קרקע יציבה: הכירו את גיאוטק גיאופיסיקה הנדסית וסביבתית בע"מ

צוות החברה, אשר מורכב מסיירת מטכ"ל של עולם הגיאופיסיקה בישראל, כולל מומחים בעלי ניסיון רב בכל תחומי הגיאופיסיקה ההנדסית – איכות הסביבה, כריית מנהרות, זיהוי פלילי, סוגיות ביטחוניות ועוד

שרה שוורץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני אנשים אוספים נתונים בים המלח
איסוף נתונים סיסמי בים המלחצילום: באדיבות גיאוטק - גיאופיסיקה הנדסית וסביבתית בע"מ
שרה שוורץ
תוכן שיווקי

מה משותף למנהרות הכרמל, מנהרות כביש 16 ומנהרות הרכבת בירושלים? בפרויקטיי הענק הללו, המשמשים עורקי תחבורה ראשיים במדינתנו, בוצעו סקרים גיאופיסיים מגוונים ומקיפים באמצעות גיאוטק גיאופיסיקה הנדסית וסביבתית בע"מ, המאפשרים לחזות את הבעיות הצפויות לאורך תוואי המנהרה, להעריך מה שיטות הביצוע היעילות ביותר כמו גם מתי יש לאסור על חלופה כגון קידוח ופיצוץ, ומה הקטעים אשר יחייבו תשומת לב מיוחדת במהלך הביצוע עקב תנאים גיאולוגיים חריגים.

צוות החברה, אשר מורכב מסיירת מטכ"ל של עולם הגיאופיסיקה בישראל כולל מומחים בעלי ניסיון רב בכל תחומי הגיאופיסיקה ההנדסית – איכות הסביבה, כריית מנהרות, זיהוי פלילי, סוגיות ביטחוניות ועוד. רובם ככולם בוגרי המכון הגיאופיסי לישראל, שם עברו הכשרה מקיפה בין היתר לביצוע סקרים ומחקרים גאופיסיים לשם חיפושי נפט, מחצבים, מי תהום ואוצרות טבע אחרים תוך התמחות ממוקדת ומותאם לצרכים הלאומיים של ישראל בתחום מדעי האדמה. גיאוטק, בניהולו של עמית רונן, מציעה בשני העשורים האחרונים שירותים גאופיסיים וסיסמולוגים, לגופים ממשלתיים, לחברות ענק במשק ולארגונים בכירים. כך למשל ברשימת הלקוחות המגוונת של החברה תוכלו למצוא את משרד הביטחון, רכבת ישראל, אגן כימיקלים, מפעלי ים המלח וחברת החשמל.

החברות הללו מבינות היטב כי בראשית כל פרויקט בנייה עתידי יש לבחון את תנאי תת-הקרקע: גיאופיסיים, גיאולוגיים והידרולוגיים היות ולתנאים אלו עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת מבחינת עלות ומשך הביצוע של הפרויקט. כך למשל כריית מנהרה בעפר או בסלע, מעל או מתחת למפלס מי תהום וכיוצ"ב, תשליך ישירות על שלבי הביצוע כמו גם על עלות הפרויקט. כך גם אילוצים שונים סביבתיים כגון מבנים סמוכים או רגישים העלולים להיפגע צריכים להילקח בחשבון. השיקולים הסביבתיים נבחנים הן במהלך הביצוע, והן על השלכות ארוכות-טווח על איכות הסביבה.

במקרים רבים סקר גיאוטכני מבוצע במספר שלבים לאורך הפרויקט היות והנתונים הגיאוטכנים מהווים מפת דרכים חיונית בפרויקט לא רק עבור המתכנן. "כבר בראשית הדרך אנו בגיאוטק יודעים לאבחן בעיות פוטנציאליות הנבחנות בשיקולים סייסמיים ובכך להימנע מניסיונות מסובכים של ניתוח ההשפעות בדיעבד", מסביר עמית רונן, גיאופיסיקאי, .B.Sc., M.Sc, מייסד, מנכ"ל ובעלי גיאוטק.

סקר מדידת התנגדות חשמלית בנגב, טרם הקמת תחנת כוח סולאריתצילום: באדיבות גיאוטק - גיאופיסיקה הנדסית וסביבתית בע"מ

"לקבלת תמונה רחבה אנו עורכים גם ניטור גיאו-הנדסי לבחינת יציבות המנהרה הן בעת הביצוע בזמן אמת והן לטווח ארוך תוך בחינת מאפייני הקרקע וגודל החלל הכרוי, זאת באמצעות מערכות ניטור כגון: עיבורים, שקיעות ונטיות. כמו כן, מבצעים (בעיקר בפני השטח) מדידת זעזועי קרקע, הנגרמים מפיצוצים, מצמ"ה (ציוד מכני הנדסי כבד) וממקורות שונים. מטרת המדידות היא מניעת נזקים למבנים או טרדה לבני אדם. כמו כן, המדידות מאפשרות תכנון מושכל של עבודת הקבלן בשטח ויעילות מקסימלית בביצוע העבודה בתנאים הנתונים".

בחוד החנית: איתור, מיפוי, ואפיון תת הקרקע בטכנולוגיות מתקדמות

סוד ההצלחה של החברה המציעה סקרים גיאופיסיים מגוונים טמון בשילוב בין כוח האדם המקצועי והמנוסה לבין שימוש בציוד, בחומרה ותוכנה ייחודית המאפשרת לשכלל את היכולות באופן מולטידיסיפלינארי. גיאוטק נותנת מענה מקיף ומספקת מעטפת שירותים הכוללים: מיפוי תת הקרקע ומבנים, סקרים גיאופיסיים, ניטורים, תגובת אתר והערכת סיכוני רעידת אדמה, ייעוץ בטחון ו- HLS.

"מדידותינו מתייחסות למגוון רחב של מבנים – החל מבתי מגורים, מתקנים, בתי חולים, תחנות כוח, גשרים, מאגרים, מסילות ברזל, תחנות רכבת ועד נמלים, מתקני התפלה, מתקנים של חומרים מסוכנים ומבנים אסטרטגיים".

זוהי למעשה הייחודיות של החברה – היכולת לתת מענה למגוון כה רחב של מבנים באופן המקצועי ביותר ולאורך שנים ארוכות, כאשר היא מלווה בזמן אמת פרויקטים בשלבי בנייה שונים - מה שמאפשר הוצאה לפועל של שלל היכולות, הידע והניסיון המקצועי מההיבט הגיאופיסי, סייסמולוגי ומההיבט ההנדסי של הצוות.

סקרי ראדאר חודר קרקע על תוואי כביש 6 לאיתור חללים תת קרקעייםצילום: באדיבות גיאוטק - גיאופיסיקה הנדסית וסביבתית בע"מ

"הסקרים שלנו כוללים שימוש בשיטות שונות, בניהן הראדאר (מכ"ם) חודר קרקע-GPR, שהוא האמצעי היעיל ביותר למיפוי מפורט של החלק הרדוד של תת הקרקע או לסריקת חלקם הפנימי של מבנים שונים, באמצעות בדיקה בלתי פולשנית (NDT- Non Destructive Testing). הראדאר מאפשר מדידות על פני השטח, בקרקע, על משטח כמו בטון, מדידות בקידוחים, וכן מדידות בין קידוחים (טומוגרפיה), מדידות בדו-מימד, בתלת מימד ובארבעה מימדים. כך שאיסוף הנתונים בשטח נעשה בצורה מהירה ומפורטת וברזולוציה הגבוהה ביותר הניתנת להשגה", מדגיש עמית רונן.

סקרי סיכוני רעידת אדמה: הפחתת הסיכון הסייסמי

חשוב לזכור שישראל ממוקמת באזור פעיל סייסמית. כתוצאה מהמבנה הגיאולוגי באזורים שונים בישראל קיים פוטנציאל להחמרה של גורמי סיכון סייסמי. כך למשל הגברת תנודות קרקע בגלל המצאות שכבות סלע רכות מעל סלע קשה, גלישות קרקע, התנזלות קרקע ועוד. במקרה של רעידת אדמה חזקה, באזורים מיושבים בצפיפות ומצויים בסמיכות למרכזי תעשיה עם חומרים מסוכנים יש חשש להעצמת הנזק ופגיעה באוכלוסייה.

הן על פי תקן הבניה הקיים (ת"י 413) הכולל גורמי הסיכון הסיסמי, והן מהערכות מומחים קיימת חשיבות מהותית בניתוח סיכונים באמצעות חישובים של תגובת אתר סייסמולגית לרעידות אדמה וסקרי סיכונים מרעידות אדמה. גיאוטק מתמחה בעיקר בתגובת אתר סייסמולוגית, חישוב ההגברה המקומית, תגרי התהודה, מיפוי העתקים. גיאוטק מתמחה בין היתר בניתוח סיכוני גלישות קרקע- כולל אפשרויות מדידה באמצעות מדידות סייסמיות ומדידות גיאוחשמליות, ניתוח סיכוני התנזלות במקרה של רעידת אדמה וכן בניתוח סיכוני צונאמי בעקבות רעידות אדמה באזורי החוף.

"כדי להעריך את כמות הנפגעים ועוצמת הנזק הצפויים במצב של רעידת אדמה עתידית באזור המבנה הייעודי ועל מנת למזער אותם יש לנתח ולהבין את הסיכון הסיסמי באמצעות סקר סיכונים המאפשר להעריך נכונה את התנהגות תת-הקרקע במקרה של רעידת אדמה חזקה ומכאן את תגובת האתר", מסביר מנכ"ל גיאוטק ומוסיף הסבר הכרחי מדוע כדי לערוך סקרים אלו מלכתחילה ולא בדיעבד: "ניתן לנטר מבנים לכל אורך חייהם בכדי להתכונן מבעוד מועד לרעידות אדמה קטנות כגדולות. בזמן אמת, ברעידת אדמה, נזק קונסטרוקטיבי עשוי להיגרם למבנה. הערכת הנזק בדיעבד ללא חיישנים מותקנים מראש מורכבת ביותר, דורשת זמן רב ומבזבזת משאבים רבים. באמצעות הטכנולוגיה של חברת סימסטרומנטי- האיטלקית, אוסמוס- הצרפתית (שגיאוטק היא נציגתן ושותפתן בישראל) ניתן לנטר לאורך כל חיי המבנה את האירועים הסטטיים והדינאמיים שמתרחשים. כך תתקבל תמונה בהירה של מצב המבנה לאחר נזקי רעידת האדמה ולהכריע האם ומתי ניתן לשוב אל המבנה".

גיאוטק גיאופיסיקה הנדסית וסביבתית בע"מ
רחוב רוז'נסקי 18 ב', אזור התעשייה המערבי ראשל”צ, 7574522
לפנייה במייל >>
טלפון: 03-9516770
לאתר הבית >>