כיצד ניתן למקסם את קצבת הפרישה?

הסוכנת הפנסיונית יעל לוי מייעצת לאנשים פרטיים שהגיעו לגיל פרישה או כאלה הקרובים אליו. "מגיעים אליי שכירים שעבדו כל ימי חייהם, המעסיקים שילמו להם בצורה סדירה ועטפו אותם, אך ברגע שהם מגיעים לפרישה, אף אחד לא מלווה אותם, והם אבודים מול הניירת"

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה מבוגרת יושבת מול שולחן עם דף נייר ביד ומחשבון
כיצד ניתן למקסם את קצבת הפרישה?צילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

"רוב האנשים שמגיעים אליי היו שכירים כל ימי חייהם. עכשיו, בפרישה, זו הפעם הראשונה שהם צריכים להתנהל לבד. לאנשים יש פחד מובנה מלהתעסק עם הפנסיה שלהם. הם לא יודעים מה באמת יש להם בקרנות. ההנאה הכי גדולה שלי היא לפרום את הפחד, להפוך את הנושא לברור ונהיר ובעיקר, לנהל את תקציב הפנסיה כך שכמה שפחות כסף יישאר לבסוף בחברות הביטוח ובמס ההכנסה, וכמה שיותר יישאר לפורשים ולמשפחותיהם", מספרת הסוכנת הפנסיונית ומתכננת הפרישה יעל לוי.

כשיותר מ-30 שנות עבודה בתחום הפנסיוני מאחוריה, לוי מייעצת לאנשים פרטיים שהגיעו לגיל פרישה או כאלה הקרובים אליו. "מגיעים אליי אנשים בגילאי 45-50 שמתחילים להיות ערים לכך שהם מתקרבים לגיל פרישה. אני עושה להם אבחון של תיק הפרישה עם תחזיות לעתיד כדי לראות מה אנחנו יכולים לתקן היום, כדי להגיע מוכנים לגיל הפרישה. אני בוחנת את המוצרים ואת החסכונות, ומסבירה להם את הצורך לבחון מחדש את תיק הפרישה כשמתרחשים אירועים שונים כמו החלפת מקום עבודה, ירושה או גירושין".

"אנשים לא מודעים לכך שהם יכולים לנהל משא ומתן עם מס הכנסה על אחוזי המס"

כשמדובר באנשים שהגיעו לגיל פרישה, לוי מלווה אותם במספר מישורים. "ראשית אני מטפלת להם בניירת ובבירוקרטיה", מספרת לוי. "מגיעים אליי אנשים שעבדו כשכירים כל ימי חייהם, המעסיקים שילמו להם בצורה סדירה ועטפו אותם, אך ברגע שהם מגיעים לפרישה, אף אחד לא מלווה אותם, והם אבודים מול הניירת".

"ההנאה הכי גדולה שלי היא לפרום את הפחד ולהפוך את הנושא לברור" צילום: דרור ארצי

בהמשך, פועלת לוי על מנת למקסם להם את קצבת הפרישה. "אנשים מופתעים לגלות שקצבת הפנסיה שלהם חייבת במס הכנסה ושפיצויים גבוהים מדיי חייבים במס הכנסה, והתפקיד שלי הוא למקסם להם את הנתונים". לדבריה, רבים לא מודעים לכך שבאפשרותם לנהל סוג של משא ומתן עם מס הכנסה בפרישה. "בתהליך הפרישה מול מס הכנסה – מי שלא מבקש, לא מקבל".

"כמו כן אני מבררת עם הלקוח את הצרכים שלו, האם הוא צריך קצבה חודשית גבוהה או שמא פיצויים חד פעמיים, וביחד אנו מגיעים לנוסחה הנכונה ביותר עבורו. מי שפרש משנת 2012 יכול לבחור בין קצבה לסכום חד פעמי, ומשפחות שבהן יש לבני הזוג קצבאות גבוהות, יכולות לבחור להוון אותן לסכום חד פעמי ולהשפיע על ההון והעושר המשפחתי. לא מזמן ייעצתי לזוג בעל קצבת פנסיה גבוהה שהגיעה ביחד ל-25,000 שקלים בחודש. סטטיסטית, זוג בגיל פרישה שאין לו התחייבויות זקוק לכ-15,000 שקלים. ואכן, הם לא היו זקוקים לסכום כה גבוה למחייה השוטפת והעדיפו לקבל סכום חד פעמי משמעותי, ולחגוג את החיים".

יעל לויצילום: דרור ארצי

לאחר שסיימה את תהליך ליווי הפרישה וידוע כמה מזומנים נשארו, בונה לוי עם הפורשים תזרים עתידי. "אנו בוחרים אלטרנטיבות להשקעה של כספים נזילים, בוחנים האם יש להם הוצאות מיוחדות כיום כמו החלפת רכב או עזרה לילדים, ואני מייעצת להם מאיזה מוצר הכי כדאי להם לפדות את הכספים הרצויים לאור כללי הרגולציה והמיסוי הקיימים. חלק נכבד מתהליך ליווי הפורשים מתמקד ב'העברה בין דורית', בירושה העתידית שברצוננו להשאיר מהנכסים, טיפול במינוי מוטבים, הפנייה לרישום צוואה וכו'".

להגדיל את התמורה

לוי התחילה את דרכה בתחום בבנק הפועלים ולאורך השנים ליוותה בהצלחה אלפי פורשים. "עבדתי 25 שנה בתחום הפנסיוני בבנק הפועלים. בתחילת שנות ה-90 הקמתי שם מרכז פרישה בו ליווינו אלפי פורשים. לאחר שעברתי מתל אביב לצפון ארץ, ניהלתי את מחלקת משאבי האנוש של מחוז צפון בבנק הפועלים. בגיל 50 פרשתי מהבנק ופצחתי בקריירה עצמאית בעולם הפנסיוני".

בשנת 2010 הקימה לוי סוכנות ביטוח בעלת סניפים בחיפה וראש פינה המתמחה בליווי ותכנון פרישה. כמו כן בשלוש השנים האחרונות ניהלה לוי את מחוז הצפון של 'סוכנות הביטוח שחם'. "סוד ההצלחה שלי הוא להעביר את הנושא על כל מורכבותו בשפה פשוטה ולא מאיימת", מגלה לוי. "הלקוחות שלי, הן גברים והן נשים, מרגישים מאוד בנוח בפגישות וביחד אנו משיגים את המטרה ומגדילים להם את התמורה עד כמה שניתן".

יעל לוי
טלפון: 054-4972171, 050-4831666
פנייה במייל >>
מעבר לאתר >>
לדף העסקי בפייסבוק >>
לעמוד הפייסבוק >>

*כל האמור והמידע בכתבה אינו מהווה משום ייעוץ אישי. כדי לקבל מידע והחלטות יש לקבל ייעוץ מותאם אישי