גנקין מהנדסים בדק בית: "בדירות חדשות רבות יש ליקויי בנייה"

לאחר שצבר ניסיון רב שנים בצבא ובאזרחות בבנייה וההנדסה, הקים משה גנקין את חברת גנקין מהנדסים לבדק בית לדירות חדשות ויד שנייה. "לאורך כל שנות עבודתי בתחום ראיתי את כל הכשלים הקיימים", הוא מספר

אורי קידר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גנקין מסתכל למצלמה עם חולצה אפורה
גנקין מהנדסים: "יש הרבה מאוד ליקויים שרוכש דירה יכול לבדוק בעצמו"צילום: מירי דוידוביץ
אורי קידר
תוכן שיווקי

משה גנקין, הבעלים של חברת גנקין מהנדסים, צבר ניסיון רב שנים בתחומי בנייה והנדסה מגוונים, בטרם הבין את הצורך העמוק הקיים בשוק הבנייה הישראלי במומחה ל"בדק בית" שמכיר לעומק את התחום ואת התקנים המוקפדים הנדרשים.

גנקין למד הנדסת בניין בטכניון. לאחר שהשלים את התואר שב לשרת בצה"ל במסגרת שירות קבע, כמה שנים אחרי שהשתחרר מצה"ל בדרגת סגן בתום שירות בחיל ההנדסה. הוא שובץ למרכז הבינוי של צה"ל ובמהלך 12 השנים שבהן שירת, התקדם לדרגת אל"מ וניהל את תחום הבינוי בצבא.

אחרי שחזר לחיים האזרחיים גנקין עמד בראש אגף הבינוי, הנכסים והרכש של קבוצת בנק לאומי. בהמשך עבד בחברה יזמית שבנתה מגדלים בתל אביב, אחוזות דיור מוגן עתירות דירות ושכונות מגורים. במקביל, עבר קורס מעמיק של איגוד המהנדסים בנושא "בדק בית" ושימש כחבר בוועדת התקינה במכון התקנים. כיום את התובנות שצבר הוא מיישם בגנקין מהנדסים, החברה לבדק בית שהקים בשנה החולפת.

"יש הרבה בודקים – אין הרבה מומחים"

"לאורך כל שנות עבודתי בתחום ראיתי את כל הכשלים הקיימים בדירות חדשות ויד שנייה והבנתי שזה עולם רחב מאוד, שיש לי הרבה מה לתרום בו, בכדי לעזור לרוכשי דירה לחסוך כסף, עוגמת נפש ולעתים אף לשמור בריאותם ובטיחות בני משפחתם", הוא אומר, "הטכניון ערך מחקר ומצא שב-100 אחוז מהדירות ישנן ליקויי בנייה. הבנתי שהמצב חייב להשתנות ולכן הקמתי את החברה גנקין מהנדסים. בתחום הזה יש הרבה בודקים, אבל אין הרבה מומחים".

מדוע חייבים מומחה?
"יש הרבה מאוד ליקויים שרוכש דירה יכול לבדוק בעצמו, אבל יש גם ליקויים רבים שהם נסתרים. חייבים להכיר לעומק את התקנים שמתעדכנים כל העת, את חוק המכר ותקנות התכנון והבנייה. אם הבדיקה לא נעשית על פי הנדרש בתקן, היא חסרת חשיבות. ואם המקרה מתגלגל לבית משפט, הוא לא יכיר בה. לכן, בין השאר, אושרתי כמומחה בית המשפט".

גנקין מהנדסים: "ישנם ליקויים שאינם ברי תיקון"צילום: מירי דוידוביץ

גנקין מסביר את חשיבות הבדיקה: "כשאדם קונה רכב חדש, שעולה כמה עשרות אלפי שקלים, הוא לא מהסס לקחת אותו לבדיקה במוסך שעולה לו מאות שקלים. בדירה משקיעים מיליונים, הבדיקה חייבת להיות מדוקדקת, גם אם תהיה מעט יותר יקרה. אפשר להיות בטוחים שההשקעה הזאת תחזור ואף יותר כשיתגלו הליקויים ואפילו בשביל השקט הנפשי".

גנקין עובד הן עם לקוחות פרטיים והן עם חברות קבלניות גדולות, להן הוא מפיק דו"חות נגדיים לאלה שמגישים בודקים לדירות בפרויקטים החדשים. "החברות מקבלות לעיתים גם מאות דו"חות ואני עובר עליהם ואם הם לא לפי התקן, הן נפסלות", הוא אומר.

לדברי גנקין, אחת הסיבות לפסילתו של דו"ח "בדק בית", היא המהירות וחוסר ההעמקה שמאפיינים לא מעט בדיקות. "התחרות בתחום היא עצומה והבודקים רוצים להספיק כמה שיותר לקוחות", הוא אומר, "הרבה פעמים הדברים נכתבים באופן מאוד כללי. בדו"ח הנדסי הממצאים חייבים להיות חד משמעיים. אי אפשר להגיע לקבלן או לבית המשפט ולהכריז 'יש סדק'. חייבים לפרט היכן הוא נמצא ובכמה הוא חורג מהתקן ולכן צריך להכיר את התקנים היטב ולהיות מעודכן כל הזמן הן בשינויים הנעשים והן בכלי המדידה המתאימים המאפשרים את הבדיקה המעמיקה והנכונה ביותר".

כשמדובר בדירות יד שנייה, מוסיף גנקין, אין עבודה ישירות מול הקבלן, אך נותן דוגמאות של מקרים בהם הרוכש והקונה שינו את סכום העסקה אחרי שנמצאו ליקויים. "כל דירה נבדקת לפי התקנים הנכונים לזמן הבנייה", הוא מדגיש.

לא לשכוח לבדוק גם את האריחים

הניסיון שצבר גנקין כמהנדס והעבודה בגופי בנייה צבאיים ואזרחים מהווים יתרון מובהק בתחום. כדוגמה לכך הוא מספר על בניין חדש, שהחברה הקבלנית ערכה בו שינוי ביחס לתוכנית המכר. התוצאה הייתה שהדיירים נאלצו לשנות לחלוטין את המטבח שבנו. "הקבלן פיצה אותם על השינוי, אבל הייתה פה ירידת ערך משמעותית", מספר גנקין, "לאחר שקיבלתי את חוות הדעת של הבניין ואף בודק לא עלה על זה, רק הלקוח שלי קיבל פיצוי משמעותי. גם אם שילם קצת יותר על הבדיקה, הוא קיבל חזרה סכום גבוה משמעותית".

אבל עוד לפני שהוא מגיע לשטח, גנקין מפציר בלקוחותיו לבצע בדיקה משלהם. "אני מנחה אותם לבדוק מה שהם רואים", הוא מסביר, "האדם הסביר יוכל לראות, למשל, אם ישנם אריחים שבורים, אם דלת הממ"ד לא נסגרת היטב. אחר כך אגיע עם המכשירים המתקדמים ואבדוק אם הדלת עומדת בסטייה המותרת. ישנם ליקויים שאינם ברי תיקון, כמו לדוגמה אם חלון קטן מהנדרש בתקנות, את זה לא ניתן לשנות. במקרה כזה נוצרת ירידת ערך והקבלן חייב לפצות את הלקוח. אלה דברים שדורשים בדיקה מעמיקה ולא סימון 'וי' באפליקציה של בדק הבית".

גנקין מהנדסים: ניתן להבחין בליקויים בדירה נקייה בעת המסירה צילום: shutterstock

בנוסף, מפרט גנקין מספר צעדים חשובים ביותר עליהם הם ממליץ לכל רוכש דירה חדשה, בבואו לחתום על פרוטוקול מסירת הדירה. "ראשית, יש לדרוש מהקבלן שהדירה תהיה רחוצה ונקייה", הוא אומר, "לא מדובר רק באסתטיקה. לעיתים הניקיון חושף ליקויים כמו שריטות על המרצפות או פגמים באמבטיה, שמוסתרים על ידי לכלוך".

גנקין ממליץ גם לצלם את כל הדירה במעמד המסירה. "רצוי שנציג הקבלן ייראה בתמונה או בסרטון שצולמו", הוא אומר, "כך הוא לא יוכל לטעון שהתקלה לא דווחה. מעבר לכך, לבדוק שכל מה שמשתמשים באופן שוטף, עובד. חלונות, למשל, שנפתחים בצורה חלקה".

עוד נושא הדורש בדיקה מצד רוכש הדירה במעמד מסירתה הוא האריחים. "חשוב לוודא שהאריחים שהותקנו הם אלה שהלקוח אישר ותמיד טוב שיש אריח לדוגמא ביד", מסכם גנקין, "ומאוד חשוב לכתוב על הטופס, בראש העמוד: 'כפוף לבדיקת מומחה מטעם הרוכש'. לשמור לעצמכם את הזכות לקחת בודק. השקעתם את כל הונכם בדירה החדשה, התפקיד שלי הוא לספק לכם ראש שקט כשאתם נכסים אליה".

גנקין מהנדסים
טלפון: tel: 03-6997026
למעבר לאתר >>