עו"ד משה בן דוד: כיצד ניתן לדאוג לייפוי כוח מתמשך במצב של פגיעה קוגניטיבית?

עו"ד משה בן דוד, מציג את המורכבות, ההתנגדויות והמשמעות של חתימה על ייפוי כוח מתמשך, וקובע: "מדובר בכלי שאדם משתמש בו כדי להגן על עצמו עוד בימי חייו"

מאור מואיגר, בשיתוף משרד עוה"ד בן דוד-אברהם-הכהן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש חותם על מסמך
כיצד ניתן לדאוג לייפוי כוח מתמשך במצב של פגיעה קוגניטיבית?צילום: shutterstock
מאור מואיגר, בשיתוף משרד עוה"ד בן דוד-אברהם-הכהן
תוכן שיווקי

עורכי דין ושופטים מתקשים לא פעם להעריך מה מידת הכשירות של הסובלים מירידה קוגניטיבית, למשל המתמודדים עם דמנציה, פרקינסון, או אלצהיימר, ולקבוע אם הם יכולים לקבל החלטות הנוגעות לטיפול בהם ובכספם. עו"ד משה בן דוד בחר להקדיש חלק משמעותי מהקריירה שלו לעיסוק באתגרים הקשורים בבעיות אפוטרופסות, צוואות וסכסוכי ירושות. את התובנות הרבות שצבר לאורך השנים, קיבץ בין השאר בספר שכתב בנושא: "ייפוי כוח מתמשך, אפוטרופסות וחלופותיה – הלכה ומעשה" (הוצאת נבו), שבו הוא מסביר כי מדובר במסמך בעל חשיבות רבה, המאפשר לאנשים לקבוע עוד בחייהם מי יוכל לקבל החלטות עבורם, כשכשירותם תלך ותידרדר.

עו"ד בן דוד מייעץ בנושא לעורכי דין ולאנשים פרטיים, על מנת להבטיח שהחתימה על ייפוי כוח מתמשך אכן מתבצעת בהתאם לאמות המידה החוקיות הנדרשות, וכדי שלא ייפול פגם שיביא לביטול המסמך על רקע נסיבות של ירידה קוגניטיבית: "זו פרקטיקה מאוד מורכבת ומאתגרת. אם מדובר באדם שיש פגם במסוגלות שלו להבין את המשמעות של הפעולות שלו, יש חשש להשפעה חיצונית גם על החלטתו לחתום".

הוא מוסיף כי המצב נעשה מורכב עוד יותר, כאשר מתעוררים סכסוכים משפחתיים ומחלוקות סביב הירושה ואופן הטיפול במי שהשאיר ייפוי כוח מתמשך. "לא פעם עולה קושי עצום בשעה שמי שאמור לחתום על ייפוי כוח מתמשך הוא בעל חברה פעילה, בעיקר אם היא עתירת נכסים", אומר עו"ד בן דוד ומציין כי למשרדו מגיעים רבים, בתחנות שונות לאורך הדרך, שמתמודדים עם השלכות הנושא הסבוך. כך למשל, במקרה של לקוחה שנכנסה למאבק משפטי עם ילדיה סביב ירושת בעלה לשעבר. "היא פנתה לעורכת דין בזמן שסבלה מירידה קוגניטיבית בעקבות מחלה, וביקשה לחתום על ייפוי כוח מתמשך לבת שעליה סמכה יותר משאר הילדים. עורכת הדין פנתה אליי לצורך ליווי מקצועי מכיוון שהאשה אובחנה עם מחלה נוירולוגית, אך עדיין הייתה בשלב מוקדם של ההידרדרות".

"זו פרקטיקה מאוד מורכבת ומאתגרת". עו"ד משה בן דוד

אחד הדברים הראשונים שעשה, היה לבקש מהאם שתגיע אליו לשיחה עם בתה ועם עורכת הדין. לאחר מכן ביקש לשוחח ביחידות עם האם. "היא הביעה רצון ברור שבתה, ששמרה על קשר איתה, תטפל בענייניה ותילחם על זכויותיה", הוא משחזר. "אבל משום שלא רציתי להסתפק בהתרשמותי האישית בלבד, הזמנתי מומחה לצורך מתן חוות דעת רפואית, ובמקביל הקפדתי שכל הצדדים המעורבים יתעדו את מעשיהם. הנחת העבודה שלי היתה שכולנו עוד נצטרך לעמוד על דוכן העדים בבית המשפט. לכן, המלצתי שגם מומחה בלתי תלוי ובלתי מעורב יבדוק את האשה כמה חודשים מאוחר יותר, ויאשר שהיא עדיין בעלת כושר שיפוט ומסוגלת לקבל החלטות."

עו"ד בן דוד ניסה להגיש לבית המשפט את ייפוי הכוח שנחתם, כדי לבחון אם הוא קביל, אך בא כוחו של היועץ המשפטי לממשלה התנגד להליך. "הוא התנגד בטענה, שגויה לדעתי, שלא ניתן לאשר ייפוי כוח מתמשך מראש, כמו שלא ניתן לאשר צוואה מראש. אני טוען כי בניגוד לצוואה שמופעלת לאחר מותו של האדם וממילא לא תשפיע עליו בחייו – ייפוי כוח מתמשך הוא כלי שאדם משתמש בו כדי להגן על עצמו עוד בימי חייו. לכן, אם הוא יודע שיש סכסוך במשפחה – זה לא הוגן ולא נכון למנוע ממנו לנהל הליך לאישור המסמך כשהוא עוד כשיר ומודע למצבו", אומר עו"ד בן דוד, ומוסיף כי לאחר כמה חודשים ביקשו בני המשפחה שלא היו מעורבים בתהליך למנות אפוטרופוס, ואז גילו שהאם הפקידה את ייפוי הכוח המתמשך. בשלב הזה הם הגישו בקשה לביטולו. "זה היה תיק מורכב", הוא מספר. "אבל בסופו של דבר, בית המשפט מינה מומחה מטעמו, שקבע כי האם היתה כשירה לחתום על ייפוי הכוח בשלב ההוא. ייפויי הכוח של האם שרד את המתקפה עליו".

לדבריו, במצב מורכב כזה – הן מבחינת מצבה הקוגניטיבי של האם והן מבחינת הסכסוך המשפחתי – לעתים קשה לעורכי דין להיערך לכל הסיטואציות שעלולות להשפיע על תוקפו המשפטי של ייפוי הכוח המתמשך. "במקרים מורכבים, יש לערב גורם מקצועי נוסף בעל ניסיון בתחום שיעזור לבחון את הנושא מזוויות נוספות. גם אני נעזר לפעמים בייעוץ של עמיתים כדי לזהות היבטים שונים שאולי לא חשבתי עליהם. אני קורא לעורכי הדין – אם אתם מרגישים שעלולות להתעורר בעיות – תתייעצו. ברוב המקרים, מספיק ליבון קצר של הדברים כדי להימנע משגיאות נפוצות".

ומהן אותן שגיאות נפוצות?
"אחת השגיאות היא לא להזמין את כל בני המשפחה למפגש, מסיבות שונות. אבל אם ילד מסוים לא יהיה שותף בתהליך, יכולה להתחפר אצלו, כמו תולעת, המחשבה שההורים לא מעוניינים בו, או שנעשה כאן משהו נגדו. אם לא מערבים את כולם, מגדילים פי כמה את הסיכוי שתוגש בקשה לביטול ייפוי הכוח המתמשך. נתקלתי בזה לא מעט".

הוא מוסיף כי סכסוך בחברה משפחתית, למשל, כשבעל החברה נחלש קוגניטיבית מסבך את העניין גם מבחינת דיני החברות, ומצריך את עורך ייפוי הכוח המתמשך לעיין בתקנון החברה ומסמכיה. זאת, כאשר בנוסף יש לפעול להבטחת מינוי דירקטורים מטעם החותם על ייפוי הכוח המתמשך למקרה שיאבד את המסוגלות לניהול החברה שבבעלותו."כשאדם ממנה מיופה כוח, צריך ממש לרדת לפרטים ולערוך סימולציות של מה יקרה בעוד עשרים שנה אם חס וחלילה ייפוי הכוח ייכנס לתוקף. בגלל שאנשים מזדרזים ומתייחסים למסמך כאל מילוי טופס הם לפעמים חוטאים למטרה, קל וחומר כשיש מוקשים שאפשר לזהות מראש, כמו סכסוך ירושה צפוי או ילד שמרגיש מודר", הוא מסכם.

משרד עוה"ד בן דוד-אברהם-הכהן
טלפון: 02-6259333

למעבר לאתר >>

בשיתוף משרד עוה"ד בן דוד-אברהם-הכהן

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"