"השירות יכריע את התחרות בנמלים. המחיר יהיה זהה בכולם"

עשרות אוניות ממתינות מחוץ לנמלים בישראל ובעולם, ועליית המחירים לאורך שרשרת האספקה מגולגלת לצרכן. לדברי אורנה הוזמן בכור, יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד, הפתרון נמצא בהטמעת טכנולוגיות חדשות

נועה הראל בשיתוף נמל אשדוד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורנה הוזמן בכור
אורנה הוזמן בכורצילום: מוטי מילרוד
נועה הראל בשיתוף נמל אשדוד
תוכן שיווקי

בנמלי ישראל מתמודדים בחודשים האחרונים עם עומסים ופקקים חריגים של אוניות מטען, ונדרשו לגייס עובדים ולאתר פתרונות שירות חדשים. יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד, אורנה הוזמן-בכור, סיפרה בוועידת התשתיות של TheMarker Labels כי מדובר בבעיה גלובלית שנוצרה בשל מגפת הקורונה, אשר מאתגרת את השוק כולו.

"כדי לסבר את האוזן, יש פקקי ענק בנמל לוס אנג'לס, למשל, ובנמלים רבים באירופה", סיפרה הוזמן-בכור. "בנמלים בעולם המצב אפילו חמור עוד יותר, כי לא בכל המדינות התחסנו כבר בחיסון השני – מפעלים ונמלים נפתחים ונסגרים ועובדים לא מגיעים, וזה מה שיוצר את עליית המחירים ואת העומסים המטורפים".

"לפני כחודשיים גם בנמלי ישראל היו כ-30 אוניות שהמתינו זמן רב להיכנס", סיפרה. "זוהי משימה שלקחתי על עצמי, ואני יכולה לבשר שנכון לעכשיו קיים מספר חד ספרתי של אוניות ממתינות. בסוף השבוע האחרון אף הגענו לשתי אוניות בלבד שהמתינו. חשוב להבין שכל עוד אנו שומרים על שיעורי המתנה נמוכים, אוניות רבות יותר יעדיפו להגיע אלינו".

כדי לספק מענה מהיר לחלקם של הנמלים בפערים שנוצרו בשרשרת האספקה, בישראל נפתחה מהפכה בענף כולו - ובמסגרתה צפוי להיפתח בקרוב נמל הדרום לצד המפרץ החדש בחיפה שכבר נפתח. שני הנמלים נועדו ליצור חלופות עבור אוניות המבקשות להיכנס לישראל.

החלופות החדשות מהוות למעשה תחרות נוספת לנמל אשדוד, הנמל הממשלתי היחיד שיפעל מול חמישה נמלים פרטיים. בעיני הוזמן-בכור, לא מדובר באיום – למעשה, ההיפך הוא הנכון. "התחרות היא הזדמנות מבחינתנו", אמרה. "בשנתיים האחרונות השקיע הדירקטוריון 2.5 מיליון שקלים ממקורותינו שלנו, ולא מהתקציב הממשלתי, שנועדו להתחרות בנמלים החדשים. בנמל הדרום מתהדרים ברציף מים עמוקים, אבל גם אצלנו ייכנסו טכנולוגיות שיאפשרו כניסת מגה-אוניות לשיפור וייעול הכניסה לנמל".

"הכנסנו, למשל, טכנולוגיה של מצלמות הסורקות ב-360 מעלות את המכוניות היורדות מהאונייה", סיפרה. "יבואנים פונים אלינו בטענה שמכוניות הגיעו עם נזקים, ובאמצעות הטכנולוגיה גילינו שחלק גדול מהנזקים לא התרחשו אצלנו. זה מפנה לנו מיליוני שקלים בשנה".

הוזמן-בכור הוסיפה כי שוק הנמלים הוא שוק מסורתי מאוד שצריך להתחדש. היא ציינה כי טכנולוגיות חדשות עשויות לסייע גם בהתמודדות עם פערי כוח האדם, מה שיוזיל בסופו של דבר את העלות לצרכן. "תחום הביטחון, למשל, חשוב מאוד בנמלים", אמרה הוזמן-בכור. "יש לנו עשרות עובדי ביטחון, וסגרי הקורונה השאירו רבים מהם בבית. חיפשנו פתרונות, וכיום אנחנו משתמשים ברחפנים שיתגברו את הסיור ההיקפי, ויתנו מענה בעולם הביטחוני".

"גם מבחינת כוח אדם וגם מבחינת השירות – ככל שנשתפר בשירות, ונמצא את עצמנו ממתינים לאונייה ולא ההיפך, כך יבחרו בנו יותר", הוסיפה. "הטכנולוגיה היא מנוע צמיחה, ואנחנו עמלים על שיתופי פעולה שיאיצו את השירות ואת החיסכון במשאבים".

בשיתוף נמל אשדוד