עורכי דין למושבים וקיבוצים: הגורמים שמכירים את הדינים הרלוונטיים

על מנת לקדם את הרצונות והמטרות שלכם לצד צמצום סיכון משפטי וכלכלי, חשוב להיעזר בעורך דין שמכיר את אורח החיים הקיבוצי מקרוב - וגם את מנגנוני הניהול הפנימיים

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים חותמים על מסמך
עורכי דין למושבים וקיבוצים: הגורמים שמכירים את הדינים הרלוונטיים צילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

קיבוצים רבים עברו תהליך של הפרטה אשר יצרה מבנה חדש שהוליד סוגיות לא רגילות הדורשות טיפול מיוחד. אורח החיים הקיבוצי וזה הנהוג במושבים שונה מאזורים אחרים, לכן בכל הנוגע לסוגיה משפטית חלים חוקים המתאימים לאופי המקום. עורכי דין למושבים וקיבוצים המכירים את התחום מקרוב לצד המגבלות הקיימות, יכולים לסייע בעת בעיה משפטית לספק ליווי לאורך הדרך. בין המשרדים העוסקים בתחום: עו"ד צביקה גלזר, מירום עורכי דין, גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות', אלקיים ושות' ונורקין רוזנזפט עורכי דין.

nullעו"ד צביקה גלזר

משרדו של עו"ד גלזר מייצג ומלווה לקוחות בהורשת משק חקלאי, מינוי בן ממשיך, עריכת צוואות וירושות והגשת התנגדויות לבית משפט, רכישה ומכירה של נחלות, שימושים חורגים בנחלות, סכסוכים בין שכנים ועוד. לאורך כ- 20 שנות עבודתו כעורך דין צבר עו"ד גלזר, המתגורר במושב חמד, מומחיות רבה בתחום המושבים והבנה עמוקה של הדינים הייחודיים במושבים.

מדוע חשוב לפנות לעורך דין המתמחה במושבים בנוגע להורשת משק חקלאי?
"הורשת המשק החקלאי היא סוגיה קשה ועדינה שיכולה להוביל לסכסוכים משפחתיים קשים, זאת מכיוון שניתן להוריש את המשק רק לילד אחד. במושבים סוכנותיים, הורים בעלי נחלה יכולים למנות בן ממשיך שיירש את זכויותיהם לאחר מותם. הדבר נעשה באישור שני ההורים, וכן באישור האגודה והסוכנות ובמקרים מסוימים גם באישור המנהל.

עו"ד גלזר מלווה הורים המעוניינים למנות בן ממשיך, או במקרים אחרים מייצג בבתי משפט במקרים שההורים מתחרטים על המינוי מסיבות שונות, כגון התנהגות מחפירה של הבן הממשיך כלפיהם. כמו כן, הוא מייצג בבתי משפט מקרים בהם נשאלת השאלה מה הייתה כוונת ההורים במינוי הבן הממשיך ו/או האם המינוי הושלם והזכויות בנחלה אכן צריכות לעבור לבן הממשיך. "אני מייצג גם הורים שמעוניינים להוריש את זכויותיהם בנחלה לאחד מילדיהם ובמקרים שבהם המשפחה מעוניינת להסדיר את חלוקת העיזבון לרבות הנחלה בין כלל הילדים בהסדר משפחתי וזאת באמצעות עריכת צוואות מתאימות ו/או הסדרים משפחתיים עם הילדים האחרים, על מנת למנוע קרע בין הילדים".

עו"ד צביקה גלזרצילום: צילום עצמי

לדבריו, כשהדברים לא נעשים בצורה מקצועית על-ידי עו"ד המתמחה בתחום, נוצרות סיטואציות לא אפשריות מבחינה משפטית וסכסוכים נוספים שמגיעים לפתחם של בתי המשפטי. "עריכת הסדרים משפחתיים בשלב מוקדם, עם עורך דין שמכיר את הדינים הרלבנטיים ותחום המושבים תוכל לעזור להורים לבצע את רצונם בקשר להורשת הנחלה ובכך אולי למנוע חלק מסכסוכים עתידיים והתדיינויות משפטיות ארוכות שנים".

כיצד אתה מגן על לקוחותיך מפני תביעות בגין שימושים חורגים בנחלה?
"המציאות החקלאית השתנתה וקיים קושי להתפרנס מחקלאות. בשנים האחרונות חברי מושבים רבים מנהלים פעילות לא חקלאית בקרקע מתוך רצון להתפרנס, כמו הסבת רפתות או לולים למשרדים או יחידות אחסון או הסבת מבנים לדירות מגורים להשכרה".

עו"ד גלזר מדגיש שחברי המושב שעושים כך חשופים לתביעות ולקנסות מצד רשות מקרקעי ישראל. "כחבר מושב ועורך דין שעוסק בתחום 20 שנה, יש לי את המומחיות לבחון כל מקרה לגופו, לדעת מה מותר ומה אסור, ולתת את המענה המיטבי ללקוח".

עד כמה חשוב להיוועץ עם עו"ד מתחום המושבים בהליכי רכישה או מכירה של נחלה?

"ליווי וייעוץ של עורך דין בעל ניסיון הבקיא בדינים הייחודיים ובמיסים הספציפיים החלים בעסקאות שכאלה הם קריטיים. המיסים המשולמים לרשות מקרקעי ישראל (בשמה הקודם, מינהל מקרקעי ישראל) ולוועדה המקומית יכולים להגיע לסכומים גבוהים וכדי להעריך את כדאיות העסקה צריך לכמת זאת מראש ואף לפעול לצמצום הסכומים. כמו כן בטרם רוכשים מגרש, חשוב לדעת מראש מה מותר ומה אסור לבעלים לבנות. ביצוע עסקה לרכישת או מכירת נחלה ללא עו"ד שמתמחה שבתחום, עלולה לגרום לנזק רב ללקוח".

מה האני מאמין של המשרד?
"בראש ובראשונה חשוב לי לפעול ביושרה ובשקיפות. אני בוחן כל מקרה לגופו וחושב רק על טובת הלקוחות שלי. אם מגיע אליי לקוח שמעוניין לתבוע, אך הסיכויים שלו קלושים והמהלך לא יהיה לטובתו, אני אשקף לו את המציאות. מעבר לרצון להצליח בתיק, חשוב לי לעזור לצדדים לנסות לשמור על יחסים טובים במשפחה, עד כמה שניתן כדי למנוע קרע. לצורך זה, אני בוחן פתרונות להגעה להסדר, ככל שניתן, טרם נקיטת ההליכים המשפטיים ולעיתים גם במהלכם. אני משמש גם כמגשר, ושופטים שמכירים את ניסיוני בתחום לצד היכולת להביא צדדים להסדר (גם במקרים קשים) מפנים אליי תיקים, וכמובן שאני יכול לעשות זאת גם במקרים שצדדים יפנו אליי לגישור באופן יזום".

עו"ד צביקה גלזר
מעבר לאתר >>

---------------------------------------

nullמירום עורכי דין

"ההיכרות המעמיקה שלנו עם אורח החיים הכפרי מאפשרת לנו לקדם את המטרות של לקוחותינו בצורה מיטבית. זו הסיבה שצברנו מוניטין רב בטיפול בסוגיות הנוגעות למושבים, קיבוצים, אגודות שיתופיות, ליחסים שבינם לבין חבריהם וליורשים של חברים", מספר עו"ד מירום. "במסגרת הייצוג של לקוח בתחום האגודות, קיימת חשיבות עליונה להיכרות המעמיקה של עורך הדין עם הדינים הרלבנטיים, עם מנגנוני הניהול הפנימי ועם אורחות החיים בכל קיבוץ ומושב".

משרד מירום עורכי דין מתמחה בדיני אגודות שיתופיות; מושבים וקיבוצים ובפרט בדיני מקרקעין בתחום הקיבוצי-מושבי; מכר, הורשה והסדרה של נדל"ן פרטי וחקלאי. בנוסף מתמחה המשרד בייצוג של אנשים פרטיים (חברים ויורשיהם) בבתי משפט אל מול קיבוצים ומושבים בנוגע לשיוכי דירות ונכסים.

משמאל לימין: עו"ד חגי מירום, עו"ד שגיא מירום, עו"ד מקבי מירום צילום: באדיבות המשרד

"בנוגע לעסקאות נדל"ן של דירות ששויכו בקיבוצים", מרחיב עו"ד מירום, "קיימות מגבלות שונות ומיוחדות על השכירות והעבירות של הנכסים; למשל, הצורך בקבלה לחברות ובשמירה על אורחות חיים ביישוב שבו הנכס נמצא, כמו בטוחות שונות להבטחת ההתחייבויות – לכן יש חשיבות שלעורך הדין תהיה היכרות מעמיקה עם הדינים הרלבנטיים ומיומנות ספציפית בביצוע בדיקות מקדימות וכן הבנה של אורח החיים הקיבוצי מושבי; כל אלה מאפשרים לנו לבחון את המצב המשפטי של הנכס כדי לוודא שהלקוח אכן רוכש אחד שמתאים לצרכיו ושלא קיימות מגבלות שעשויות להוות בעיה בעתיד, ובדומה לוודא שמכירתו נעשית בהתאם למגבלות הייחודיות וללא נטילת סיכון משפטי וכלכלי.

"החשיבות שבהתמחות הספציפית בתחום עוברת כחוט השני בכל סוגי הייצוג – גם בהקשר של מחלוקות משפטיות שבין יחידים (חברים ויורשים) לאגודות. התמחות זו באה לידי ביטוי ביכולת של עורך הדין לתכנן את ההליך ולנהל אותו בצורה נכונה ויעילה בכל שלביו; החל משלב המשא ומתן קודם לנקיטת הליך משפטי במטרה להימנע מהליך ולמצוא פשרה, המשך בשלב נקיטת ההליך המשפטי ובחירת הפורום המשפטי הרלוונטי, וכלה בניהול ההליך ובשלב הסדרת היחסים לאחריו".

עורך הדין חגי מירום, חבר כנסת לשעבר, הוא מחלוצי עריכת הדין בתחום הקיבוצי ומי שהקים בזמנו את אחד ממשרדי עורכי הדין הראשונים שעסקו בתחום הקיבוצי והמושבי. בנוסף כיהן בעברו כגזבר הסוכנות היהודית, מזכ"ל תנועת הנוער העובד והלומד, יו"ר דירקטוריון אוצר התיישבות היהודים ועוד. לימים שב לעיסוקו כעורך דין.

עורך הדין שגיא מירום הוא עורך דין ותיק שצבר ניסיון ייחודי ותקדימי בתחום חדלות הפירעון ושיקום קיבוצים ומושבים. שגיא מתמחה בהטמעת תהליכי שינוי מבני, הסדרי חוב, שינוי סיווג, ובייצוג בתחום המסחרי החקלאי.

עורך הדין והנוטריון מקבי מירום, גם הוא בעל ניסיון עשיר בתחום האגודות השיתופיות, ובפרט בניהול הליכים משפטיים מורכבים הן מצד קיבוצים והן מצד יחידים אל מול קיבוצים ומושבים. למקבי גם ניסיון רב בגיבוש ובביצוע עסקאות מקרקעין ונדל"ן בנכסים קיבוציים ומושביים ובייצוג אגודות בתחום האנרגיות המתחדשות.

עו"ד מירום מעיד כי המשרד מתאפיין בשקיפות ובחתירה מתמדת למציאת פתרונות יצירתיים מחוץ לקופסה. "ככלל, אנחנו תמיד מנסים למצוא פתרונות יצירתיים שיגשימו בצורה הטובה ביותר את המטרות של הלקוחות שלנו. אנחנו מאוד ישרים וישירים עם הלקוח ורואים את טובתו בראש ובראשונה. יחד עם זאת איננו חוסכים מהלקוח את הצגת המורכבות והקשיים כמות שהם, על מנת שיוכל לקבל החלטות על בסיס מושכל".

דוגמה להצלחת המשרד אפשר למצוא בתיק שהסתיים בפשרה בבית המשפט. "שם ייצגנו קבוצת יורשים שירשו זכות לשיוך דירות בקיבוץ", מספר עו"ד מירום. "הקיבוץ פגע בצורה לא מידתית בזכויות היורשים וביכולת ההנאה שלהם מהנכסים שירשו. משרדנו הגיש תביעה להגנה על זכויותיהם שבסופה הקיבוץ נכנע והתפשר. הצלחנו לשמור על זכויותיהם ולהביא לתיקון העוולה. בזכות זאת הלקוחות נהנים מאז מהזכויות שגלומות בנכסים שירשו ומקבלים שכירות".

מירום עורכי דין
בר כוכבא 16, בני ברק
טלפון: 03-6911082, פקס: 1533-6911082
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

------------------------------------

nullגבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות' – משרד עורכי דין

"בתחום המושבים והקיבוצים יש חשיבות גדולה לליווי וייצוג על-ידי עורך דין שמתמחה בדין הרלבנטי. משרדנו מתמחה בשלל סוגיות הנוגעות למושבים, קיבוצים ואגודות שיתופיות, כשאנו מאמינים גדולים במשפטנות מונעת ובתכנון מראש, החוסכים נזק כלכלי וסכסוכים משפחתיים ארוכים", מספרים עורכי הדין גבי מיכאלי ונירה אשכנזי ממשרדם הממוקם בגבעתיים.

מעל לארבעה עשורים מלווה המשרד לקוחות בהליכי קנייה ומכירה של נחלות, הורשה של נחלות חקלאיות, בן ממשיך, שיוך נכסים בקיבוצים, בנייה בלתי חוקית במושבים, הקמת עסקים או מיזמים (פל"ח) במושבים וקיבוצים ובכל בעיה משפטית שקשורה למערכת היחסים בין החברים לאגודה השיתופית. המשרד אף מלווה מושבים וחברי אגודה בהליכי הרחבה.

עו"ד נירה אשכנזיצילום: ורד דטנס

עורך הדין גבי מיכאלי, יליד קיבוץ מעגן ובוגר אוניברסיטת תל אביב, ייסד את המשרד לפני כארבעים שנה. פרט להתמחותו במושבים וקיבוצים, מייצג עורך הדין מיכאלי יזמים ומשקיעים בתחום הנדל"ן והתעשייה, עוסק בזכויות יוצרים ואף שימש בעברו כיועץ המשפטי של האקדמיה הישראלית לקולנוע. עורך הדין מיכאלי שהתחנך בארה"ב ושולט היטב בשפה האנגלית, מייצג גם לקוחות עסקיים מכל העולם במסגרת פעילות בינלאומית ענפה של המשרד.

לפני 20 שנה הצטרפה אליו עורכת הדין נירה אשכנזי, בעלת תואר ראשון במשפטים וכן מגשרת מוסמכת. עורכת הדין אשכנזי מרכזת את תחום המקרקעין במשרד ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות על כל היבטיהן המשפטיים, מיסויים ומסחריים וכן מתמחה בעסקאות מכר של משקים חקלאיים תוך צמצום התשלומים לרשויות השונות – הליכים אשר מחייבים הבנה עמוקה בתהליכים ובהיבטים של מימוש הקרקע.

עו"ד גבי אשכנזיצילום: ורד דנטס

תחום האגודות השיתופיות, לדבריהם, מחייב ניסיון, מומחיות, תכנון מראש, ראיית העתיד והבנה מעמיקה של הפן המיסויי. בנוסף קיימת דינמיקה משפחתית המייחדת את נושא המושבים והזכויות בנחלה חקלאית. "אנו מאמינים בעריכת הסכמים משפטיים בין בני המשפחה אשר יאפשרו העברה מסודרת והוגנת של המשק החקלאי מההורים לילדים כולל קביעת אופן הפיצוי של הילד שאינו מקבל זכויות במשק, וזאת כדי להימנע מסכסוך בין בני משפחה".

"הדוגמה הקלאסית היא זוג מבוגר שיש לו מספר ילדים, ואחד מהם מעוניין לבנות בית בנחלה", מספרת עורכת הדין אשכנזי. "סיטואציה זו מחייבת ייעוץ משפטי וכן עריכת הסכם משפטי מתאים טרם הבנייה, שישקף את רצון הצדדים, ידאג לאינטרסים של בעלי הנחלה ושל הבן אשר משקיע את הונו בבניית הבית. הפוטנציאל של הסכסוך שעלול להתלקח כתוצאה מהשקעה של מאות אלפי שקלים על-ידי אחד הילדים ומבניית בית על נחלה שרשומה על שם ההורים – גבוה ביותר. כמו כן יש צורך בדאגה לאינטרס של ההורים. על-ידי ליווי משפטי מקדים ניתן ביעילות ובעלויות סבירות, למנוע סכסוך משפטי קשה שיעלה למשפחה כספים רבים ויגרום לקרע שלא ניתן לאיחוי. חשוב לזכור שלא מדובר בנדל"ן 'רגיל', אלא בנחלה חקלאית המחייבת טיפול פרטני בכל מקרה לגופו".

המשרד אף מייצג לקוחות בכל הנוגע לביצוע פעילות מסחרית לא חקלאית בקרקע, כגון הקמת יקבים, מרכזים טיפוליים באמצעות חיות, מיזמים תיירותיים ועוד.

בנוסף, המשרד מלווה חברי קיבוץ שמצאו את עצמם אובדי עצות לאחר שהקיבוץ עבר הפרטה. "אין אח ורע לדילמות שעלו מתהליך הפרטת הקיבוצים", מספר עורך הדין מיכאלי. "למדנו את הנושא בצורה יסודית ובחרנו לייצג רק חברי קיבוץ מול הקיבוצים. ייצגנו אדם שהפך לנכה בידו עקב רשלנות במקום. כל עוד הקיבוץ היה 'מסורתי', החבר קיבל רכב המותאם לנכותו ו'רשת תמיכה' מן הקיבוץ, אך אלה הופסקו עם ההפרטה. בנוסף, החבר מצא עצמו ללא פרנסה וללא יכולת להתפרנס. בית המשפט פסק ללקוח שלנו פיצוי כספי והתחייבות של הקיבוץ להמשיך ולתמוך בלקוח שלנו.

"במקרה אחר ייצג המשרד קבוצת יורשים אל מול קיבוץ שקבע מנגנון רדיקלי אשר הקשה על מימוש זכויותיהם בנכסים. בית המשפט המחוזי בירושלים לחץ על הקיבוץ ולאחרונה הצלחנו להגיע להסכם הוגן במסגרתו היורשים יקבלו את הבתים והמגרשים ויוכלו לממש אותם במחיר השוק".

גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות' – משרד עו"ד
אנצ׳ו סירני 40, גבעתיים
טלפון: 03-5714512
למעבר לאתר >>

-------------------------------------

nullמשרד עורכי דין אלקיים ושות'

"בכל קיבוץ או מושב יש סט רחב מאוד של דינים ומגבלות מיסוי שצריך להיות בקיאים בהם כדי לא להיתקל בקשיים עתידיים מול האגודה, המנהל או רשויות המס. לקוחות רבים מגיעים אלינו אחרי שכבר ביצעו עסקאות בצורה רשלנית לבדם או בליווי עו"ד שאינו מתמחה בתחום – ואלה דברים שלוקח שנים רבות וכסף רב לתקן", מספר עורך הדין דורון אלקיים, מייסד משרד עורכי הדין אלקיים ושות'.

מספקים מעטפת מלאה לצרכים של כל לקוח ולקוח. עו"ד דורון אלקייםצילום: עופר חג'יוב

עם למעלה משלושים שנות ניסיון, מלווה עורך דין אלקיים את לקוחות המשרד בתחום המקרקעין, דיני החברות והתחום המסחרי בקיבוצים ובמושבים כשלנגד עיניו עומדת תמיד טובת הלקוח וזאת אל מול המורכבויות הגדולות הטמונות בדיני האגודות השיתופיות. גם לשותפות המשרד, עורכת הדין יעל אלמוג ועורכת הדין מיכל מרקס, ניסיון לא מבוטל של למעלה מעשרים שנה בתחומי המשפט המסחרי והמקרקעין, והן מלוות את לקוחות המשרד במקצועיות ובמסירות רבה. "יש פה אווירת סיירת," מספר אלקיים אשר שירת שנים רבות בקבע. "אנחנו בהזדהות מלאה עם הלקוח, נוהגים בכל תיק כאילו הוא התיק האישי שלנו, וזה מוכיח את עצמו".

שיתופי פעולה בין אגודות שיתופיות וייצוג קיבוצים מול יזמים ומשקיעים

המשרד מייצג קיבוצים מול משקיעים ויזמים המעוניינים לפתח את שטחי הקיבוץ על ידי יוזמות שונות כמו מפעלים, תחנות דלק, בתי אבות ועוד, וכן עורך הסכמים ושיתופי פעולה חקלאיים ועסקיים בין קיבוצים לאגודות שיתופיות.

לדברי עורך הדין אלקיים, המשפט המסחרי הולך ומסתעף כשמדובר באגודות שיתופיות ומצריך הבנה עמוקה של חוזי חכירה, זכויות חקלאיות, חלוקת הסמכויות בקיבוץ, מיסי אגודות שיתופיות ועוד. "ראשית יש להבין את חלוקת הסמכויות בתוך הקיבוץ ולדעת מי מורשה ליזום ולקדם עסקאות ומיזמים כאלה. לא לכל חבר קיבוץ ישנה הרשאה וסמכות לכך. בנוסף הקיבוץ צריך לאשר את המיזם. לעתים הפרויקט מתנגש עם רצונות של חברים אחרים בקיבוץ וצריך ליישב ביניהם. שנית, יש להבין את מערך הזכויות הקנייניות, לדעת לקרוא חוזי חכירה, להבין מהם הזכויות בקרקע המדוברת, ולהכיר את הבטי המס המיוחדים והפטורים השונים. צריך ידע מעמיק בדינים רבים – אם לדוגמה יש במשק לול, צריך להכיר את חוק העופות ואת משק הביצים וכו'".

קנייה ומכירה של נחלות: "אין נחלה אחת הדומה לשנייה"

משרד אלקיים ושות' מטפל גם בקנייה ומכירה של נחלות, כאשר לדבריהם אין נחלה אחת הדומה לשנייה, וכל נחלה מצריכה למידה יסודית של ההיסטוריה שלה תוך התמודדות עם האתגרים שהיא מביאה עמה. "מדובר בעסקאות מאוד מורכבות. יש להבין מה עשה החוכר, אילו זכויות הוא קיבל, אילו היתרים היו לו, ואיך ניתן למצות את הזכויות לפי ההחלטות האחרונות של המנהל. בעשור האחרון רשות מקרקעי ישראל מקפידה מאוד על הנעשה בנחלות ועל השימושים המותרים בהן. יש מורכבויות מאוד גדולות של מיסוי, וכל טעות הכי קטנה יכולה לעכב את העסקה, להקפיץ את העלויות שלא לצורך, ולגרום לקונה קשיים מול האגודה, המנהל ורשויות המס".

העברה בין דורית: "להגיע להסכמות כשההורים עדיין בחיים"

העובדה שניתן להוריש נחלה ליורש אחד בלבד, מזמנת קושי לא מבוטל למשפחות רבות, ומשרד אלקיים ושות' המטפל גם בהעברה בין דורית, ממליץ להגיע להסכמות ולהסדיר את ההעברה כשההורים עדיין בחיים. "ההסדרים הנדרשים לצורך העברת הנחלה לאחד היורשים או לקבוצה או לפיצול הנחלה הם הסדרים מורכבים", מדגיש עו"ד אלקיים. "יש לקחת בחשבון את דיני הירושה, חוק האגודות השיתופיות וחשוב מכך – להבין את הפן האישי והרגשי של הפרידה מהנחלה עבור חלק מהיורשים. הדבר החשוב ביותר הוא להגיע להסכמות ולדבר על ההסכמים הפנים משפחתיים כשההורים עוד בחיים וכאשר הילד הראשון עולה לגור בנחלה. אסור לחכות עם זה ולהיגרר למצב שבו כמה ילדים משקיעים הון בבניית בתים בנחלה, רק כדי לגלות מאוחר יותר שהם לא היורשים. לצערנו אנו עדים להתפרקות של משפחות שלא חשבו על הדברים מראש".

אלקיים ושות' עורכי דין
רחוב נירים 3 (בית קנדה), תל אביב
טלפון: 03-6251500
לפנייה במייל >>
למעבר לאתר >>

----------------------------------

nullנורקין, רוזנזפט, עורכי דין

משרד עורכי הדין נורקין, רוזנזפט פועל כבר מעל ל-40 שנה, מייסודם של עו"ד מייק קנט, עו"ד חגי מרום ועו"ד דרור רכס, וכיום מובל על-ידי עורכות הדין יעל נורקין ורחל רוזנזפט. פעילותו העיקרית של המשרד מתמקדת בהתיישבות העובדת: קיבוצים, מושבים, יישובים קהילתיים, וועדים מקומיים.

לעורכי הדין במשרד אוריינטציה להתיישבות העובדת, כבני קיבוץ או מושב בעבר או כיום. "ההכרות עם מאפייני החיים במושבים ובקיבוצים מסייעת לנו בגיבוש הפתרונות המתאימים ביותר. שימשנו במשך עשרות שנים כיועצים למועצות אזוריות ועל כן מצוי אצלנו הידע כיצד להתנהל עבור הנהלת היישוב מול המועצה האזורית", אומרת עו"ד יעל נורקין, מבעלות המשרד.

מהם האתגרים המשפטים העיקריים של קיבוצים ומושבים?
"מושבים וקיבוצים ניצבים בפני אתגרים משפטיים בתחום הניהול הכלכלי ובתחום הניהול החברתי-קהילתי", אומרת עו"ד נורקין. "בתחום הכלכלי הם נדרשים להשכיל לנהל בצורה רווחית וקואופרטיבית כאחד ארגונים כלכליים כמו מפעלים, בעוד חברי האגודה הם אנשים מן הישוב ולאו דווקא גופים עסקיים. כמו כן, עליהם להתנהל, לעיתים, מול שותפים עסקיים מחוץ לישוב, תוך שמירה על האינטרסים המיוחדים של חברי הישוב. אתגר נוסף הוא באיתור מקורות התפתחות כלכליים תוך ניווט בין הוראות וכללים שונים החלים עליהם, כמו למשל החלת תנאים לשותפויות תחת חוק ההתיישבות החקלאית, מגבלות רמ"י וניהול תאגיד עסקי לפי עקרונות קואופרציה".

עו"ד יעל נורקיןצילום: באדיבות החברה

בתחום הקהילתי–חברתי קיים אתגר מתמשך של התאמת צרכי הקהילה וההתנהלות מול חבריה, נוכח התפתחויות שונות בחברה הישראלית והקיבוצית-מושבית בפרט, שילוב של תושבים מהרחבות ושוכרים במרקם החברתי בישוב, ניהול מערכות חינוך בישוב והתנהלות מול ריבוי הגופים הפעילים כיום בישוב (לעיתים בחפיפה או במסלול התנגשות). "זה כולל את המועצה, ועד מקומי, אגודה קהילתית ואגודה חקלאית. הייעוץ המשפטי מטעמנו מפגיש את צרכי הלקוח עם פתרונות משפטיים יצירתיים המסייעים לצלוח את מגוון האתגרים הללו".

"ההכרות עם מאפייני החיים במושבים ובקיבוצים מסייעת לנו בגיבוש הפתרונות המתאימים ביותר"צילום: באדיבות החברה

מי מנהל כיום את מרקם החיים החברתי והעסקי במושבים ובקיבוצים?
"בישובים יש ריבוי גופים בעלי סמכויות חופפות לעיתים המנהלים את היישוב, וככל שבישוב קיים מגוון של תושבים (חברי קיבוץ או מושב, תושבי הרחבה, בנים הגרים בנחלה של ההורים, שוכרים וכדומה) - כך יש לנו אתגרים מורכבים יותר. חברי האגודה החקלאית מנהלים את עסקיהם הכלכליים תחת סמכותה של האגודה החקלאית. המרקם החברתי-קהילתי מתנהל ברובו באמצעות אגודה קהילתית (לא בכל ישוב קיימת כזו), ועד מקומי, מועצה אזורית ולעיתים גם באמצעות האגודה החקלאית. החכמה היא להפעיל כל אחד מגופים אלו תוך שימוש בחוזקות המאפיינות אותו, תוך מזעור החולשות שלו. כך למשל, חוזקו של ועד המקומי הינו שסמכויותיו חולשות על כל תושב, גם מי שאינו חבר אגודה וכן ביכולתו לקבל תקציבים מהמועצה האזורית בצורה ישירה. 'חולשתו' טמונה בהכפפתו למשפט הציבורי ובתקציבו".

כיצד אתם פועלים כדי להתאים את המעטפת המשפטית לכל לקוח?
"משרדנו כולל עורכי דין מנוסים, המכירים היטב את דרכיה ואורחותיה של ההתיישבות העובדת, ולהם מומחיות במגוון תחומים משפטיים: עבודה, אגודות שיתופיות, חברות, חוזים, אנרגיה מתחדשת, מקרקעין ורשות מקרקעי ישראל, חינוך, רשויות מקומיות, ועוד. הידע שלנו לא מסתכם רק בשנות הניסיון הרבות ובהכרת החוק, אלא כולל הכרות עמוקה מבית של אורח החיים וההתנהלות במושבים ובקיבוצים. לצד הידע המעמיק בחוק יש לנו ידע בדינמיקה ובמבנה הניהול במושב או בקיבוץ, ואת אלה אנו אורגים לפתרון משפטי וביצועי", מסכמת עו"ד נורקין, "עבור כל לקוח נתפור חליפה מתאימה הכוללת את השירות שהוא באמת צריך, בזמינות מהירה ובשירותיות".

נורקין רוזנזפט עורכי דין
רחוב התוכנה 4 (מתחם רכבת צפון), עפולה
טלפון: 04-6526195
מעבר לאתר >>