הנדסת תבניות: תהליכי עבודה משופרים וחיסכון בכוח אדם

כיום ניתן להשתמש בתבניות מודולריות אשר ניתנות להתאמה אישית בהתאם לצרכי הקבלנים ולמבנה הפרויקט. מה חשוב לדעת לפני תחילת העבודה ואילו יתרונות יש לשיטה?

מאור מואיגר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני מהנדסים עובדים
הנדסת תבניות: תהליכי עבודה משופרים וחיסכון בכוח אדםצילום: shutterstock
מאור מואיגר
תוכן שיווקי

מאז ומתמיד, המוח האנושי חיפש דרכים לייעל את העבודה ולהקל על חייו. זה מה שעודד אותנו לבנות כלים מתקדמים יותר ויותר לאורך ההיסטוריה, לפתח טכנולוגיות חדשות ולייצר תהליכי עבודה משופרים יותר בכל תחומי העשייה. בענף הבנייה, כל דרך חדשה להתייעל טומנת בחובה משמעויות מרחיקות לכת – החל מרווח גדול יותר על כל פרויקט ועד לבנייה מהירה יותר שיכולה להתמודד בצורה טובה יותר עם משבר הדיור שרק הולך ומחמיר. ובתחום כל כך מורכב – יש המון תהליכים שעוברים אבולוציה משלהם. כיצד תחום פשוט לכאורה –של הכנת השלד לבניין – עשוי לתת את אותותיו על הפרויקט כולו?

גנון טכנולוגיות: הנדסת תבניות שמשנה את חוקי המשחק

"כיום השאיפה שלנו כמי שמלווים קבלני שלד היא לבצע התאמה אישית ואופטימיזציה מתמדת לציוד שאנחנו מספקים", מספר רן רטיג, מנכ"ל "גנון טכנולוגיות" שפועלת בתחום כבר יותר מ-40 שנים. בתחילת דרכה, סיפקה החברה ציוד בניין מסורתי ופיגומים, אך לאחר רכישתה לפני כעשור על ידי רטיג ושותפיו, היא מציעה כיום סל מוצרים מקיף וייחודי, שכולל גם חומרים איכותיים שמיובאים מחו"ל וגם כאלו שמיוצרים בהתאמה אישית במפעל בישראל, בהתאם לדרישות של כל פרויקט.

"בניגוד לטפסות העץ, שנבנות בכל פעם מחדש בעבור כל קיר בבניין", מסביר רטיג. "כיום אנחנו יכולים להשתמש בתבניות מודולריות, אשר ניתנות להתאמה באופן ייחודי לצרכי הקבלן. אנחנו יודעים לקחת את תכניות הבניין והקומה הטיפוסית ולהתאים להן מערכת תבניות מודולריות. לחברה מחלקת הנדסה אשר עוסקת בתכנון המערכות, הפקת תכניות עבודה וביצוע אופטימיזציה של הציוד בהתאם לקצב ההתקדמות הנדרש".

ייבוא מוצרים איכותיים ואמינים ממדינות באירופה, מארצות הברית, סין, ויאטנם והודוצילום: גנון טכנולוגיות בע"מ

כל שקל ממוקסם

כשקבלנים בוחרים לעבוד עם "גנון", מיד מוצמד אליהם גורם מקצועי מהחברה שמלווה אותם "מהיסוד עד לגג". המטרה, מסבירים בחברה, היא למקסם כל שקל שמושקע בציוד, כדי להפיק ממנו את המירב. במילים פשוטות, זה אומר שלקוחות החברה מקבלים לא רק את התבניות, אלא גם שירותים משלימים ומתמשכים של הנדסה, תחזוקה, הדרכה וכל הציוד הנלווה שנחוץ להם.

התבניות בחברה מיוצרות כולן מאלומיניום – ובכך הן נבדלות מהחלופות בכמה היבטים משמעותיים. רטיג מסביר: "תבניות הברזל שלטו עד לא מזמן בשוק – אבל מתאפיינות במשקל כבד שדורש הרבה עבודה עם עגורנים ומנופים. בניגוד אליהן, לתבניות האלומיניום יש פרופיל ייחודי, שמקנה להן משקל קל בהרבה. זה אומר שפועל יכול להרכיב, לפרק ולנייד תבניות ללא שימוש באמצעי הרמה – דבר שכמובן חוסך במשאבים ובזמן עבודה עם כלים כבדים. ההרכבה עצמה היא כמו לגו – קלה ואסוציאטיבית מאוד". זו הסיבה שבין לקוחותיה של "גנון" מצויים מאות קבלני שלד וחברות בנייה, בהן מספר חברות מהמובילות בישראל, לרבות תדהר, דניה סיבוס, אלקטרה, דונה ואחרות.

"הייחודיות של גנון היא היכולת לספק הן ציוד סטנדרטי והן ציוד בהתאמה אישית"צילום: גנון טכנולוגיות בע"מ

גם הצורך בכוח אדם מקצועי פוחת

כל קבלן שמתעסק במיזמי בנייה יודע עד כמה קשה לגייס כיום כוח אדם איכותי, מקצועי ומיומן. יש אף מי שמעריכים כי משנה לשנה המשימה הזאת אף הופכת מאתגרת ומורכבת הרבה יותר. גם בתחום הזה, המעבר לתבניות חכמות ומודולריות בהחלט עשוי להביא בשורה שחשוב לקחת בחשבון.

"אני רואה לא מעט קבלנים שמופתעים מרמת החיסכון בזמן, במשאבים ובכוח העבודה שמאפשרות התבניות המודולריות", מספר רטיג. "השינוי הזה בתפיסה, שלא צריכים יותר לבנות בעץ ושאפשר די בקלות לייצר תבניות מודולריות מאלומיניום – אמנם חלחל לחברות הגדולות, אבל לא הגיע עדיין לכל הענף".

לדבריו, כאשר עובדים עם התבניות המודולריות, ניתן לחסוך בכוח אדם איכותי ולהשתמש בעובדים כלליים לצורך העבודה. לדוגמה, אם בעבר נדרש צוות של ארבעה טפסנים ועוד ארבעה עובדים שהיו מקדישים שבוע בממוצע לכל קומה, כיום ניתן לסיים את העבודה על פי ההערכות תוך שלושה ימי עבודה ועם צוות של שני עובדים מיומנים ושניים עד שלושה עובדים בלתי מקצועיים.

גנון טכנולוגיות
למעבר לאתר >>
טלפון: 04-8417843
לפנייה במייל >>