האם יש דרך להעביר נחלה מבלי להיקלע לסכסוכים במשפחה?

עו"ד רון בן מיור עוסק בתחום הייחודי של אגודות שיתופיות, דיני נחלות וירושת משק חקלאי במושבים ובקיבוצים. בריאיון הוא מספר על הסוגיות המורכבות בנושא לצד החשיבות שבבחירת עורך דין הבקיא בהן כאשר מתעורר צורך

אורי קריב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון בן מיור
"השנים הקרובות הינן קריטיות בהסדרת ההעברה בנחלות בתהליך מקצועי וממוקד"צילום: באדיבות החברה
אורי קריב
תוכן שיווקי

מי שמכיר את עורך דין רון בן מיור לא מופתע מתחביבו, טיפוס הרים ומסעות מאתגרים ברחבי הגלובוס. לא פלא, שגם בתחום המשפטי, מקרקעין במגזר החקלאי, מטפס עו"ד רון בן מיור לפסגת העשייה. הוא ידוע כעורך דין בתחום הייחודי של אגודות שיתופיות, דיני נחלות וירושת משק חקלאי במושבים ובקיבוצים. "הסיפוק בניצחון משפטי, ולאו דווקא בפסק דין, דומה לתחושת ההישג בהנפת הדגל על פסגת ההר". עורך דין רון בן מיור מעיד על עצמו: "הצלחת הלקוח בתיק אותו אני מייצג, כמוה כפסגה אליה אני שואף להגיע למרות הקשיים הרבים שניצבים בדרך".

אחד האתגרים המורכבים איתם מתמודד בן מיור בכובעו כעורך דין, כבורר וכמגשר כבר למעלה מ-30 שנה, הוא תחום ההעברות הבין-דוריות, ובעיקר הנושא הסבוך של הורשת נחלה במושב לדורות הבאים. נחלות במושבים הפכו בעשרים השנה האחרונות לנדל"ן יקר ערך. עם עליית ערכן החלו סכסוכים קשים בכל הקשור להעברתן לדור ההמשך ובפרט לבן הממשיך.

"השנים הקרובות קריטיות להסדרת הירושה והבעלות על הנחלה במושבים"

לדברי עו"ד בן מיור, פזורות כיום במושבים ברחבי ישראל לא פחות מ-40,000 נחלות, שרובן הוקצו למתיישבים בשנות ה-50-60. "רוב הבעלים של נחלות אלו נמצאים כיום בגיל מתקדם, ויש להם, למעלה מ-120,000 יורשים פוטנציאליים. השנים הקרובות קריטיות בהסדרת הבעלות העתידית בנחלות בתהליך יעיל, מקצועי וממוקד".

משרדו של עורך דין בן מיור, מביא אתו עשרות שנות ניסיון והתמחות ייחודית בדיני מושבים וקיבוצים, לרבות מאות הופעות בבתי משפט, בכל הארץ, בערכאות השונות, בהן ייצג שורה ארוכה של אגודות שיתופיות, מושבים, חברי מושבים ובני מושבים.

עו"ד בן מיור "הליווי המקצועי שלי יכול לחסוך ללקוחות שלהם הרבה זמן, כסף ועוגמת נפש"צילום: באדיבות החברה

משרדו של בן מיור שוכן הן בכרמל הירוק והן במשרדים אלגנטיים בסמוך לבית המשפט בחיפה. הוא מתמחה בדיני אגודות שיתופיות, במעמד ה"בן ממשיך", בירושת נחלה, בפיצול נחלה, בהפרדת המגרש מהנחלה, בבוררות ובגישור, בעסקאות מקרקעין במשק החקלאי, בירושות ובצוואות. בנוסף לכל אלו, עוסק בתחום המורכב של היוון ומימוש זכויות בנחלה ובמשקי עזר, בעקבות ההחלטות החדשות של רשות מקרקעי ישראל.

פסקי דין מעמיקים ולעיתים פורצי דרך

משרדו של עו"ד בן מיור אחראי להצלחה בפסקי דין פורצי דרך בתחום התמחותו. הידע והניסיון של בן מיור מאפשרים לו ליצור פתרונות גישור יצירתיים וחדשניים, החוסכים המון כאב, כסף וזמן בבתי המשפט.

בנוסף לכך, מאחורי עו"ד בן מיור עשייה אקדמית וציבורית ענפה, כאשר הוא משמש כבורר מטעם רשם האגודות השיתופיות ולשכת עורכי הדין. בן מיור שימש במשך כ-8 שנים כיו"ר ועדת המקרקעין בלשכת עורכי הדין במחוז חיפה והצפון, ומרצה בתחומו באוניברסיטאות ובמכללות מובילות ברחבי הארץ.

"התחום המרתק הנקרא "אגודות שיתופיות" (מושבים, קיבוצים וכל מה שביניהם) אשר בו עוסק משרדי משלב את כל תחומי המשפט: קניין, חוזים, משפחה, משפט מנהלי וציבורי, דיני ירושה ועוד. ה'אני מאמין שלי' הוא שאין מנוס מהתמחות בתחום ספציפי ייחודי המחייב ניסיון ובקיאות עמוקה בכל רזי החקיקה והחידושים בתחום זה. התפזרות למספר תחומים אינה מאפשרת מקצועיות וירידה לעומקן של הסוגיות".

המטרה: להישאר משפחה מאוחדת גם ביום שאחרי הורשה או מכירת הנחלה

"כאמור, אחת הסוגיות הקשות והסבוכות כיום בעולם המשפט האזרחי הוא העברה בין-דורית של נחלות. חוק הירושה, קובע שנחלה יכולה להימסר רק ליורש אחד ובעדיפות לכזה המוכן ומסוגל לתחזק אותה כמשק חקלאי. מצב זה שונה מהותית מצוואה רגילה בה הורים מורישים לילדיהם את נכסיהם כראות עיניהם. במקרה של נחלה, היורש היחיד אמור לקבל את הנחלה ולפצות את היורשים האחרים של הנכס, בדרך כלל את אחיו. עוד היבט מעניין הוא שהיורש היחיד שיזכה בבעלות על הנכס מחויב להמשיך לקיים בשטח משק חקלאי, לגור בו ולעבד אותו.

"במקרים רבים היורשים לא מצליחים להכריע מי מהם מוכן ומסוגל לקיים את הנחלה, מה שוויה ומה יהיה אופן הפיצוי ליורשים האחרים, אחרת העניין מגיע לבית המשפט. מצב זה יוצר סכסוך משפטי ומשפחתי מורכב למדי, שקורע משפחות וגורם לבזבוז של כסף וזמן יקר".

יש לך דוגמה לתיק מורכב ולפסיקה מהפכנית?
"אחד התיקים המורכבים והמרתקים שניהלתי בשנת 2019 עסק באח שנדרש לפצות את אחיו היורשים האחרים, עת יקבל את הנחלה. בהיעדר פשרה, הובלתי תביעה של האח ואחות נוספת כנגד האחות השלישית.

"ההורים אומנם הותירו צוואות הדדיות שקבעו שכל רכושם, לרבות הנחלה, יחולק שווה בין כל ילדיהם, אך, כאמור, החוק מאפשר העברת הנחלה רק לאח אחד. הצלחתי לגרום לכך שהאחים הסכימו ביניהם על זהות היורש, אך אז התעוררה מחלוקת לא פשוטה על גובה הפיצוי שהאח היורש ישלם ליתר אחיו. מחלוקת זו הובילה את היורש ואת אחותו לתבוע אחות נוספת, שסברה שהפיצוי עבור הנחלה צריך להיות מחושב על פי שווי "ברוטו", זאת אומרת, כולל מרכיב דמי הרכישה לרשות מקרקעי ישראל.

"רק כדי לסבר את האוזן, מדובר בדמי רכישה אשר שווים כמה מיליוני שקלים. לאחר מספר דיונים וטיעונים, קיבל בית המשפט לענייני משפחה, בראשות כבוד השופט אסף זגורי את טענותיי, והכריע כי הפיצוי יהיה לפי ערך הנטו של הנחלה. למעשה, פסק הדין קבע שנכון יהיה לתת ליורשים את אותו השווי שהיו מקבלים לו הנחלה הייתה נמכרת לצד ג'.

"מדובר בלא פחות מפסיקה מהפכנית בתחום ההעברה הבין דורית והיא לחלוטין תסייע ליורשים בכל תהליך העברת הבעלות הנחלה בעתיד. רק הבנה מעמיקה וטיעון מורכב ומדוקדק אפשרו לנו להגיע לתוצאה המבורכת הזו".

הצלחתו המוכחת של בן מיור בתיק זה ובעשרות תיקים דומים בעבר, לא נשארת רק בין כותלי בתי המשפט. קולגות רבים שלו שאינם מצויים לעומק בתחום ההעברה הבין דורית, נעזרים בו לא פעם עבור לקוחותיהם שבבעלותם נחלה ומתקשים למצוא את דרך הזהב שתגשר בין הפערים המתגלעים ביניהם על אופן ההעברה והפיצוי ההולם.

"אין תחליף לעו"ד מנוסה שמכיר לעומק את מורכבות החוק, כולל סוגיות סבוכות לא פחות כמו מס שבח והתנהלות בירוקרטית מתישה מול רשות מקרקעי ישראל ושאר המוסדות המיישבים. הליווי המקצועי הצמוד, שלוקח בחשבון את כל ההיבטים המשפטיים, האישיים והביורוקרטיים, יחד עם עשרות שנות ניסיון בתחום - יכולים ליצור עבור המשפחה תהליך יעיל וקצר.

לאור עשרות מקרים בהם נכחתי בקרע מדמם בין אחים והורים, אני שם דגש עצום על היערכות ליום שאחרי, ושואף כל העת לבצע תהליך משפטי מקצועי, אך רגיש והגון עבור כל בני המשפחה. עורכי הדין שפונים אלי יכולים גם כן להיות בטוחים שמהלך גישור, בו אף הם ייטלו חלק, יחסוך ללקוחותיהם הרבה מאוד זמן, כסף ועוגמת נפש מבלי לוותר על אחדות המשפחה".

מהו כלל הזהב עבור משפחות המתמודדות עם הורשת נחלה?
"משרדי מטפל בעשרות מקרים כאלו, והתופעה כעת רחבה מאי פעם. המטרה העליונה שלי היא להקדים תרופה למכה בדרך של גישור ולהגיע להסכמים כמשפחה מאוחדת ונטולת סכסוכים, עוד טרם פטירת מי מן ההורים. הליווי המשפטי כעו"ד בעל ניסיון רב המכיר את כל רזי החוק, מסייע להם לעבור את התהליך בהצלחה מירבית לכל הצדדים".

עו"ד רון בן מיור
שושנת הכרמל 30א' חיפה, ת.ד 7308

טלפון:04-8673967
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>