אפיון מערכות: צעד גדול בדרך לתוצר סופי מדויק

אפליקציות, אתרי סחר ופלטפורמות ניהול רבות כוללות כיום תכנון קפדני טרם בנייתם לצורך קבלת תוצאות בהתאם לצורך המבוקש. אלו החברות שיכולות לתת מענה בנושא

מאור מואיגר וניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם עובד על מחשב נייד
אפיון מערכות: צעד גדול בדרך לתוצר סופי מדויקצילום: shutterstock
מאור מואיגר וניבה שור
תוכן שיווקי

על מנת להגיע לתוצר סופי מבוקש, בין אם מדובר באתר תדמית או מערכת ניהול דיגיטלית, דרוש אפיון מקיף וקפדני טרם התחלת התהליך. חברות רבות בוחרות להשקיע באפיון מערכות כדי להימנע מטעויות בהמשך הדרך, לחסוך בזמן, בהוצאות מיותרות ולהגיע לכדי מוצר סופי מדויק - אך בחירת החברה שמבצעת אותו חשובה לא פחות מהתוצאה המיוחלת. בין החברות הפועלות בתחום: Web3D וגולדשטיין ווב דיזיין סטודיו.

nullWeb3D: אפיון מערכות מורכבות

מאז שנכנס האינטרנט לחיינו, אי שם בסוף המאה הקודמת, הוא חולל שינויים דרמטיים כמעט בכל היבט. בהתבוננות על האתרים והנכסים הדיגיטליים שחברות ניהלו מסוף שנות ה-90 ועד היום – מבינים שהעולם רק הופך מורכב, מעמיק ומגוון יותר משנה לשנה.

אם בעבר, חברות רצו לייצר רק אתרי תדמית בסיסיים שיציגו את כל המידע עליהן במקום אחד – כיום ארגונים וחברות בארץ ובעולם רוצים לפתח מערכות מורכבות הרבה יותר כמו אפליקציות, אתרי סחר, מערכות ניהול מתקדמות ועוד.

לא קיימות הרבה חברות דיגיטל שפעלו בראשית ימי האינטרנט בישראל ועבדו בתחום לאורך כל שנות האבולוציה שלו עד היום. אחת מהחברות שכן עשו זאת היא Web3D, שמספקת מגוון שירותים בתחום עוד משנת 1997. מי שהקימה את החברה היא לינה שניידרמן, אישה פורצת דרך שהייתה מהראשונים בארץ ובעולם לעסוק בבניית אתרים. כיום החברה שהקימה מציעה פתרון של 360 מעלות ליצירת נוכחות ברשת, הכולל בנוסף לבניית אתרים גם את שיפור חוויית המשתמש והתפעול (UX/UI), עיצוב, פיתוח, שיווק, מיתוג, פרסום וגם אפיון ופיתוח מערכות מורכבות.

אלון שניידרמן, מנכ"ל Web3Dצילום: ארקדי רסקין

כמו תכנית אדריכל לפני הבנייה

מערכות מורכבות זו הגדרה רחבה, שכוללת בתוכה בין היתר אתרי אינטרנט עם פונקציות מורכבות, אפליקציות, אתרי סחר עם התחברות למערכות שונות ועוד. אלון שניידרמן, מנכ"ל Web3D בהווה, מקביל את הייצור של מערכת כזאת לבנייה של בית:

"כשאתה מתכנן לבנות בית, ברור שלא תפנה לקבלן הביצוע בלי שתהיה לך תכנית אדריכל שמראה כמה יעלה כל דבר. מה שאנחנו נותנים – זה 'תכנית אדריכל' מלאה של כל חדר וחדר בבית – איך הוא ייראה, מהם המרכיבים שלו ומה המטרה שלו. בלי אפיון כזה, הקבלן בחלק מהמקרים ייקבע סכום שרירותי ויבנה את הבית בצורה כזו שהרווח המקסימלי יישאר אצלו, ולא לתועלת המרבית של הלקוח".

וממש כמו בעולם הנדל"ן, גם בבניית מערכות דיגיטליות מורכבות – האפיון ישפיע מאוד על התוצר הסופי, על עלות הפרויקט ועל איכותה של המערכת בפועל. כדי לוודא שהמערכת שתיבנה תותאם לצרכי החברה, ב-Web3D מבצעים קודם כל אפיון קפדני של חוויית המשתמש והתפעול כדי לייצר אב טיפוס של המערכת שמותאם למחשב ולמובייל ומתפקד כמעט כמו התוצר הסופי.

"מה שאנחנו נותנים – זה 'תכנית אדריכל' מלאה של כל חדר וחדר"צילום: ארקדי רסקין

"זה נותן ללקוחות שלנו להרגיש איך המערכת תיראה בסוף התהליך. אב הטיפוס הזה הוא מאוד מתוחכם וכולל כבר כמעט את כל האלמנטים של המערכת המוגמרת. הניסיון בשטח מראה שזה עוזר מאוד לחסוך בהוצאות הפיתוח ולהבין אילו שיפורים לעשות בה כדי להביא אותה לשלמות", אומר אלון.

בוחנים כל היבט בחוויית השימוש

תהליך האפיון של מערכות מורכבות הוא, ובכן, מורכב. כדי לנהל אותו בצורה מוצלחת, Web3D מעסיקה מאפייני UI/UX (חווית משתמש ותפעול), מאפייני מערכות מידע ומתכנתים ייעודים לשלב האפיון, עם ניסיון מעשי של למעלה מ-15 שנה, וכן מומחים מעולמות הפרסום והשיווק הדיגיטלי.

לאורך דרכה, פיתחה החברה מערכות סחר אלקטרוני שמתחברות לבלוקצ'יין לשימוש במטבעות דיגיטליים, מערכות קורסים ולימודים באונליין, מערכות מורכבות לניהול מסעדות – הכוללות גם מערך מתקדם של הזמנות ומשלוחים וכן מערכות בתחום הביטוח והפיננסים לרבות מערכת להגשת תצהירי מס. בנוסף ביצעה החברה אפיון לאתר של ועדת הבחירות של הכנסת.

"ב-25 השנים האחרונות, צברנו המון ניסיון בשיפור חוויות לקוח ותפעול", מסביר אלון. "ניתחנו מעל 600 מפות חום, ואנו עושים זאת באופן קבוע כדי ולהפיק מהן תובנות חשובות, וגם מסתכלים על כל המסע שהלקוח עובר כדי לדעת איך לשפר אותו. בגלל שאנחנו מנוסים בעבודה עם 11 סקטורים במשק הישראלי, אנחנו יודעים לאפיין גולשים מכל סוג בצורה מיטבית – וגם לתפעל את המערכות האלו בפועל בצורה שתצמצם את עלויות התפעול ללקוחות שלנו וגם תייצר המרות ומכירות בשיעור גבוה יותר".

Web3D
מעבר לאתר >>

---------------------------------

nullגולדשטיין ווב דיזיין סטודיו: הופכים את הוויז'ן למציאות

אוראל גולדשטיין יודע היטב מהו הערך השיווקי של מותג ועד כמה אפיון מערכות הוא קריטי כאשר יוצרים אתר המותאם בדיוק לחזון של הלקוח. אוראל עוסק בבניית אתרי סחר ותדמית למגוון רחב של עסקים ומספר שבשנים האחרונות שמו הולך לפניו. למרות זאת, החליט לא מזמן לעשות מיתוג מחודש, "אני כל-כך נהנה ממה שאני עושה והרגשתי שהמיתוג והשם של העסק צריכים להתקדם יחד איתי לכיוון מדויק יותר המדגיש את תחום בניית האתרים. כשאני מרגיש שלם עם השם והנראות העיצובית שלי, המוצגת כלפי חוץ באתר האינטרנט שבניתי, אני מרגיש שגם הלקוחות שלי בטוחים שהגיעו למקום הנכון".

הסוד לאפיון מוצלח – להקשיב לחזון של הלקוח

כמי שבונה אתרים, אוראל שם דגש עיקרי על השלב הראשון בתהליך, הכולל אפיון מערכות. לדבריו, "נכס דיגיטלי הוא כמו נכס פיזי, וממש כמו שבונים בניין, גם כאשר בונים אתר חייבים לעבוד בצורה מקצועית ולבנות תכנית מסודרת שתוביל אותנו למוצר מדויק". אוראל רואה את תהליך האפיון כמלאכתם של שני שותפים: הלקוח - שמקבל הזדמנות ליצור פלטפורמה שתציג אותו כלפי חוץ ותקדם אותו עסקית, והמפתח – שתפקידו לשאול את השאלות הנכונות, לערוך מחקרי שוק ומחקרי מתחרים ולהבין לעומק מיהו קהל היעד אליו מכוונים את האתר.

אוראל גולדשטיין, בעלים מאפיין ומעצב אתריםצילום: הדר דולן

"הסוד לאפיון מוצלח הוא להקשיב לחזון של הלקוח, הקשבה מעמיקה מאפשרת לי להבין לעומק את האדם שמולי ולערוך איתו חוזה מקצועי ומוסרי, בעזרתו נגיע לתוצאה שתתאים בדיוק לרעיון שיש לו בראש", מדגיש אוראל. "גם כאשר הלקוח לא בטוח מה הוא אוהב ולאן הוא מכוון, אני מסייע לו לאפיין את המטרה בעזרת הכלים המקצועיים והניסיון שלי של מה מתאים לכל אחד ומה עובד בפועל".

דגש על חוויית משתמש נוחה ויעילה

הערך המוסף של אוראל גולדשטיין, הוא ללא ספק היכולת שלו לבנות עבור הלקוח שפה מותגית, המשפיעה על המכירות לאין שיעור. "הכל נובע מתיאום הציפיות והאפיון הראשוני", הוא מציין. לאחר האפיון הוא יוצר סקיצה, תחילה יותר משורטטת ולאחר מכן יותר מוחשית, המותאמת גם למחשב וגם למובייל. העיצוב, המושתת על האפיון הראשוני, מותאם ללקוח, לאופי שלו, למה שהוא רוצה להגשים וגם לקהל היעד שלו. כך למשל, חנות תכשיטים לגברים תוצג בגוונים של שחור וזהב ובעיצוב קלאסי-אלגנטי. לעומת זאת, חנות תכשיטים לנשים תקבל עיצוב עדין יותר, עם צבעים סגולים. רואה חשבון או עורך דין הם מקצועות שעיצוב הנראות שלהם הוא מינימליסטי יותר, עם שילוב צבעים כהים ובהירים, בעיקר כחולים.

"הסוד לאפיון מוצלח הוא להקשיב לחזון של הלקוח"צילום: depositphotos

לאוראל חשוב להדגיש כי "בבניית הסקיצה אני שם דגש על חווית המשתמש ובעיקר על איך לעשות לגולש באתר את החיים הרבה יותר נוחים כאשר הוא משתמש באתר – שיהיה לו ברור לאן הוא מגיע ואיך הוא ממשיך בכל שלב, למשל כאשר הוא רוצה לרכוש מוצר. תכנון נכון של חוויית המשתמש, שראשיתו באפיון המערכת, יכלול דגש על השפה המותגית של הלקוח, על איזון נכון של צבעוניות, שימוש מדויק באייקונים ואנימציות, מיקום נכון של טפסים וסרטונים ועוד".

מאפיון המערכת לתפעול השוטף שלה

הלקוחות של אוראל גולדשטיין זוכים ליחס אישי לא רק לאורך תהליך האפיון והבניה של האתר, אלא גם אחריו – בכל הקשור לתפעול השוטף של האתר, הכולל תמיכה ומענה לשאלות שעולות מהשטח. לעיתים, יש צורך לערוך באתר התאמות, במיוחד כאשר מדובר באתר שהוא חנות, למשל כדי לעדכן מוצרים ומבצעים. "אנשים אוהבים להיות עצמאיים", אומר אוראל מניסיונו הרב. "אני מקפיד לסייע ללקוח בכל מה שהוא מבקש ממני, אבל מקפיד גם ללמד אותו איך לתפעל את האתר בעצמו. כל אתר שאני בונה הוא עולם חדש וצבעוני, הנבנה צעד אחר צעד. אני שמח על ההזדמנות להכיר לעומק את הלקוחות שלי, להקשיב להם ולאחר מכן לבנות עבורם אתר שהוא בדיוק הם".

גולדשטיין ווב דיזיין סטודיו
פנחס רוטנברג 86, רמת גן
טלפון: 050-9138885
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>