"הקורונה מיצבה את אנשי משאבי האנוש כמעין מחוקקים בחברות שלהם"

עו"ד מרים קליינברגר־אתר דיברה על האתגרים החדשים בנוגע לדיני עבודה שמגיעים בעקבות התנודות והשינויים המסיביים בעולם התעסוקתי הנוכחי, בהשפעת משבר הקורונה

נועה הראל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד מרים קליינברג
עו"ד מרים קליינברגצילום: רמי שלוש
נועה הראל
תוכן שיווקי

בכנס HRevolution של TheMarker המחלקה המסחרית, הסבירה עו"ד מרים קליינברגר־אתר, שותפה וראשת מחלקת דיני עבודה במשרד עורכי דין ארדינסט בן נתן, טולידאנו ושות' עם המבורגר עברון, את האופן שבו הקורונה שינתה את סדרי העדיפויות של העובדים ואתגרה את חוקי העבודה: "אם לפני שנה יכולנו לדבר על ברית שנקשרה בין המעסיקים לעובדים, של שמירה ודאגה הדדית, היום אנחנו יודעים שהברית הזאת לא החזיקה מעמד. העובדים דורשים גמישות רבה יותר, ואנחנו רואים גלי התפטרות, תנודות מסיביות שמערימות קשיים על ההתנהלות היומיומית ועל דיני העבודה".

נגזרת ישירה של אותם שינויים, תזוזות והתפוררות הברית ההדדית אפשר למצוא בתחום הסודות המסחריים והשמירה על המידע. "אחת מהלקוחות שלנו היא חברה שגילתה, באמצעות ניטור במחשבי החברה, עובד שעושה פעילות חריגה במערכת מידע שהוא לא אמור להשתמש בה", סיפרה קליינברגר־אתר. "בהמשך, תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, הבינו שאותו עובד שאב מידע מסווג ביותר. בעימות איתו הוא הכחיש, אבל באמצעות צו בית משפט שקיבלנו, ושקשה להשיג, שלחנו שוטרים לביתו במטרה לתפוס כל טלפון, מחשב ומסמך שיש בידו. זו לא תופעה בודדת, אלא נרחבת, בתחומים רבים של המגזר העסקי, בעסקים קטנים וגדולים כאחד".

הפתרון המשפטי למעסיקים בהתמודדות עם המציאות החדשה לא מגיע מהמחוקק, לדבריה. חוסר הוודאות ביחס לחוקי העבודה בקורונה מיצב את אנשי משאבי האנוש כמעין מחוקקים בחברה שלהם, ואלו נדרשו לגלות יצירתיות וגמישות בעיצוב תנאי העבודה, תוך שמירה על חוקי העבודה. "חוקי העבודה הם חוקי מגן מחייבים שלא מאפשרים לוותר על הזכויות מכוחם, אך הם מיושנים ולא מתאימים לתבניות ההעסקה החדשות. למשל, חובה בחוק לפקח על שעות העבודה של העובדים, אבל אמצעי פיקוח כזה, בתקופה של עבודה מהבית, חודר לפרטיות העובדים. יש לתקן את החוק בהקדם, אבל אנחנו עדיין לא נמצאים שם".

קליינברגר־אתר מזהה את ההזדמנויות השוכנות בשינויים המבניים בשוק התעסוקה: "האפשרויות התעסוקתיות החדשות — עבודה היברידית, עבודה מרחוק — מאפשרות גיוון תעסוקתי ושינויים שאנחנו שואפים להם כחברה וכמשפטנים. אנחנו מציעים לאנשי ה–HR למצוא פתרונות ארגוניים חדשים לבעיות שמטרידות אתכם, ואנחנו – עורכי הדין — השותפים שלכם לדרך, נמצא את הפתרון המשפטי".