"גם הרשויות המקומיות נדרשות לתת כתף"

איתמר בן מאיר מנכ"ל נתיבי איילון: "חצינו בנתיבי איילון את רף מיליון כלי הרכב ביום, והנתיבים פקוקים למעשה מבוקר עד ערב"

יובל גמליאל, בשיתוף משרד מ. פירון ושות' וסימנס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניסים פרץ, חיים גליק, צחי גולן, איתמר בן מאיר, סיוון אטיאס
ניסים פרץ, חיים גליק, צחי גולן, איתמר בן מאיר, סיוון אטיאסצילום: מוטי מילרוד
יובל גמליאל, בשיתוף משרד מ. פירון ושות' וסימנס
תוכן שיווקי

"הקו האדום של הרכבת הקלה ייפתח בנובמבר 2022. אנו מקווים שהעיריות לא יעכבו אותנו. לגבי הקווים הירוק והסגול, בחודש הבא נכריז על הזכיינים שזכו במכרזים לביצוע העבודות", כך הצהיר מנכ"ל נת"ע חיים גליק, בפאנל בנושא עתידם של המגה־פרויקטים בתחום התחבורה הציבורית, בוועידת התשתיות של TheMarker Labels.

בהתייחסו לעיכובים בפתיחת הקו האדום, אמר גליק כי "העבודות על הקו החלו במאי 2015 והן יסתיימו בנובמבר 2022. פרק זמן של שבע שנים לפרויקט בהיקף של מיליארד שקל זה סביר. בסופו של דבר העיכובים נובעים מסבך ביורוקרטיות מול הארגונים השונים שנמצאים בתווך — הרשויות המקומיות, חברות תשתיות, ארגונים ירוקים ועוד. אנשים לא יודעים שבשביל להזיז עץ בתל אביב צריך עשרות שותפים וזה מעכב את העבודות. עיריית תל אביב מעניקה לנו המון עזרה, אבל יש רשויות וגופים שאינם משתפים מספיק פעולה".

בנוגע לאפשרות כי פרויקט המטרו יועבר לניהולה של חברה נפרדת, אמר גליק כי "הניסיון שנצבר ברכבת הקלה נותן לנו את היכולת האופטימלית להקים גם את שלושת קווי המטרו. למתבונן מהצד נראה שהמהות של כל העניין היא הנדסה אזרחית — אבל המהות היא בניית מערכות שמתחברות להנדסה אזרחית, ואת זה למדנו על בשרנו בקו האדום של הרכבת הקלה. לכן, אני סבור שצריך להשאיר את הפרויקט של המטרו בידיים של נת"ע".

עו"ד סיוון אטיאס — שותפה, מחלקת נדל"ן, תשתיות ומימון פרויקטים, משרד מ. פירון ושות' עורכי דין — סיפרה בפאנל על הקשיים והסיבוכים עמם מתמודדים חברות פרטיות, לקוחות המשרד, שנוטלות חלק בפרויקטי התשתית הלאומיים. "אם הקשיים האלה עולים מחברות ציבוריות כמו נת"ע, על אחת כמה וכמה שהם מאפיינים את חברות המגזר הפרטי. אין כיום תוכנית סדורה להוצאתם של פרויקטים לפועל, כך שגם היזמים וגם גופי המימון אינם יודעים להתארגן בצורה יעילה".

לדברי עו"ד אטיאס, "בעצם נוצר מצב בעייתי שבו בכל מכרז צריך להמציא את הגלגל מחדש. המכרזים מצריכים התאמות שונות וחבירה לגורמים שונים, כך שאין מכנה משותף רחב שיכול לסייע בייעול ההליך. במכרזים אין התחייבות, למשל, על מועד הכרזת הזוכים בחוזה. נת"ע עשתה עבודה מהירה בשלב עריכת המכרז, אבל הדברים איטיים והקבלנים יושבים על הגדר. חוסר האחידות בא לידי ביטוי גם בעיכוב בביצוע, בדברים שלא תלויים בזכיין ועוד. אם היתה תוכנית סדורה זה היה קל הרבה יותר ומייצר תחרותיות וחיסכון כספי אדיר למשק. לא כל עיכוב צריך להגיע לבוררות ולעיכובים של שנים".

איתמר בן מאיר, מנכ"ל נתיבי איילון, התייחס בפאנל למצוקת הפקקים: "אם בעבר היינו רגילים לשיאי תנועה בבוקר ובערב — שנים רבות זה כבר לא המצב. חצינו בנתיבי איילון את רף מיליון כלי הרכב ביום, והנתיבים פקוקים למעשה מבוקר עד ערב. אין כיום פיתרון לבעיית הפקקים וקיים צורך לייצר אלטרנטיבה לציבור. בעתיד הילדים שלנו יוכלו לבחור בין אופניים, רכבת קלה, רכבת כבדה או קאר פול — וזה הסוויטץ' שצריך לעשות בראש. צריך לשכנע את הציבור לשנות את הרגלי הנסיעה שלו — ובשביל זה צריך שגם ראשי הרשויות המקומיות ומקבלי ההחלטות בממשלה יתנו כתף וישאו באחריות".

צחי גולן, מנכ"ל סימנס מוביליטי ישראל וסימנס אמר: "שנים רבות עוברות מרגע שמתחילים לתכנן פרויקט תשתית בארץ ועד שהוא קורה בפועל, וכדי לפתור את זה צריך לקיים שיתוף פעולה פורה בין כלל הגופים הרלוונטיים. האיחורים של נת"ע הם לא משהו שמאפיין רק את החברה אלא מאפיינים פרויקטים מסובכים ומורכבים בכל העולם. אם זה קורה ברכבות רגילות, זה קורה שבעתיים ברכבות קלות שעוברות במרחב אזרחי ומפריעות לתושבים ולבעלי עסקים. קושי נוסף הוא ביצוע האינטגרציה בין המערכות השונות של הרכבת, כמו למשל מערכות כרטוס, תקשורת וחשמל.

ניסים פרץ, מנכ"ל נתיבי ישראל אמר כי "בנוגע לביצוע הפרויקטים הלאומיים אני מאמין בחברות הישראליות. הן יכולות להתמודד עם כל מגה־פרויקט, כולל המטרו. אין צורך להוציא את המכרזים הללו לחברות בינלאומיות, אלא להשאיר אותם כאן בישראל".

מנחה: ליאור קינן; משתתפים: עו"ד סיוון אטיאס, שותפה, מחלקת נדל"ן, תשתיות ומימון פרויקטים, משרד מ. פירון ושות', עורכי דין; איתמר בן מאיר, מנכ"ל נתיבי איילון; צחי גולן, מנכ"ל סימנס מוביליטי ישראל וסימנס; חיים גליק, מנכ"ל נת"ע; ניסים פרץ, מנכ"ל נתיבי ישראל

בשיתוף משרד מ. פירון ושות' וסימנס