"אנחנו נמצאים עדיין בעיצומו של מצב חירום. לישראל דרוש דיקטטור של תשתיות"

בוועידת התשתיות אמרה עו"ד תמי פירון־סמורודינסקי כי יש צורך בהקמת ועדה ארצית לתכנון ובנייה שתוקדש לתשתיות, תרכז את הטיפול בנושא ותוציא את כל התוכניות מהכוח אל הפועל

שרית ליבנה־אשכנזי, בשיתוף מ. פירון ושות', עורכי דין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד תמי פירון־סמורודינסקי
עו"ד תמי פירון־סמורודינסקיצילום: מוטי מילרוד
שרית ליבנה־אשכנזי, בשיתוף מ. פירון ושות', עורכי דין
תוכן שיווקי

"אחד הכשלים החמורים ביותר בנוגע לתשתיות בארץ הוא הבלאגן הישראלי, הביורוקרטיה האינסופית שמייצרת ליזמים דרך חתחתים ארוכה עד לאישור הפרויקטים שהם מבקשים לקדם", כך אמרה עו"ד תמי פירון־סמורודינסקי, שותפה בכירה וראש מחלקת נדל"ן, תשתיות ומימון פרויקטים במשרד מ. פירון ושות', עורכי דין, בוועידת התשתיות של TheMarker Labels. "הייאוש היה קיים בעבר, קיים עדיין וכנראה עוד יישאר איתנו זמן רב אם לא נקדם שיתופי פעולה וסנכרון בין רשויות, ועדות ממשלתיות ובעלי סמכויות. דרוש רגולטור שיכתיב לוחות זמנים מחייבים, יבטיח רציפות של החלטות, יעקוב אחר הביצוע וינהל פקידות מקצועית", הוסיפה.

מנתונים שהציגה עו"ד פירון־סמורודינסקי בוועידה עולה כי בכל שנה חל גידול באוכלוסייה של 2% — המעיד כי בעוד כ–30 שנה תוכפל כמות האוכלוסייה בישראל. לדבריה, דרושה היערכות נכונה לכך בתחום התשתיות, "ולא מצבנו יהיה עגום הרבה יותר". "רק בשנה החולפת נמסרו 250 אלף כלי רכב חדשים, והתשתיות הקיימות לא עומדות בביקוש", אמרה עו"ד פירון־סמורודינסקי. "קצב סלילת הכבישים והקמת התשתיות בארץ איטי להפליא, התחבורה הציבורית לא עובדת בשבתות ורק כ–20% מהתושבים בישראל משתמשים בתחבורה הציבורית".

"הכול 'תקוע', ולא רק בהקשר של הפקקים בדרכים", הוסיפה. "יש עיכובים במעבר של יחידות צה"ל לנגב, בהקמת נת"צים וקווים של רכבות קלות, וכן תנועה איטית של הרכבת הכבדה ומחסור חמור בקווי אוטובוס בכל רחבי הארץ".

עו"ד פירון־סמורודינסקי הוסיפה עוד כי הבעיה החמורה בתשתיות מובילה לבעיה משקית אמיתית של אובדן ימי עבודה ופגיעה בפריון. אובדן ההכנסות נאמד בכ–35 מיליארד שקל בשנה, והוא צפוי לעלות ל–74 מיליארד שקל בתוך עשר שנים. עד 2030 צפוי הנתון לעלות ל–100 מיליארד שקל.

"לאחרונה אומנם אושר סוף־סוף תקציב המדינה ובו הבטחות לקווי רכבת קלה נוספים, סלילת נתיבי אגרה, כבישים מהירים לתחבורה ציבורית, טיפול באנרגיה ותוכניות של פינוי־בינוי של בסיסי צה"ל, אך אנחנו עדיין נמצאים במצב חירום", אמרה עו"ד פירון־סמורודינסקי. "דרוש כאן 'דיקטטור' של תשתיות, ויפה שעה אחת קודם".

בשיתוף מ. פירון ושות', עורכי דין