיש שלומי