היעד: הפיכת רובע נמל חיפה למתחם החדשנות הגדול במזרח התיכון

תכנית IN-VENTech מוכנה לעשות הרבה כדי לייצר בעיר אקו-סיסטם מקיף לתעשיית הטכנולוגיה. הנשכרות מכך הן חברות הסטארט-אפ שמקבלות מעל ומעבר - ללא כל נגיסה באחזקותיהן

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז היי סנטר
מרכז היי סנטרצילום: שרון בוכבינדר מרום
אסף לבנון
תוכן שיווקי

לחיפה יש את כל התנאים להיות בית חם וטוב לסטארט-אפים: עיר מרכזית, הנמל הגדול במזרח התיכון, אוכלוסייה איכותית, ארבעה בתי חולים, מוסדות אקדמיים מובילים דוגמת הטכניון ואוניברסיטת חיפה ושורה של מרכזי פיתוח של כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות בתעשייה.

לפני כשנה וחצי החליטה עיריית חיפה, החברה הכלכלית חיפה וחברת "היי סנטר" לפתח ולקדם את האקוסיסטם יזמי טכנולוגי בעיר חיפה. האמצעי: הקמת תוכנית IN-VENTech לקידום יזמות טכנולוגית. כיום, מתהדרת התוכנית ב-26 חברות סטארט-אפ הנתמכות על ידה, בשלבים ומתחומים שונים המעסיקות למעלה מ- 200 עובדים ברובע הנמל חיפה. ובימים אלו נמצאת בעיצומה ההרשמה למחזור השלישי שלה. החברות שייבחרו יזכו במענק כספי של כ- 100,000$, מימון דמי שכירות למשרדים בתחום רובע החדשנות בעיר חיפה וסבסוד כרטיסי אוכל לעובדי החברות, עזרה באיתור שותפים ולקוחות בארץ ובחו"ל, ליווי וייעוץ בבניית מודל עסקי, חיבור למשקיעים וכן גיבוש וחיזוק צוות היועצים ותמיכה במערך השיווקי.

"הרעיון והמטרה הם לשנות את המציאות בחיפה, בה אין קורלציה בין מספר הסטארט-אפים הקיימים לבין הפוטנציאל שמספקת העיר לתעשייה", אומר מנהל התוכנית, נמרוד אלמיש. "לכן, החלטנו לבנות תכנית שתיתן תנאים מדהימים ותשנה את תפיסת האטרקטיביות של חיפה כבית לסטארטאפים. זה בדיוק מה שצריכים, תמיכה כספית, קישור למשקיעים ולקוחות משלמים. כל ההטבות והמענקים בתכנית, ללא דמי ניהול וללא הקצאת אקוויטי וללא דילול בעלי המניות והיזמים! זו נתינה נטו- וזה השוני הגדול".

כדי לספק לסטארט-אפים את התמיכה המקסימלית והתרומה האופטימלית, התכנית פונה לחברות בוגרות יחסית, כאלו שכבר עברו מסלול האצה באקסלרטור כלשהו. בתוכנית הבינו שסיום מסלול כזה הוא נקודת תורפה בחיי החברה, שכן לפעמים היא מגיעה אליו עם תחילת מוצר, פיילוט או אפילו עם לקוח ראשון - אך ללא מספיק משאבים כדי להמשיך הלאה. "זה השלב בו הן נכנסות לעמק המוות", אומר אלמיש. "פעם 90% מהחברות שבגרו בחממות לא המשיכו הלאה. לא היה להן איך. לכן אנחנו מכוונים לחברות בנקודה הזאת של מוצר בשלב הביתא, שלב הצמיחה. זה השלב בו אנחנו יודעים לקחת את החברה ולהשלים את מה שהיא צריכה כדי להגיע לגיוס, עם מודל מגובש ומוצר מסחרי עבור השוק".

איזו תמיכה אתם מספקים בנקודה הזאת?
"כל חברה יושבת לפגישת התנעה בה אנחנו לומדים הכל: מפת דרכים, קשיים בדרך, סכנות. אנחנו קובעים ביחד את הנקודות בהן נכון לתת תמיכה, דוגמת בניית תקציב, מודלים עסקיים, לקוחות וצ'מפיונים שיובילו את החברה בתוך מסדרונות הפייפליין, מהפגישה הראשונה עד לסגירת חוזה. כשצריך, אנחנו מסייעים לבנות מודל השקעה נכון והגיוני, מטרגטים את המשקיעים הנכונים ומביאים אותם לשולחן. התוכנית נמשכת בין 6 ל 24 חודשים שבתקופה זאת אנו תומכים בכל חברה על פי מפת הדרכים שלה. החזון הוא, לייצר אקו סיסטם פורה ומפרה בין קהילת היזמים והחברות בתוכנית, לבין עוגני העיר (בתי חולים, נמל חיפה, מוסדות אקדמאיים וכו'), ובעלי העסקים המקומיים במטרה להפוך את רובע החדשנות למנוע צמיחה כלכלי ומהותי לצפון הארץ בכלל ובעיר חיפה בפרט. אפילו כרטיסי האוכל שאנחנו מעניקים לעובדי החברה ניתנים לשימוש רק בעסקי הסעדה חיפאיים. מניסיוננו ומפעילות 'היי סנטר' לאורך יותר מעשור, שחברות שמתפתחות בחיפה וצומחות ל-10-15 עובדים - כבר לא יוצאות מכאן. כך שהתמיכה הניתנת בתוכנית בנויה כדי להגיע לנקודות ציון כאלו".

למה מתחייב מולכם הסטארט-אפ?
"ההתחייבות היחידה של החברות היא העברת מרכז הפעילות העסקית בישראל לרובע החדשנות בעיר חיפה למשך שלוש שנים מיום הכניסה לתכנית.

חוויה תעשייתית חדשה

ארתור ינאי, מנכ"ל חברת Level Hydrofoils, המפתחת את הדבר החם והמעניין ביותר כיום בעולם הגלישה והספורט הימי- גלשני E-FOIL מיוצבים, צירף את חברתו ב-2021 ל-IN-VENTech. "מבחינתנו, הערך המוסף המרכזי של התוכנית הוא רשת הקשרים שהיא מספקת, יחד עם ההבנה המעמיקה של מובילי התוכנית, בתחום העיסוק הייחודי שלנו", הוא אומר.

מורן רן, מנכ"לית Atvisor.ai הנתמכת גם כן על ידי IN-VENTech, מספרת שהייחוד העיקרי בתוכנית הוא בעבודה המקבילה בין חשיבה אסטרטגית ברמה גבוהה לבין עשייה בשטח. "הצוות המדהים והמקצועי של התוכנית מצליח לבוא לידי ביטוי לטובת קידום החברה בפרמטרים השונים. לאורך כל הדרך אנחנו רואות את התוצאות המרשימות", היא אומרת. "בנוסף, יש משהו בעבודה בחיפה, במרחב החדש של הנמל, שמביא חוויה תעשייתית חדשה, קרובה יותר לטכנולוגיה, חדשנות, יצירתיות ואפילו אומנות. התוכנית מצליחה לקחת את האקלים הייחודי הזה ולתרגם אותו לעשייה בפועל".

להרשמה לתכנית