רילוקיישן ציוני

תוכנית מסע-טק מגייסת טאלנטים עבור תעשיית ההיי–טק הישראלית, שזוכה בעובדים מנוסים ומוכשרים, מקבלת הזדמנות לחשיפה לשווקים חדשים וגם מגשימה ציונות

רונית מורגנשטרן, בשיתוף ארגון מסע
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משתתף מסע-טק מרקו לרנה במשרדי היירו
משתתף מסע-טק מרקו לרנה במשרדי היירוצילום: באדיבות ארגון מסע
רונית מורגנשטרן, בשיתוף ארגון מסע
תוכן שיווקי

כשמדברים בתעשיית ההיי-טק על "רילוקיישן", לרוב מתכוונים למעבר למדינות אחרות, ארה"ב בראשן. בשנים האחרונות ארגון מסע הופך את המשוואה הזו; לנוכח הצורך בעובדי היי–טק מוכשרים, הארגון מסייע לגייס צעירים יהודים מרחבי העולם, עם תואר, ניסיון וכישורים ייחודיים, לחברות עתירות ידע באקו-סיסטם המקומי. כחלק ממהלך הרילוקיישן, ארגון מסע, באמצעות תוכניות מסע קריירה, מטפל בכל הבירוקרטיות הכרוכות בכך, לצד הובלת פעילויות המחזקות את הקשר בין המשתתפים בתוכנית לישראל. לאחרונה השיק הארגון מסלול ייחודי ואטרקטיבי נוסף בשם "מסע- טק"', המיועד

להבאת טאלנטים בתחומי פיתוח, הנדסה, בינה מלאכותית וסייבר.

ארגון מסע הוקם בשנת 2004 ביוזמת ממשלת ישראל והסוכנות היהודית. מטרתו לקרב בין יהודי התפוצות הצעירים לבין ישראל באמצעות תוכניות הכוללות שהות בארץ לתקופת זמן משמעותית, מתוך הבנה שזו הדרך הטובה ביותר לחוות את ישראל. ב-18 השנים מהקמת הארגון הגיעו לישראל באמצעות מסע יותר מ-170 אלף צעירים יהודים מכ-60 מדינות לתוכניות התנדבות, התמחות ולימודים, מתוכם 30% בחרו לעלות לישראל.

חיבור לכוח אדם איכותי

איליה רבקין, מנהל תוכנית מסע-טק ומרכז הקריירה של מסע, מספר על היתרונות שרושם לזכותו הארגון לעומת צורות גיוס אחרות: "אנחנו נהנים מקשרים הדוקים שיש לארגון מסע עם ארגונים יהודים ברחבי העולם ויכולים באמצעותם להגיע לקהל יעד ממוקד ואיכותי, לצד הפעלת ערוצים שיווקיים אפקטיביים לגיוס הטאלנטים. תנאי הקבלה לתוכנית הם: גיל 25-40, כאשר בשלב זה רוב המשתתפים הם כבר בעלי תואר אקדמי רלבנטי ומספר שנות ניסיון תעסוקתי; זכאות במסגרת חוק השבות; ונכונות לעבוד בארץ תקופה ארוכה. אנחנו מדברים על האליטה של האליטה", הוא מדגיש ומוסיף שלמעסיקים ישראלים יש עניין בגיוס הטאלנטים מחו"ל, בין היתר בגלל הגיוון שהם מביאים איתם לחברה, "המעסיקים פותחים את החברות שלהם לחשיבה גלובלית ולשווקים גלובליים".

תוכנית "מסע טק", שהושקה בשנה האחרונה, נהנית מעלייה בביקוש בקרב צעירים מרחבי העולם, מה שמצביע על המגמה שעתידה להתפתח בחברות נוספות בענף ההיי-טק. אחת החברות שכבר גייסה משתתף בתוכנית היא חברת היירו (Hyro), סטארט–אפ של 50 עובדים בישראל ובארה"ב, המייצר פלטפורמה ליצירת Conversational AI Assistants באופן אוטומטי. מיה אגמון, Head of HR בחברה, מספרת: "הסיטואציה בשוק הישראלי היום, בטח בחברות סטארט–אפ, מצריכה מאיתנו לחשוב על דרכים יצירתיות לגיוס עובדים, במיוחד בתפקידי הפיתוח. מצאנו ב'מסע טק' פלטפורמה נכונה לגיוס טאלנטים. יש לכך שני יתרונות בולטים: ראשית, ההיבט הציוני. שנית, וזה הפלוס המשמעותי – הגיוון בעובדים; חברות עובדות כל כך קשה כדי לייצר גיוון תעסוקתי, ומה יוצר יותר גיוון מאשר להכניס לצוות העובדים הישראלי עובדים מחו"ל? כשגייסנו את מרקו דרך התוכנית היו לו את כל הכישורים המקצועיים והאישיים שחיפשנו, לצד יתרונות נוספים – דרך חשיבה אחרת, יצירתיות, הרגלים אחרים, מתודולוגיית עבודה אחרת; הוא הכניס דרכי חשיבה חדשות לארגון, ובזכותו העובדים נחשפו לשיטות עבודה ומיומנויות חדשות. זה Win-Win לשני הצדדים".

מרקו לרנה (25), מהנדס מידע ונתונים מדרום אפריקה, הוא העובד שקלטה אגמון ב-Hyro. "נתקלתי לפני שנה במודעה של מסע–טק בפייסבוק. זה עניין אותי ושלחתי קורות חיים. התחלנו בתהליך, אבל הקורונה שינתה את התוכניות. לפני כחצי שנה קיבלתי מייל שמעוניינים בי וששלחו את קורות החיים שלי לכמה חברות. כיום אני עובד ב-Hyro כבר שלושה חודשים וחצי ונהנה מהעבודה, מהאתגרים וגם משכר טוב. לפני כן ארגון מסע ערך לנו תקופת התאקלמות במשך חודש, קיבלתי מלווה שעזר לי בכל דבר וגם מצא עבורי דירה בתל אביב. בינואר הקרוב אני מתכוון להתחיל בהליכים הנדרשים לביצוע עלייה לישראל. מסע כל הזמן מעורבים בחיים שלי, נענים לכל שאלה. מעבר לעבודה, בסופי שבוע הם עושים לנו סיורים בתל אביב וטיולים להכרת התרבות הישראלית ונופי הארץ", הוא מסכם.

"כמעסיק, הדבר שחששתי לו יותר מכל היה הצד הבירוקרטי של קליטת עובד מחו"ל", מספרת אגמון, "אבל לזכותו של מסע, יש לציין שהם סייעו בכל שלב בתהליך ודאגו לכל הבירוקרטיה. זו דרך מצוינת עבורנו לבנות צוות מגוון בפשטות ובמהירות".

ישראל על מפת ההיי-טק העולמי

"נכון שלא כל אחד מוכן לעצור את החיים המוכרים לו ולעבור לארץ אחרת, אבל ה'סטארט–אפ ניישן' קורץ לבעלי תואר במדעי המחשב", מסביר רבקין. "מעבר למשיכה הטבעית שלהם לישראל, כאנשי מקצוע הם נמצאים בחזית הטכנולוגית. בנוסף לכך, הם נקלטים פה באופן מיטבי וזוכים לחוויה אישית ומקצועית משמעותית לצד שכר הולם. דאגנו גם לתהליך השמה מותאם בו תהליך הגיוס של משתתף מסע-טק מתבצע מרחוק, ולאחר חתימת החוזה הם מגיעים לישראל תוך זמן קצר".

בשיתוף ארגון מסע

מעסיקים המעוניינים לשלב טאלנטים ממדינות שונות ברחבי העולם מוזמנים לפנות אל ארגון מסע