החזר מס לשכירים: האם מגיעים לכם כספים?

רבים אינם מודעים לכל זכויותיהם מול רשויות המס. מי שמכירים היטב את תחום החזר מס לשכירים, מסבירים מהם הקריטריונים וכיצד יש לפעול כדי ליהנות מהחזר כספי

אבי יופה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה נרגשת לקרוא מדף
החזר מס לשכירים: רבים מסתפקים בדיווח שמופיע על תלוש השכרצילום: shutterstock
אבי יופה
תוכן שיווקי

שלא כמו עצמאים המחויבים בהגשת דוח שנתי למס הכנסה, שכירים רבים אינם בקיאים בנושא מסתפקים רק בדיווח שמופיע על תלוש השכר החודשי. מהם הקריטריונים שמאפשרים החזר מס לשכירים, כיצד ניתן לפעול מול רשויות המס ומה כולל ההליך הביורוקרטי? על כך משיבים חברת פאנד אפ (FUND UP) ורו"ח ניצן לזרוב.

חברת פאנד אפ (FUND UP)

שכירים רבים בישראל אינם באמת מודעים לכך שייתכן ומגיעים להם כספים מהמדינה, וכי אם לא יפעלו בנושא הסכום הזה יישאר בקופה הציבורית, ולא יגיע אליהם. כדי לדעת האם מגיע לכם החזר מס כשכירים, ואיך תוכלו לקבל אותו במהירות וביעילות, רחלי שבתאי, מייסדת חברת פאנד אפ בע"מ (FUND UP) ייעוץ ושירותים פיננסיים, מסבירה מה עליכם לעשות וכיצד עליכם לפעול כדי שתוכלו ליהנות מהחזר מס.

בראש ובראשונה צריך להבין כי מדובר בהליך ביורוקרטי שאינו אוטומטי. ככזה, הוא דורש היכרות מעמיקה עם התקנות והחוקים ומצריך דיוק רב, כך שעליכם להיות מסודרים ובטוחים בתמונה הכוללת לפני הגשת הבקשה לרשויות, אחרת את עלולים למצוא את עצמכם כמי שנמצאים בחובה ולא בזכות. כך, לדוגמה, במקרה של דמי לידה. בדרך כלל הסכום שמנכה מס הכנסה הוא מופחת ובהגשת דוח עלולה להיווצר חבות במקום החזר. כך גם במקרה של פיצויים שהתקבלו ממעסיק קודם שחייבים במס ושולמו בשנה שוטפת על בסיס שנים קודמות, דבר שיכול להשפיע על החישוב ולייצר חוב.

חברת פאנד אפ (FUND UP): "הדרך הנכונה היא להיעזר באנשי מקצוע ותיקים, מנוסים ומהימנים"צילום: shutterstock

"הדרך הנכונה היא להיעזר באנשי מקצוע ותיקים, מנוסים ומהימנים ולא 'לחפף' בכל צעד בדרך. למשל לא לחשוב 'מה הבעיה, אני אחסוך קצת כסף ואעשה בעצמי', או 'אתן לרואה חשבון להגיש רק את השנה הזו כי שם יש לי בטוח החזר', ואז למעשה להסתכן שבשנים לפני או אחרי יש לי חוב גדול שעלול לבלוע לי את כל ההחזר", מסבירה שבתאי.

איך בוחרים את החברה שתלווה אותנו?
"כמו בכל תחום, המלצות, המלצות ושוב המלצות. אין כמו ללמוד מניסיון של אחרים. כדאי ללכת לחברות ותיקות שעושות זאת שנים ומכירות כל פינה בחוקים ובנהלים, שיש להן קהל רחב של לקוחות ממליצים באתר שלהן או בדף הפייסבוק. חברה שנתקלה בעשרות אלפי מקרים ויודעת לפתור ולהתנהל איתם, מול הרשויות ומול מוסדות וגורמים אחרים. חברה שמקדמת את שליפת המסמכים הרלוונטיים להחזר, כדי שלא יתעכב ושלא תתפספס ניירת שהיא הכרחית להגדלת ההחזר. יש בשוק חברות שמגישות עבורך את הדו״ח, אבל האחריות והעבודה הקשה בהשגת הניירת ועמידה בביורוקרטיה היא עליך".

יש דרך למקסם את החזר המס?
"איך דרך לעשות רווח מהחזרי מס, אולם אפשר בהחלט למקסם את גובה ההחזר. הרעיון מאחורי החזר מס הוא שאנחנו מקבלים חזרה עודפי כספים ששילמנו. מדובר בעודף שניתן לגלות רק בדיעבד ובראייה לאחור של מה שעברנו במהלך השנים: לידות, מילואים, אבטלה, שינוי מקומות עבודה במהלך שנת מס, מכירות דירה, השקעות בשוק ההון, סיום לימודים אקדמיים, אבחונים וקבלת אחוזי נכות לילדות וילדים, תרומות ועוד. אצלנו בפאנד אפ אפשר למצוא שאלון זכאות מאוד מפורט, שמכוון את הלקוח בדיוק לפינות הנכונות שתעזורנה לו למקסם את ההחזר".

הזמן הממוצע לקבלת החזר מס תלוי בארגון המסמכים ובמציאת הניירת המתאימה שש שנים אחורה, בזמן עריכת הדו"ח בידי יועצי מס מומחים ובזמן ההמתנה לקבלת ההחזר לחשבון הבנק מיום הגשת הדוח לרשות המיסים. בפאנד אפ דואגים לארגון המסמכים ובכך מקצרים את התהליך הארוך. "אנחנו משלבים עבודה עם רובוט שפיתחנו במיוחד המקצר את תהליך הכנת התיק משמעותית ואז מעבירים את התיק ליועצי מס מומחים, עם ניסיון של שנים בפרט בלקוחות שכירים, שזו נישה ייחודית", מסבירים בחברה, "לאחר הגשת הדו״ח אנחנו עומדים בקשר רציף עם פקידי השומה על כל לקוח שהוגש, במטרה לקדם את קבלת הכסף. גם מס הכנסה שיפר משמעותית את זמן הטיפול בעקבות הקורונה. עד לא מזמן, הזמן הממוצע לקבלת הכסף לחשבון הבנק מיום הגשת הדו״ח עמד על כחצי שנה עד שנה וחצי, כיום בפאנד אפ זמן הטיפול קוצר למשך חודש עד חודשיים".

מה חשוב לדעת בנושא החזר מס לשכירים?
"אל תתפתו לחסוך על אנשי מקצוע מנוסים ולנסות ולעשות את התהליך לבד כי אז אתם עלולים למצוא את עצמכם חייבים. דבר נוסף שחשוב לזכור הוא לא להתפתות לעבודה המבוססת על הגשת דוח באמצעות רובוט בלבד בעלויות נמוכות, חובה שילוב של יד אנושית מכוונת ומקצועית. בנוסף, אל תצפו להתעשר מהעניין - אם לא שילמתם מיליוני שקלים, לא תקבלו מיליוני שקלים. כמו כן, חשוב לבדוק היטב את החברות בשוק, ולוודא שלא מדובר בשחקן חדש בשוק שעובד לבד. יש משמעות גדולה לוותק ולניסיון של חברה בתחום הזה ויש משמעות גדולה להתמחות בלקוחות שכירים במיוחד. עדיף לשלם קצת יותר על ביטחון מאשר להתפתות לזול וללא מקצועי".

FUND UP ייעוץ ושירותים פיננסיים
כתובת: מנחם בגין 82, תל אביב
טלפונים: 073-205-9000 | *5569
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
למעבר לאתר >>
למעבר למחשבון החזר מס >>

בשיתוף FUND UP

---------------

רו"ח ניצן לזרוב

רובנו התרגלנו לחשוב שמס הכנסה רק גובה מאיתנו כספים. אלא שבכל הנוגע להחזרי מס לשכירים ודאי תשמחו לדעת, שלא פעם, אם מגיע לנו החזר על תשלום מס עודף, מס הכנסה יחזיר לנו את ההפרש עם ריבית והצמדה. אבל על מנת לקבל את ההחזר, על השכיר להגיש מספר מסמכים שיעידו שהוא זכאי לכך.

"בדיקת זכאות להחזר מס לשכירים היא בגדר המלצה חמה לכל שכיר, בעיקר אם במהלך שנת מס הוא לא עבד 12 חודשים, או לחילופין עבד ביותר ממקום אחד ושני המעסיקים הפקידו עבורו את ההפרשות הסוציאליות. זאת משום שבמקרים רבים אכן הממצאים מעידים שנגבה מהשכיר יותר מס ממה שהוא היה אמור לשלם והוא זכאי להחזר", מסביר רואה החשבון ניצן לזרוב. "יש לזכור שחישוב המיסוי בישראל הוא שנתי ונעשה על-פי צפי ההכנסות העתידי. את הסכום מחלקים ל- 12 חודשים וגובים בכל חודש את החלק היחסי. זה קצת טריקי. כי אם אדם לא עבד שנה מלאה, למעשה נוצר מצב שהוא שילם רטרואקטיבית על תקופה עתידית".

"מומלץ לעשות בדיקה להחזר מס לשכירים בתום כל שנת מס". רו"ח ניצן לזרובצילום: אורי לובן

עוד מסביר רו"ח לזרוב כי גם במקרים בהם האדם הוא שכיר במקביל להיותו עצמאי, מומלץ לערוך בדיקת זכאות להחזר מס. הדיווח על כל אחד מתחומי העיסוק שלו אמנם ידווחו בנפרד, אך החישוב לצורך מס יעשה ביחד. "בבדיקה לצורך החזר מס לשכירים מתייחסים לבית אב, כלומר לבני הזוג, גם אם הגישו בנפרד את הדוח השנתי, ללא קשר אם שניהם היו שכירים או עצמאיים. בחישוב לוקחים בחשבון את גובה המשכורות, אם היו דמי אבטלה או שולמו דמי לידה או שהתקבלה הכנסה בחופשת לידה או קצבאות שונות אחרות. יוצא מן הכלל הוא מצב ששני בני הזוג עובדים באותו עסק עצמאי", ממשיך רו"ח לזרוב. "ניתן להגיש בקשה להחזר מס לשכירים עד שש שנים אחורה ועל פקיד השומה חלה חובה בחוק להפקיד את ההחזר עד 90 יום מיום הגשת הבקשה, או לחילופין לטעון ולנמק מדוע חל עיכוב או סירוב. כדי להימנע ממצב בו תתקלו בסירוב ההמלצה היא לדווח על כל הכנסה או קצבה בשקיפות מלאה. אגב, זו המלצה גורפת כשמדובר בדיווח לרשויות המס. כך תוכלו למצות את כל הזכויות שלכם מחד, ותמנעו מהסתבכות עם החוק ולא ישיתו עליכם סנקציות או קנסות".

הוא מוסיף כי לא רק שכירים עשויים להיות זכאים להחזר מס. כך למשל, אדם שמכר דירה ושילם מס שבח, ההוצאה הזו עשויה בתנאים מסוימים להיות הוצאה מוכרת לצורכי מס. גם אדם שמוכר כנכה בביטוח לאומי זכאי להטבות מס מסוימות שלעתים לא מנוכות מתשלום המס ויכולות להצטבר לסכומים גדולים. בנוסף, אדם שפדה קופת גמל זכאי אף הוא לפטור ממס עד גובה סכום מסוים.

מי שיכול לסייע לך לבדוק זכאות להחזר ממס הכנסה הוא רואה חשבון שסוקר את סך ההכנסות בשנת המס החולפת, מצליב את המידע עם הסכום ששולם בפועל לרשויות המס ויבחן אם לא מומשו כל הניכויים או ההטבות. אמנם, בחלק מהמקרים יוכל אדם לעשות זאת באופן עצמאי באתר רשות המסים או בפנייה פיזית לסניף באזור מגוריו, אך לדברי רו"ח לזרוב, כשיש רואה חשבון מימון לצידך, הסיכוי שתקבל החזר משמעותי הוא גבוה יותר.

"שיטת המיסוי בארץ היא מורכבת, החוקים והתקנות משתנים לעתים קרובות, כך שאדם שאינו בקיא בתחום לא תמיד ממצה את זכויותיו. הפועל היוצא הוא הפסד של כסף רב בגין תשלומי מס עודפים, שבדיקה מהירה ומקצועית יכולה להשיב לך. לכן, מומלץ לעשות בדיקה להחזר מס לשכירים בתום כל שנת מס, בוודאי אם חל שינוי כלשהו בסטטוס המשפחתי או בהיקף העבודה", מסכם רו"ח לזרוב.

רו"ח ניצן לזרוב
כתובת המשרד: בן ציון גליס 18 פתח תקווה
טלפון: 052-6693496
לפנייה במייל >>
למעבר לאתר >>

בשיתוף רו"ח ניצן לזרוב