דירה בירושה: מפתיחת הצו ועד המכירה

הליך חלוקת הנכסים בירושה כולל מורכבות רגשית וביורוקרטית. סוכן הנדל"ן הראל ברודסלי, המתמחה בשיווק נכסים ורכישות באזור חיפה והכרמל, מסביר כיצד מומלץ לפעול לאחר קבלת דירה בירושה בשוק הנדל"ן הנוכחי

נועה הראל, בשיתוף הראל ברודסלי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חתימה על מסמכים
דירה בירושה: מפתיחת הצו ועד המכירהצילום: Shutterstock
נועה הראל, בשיתוף הראל ברודסלי
תוכן שיווקי

מימוש צוואה וקבלת ירושה אינם עניין פשוט, ברוב המקרים. בדרך כלל מעורבים בתהליך כמה חברי משפחה, שלא פעם מונעים משיקולים רגשיים ונאלצים לנווט בין החלטות טכניות והתמודדות עם פעולות ביורוקרטיות רבות. כאשר מדובר בתא משפחתי רחב, שצריך לקבל החלטות כמקשה אחת, המצב הופך למורכב בשל ריבוי הדעות והרגשות שיוצר לא אחת סכסוכים משפחתיים מיותרים. מי שמכיר היטב את המורכבות בתחום הוא הראל ברודסלי, סוכן נדל"ן במשרד רימקס פמילי, שמסביר מהם השלבים ההכרחיים שיש לעבור כדי שהתהליך המאוד לא פשוט יסתיים בהצלחה.

יוצאים לדרך: קבלת ההחלטות

ברודסלי ממליץ להתחיל את תהליך קבלת ההחלטות בשיחה עם עורך דין, ומוטב שיהיה זה שמלווה את המשפחה בקיום צו הירושה. "על עורך הדין לברר ולהסביר פרטים חשובים, כמו מיסוי על הדירה, רישום נכון בטאבו או אם יש צורך בהעברת שמות. על מנת לשקול את האפשרויות העומדות בפני היורשים, עליהם לברר את המצב המשפטי הנתון של הדירה", הוא מסביר. "למשל, קונה לא ימתין עד שעורך הדין יסדיר את כל עניין הירושה לאחר חתימת חוזה. לכן רצוי לשבת ולדון באפשרויות כאשר בני המשפחה סמוכים ובטוחים שהם יכולים לבצע פעולות בדירה, על מנת למנוע אי־הבנות עתידיות".הוא מוסיף כי לאחר בירור כל הפרטים יש לשקול את האפשרויות השונות העומדות בפני היורשים: להשכיר את הדירה, לאפשר רכישה של אחד היורשים מיתר היורשים (BMBY), או למכור אותה. לדבריו, לכל אחת מההחלטות מתלוות שאלות רבות שניצבות בפני היורשים.

למשל, במקרים שבהם אחד מבני המשפחה מתגורר בדירה או כאשר מדובר בדירה בעלת ערך רגשי לבני המשפחה השונים ועוד. עם זאת, ברודסלי מסביר שמכירת הדירה, לעומת האפשרויות האחרות, מזמנת הזדמנויות עבור היורשים שיוכלו להשתמש בכספי הירושה, ובמקביל היא עשויה למנוע סכסוכים משפחתיים. "ככל שעוברות השנים גדלות ההתלבטויות. למשל, האם הדירה תהיה חלק מפרויקט תמ"א, האם המחיר יעלה, מה בנוגע לחלוקה לנכדים ולנינים ועוד. שחרור הנכס מאפשר לכולם להתקדם להשקעות שונות כהחלטתם, מבלי לפגוע בתא המשפחתי ולייצר סכסוכים מיותרים", הוא אומר.

החלטתם למכור את הדירה?

במידה שהתקבלה החלטה על מכירת הדירה, ברודסלי ממליץ ליורשים לקבוע מחיר ולוחות זמנים למכירה. לצורך כך, הוא מוסיף, על היורשים להחליט אם הם מעוניינים בליווי מתווך בתהליך: "המתווך יכול לשמור על הערך הכלכלי הנכון לדירה — המחיר המגיע למוכרים, וגם זה שהקונים מוכנים לשלם — וזה חשוב במיוחד בשוק כמו שוק הדירות המתוחכם של חיפה".

"מדובר בעסק של בני אדם". הראל ברודסלי

לדבריו, הוא נתקל בנכסים רבים שעומדים ללא קונים במשך שנים רבות, ובכך נפגעת מטרת המכירה. "קביעת המחיר הנכון תאפשר ליורשים למכור את הבית בזמן המהיר ביותר, בזמן הנכון בשוק ובכמה שפחות טרחה", הוא אומר.

כיצד לבחור מתווך?

בשוק הנדל"ן פועלים לא מעט מתווכים וסוכני נדל"ן, בשיטות עבודה שונות ומגוונות. ברודסלי אומר כי קבלת ההחלטה בנוגע למתווך צריכה להתבסס על שילוב של ניסיון מקצועי, ייחודיות וחיבור עם הלקוח. "כאשר מגיעים למתווך, אפשר לחשוב על זה כראיון עבודה הדדי, מכל ההיבטים", הוא אומר. "על היורשים לשאול את המתווך שאלות הנוגעות לשיטת העבודה — האם הוא מפרסם ברשתות חברתיות, באתרי תיווך או בכל פעולה אחרת וכיצד הוא מציג את הדירה לקונים פוטנציאליים.

לבסוף, ואולי החשוב ביותר, צריך להבין שמכירה של דירת ירושה עשויה להיות קשה מבחינה רגשית, ולכן חשוב לבחור את המתווך שאיתו התקשורת הטובה ביותר, שתסייע בשלבים מורכבים אלו".ברודסלי מציין כי שיטת העבודה שלו היא ייחודית בשוק הנדל"ן בחיפה. עם 35 שנות ניסיון בניהול, שיווק ופרסום בענף התרופות ושש שנות ניסיון כמתווך, הוא מציע ללקוחותיו את השילוב שיאפשר למוכרים ולקונים להגיע לנקודה שבה האינטרסים נפגשים.

"את הכלים והכישורים שצברתי לאורך השנים בניהול תהליכים אני מתעל לעולם התיווך", הוא אומר ומציין כי הוא עובד באופן מסודר ומבוקר, על מנת לוודא שביצע את כל התהליכים הנדרשים, תוך עדכון שוטף של הלקוחות שיכולים לעקוב אחר ההתפתחויות בזמן אמת. "מבחינתי בכל התהליך הארוך, שמתחיל עם קבלת הדירה, בחירת המתווך הנכון היא השלב האחרון, כיוון שמכאן הלקוח יכול להיות רגוע ולהמתין למכירה".

"אני מאמין שתפקידו של מתווך הוא להציב את הנכס בגובה העיניים של הלקוחות", הוא מוסיף. "לכן, מעבר לפרסום באתרים המוכרים והצבת שלטים, אני מפרסם נכסים גם ברחבי המדיה החברתית ומאפשר לקונים הפוטנציאליים לראות את עצמם גרים בתוך הבית באמצעות כלים דיגיטליים וצילומי תלת ממד. כאשר אנחנו מוציאים לשוק דירה ריקה או ישנה, חשוב להראות לקונים את הפוטנציאל שבה".אלא שמעל לכל אלה, ברודסלי שב ומבהיר כי המפתח בליווי העסקאות המורכבות הוא הניסיון המקצועי וכישורי השיווק והמכירה. "מאחר שאני עובד בחברה גדולה, יש לי נגישות למאגרי קונים ומגוון נכסים לטובת הלקוחות שלי. אני שב ואומר כי מדובר בעסק של בני אדם. אני מבקש לתת את השירות הטוב ביותר, להשיג את העסקה הטובה ביותר והכל בחיוך ולשביעות רצון הלקוח", הוא מסכם.

054-4307120
מעבר לאתר
מייל

בשיתוף הראל ברודסלי

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"