"אנחנו מתייחסים לכל תיק כאילו הוא פרויקט אישי שלנו"

משרד עורכי הדין אלקיים ושות' עוסק בתחום המסחרי-אזרחי ובתחום הנדל"ן על כל היבטיו. המייסד, עורך הדין דורון אלקיים, מסביר על התחומים המורכבים ומספר על פרויקטים בולטים בהם טיפל צוות המשרד

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חתימה על הסכם אלקיים
"אנו מתייחסים לכל תיק כאילו הוא פרויקט אישי שלנו"צילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

"סוד ההצלחה של המשרד הוא ההזדהות המלאה שלנו עם הלקוחות שלנו. אנו מתייחסים לכל תיק כאילו הוא פרויקט אישי שלנו. אנו מגייסים את ניסיוננו רב השנים, והידע הרב שצברנו באינספור עסקאות ומספקים מעטפת מלאה לצרכים של כל לקוח ולקוח", מספר עורך הדין דורון אלקיים, מייסד משרד עורכי הדין אלקיים ושות'.

משרד הבוטיק הממוקם בתל אביב עוסק בתחום המסחרי-אזרחי ובתחום הנדל"ן על כל היבטיו: התחדשות עירונית, תכנון ובניה, ליווי יזמים בעסקאות מכר מורכבות, ייצוג קיבוצים ומושבים בעסקאות נדל"ניות ועסקיות, העברת זכויות בנחלות ועוד.

לעורך דין אלקיים, יליד דימונה ואיש קבע בעברו, למעלה משלושים שנות ניסיון בתחום המקרקעין, דיני החברות והתחום המסחרי, אשר מיתרגמים לשירותים משפטיים ברמה הגבוהה ביותר, מקצועיות, יסודיות והגנה על האינטרסים של הלקוח בכל החזיתות הרלבנטיות. במשרד אלקיים שותפות עורכת הדין יעל אלמוג ועורכת הדין מיכל מרקס, להן נסיון משפטי עשיר ומגוון מזה למעלה מעשרים שנה בתחומי המשפט המסחרי והמקרקעין, והן מעניקות ללקוחות המשרד ייעוץ משפטי רב תחומי במקצועיות, מחוייבות ומסירות לאורך שנים.

מספקים מעטפת מלאה לצרכים של כל לקוח ולקוח. עו"ד דורון אלקייםצילום: עופר חג'יוב

עסקאות נדלן מורכבות: ליווי מאלף ועד תו
המשרד מטפל בעסקאות נדל"ן מורכבות ומלווה את לקוחותיו מתחילת התהליך ועד סופו. "אנו מלווים את היזם משלב איתור הקרקע המיועדת לקנייה או לפרויקט התחדשות עירונית ועורכים עבורו את המשא ומתן. בעסקאות של התחדשות עירונית אנו מלווים את היזם מול נציגי הדיירים עד לחתימה שתבטיח את זכויות היזם בקרקע, ובהמשך מלווים את היזם בהבטים של תכנון ובנייה, התקשרות עם הגורם המלווה, התקשרות עם קבלנים ומכרזי קבלנים, בתהליכי הבניה והפיקוח על הבנייה וכן מלווים אותו בפן הפיננסי והמיסויי. אנו מייעצים ללקוח במהלך כל חיי הפרוייקט עד לרישום הזכויות לרבות רישום או תיקון צו הבית המשותף. אם צריך אנחנו מייצגים בהתנגדויות, מגישים עררים ומייצגים את היזם בתביעות דיירים. חשוב לציין שאנו מטפלים בכל היבטי המיסוי, מכירים היטב את התהליכים ובקיאים בהחלטות העדכניות של מנהל מקרקעי ישראל – אין דבר שהיזם צריך שלא מטופל על ידינו על הצד הטוב ביותר".

פרויקטים במסלול התחדשות עירונית מצריכים יצירת אמון וביטחון בקרב הדיירים. לא אחת פרויקטים אלה הולכים ומסתבכים במיוחד כאשר היזמים אינם מנוסים דיים וכאשר בין השכנים שוררים סכסוכים ואי אמון המתבטאים בסחטנות והתנגדויות. עורך דין אלקיים מספר על פרויקט התחדשות עירונית באזור השרון שהגיע למשרדו לאחר שהיה תקוע שנים רבות. "היזם הקודם עבד על הפרויקט קרוב ל-10 שנים ללא התקדמות והדיירים נואשו ממנו. הובלנו ביחד עם היזם החדש שמיוצג על ידינו, הליך משפטי שבסופו נחתם הסדר פשרה שאפשר לדיירים להיפרד מהיזם הקודם ותוך כמה שבועות גיבשנו את כל הדיירים והבאנו לחתימה של 100% מהדיירים על הסכם תמ"א (הריסה ובניה מחדש). הפרויקט נמצא כרגע בשלב הפרסומים ואחרי החלטת ועדה צפויות להיבנות כ-150 דירות בארבעה בניינים חדשים. זה היתרון של משרד בוטיק שעובד בבמקצועיות, בכמה חזיתות במקביל ומסתער על הפרויקט ולא מניח לו להשתרך ולהיגרר".

עו"ד יעל אלמוגצילום: עופר חג'יוב

פרויקט נוסף שהמשרד מתגאה בו במיוחד הוא הקמה של פארק תעשיית היי-טק רחב ידיים באזור הצפון. "הגיע אלינו יזם ציוני שרצה להשקיע בישראל. עזרנו לו לאתר קרקע, לקבל הקצאה של שטחים נרחבים באחד מאזורי התעשייה המובילים בצפון, וקידמנו את כל תהליכי התכנון והבנייה. אנו היום בשלבי הקמת הבניין השני והפרויקט צומח להיות אחד ממרכזי התעסוקה הבולטים באזור הצפון".

שיתופי פעולה ומיזמים עסקיים באגודות שיתופיות

משרד עורכי הדין אלקיים ושות' מתמחה בטיפול בהיבטים עסקיים ונדל"ניים באגודות שיתופיות ובין השאר המשרד מייצג אגודות שיתופיות מול יזמים ומשקיעים, וכן מלווה שיתופי פעולה חקלאיים ואחרים בין קיבוצים. "לרוב הקיבוצים יש שטחים לא מבוטלים שהם טעוני פיתוח", מספר עורך דין אלקיים, "והם חסרים את ההון העצמי כדי לפתח את הקרקע בעצמם. אנו מחברים בין קיבוצים ויזמים שרוצים לפתח את הקרקעות אם דרך הקמת מפעלים, תחנות דלק, בתי אבות, מתחמי מלונאות, שדות סולאריים ושאר מיזמים, ומייצגים את הקיבוצים מול היזמים, מול מנהל מקרקעי ישראל ומול הרשויות השונות".

מיזמים עסקיים באגודות שיתופיות מצריכים מומחיות מיוחדת בדינים השונים הרלבנטיים, בהיבט המיסויי הייחודי וכן הבנה באורח החיים וחלוקת הסמכויות בקיבוץ. "בשלב הראשון", מרחיב עורך הדין אלקיים, "יש לבדוק שלאנשים שאנו עובדים מולם בקיבוץ יש הרשאה וסמכות לקדם וליזום עסקאות שכאלה. בהמשך יש לבדוק את מעמד הזכויות בקרקע. יש להכיר את דיני המס הייחודיים לקיבוצים ואת הפטורים, לדעת להתנהל מול רשות מקרקעי ישראל ועוד. מספיק שיש בקיבוץ לול או מאגר מים – והדבר מחייב הכרה של כל הדינים הרלבנטיים: חוק העופות, שוק הביצים וכו'".

עו"ד מיכל מרקסצילום: עופר חג'יוב

בעבר עורך הדין אלקיים היה שותף להסכמי הקמת מעבר גבול סביב חתימת הסכמי השלום עם ירדן. "מעבר הגבול אמור היה לעבור על קרקעות של קיבוצים, היה צריך לפצות את הקיבוצים, להבין איך מערכת הביטחון עובדת, להבין בהגבלים עסקיים. הייתה אז כוונה להקים מרכזים לוגיסטיים ענקיים, הכנו תשתית קרקעית ענקית של מאות דונמים והכנו תב"ע מתאימה. אך לצערנו בסופו של דבר במקום מעברים של שלום, השטחים הפכו להיות שטחים סטריליים".

העברת זכויות בנחלות: קנייה ומכירה של נחלות והעברה בין דורית

המשרד אף מייצג את חברי האגודות השיתופיות בקנייה ומכירה של נחלות, עסקאות אשר לפי עורך הדין אלקיים מורכבות מאוד ומצריכות ידע רב ולמידה של השטח כדי למנוע בעיות עתידיות מול האגודה, מנהל מקרקעי ישראל או רשויות המס. "נחלה אחת אינה דומה לשנייה, ויש ללמוד את ההיסטוריה של הנחלה, כיצד החוכר השתמש בה, אילו זכויות והיתרים הוא קיבל וכו' כדי למצות את הזכויות לפי ההחלטות העדכניות של מנהל מקרקעי ישראל. הטעות הקטנה ביותר עלולה לעכב את העסקה ולהקפיץ את עלויות העסקה בצורה משמעותית. לא אחת מגיעים אלינו לקוחות אחרי שביצעו את העסקה ונתקלו בהתנגדויות של המנהל. אלו טעויות שעשוי לקחת שנים וסכומי כסף גדולים לתקן".

אחד מהנושאים הרגישים ביותר שמטפל בהם המשרד הוא סוגיית ההעברה הבין דורית של נחלות. מאחר שניתן להוריש נחלה לילד אחד בלבד, משפחות רבות נקלעות לסכסוכים משפחתיים שקורעים את המשפחה ולדיונים משפטיים ארוכים. הדרך הנכונה להתמודד עם המצב, לפי עורך הדין אלקיים היא בעריכת הסדרים כשההורים עדיין בחיים ובשלב מוקדם ככל האפשר.

"מדובר בהסדרים לא פשוטים המצריכים ידע עמוק הן בהוראות המינהל ובדיני הירושה והן בפן האישי רגשי ובדינמיקות משפחתיות. עורך דין שלא יבין את הפן הרגשי, ייתקל בקשיים גדולים מאוד. כשהילד הראשון מבסס את ביתו בנחלה, זה הזמן להגיע להסכמים פנים משפחתיים. אם מחכים עם ההסכמים ולא חושבים על הדברים מראש, מספר ילדים מושקעים בנחלה וחלקם יתאכזבו מאוד לגלות שהם צריכים לעזוב אותה בשלב מתקדם בחייהם".

אלקיים ושות' עורכי דין
רחוב נירים 3 (בית קנדה), תל אביב
טלפון: 03-6251500
לפנייה במייל >>
למעבר לאתר >>