עו"ד הראל לפידות: "אנו מודעים לכך שהלקוחות שלנו הפקידו את גורלם בידינו"

עורך הדין והנוטריון הראל לפידות, מייסד משרד עורכי הדין 'לפידות את לפידות' המתמחה בתחום הנחלות והמושבים, מספר על התחום הנישתי שדורש הבנה עמוקה באורח החיים, בדינים הייחודיים ובהיבטי המס

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הראל לפידות תמונה ראשית
"אנו מודעים לכך שהלקוחות שלנו הפקידו את גורלם בידינו"צילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

"סוד ההצלחה של המשרד שלנו הוא שאנחנו לוקחים כל תיק באופן אישי. תפיסה זו עולה לנו לעיתים בבריאות, הראש כל הזמן עובד, גם בלילות, אשתי כבר רגילה לראות אותי ער בשתיים לפנות בוקר. אנו מודעים לכך שהלקוחות שלנו הפקידו את גורלם בידינו ומודעים לכובד האחריות המונחת על כתפינו בין אם מדובר בסכסוך משפחתי על נחלה, או בפרויקט פינוי-בינוי שישנה את העתיד של משפחות רבות", מספר עורך הדין והנוטריון הראל לפידות, מייסד משרד עורכי הדין לפידות את לפידות הממוקם בבנימינה-גבעת עדה.

את המשרד הקים עורך הדין לפידות, דור שני למקצוע, לפני כעשרים שנה. הוא בוגר הפקולטה למשפטים וניהול באוניברסיטת תל אביב, ולאורך השנים צבר ניסיון ומומחיות רבה בתחום המושבים, החוזים המסחריים וכן בתחום הנדל"ן. כיום, עשרה עורכי דין ומשפטנים נמנים על צוות המשרד אשר חרט על דגלו מקצוענות ודאגה לאינטרסים של הלקוח ברמה הגבוהה ביותר.

משרד לפידות את לפידות מתמחה בתחום הנחלות והמושבים, תחום נישתי שדורש הבנה עמוקה באורח החיים, בדינים הייחודיים ובהיבטי המס.

קנייה ומכירה של נחלות: "בנייה נכונה של העסקה ותכנון מס נכון – יכולים לחסוך מאות אלפי שקלים"

המשרד מלווה לקוחות בהליכי מכירה או קנייה של נחלות ואף מגיע לסיור בנחלה על מנת להתרשם מאפשרויות מקסום העסקה. "אנחנו תמיד מבקרים בנחלה כדי לראות את השטח וללמוד איך ניתן לבנות את העסקה בצורה הטובה ביותר", מספר עורך הדין לפידות. "אחת האפשרויות העומדות לפנינו לדוגמה היא פיצול מראש של חלק מהנחלה תוך תשלום היוון למנהל מקרקעי ישראל. כך הקונה יכול לפצל ולמכור חלק מהנחלה, ולהישאר עם נחלה מעט יותר קטנה והרבה יותר זולה. כל האפשרויות נבחנות בהתאם לרצונותיו ויכולותיו של הקונה".

אחד האתגרים המרכזיים בקנייה ומכירה של נחלות הוא המיסים הגבוהים המוטלים על המוכר ששיעורם נע לרוב בין 35 ל-55 אחוזים. היקף המיסים נגזר מרכיבים שונים ואינו ידוע מראש שכן הוא תלוי בהערכות שמאי המנהל והוועדה לתכנון ובנייה, וכן מהערכות רשות המיסים את רכיבי הנחלה השונים, ולמעשה המוכר אינו יודע עם כמה כסף הוא יישאר בסוף העסקה. פעמים רבות חוסר הוודאות הנ"ל גורם לכך שעסקאות לא יוצאות לפועל.

משרד לפידות את לפידות בונה לעיתים ללקוחותיו עסקאות מסוג "עסקת נטו", בהן המוכר יודע בדיוק כמה כסף הוא יקבל בעסקה, והקונה מצידו מקבל הערכה קרובה לוודאות עד כמה שניתן. "אנו עושים זאת בעזרת מנגנון של תכנון שמצמצם את חוסר הוודאות", מסביר עורך הדין לפידות. "בנוסף אנו פועלים בשיתוף פעולה עם שמאים מול כל החזיתות הרלבנטיות – הוועדה לתכנון ובנייה, מס שבח, מנהל מקרקעי ישראל – כדי להגדיל את הזכאות לפטורים ולצמצם את שיעור המס המשולם על העסקה. בסופו של יום בניית העסקה בצורה אופטימלית ותכנון מס נכון יכולים לחסוך מאות אלפי שקלים".

הסכמי העברה בין דורית של נחלות: מניעת סכסוך משפחתי ומשפטי ארוך שנים

מכיוון שניתן להוריש נחלה ליורש אחד בלבד, דילמה לא פשוטה עומדת בפני בעלי הנחלות. לעתים רבות, הנחלה היא הנכס היחידי של ההורים, וערכהּ אשר הלך וצמח עם השנים, לא מאפשר להורים לאזן ולפצות את הילדים שאינם יורשים את הנחלה. מטבע הדברים פעמים רבות נוצרים סכסוכים ומריבות סביב ירושת הנחלה, וההורים עומדים בפני דילמה: האם לאפשר לחלק מהילדים לבנות בנחלה? מחד ההורים רוצים לעזור לאחד מילדיהם או יותר לממש את אפשרות הבנייה בנחלה ולא להשאיר את הנחלה ריקה, ומאידך הם חוששים מההשלכות העתידיות.

במשרד לפידות את לפידות דוגלים בעריכת הסדרים משפטיים המבהירים את המצב המשפטי בנחלה מבעוד מועד. "אנו מאמינים בעריכת הסכמים המסדירים את ניצול הזכויות בנחלה כשההורים בחיים ואחרי שהם הולכים לעולמם. ללא ההסכמים, פטירה של ההורים גוררת פעמים רבות קריעה של המשפחה, וכן שנים רבות של התדיינויות משפטיות והוצאות כספיות.

כשעורכים את ההסכמים כשההורים בחיים, והדברים בהירים וידועים לכל, אף ילד לא יוכל לטעון בהמשך שאמו התכוונה להוריש לו את הנחלה.

"הדרך להסדר אינה פשוטה, אך תחילתה בשיח משותף והצגה של כל טענות הצדדים. הילדים בדרך כלל שוטחים את טיעוניהם בפני ההורים, והאחרונים בסופו של דבר מחליטים. המפגשים מחייבים ערניות ורגישות לכל המטענים המשפחתיים: לאח שמטפל בהורים, לאחות שיש לה זיקה מיוחדת לנחלה, לאח שמרגיש שהוא קופח וכו'. במקרים מסוימים אנו אף נעזרים בפסיכולוג משפחתי שמתלווה אלינו למפגשים. המשפחה עוברת סוג של טיפול שורש והצפה של כל המטענים. יחד עם ההורים אנו בונים מערכת של פתרונות וכן מנגנון לפתירת בעיות עתידיות שעלולות לצוץ. בדרך כלל אנו מגיעים להסכם תוך חודשיים-שלושה. לעתים יש משפחות שהתהליך אצלן ארוך יותר, אבל הן עוברות תהליך עמוק של טיפול תוך כדי. חתימה של משפחה על הסדר מונעת סכסוכים משפחתיים קשים ומסבה לנו סיפוק גדול".

עריכת הסכמים שכאלה או צוואות על-ידי עורכי דין שאינם מתמחים בתחום המושבים ומכירים לעומק את דינם, אינה מומלצת, כך לדברי עורך הדין לפידות. "פנייה לעורך דין שאינו בעל ניסיון בתחום עלולה להסתיים בצוואה שאינה עולה בקנה אחד עם תקנות האגודה השיתופית ולעלות לצדדים ביוקר. לדוגמה הגיעו אליי לא מזמן שלושה אחים לאחר שעורך הדין שערך את הצוואה של הוריהם, כתב בצוואה שהנחלה תועבר לשלושת הילדים בצורה שווה. מכיוון שהילדים אינם יכולים לרשת שלושתם את הנחלה, משמעות הדבר היא מכירת הנחלה במס גבוה מאוד והתעלמות מכך שאחד הילדים השקיע ובנה בנחלה".

חוזים מסחריים: ONE STOP SHOP לחברות מסחריות

לפידות את לפידות מספקת לחברות מסחריות את מכלול השירותים הדרוש להן: ליווי בהליכי מיזוג, עריכת חוזים מסחריים, סימני מסחר, זכויות יוצרים, דיני עבודה, ייצוג בבית משפט וכו'. חשוב לציין כי עורך הדין לפידות, בוגר הפקולטה למנהל עסקים בתל אביב, משמש אף כיועץ עסקי ומלווה את לקוחותיו גם מבחינה פיננסית. "לאחרונה ליווינו מיזוג של חברות נעמן גרופ וקורל מודל בקניית רשת בוניטה דה מאס", מספר עורך הדין לפידות.

פינוי בינוי: שיפור איכות החיים לאלפי משפחות

משרד לפידות את לפידות נחשב לאחד מהמשרדים הראשונים בארץ שעסקו בתחום הפינוי-בינוי. "ב-15 השנים האחרונות אנו מלווים דיירים בעסקאות של פינוי-בינוי ברחבי הארץ. החל מהשלבים הראשונים של בחירת נציגות דיירים, בחירת יזם, ניהול משא ומתן עיקש עם היזם לעריכת חוזה מיטיב לדיירים שעומד על הזכויות שלהם, דאגה לערבויות מתאימות שיבטיחו את הדיירים ב-100%, ועד לרישום הדירות על שמם. מדובר בתהליך ארוך שלוקח שנים ולאורך כל שלב ושלב אנחנו האוזן הקשבת של הדיירים והכתובת שלהם לכל קושי שעולה".

פרויקט הדגל של המשרד הוא אחד מפרויקטי הפינוי-בינוי הגדולים ביותר בארץ – בשכונת שז"ר באור עקיבא. "מדובר בשכונה שלמה שהורסים ובונים. מרבית האוכלוסייה שלה היא ממעמד סוציו-אקונומי בינוני וזה מהלך שישנה את החיים לאלפי משפחות. במקום דירה מתפוררת בגודל 58 מטרים, הדיירים יקבלו דירה חדשה עם מרפסת, מחסן וממ"ד".

המשרד אף מחבר בין דיירים בפרויקט פינוי-בינוי שמעוניינים למכור את דירתם לרוכשי דירות ומשקיעים. "בגלל שתהליך הפינוי-בינוי אורך שנים, יש דיירים שאינם יכולים להמתין ומעדיפים לקנות דירה חדשה בהקדם. לדוגמה דיירים קשישים שמתקשים לעלות לקומה חמישית בלי מעלית. למשקיעים מאידך יש זמן. אנחנו יוצרים עסקאות WIN-WIN שבהן שני הצדדים מרוצים: הבעלים מקבל את ערך הדירה בתוספת ערך משמעותית בשל הפוטנציאל, ויכולים לגור כבר עכשיו בדירה משודרגת, והמשקיעים רוכשים דירה במחיר נמוך וממתינים בסבלנות למימוש הפוטנציאל".

לפידות את לפידות
מעבר לאתר >>