רות מערכות לחקלאות: איך שומרים על הניקיון הפאנלים הסולאריים באופן קבוע?

בעקבות הצורך לשמור על ניקיון הפאנלים ובכל מזג אוויר, פיתחה חברת רות מערכות לחקלאות מערכת חכמה, המחליפה את הניקיון הידני ואפשרת טיפול בלכלוך ובאבק בצורה אוטומטית ומדויקת כך שהתפוקה לא תיפגע

שרית ליבנה אשכנזי, בשיתוף רות מערכות לחקלאות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת סולארית
רות מערכות לחקלאות: "המערכת מבצעת שטיפה בצורה אוטומטית מלאה, ללא נוכחות אדם היכול להחליק או להיפצע"צילום: באדיבות רות מערכות לחקלאות
שרית ליבנה אשכנזי, בשיתוף רות מערכות לחקלאות
תוכן שיווקי

הדרישה והרצון לשמור על פאנלים סולאריים נקיים כל העת, לצורך תפוקה מקסימלית, מחייבים פתרון קבוע ויציב המבטיח פאנלים נקיים ובכל מזג אוויר. רות מערכות לחקלאות מספקת ומתקינה מזה כעשור מערכות שטיפה אוטומטיות, שנועדו לשמור על ניקיון הפנלים בכל זמן וכל מזג אוויר ובכך מאפשרות ניצול מירבי של אנרגית השמש לייצור חשמל.

בחברה מסבירים כי מדינת ישראל מוקפת מדבריות התורמים להיווצרות של אבק וחול על הפנלים, וזה עוד לפני שהזכרנו את הציפורים הנוהגות לשבת על הקנט העליון של הפאנל ומשאירות לשלשת הקשה מאוד לניקוי. גורמים אלו מונעים מקרני השמש להגיע לפאנל, התפוקה יורדת וייצור החשמל יורד בהתאם.

חתירה למצוינות וכלים מתקדמים

חברת רות מערכות לחקלאות בע"מ פועלת עשרות שנים בארץ ובעולם בתחום ניהול תשתיות מים. כאשר בעשור האחרון הרחיבה החברה את פעילותה גם לתחום מערכות שטיפה אוטומטיות לחוות סולאריות. ברות מציינים כי לאורך השנים החברה הייתה שותפה בתכנון וביצוע של עשרות פרויקטים, לרבות מערכות העילית הגדולות ביותר שהוקמו בקפריסין.

המערכת מתיזה מים "מרוככים" נטולי סידן ומגנזיום בלחץ נמוךצילום: באדיבות רות מערכות לחקלאות

הניסיון והידע שנצברו בחברה לאורך השנים, לצד העובדה שהיא קשובה לצרכים המשתנים של הלקוחות, חתירה למצוינות והטמעה של כלים מתקדמים טכנולוגית, מאפשרים לה להתאים פתרונות מיטביים בהתאמה אישית. בחברה פועלים צוותים בפריסה ארצית, שמנחים את בעלי החוות הסולאריות, עורכים בדיקות של מעקב ובקרה אחרי תקינות המערכת ועושים את ההתאמות הנדרשות.

חיים מלס, מנכ"ל רות מערכות לחקלאות בע"מ, מדגיש: "מערכת השטיפה האוטומטית מבצעת שטיפה לילית בצורה אוטומטית מלאה, ללא נוכחות אדם היכול להחליק או להיפצע ממשטח רטוב. ניקוי ידני בשעות האור חושף את העובד לסכנת התחשמלות בנוסף לסכנת ההחלקה וגם בניגוד להמלצת יצרני הפאנלים. מערכת השטיפה תוצרת רות מערכות עומדת בכל תנאי האחריות המוגדרים על ידי יצרני הפנלים, כולל איכות המים: כמויות מלחים, סידן ומגנזיום, נמוכות מאוד, המונעות היווצרות אבנית על הפנלים. בנוסף, מערכת השטיפה מונעת שריטות היכולות להיגרם משטיפה או קרצוף ידני."

עוד מסביר חיים כי המתזים העשויים מיציקת פלסטיק אחת קשיחה, ללא אפשרות התפרקות או תזוזה, פרי פיתוח ייחודי של החברה, נבדקו ועומדים יציבים בכל תנאי מזג אוויר, כולל קרינת שמש ישירה למשך כל חיי המערכת. הוא מוסיף כי המתזים מודבקים לפאנל ללא אמצעי חיבור מתכתיים לאלומיניום של מסגרת הפאנל ואובדן אחריות היצרנים.

"אנחנו מחויבים ללקוחות שלנו"צילום: באדיבות רות מערכות לחקלאות

חברת רות מערכות פיתחה מערכות ניקוי משוכללות המבוססות על מתזים המתיזים מים "מרוככים" נטולי סידן ומגנזיום בלחץ נמוך, הפועלות ללא יד אדם וניתנות לשליטה גם מרחוק באמצעות אפליקציה ייעודית.

חיים מציין כי "החברה מבצעת תכנון פרטני אופטימאלי וחסכוני במים לכל מערכת סולארית, בהתאם לטופוגרפיה של החווה הסולארית, תוך שימת לב לכמות המים הנצרכת. מערכת הבקרה גמישה ויכולה לבצע כמות שטיפות משתנה בהתאם לנדרש ובאזורים שונים. כך למשל, שטיפות מרובות באזור בו כמות האבק/זיהום גדולה, כמו: טרקטור הנוסע באזור חקלאי, חוות סוסים, ארובות למיניהן, קרבה למחצבה או מרכז מזון לחיות, ושטיפות פחותות באזורים בהם כמות הלכלוך מעטה. מערכת השטיפות ניתנת לעצירה או שינוי תכנות בכל רגע. לדוגמה: הקטנה או עצירת כמות השטיפות בתקופות גשומות לחיסכון במים".

איך מתמודדים עם הציפורים?

חיים מדגיש כי "פתרון ייחודי נוסף שמציעה רות מערכות, נוגע למפגע של לשלשת ציפורים. החברה נותנת פתרון המונע מהציפורים להתיישב על חלקו העליון של הפאנל וללכלכך את הפנל". הוא מסביר כי לחברה מספר מערכות בקרה מתקדמות ועדכניות, הכוללת מגוון אפשרויות והתאמות לפי הדרישות המחמירות ביותר של הלקוחות, בהן מערכת בקרה SCADA של מוטורולה המאפשרת קבלת התראות SMS על פריצת מים, הפסקת חשמל בקרת ספיקה לכל שורה, רישום צבירה ואירועים נוספים ברמת שורה. כמו כן, מציעה החברה מערכות בקרה מבוססות אנדרואיד עם אפליקציה לניהול ובקרה מובנים, הכוללים קבלת דיווח על אירועים ובקרת צבירת מים לכל הפעלה. כל סוגי מערכות הבקרה כוללות מודם וחבילות תקשורת (הכלולות במחיר בתקופת האחריות). נתונים אלו מהווים יתרונות שיש רק במערכות בקרה מתקדמות וחכמות.

בחברה מציינים כי למערכת השטיפה תוצרת רות מערכות אין צורך בתחזוקה או טיפול תקופתי, למעט הוספת מלח המשמש לניקוי פילטר סידן הנמצא במערכת ריכוך המים (שנמצאת בדרך כלל על הקרקע). מערכות השטיפה האוטומטיות תוצרת רות מערכות לחקלאות בע"מ מסופקות עם אחריות כוללת לשנתיים מלאות על כל חלקי מערכת השטיפה: מערכת הבקרה, לוח החשמל, משאבה, מרכך, מגופים חשמליים, צנרת מים ומתזים. בסיום התקופה ניתן להאריך את תקופת האחריות לפי בקשת הלקוח, אך אין כל מחויבות להמשך התקשרות בסיום תקופת האחריות. "שמירה על מערכת סולארית נקייה כל הזמן מאפשרת מיקסום הרווחים וקבלת מלוא התפוקה היומית האפשרית, בתלות במזג האוויר", מסבירים בחברה.

כיצד נכון לתחזק את הפאנלים הסולאריים?
"ראשית עליי לציין שאסור בתכלית האיסור לשטוף אותם בסילוני מי ברז ולשפשף בעזרת מטאטא. לצערי, אני שומע על חברות לניקיונות שמעלות את הצוותים בשעות האור על הגגות לעשות זאת, אחת למספר חודשים. מדובר בהפרה של הוראת היצרן. בנוסף, מדובר במערכות חשמליות עדינות שהתזה מאסיבית של מים בלחץ עליהן עלולה לפגוע בביטחון עובדי השטיפה. שטיפת פאנלים סולאריים צריכה להיעשות בתדירות גבוהה (לפי הצורך ולפעמים מעל 100 שטיפות בשנה) ובמקצועיות הראויה בלי לסכן את שוטפי המערכת. כחלק מהמגמה העולמית לקידום אנרגיה ירוקה מתחדשת, מעודדים הקמת חוות סולאריות ובחלק מהמקרים אף מעניקים הלוואות בתנאים מועדפים לצורך העניין. שכדי ליהנות מרווח ותשואה יציבים, יש להקפיד על שמירה יומיות על ניקיון הפאנלים".

לסיכום אומר חיים: "אנחנו מחויבים ללקוחות שלנו ופועלים לכך שההשקעה שלהם תניב רווח מקסימלי ותספק להם הכנסה פאסיבית לאורך שנים, תוך ניצול מיטבי של משאבי הטבע בשילוב של טכנולוגיה מתקדמת. ההצלחה של הלקוחות שלנו היא הצלחתנו".

רות מערכות לחקלאות בע"מ
טלפון: 054-4853384 | 054-4806076
לפנייה במייל >>
למעבר לאתר >>

בשיתוף רות מערכות לחקלאות בע"מ