"תוכנית אב למי השתייה תחסוך למדינה המון כסף"

מנכ"ל מקורות: "משבר האקלים יתעצם ויגרום לבצורות. רק אז המדינה תתעורר ותבין שאין לה מספיק מים"

יובל גמליאל, בשיתוף מקורות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי כהן
אלי כהן צילום: מוטי מילרוד
יובל גמליאל, בשיתוף מקורות
תוכן שיווקי

מנכ"ל מקורות, אלי כהן, התייחס בוועידת התשתיות של TheMarker Labels למיקומה של ישראל במדד לחץ המים (Water Resist) של האו"ם, שמסמן את המדינות הסובלות מבעיה באספקת מים. "ישראל היא מהמדינות המובילות במדד, ומלבדה נמצאות בו גם מדינות בארה"ב ובאירופה", אמר כהן. "בשל משבר האקלים אנו צופים שהתופעה תחמיר בכל העולם".

"כולנו גדלנו על המוביל הארצי שהעביר מים מצפונה של ישראל למרכז ולדרום, אך כתוצאה ממשבר האקלים והבצורות, אנו בונים כעת צינורות שיעבירו מים מותפלים מהדרום לצפון ולכינרת", אמר כהן. "בעצם אלו מים מותפלים שמגיעים מהים התיכון ומחיים את הכינרת. אם לא נעשה זאת, הכינרת תתייבש בטווח 50 השנים הבאות".

"המים שיזרמו בצינורות יגיעו מחמישה מתקני התפלה קיימים, ובהמשך יישאבו מארבעה נוספים. מי ההתפלה האלו יספקו מים לכל המדינה, גם לצורכי שתייה ובישול", הוסיף כהן. "חלק ממי הקולחין יטוהרו ויועברו בתוך 72 שעות לצרכים חקלאיים בדרום הארץ. המים יטוהרו בשפד"ן וייכנסו למאגר קרקעי באזור ראשון לציון וייועדו לשימוש חקלאי בכל הארץ".

על אף ההתפתחויות בתחום, כהן אמר כי ישראל ממשיכה להתעלם מאחד ממשאבי המים היקרים ביותר שלה — הביוב. "אנשים לא יודעים זאת, אבל בביוב יש כסף רב. לאחר טיהור אפשר להשתמש במים שבו להשקיה או אנרגיה", הסביר. "המדינה מתייחסת לביוב ולסילוקו כאל מטרד, ומשלמת כסף לחברות פרטיות בשביל לעשות זאת, וחבל. יום יבוא וכולנו נתעורר ונשאל למה המדינה מעבירה את מי הביוב לחברות ציבוריות או פרטיות, הרי מדובר במשאב כספי עצום".

כהן טען כי לישראל אין תוכנית אב למים לשתייה, דבר הפוגע במשק המים הלאומי. "משבר האקלים הולך ומתעצם וגורם לבצורות. רק אז המדינה תתעורר ותבין שאין לה מספיק מים לשימושים השונים, כי היא לא יצרה תוכנית אב למים לשתייה וחקלאות", אמר. "מקורות עושה מהמגרעת הזאת כסף רב, ולדעתי תוכנית אב תחסוך למדינה המון כסף. נכון להיום מקורות מייצרת 20% ממשק המים בישראל, ופועלת להורדת עלויות ייצור המים ולהורדת מחירם. אפשר להוריד את תעריפי המים ב–10%".

בסיום דבריו התייחס כהן להסכם ההיסטורי שנחתם בין ישראל וירדן, במסגרתו ישראל תעביר מים מותפלים לירדן בתמורה לחשמל. "בעיית לחץ המים של ישראל תקפה גם לרשות הפלסטינית, עזה וירדן", אמר. "כמובילה אזורית ישראל יכולה בהחלט לספק מים לירדן, וכולי תקווה שההסכמים יתרחבו וישראל תהפוך ללב הפועם שיספק מים לכל המדינות באזור".

בשיתוף מקורות