תיווך במושבים: מאיתור בתי יוקרה ועד מכירת נחלות

על מנת לבצע עסקת נדל"ן משתלמת במושבים, חשוב להיעזר בגורם בעל התמחות וידע בתחום – כיוון שמדובר בנישה ייחודית. כמה נכסים ניתן לבנות בנחלה, איזה סוג בתים ומה השימושים המותרים? מתווכים במושבים עונים על שאלות חשובות בנושא

נטלי שרון ומירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מושבים ראשית
תיווך במושבים: מאיתור בתי יוקרה ועד מכירת נחלותצילום: shutterstock
נטלי שרון ומירי ורד
תוכן שיווקי

תהליכי רכישת ומכירת נכסים באזורים המוגדרים כמושבים לא זהה לאלו הנהוגים בערים. למושב חוקים ומאפיינים משלו, כך שבכל הנוגע לתחום הנדל"ן קיימים לא מעט פרמטרים שללא הכרה שלהם בשטח – יתקשו רבים לצלוח עסקה על הצד הטוב ביותר. על מנת למזער את האתגרים, ניתן להיעזר במתווכים שיכולים לפשט את התהליך ולענות על כל השאלות החשובות. בין המתווכים הפועלים בתחום: קפלן שמידט סוכנות בוטיק נדל"ן ויעקב גרוסמן.

nullקפלן שמידט סוכנות בוטיק נדל"ן: "מגשימות ללקוחות את חלום הבית בסביבה הכפרית בשרון"

"מגפת הקורונה גרמה לנו להבין עד כמה הבית הוא חשוב. בימי הסגר הבית היה גם המשרד, בית הספר, גן המשחקים והמסעדה. רבים ביקשו לשדרג את בית המגורים לבית צמוד קרקע עם חצר ומרחבים. אנו בקפלן שמידט חולשות על המגזר הכפרי בשרון המאופיין באוכלוסייה איכותית, קהילתיות ומערכת חינוך ערכית, ומגשימות ללקוחות שלנו את החלומות". מספרות אורית קפלן ואורית שמידט מקפלן שמידט בוטיק נדל"ן.

נכסי המשרד המגוונים: נחלות, צמודי קרקע, מגרשים ודירות – מתפרסים מזיכרון יעקב ועד רעננה, כשהמחירים נעים מ-3.5 מיליון עבור דירות במועצות המקומיות ועד אחוזות יוקרה שמחירן יכול לעלות על 25 מיליון שקלים. קפלן ושמידט מתמחות בתחום הנדל"ן במגזר הכפרי בשרון, תחום ייחודי המצריך הבנה במיסים הייחודיים, אורחות החיים, דרכי הפעולה של רשות מקרקעי ישראל, התב"עות השונות ועוד. מעת לעת הן עורכות כנסים והרצאות במושבים יחד עם פאנל של מומחים שמאיי מקרקעין, עורכי דין ויועצי מימון ומשתפות מהידע הרב שצברו בתחום.

אורית קפלן ואורית שמידטצילום: באדיבות קפלן שמידט בוטיק נדל"ן

עבור שתיהן אין זו הקריירה הראשונה. שמידט, מהנדסת ביו-רפואה בעלת תואר ראשון ושני מהטכניון, וקפלן, מנהלת פיתוח עסקי בשוק המקומי והבינלאומי, בעלת תואר שני בניהול נדל"ן – שתיהן הותירו מאחור קריירות מפוארות כדי להמשיך ולהוביל, אך הפעם בתחום הנדל"ן הכפרי בשרון, אזור מגוריהם. קפלן אף מייעצת פרטנית למוכרים וקונים שרוצים להבין לעומק את נושא הנחלות, ואילו שמידט מייעצת בתחום של עיצוב הבית ועוזרת לעצב את הבית טרום המכירה.

"החלטת רשות מקרקעי ישראל פתחה פתח לרבים שחולמים על בית בכפר"

"רשות מקרקעי ישראל החליטה לאפשר לחברי המושבים להוון את נחלותיהם. תמורת תשלום למנהל, בעלי הנחלה מסדירים את זכויותיהם בקרקע ונפתחות בפניהם אפשרויות כמו פיצול מגרש מהנחלה. קרקעות רבות או לחילופים בתים צמודי קרקע במושבים בשרון נעשים זמינים ללקוחותינו, במקביל בעלי הנחלות יכולים לממש את הפוטנציאל הריווחי, למכור מגרש ולהכניס כסף הבייתה שכן מגרש מפוצל בנחלה באזורינו יימכר בין 3.5 ל-4.5 מיליון שקלים".

קפלן שמידט בוטיק נדל"ן: "לא מבזבזות למוכרים או לקונים את הזמן"צילום: באדיבות קפלן שמידט בוטיק נדל"ן

הן מדגישות שעסקת נדל"ן במושבים שונה לאין שיעור מעסקת נדל"ן עירוני. "חשוב שמתווך שמתמחה בתחום ינהל את העסקה כדי לא ליפול למלכודות השונות שעלולות לצוץ – מקיומם של שימושים חורגים בנחלה שהמוכר צריך להסדיר טרם הקנייה, ועד לרישום לא תקין ברמ"י. סוגיית המיסוי היא סוגיה משמעותית מאוד בעסקת נדל"ן במושבים, ואנו עובדות בשיתוף פעולה עם מיטב עורכי הדין העוסקים בתחום ופועלים להפחתת המיסים המשולמים על-ידי הצדדים. כמו כן חשוב לדעת שגם לאחר שחותמים על הסכם מכר, תקפותו תלויה בכך שהקונים יתקבלו כחברים לאגודה השיתופית. אם הקונים אינם מתקבלים לאגודה, החוזה בטל. לכן יש חשיבות להתאמה המוקדמת בין הרוכש לבין אופי היישוב והלכותיו, ואנחנו שמחות לומר שעדיין לא קרה שלקוח שלנו לא התקבל לאגודה".

"תהליכים מדויקים ומהירים"

"קנייה או מכירה של בית היא תהליך מלא אמוציות. אנו יודעות להתנהל ברגישות ולהיות אמפתיות לתהליך, ובה בעת אנו חדורות מטרה ופועלות להשגת העסקה הטובה ביותר עבור לקוחותינו. הליווי שלנו מתאפיין בתהליכים קצרים ומדויקים. אנחנו לא רוצות לבזבז לאף אחד את הזמן. אנחנו מכירות כל נכס ונכס שלנו לעומק, וברגע שאנו נפגשות עם לקוחות שמעוניינים לרכוש בית ועורכות איתם שיחת אפיון מעמיקה, לרוב באופן כמעט מיידי אנחנו משדכות להם נכס שקולע לטעמם ולצרכיהם. לשתינו יש אינטואיציה חזקה שבדרך כלל אינה מאכזבת".

מעבר למציאת בית החלומות המתאים בדיוק לצרכים של כל לקוח, הן מלוות אותו מההתחלה ועד הסוף תוך דאגה לכל דרישה שעולה במהלך העסקה. "במידה ויש צורך באדריכלים, קבלנים, מעצבי פנים, שמאים או יועצי משכנתאות, יש לנו מאגר של אנשי מקצוע מהטובים בתחומם, ואנו עוטפים את הלקוחות שלנו, המוכרים והקונים, בכל החזיתות".

קפלן שמידט בוטיק נדל"ן
לפנייה במייל >>
אורית קפלן 0524422357
אורית שמידט 0544502706
מעבר לאתר >>

---------------------------------

nullיעקב גרוסמן – מתווך במושבי המרכז

לאתר נחלה ולהשתקע בה זו משימה מורכבת המצריכה התמחות, ידע תכנוני ומשפטי, סבלנות ומיומנות באיתור הזדמנויות. יעקב גרוסמן הוא מהנדס בעל תואר שני בניהול מערכות מידע מאוניברסיטת תל אביב, בעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום הנדל"ן, כמשקיע, כיזם בפרויקטים בארץ ובחו"ל וכחבר לשעבר בוועדת בניין ערים מרחבית - מצפה אפק. גרוסמן מתמחה במכירת נחלות, בתים ובתי יוקרה במושבים.

"יש לנו לקוחות שעובדים רק איתנו, מבקשים שנמצא להם את הנחלה שלהם במרכז, שנלווה אותם מתחילת הדרך ועד סופה. לכל קונה יש צרכים אחרים, אנחנו עושים מאמצים כדי לקלוע לבקשות של הקונים שלנו, משקיעים הרבה בלימוד של המוכרים והיורשים, כמה הם רוצים על הנכס, איך הם יסתדרו ביניהם וכיו"ב. 80% מהמכירות שלנו הן של יורשים. אני מגיע ללב שלהם ואז אנחנו מצליחים למכור. הם מאוד סומכים עלינו, מה שגורם לי להרגיש לפעמים שאני מגשר או יועץ ובכלל לא מתווך", אומר גרוסמן.

יעקב גרוסמןצילום: מאיה חבקין

למה צריך מתווך במושבים?

גרוסמן מתאר כי בעקבות השנה החולפת, נוצר ביקוש כבוש שהתפרץ מיד עם הפתיחה המחודשת של השוק. "מחירי הנחלות קפצו ב-25-40%, היסטריה זו המילה הכי מתאימה לתאר את זה", הוא אומר ומוסיף כי משפחות רבות עשו את דרכן מהעיר אל הכפר, הגדילו את הביקוש לבתים פרטיים בכפר או במושב והתחרות על הנכסים התעצמה. "על כל נכס שאני מוכר, אף פעם אין מצב שיש רק קונה אחד, תמיד שניים או שלושה קונים פוטנציאליים שיש מו"מ ביניהם. מגרשים גדולים במרכז הארץ הם דבר נדיר, לכן הביקוש בהתאם".

כדי לבצע עסקת נדל"ן משתלמת במושבים, גרוסמן מציין כי צריך התמחות וידע בתחום. "תיווך במושבים זו נישה מאוד מאוד ספציפית. אני לא עורך דין בהכשרתי אבל יש לי ניסיון של 30 שנה בתחום הנדל"ן. רכישת נחלה או נכס יוקרה במושב מצריכה הרבה ידע, זה לא כמו דירת 2-3 חדרים בתל אביב. יש המון ידע מקצועי שצריך, כמו כמה בתים אפשר לבנות בנחלה, איזה סוג בתים ומה השימושים. המשרד שלנו עוסק בתחום שנים רבות, יש לנו מאגר לקוחות הכי גדול בארץ לדעתי של קונים במושבים".

"80% מהמכירות שלנו הן של יורשים"צילום: WeSnapp

מרבית מלקוחות החברה הם ישראלים, תושבים חוזרים שעשו אקזיט ומעוניינים להשתקע בארץ במגרש גדול של 10-20 דונם. "האנשים האלו חוזרים עם מה שאני מכנה 'הכסף החדש', הם רוצים להגיע לארץ ולחיות באותה רמה כמו בחו"ל, לבנות 2-3 בתים וגינה אקזוטית. היו גם לקוחות שביקשו אפילו מקום למנחת למטוס ליד הבית. אנשים שחיים בכל העולם, בארה"ב, אוסטרליה, מקסיקו או אירופה שעשו את הכסף החדש, יכולים להרשות לעצמם ורוצים לחזור ארצה מבלי לרדת ברמת החיים", מפרט גרוסמן.

מגדילים את השטח – מקטינים את העלות

לדברי גרוסמן, תיווך נתפס בהרבה מהמקרים כהוצאה יקרה וחסרת ערך. הוא מדגיש שכאשר מדובר ברכישת נכס במיליוני שקלים, סיוע של מתווך מקצועי עשוי לחסוך אלפי ולעיתים אף מאות אלפי שקלים. "אנחנו קודם כל מרכזים את כל ההוצאות של הקונים. יש לנו מאגר לקוחות גדול של קונים במושבים ויש נכסים שאני כלל לא מפרסם. בעסקאות נדל"ן של נחלות של 10-20 מיליון שקלים, הרוכשים מאוד מיומנים במו"מ, זה מאוד שונה ממו"מ על דירה של שני מיליון שקל. המוכרים הם בד"כ אנשים מבוגרים או יורשים שרוצים שמישהו ייצג אותם מול כרישי הנדל"ן. המשרד שלנו מאפשר ראש שקט לבעלי הנכס. בהרבה מהמקרים אלו יורשים שלא יכולים לדבר בכמה קולות ורוצים שמישהו אחד ייצג אותם. יש כמובן גם את עניין המחיר, אני מצליח לפרוץ את תקרת הזכוכית בכל מושב מחדש, זה ההתמחות שלנו", מסכם גרוסמן.

יעקב גרוסמן
טלפון ישיר - 0542109410
משרד: 09-7493838
כתובת: מבוא היסמין 8, כוכב יאיר
לאתר המשרד >>
לעמוד הפייסבוק >>
לחשבון האינסטגרם >>