"החממה היא מנוע צמיחה אדיר לחברות בתחום שיכו שורשים בירוחם"

בכנס השקת קאנגב - החממה לחדשנות טכנולוגית בתחום הקנאביס הרפואי הפועלת מירוחם, בו השתתפו נציגים בכירים מכל הגופים שאיפשרו את הקמתה, דיברו על הפוטנציאל האדיר של התחום

עינב בן יהודה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אוחנה, שרון כוחן וישראל בירנבאום באירוע השקת קאנגב
טל אוחנה, שרון כוחן וישראל בירנבאום באירוע השקת קאנגבצילום: קאנגב
עינב בן יהודה
תוכן שיווקי

הכנס להשקת פעילותה של קאנגב, חממת חדשנות טכנולוגית בתחום הקנאביס הרפואי בישראל הפועלת מירוחם, היה מלווה בתחושת שליחות של כל המעורבים, והוקרת תודה. קאנגב היא חממה טכנולוגית עבור יזמויות, חברות וסטארט-אפים הנושאים את בשורת החדשנות בתחום הקנאביס הרפואי. לכל חברה שתתקבל לחממה יינתנו מימון לשנה הראשונה, עם אופציה לשנה נוספת והכפלה של המימון, וכן שירותים, תמיכה ותשתית לקיום המחקר והניסויים.

את הכנס פתחה טל אוחנה, ראש מועצת ירוחם שהזכירה את המפעלים שנסגרו בשנים האחרונות בעיר ואמרה שהבינה עם כניסתה לתפקיד כי המשימה שלה לייצר לירוחם אופק כלכלי. "באחד הימים קיבלתי שיחה מאוליגרך רוסי שרצה להקים פה מפעל לקנאביס רפואי. אינסטינקטיבית נתתי תשובה שלילית, אבל אז הבנתי שעניתי מהר מדי והתחלתי ללמוד את הנושא. הבנתי שיש פה הזדמנות", היא אומרת. "בשיחה עם יובל לנדשפט, מנהל האגף לפיקוח והסדרת מערך הקאנביס הרפואי, הוא אמר לי - 'ירוחם צריכה להיות בירת הקנאביס הרפואי של מדינת ישראל'. המשפט הזה גרם לי לחלום בגדול". אוחנה המשיכה ואמרה כי הקמת קאנגב ושני מפעלים בתחום בירוחם הם רק ההתחלה. "יש לנו עוד כל כך הרבה עבודה. ברור לי שחובת ההוכחה לפנינו. אני רוצה להגיד תודה לאנשים שבזכותם ההזדמנות הזו נוצרה, אלו אנשים שעשו את זה כי האמינו ממרום מושבם בצמרת העסקית, שמוטלת עליהם החובה לעשות ציונות, כי בלי תעסוקה איכותית אין לנגב עתיד".

אניה אלדן, סמנכ"לית הזנק ופיתוח עסקי ברשות לחדשנות, דיברה על הקושי בלשכנע אנשים להשקיע ולקדם את הפריפריה. "זה לא מובן מאליו מה שקורה בירוחם. מה שעובר על העיר הזו הוא נס, ויושבים פה אנשים שעושים זאת שנים ולא מרימים ידיים". אלדן המשיכה וציינה כי חייבים להמשיך ולחזק את היזמות המקומית בעיר, והביעה את אמונה כי זה אפשרי.

בהמשך דיבר שרון כוחן, סגן נשיא בכיר ונשיא חטיבת תרופות המרשם בפריגו, אחת המשקיעות בחממה, הפועלת בעצמה מירוחם. כוחן דיבר על התפיסה כי קשה לגייס כוח אדם איכותי בדרום: "יש לנו כאן מרכז פיתוח גדול עם 700 עובדים מיומנים ואיכפתיים. עשרות רבות מהם עם תארים מתקדמים. חלקם לא באו עכשיו, הם באו כשהיינו חברה קטנה יותר והעיר היתה עשרות שנות דור מאחור. גם אז מי שהאמין והיה לו חזון - הצליח להביא אנשים טובים. קל וחומר היום. יש פה חממה שפועלת בתחום מרתק, עם תמיכה ומשאבים - השמיים הם הגבול".

אנדי קיי, נשיא OurCrowd, השותפה בחממה, אמר כי הם מכוונים להצלחתה, לא רק ממניעים כלכליים אלא גם מתוך מניעים ציוניים. "חשוב לנו שהחממה תפרח ותצליח, ונתרום את חלקנו כדי שזה יקרה. לצדנו מחויבים לתהליך הזה גופים מצוינים, ואני משוכנע שאפשר להרוויח כאן גם כסף".

הפאנל מימין לשמאל: ד"ר דדי מאירי, ד"ר ג'ימי לוי, ניקול הוד, יובל לנדשפט, דויד זלצר. מנחה: אורי סובוביץצילום: קאנגב

הכנס כלל פאנל שעסק בנושא "הפריפריה כהזדמנות - הקנאביס הרפואי כמנוע צמיחה". המנחה אורי סובוביץ, שותף ומנהל קשרי הממשל והשותפויות ב- OurCrowd, הפנה את השאלה הראשונה לד"ר דדי מאירי, ראש המעבדה לחקר הביולוגיה של הסרטן וקנבינואידים , הפקולטה לביולוגיה בטכניון, וניסה להבין איתו מדוע ישראל מובילה כל כך בתחום הקנאביס הרפואי.

ד"ר מאירי ציין כי ההובלה הזו נובעת משילוב של פתיחות גדולה ויכולת מחקרית. הוא הזכיר את פרופ' רפי משולם, שהחל לחקור בשנות ה-60 את צמח הקנאביס, וסיפק את היסודות להיווצרות החקר האקדמי בתחום. "ב-2007 ישראל היתה מספיק בוגרת להעביר למשרד הבריאות את ניהול הקנאביס הרפואי, והרגולטורים בתחום עשו עבודת קודש. ההסדרה הזו גרמה גם לפתיחות באקדמיה, אנחנו המדינה היחידה שנותנת כסף למחקר בתחום".

מי שייצג את הרגולטור בפאנל היה יובל לנדשפט, מנהל האגף לפיקוח והסדרת מערך הקנביס הרפואי (היק"ר), שאמר שתפקיד הרגולטורים בסופו של דבר הוא לפלס את הדרך. "אנחנו כרגולטור נסלול עבור כל שאר הגורמים הרלוונטיים את הדרך כדי שהשוק הפרטי ירוץ כמה שיותר מהר. אני מקווה שבזכות הדרך הזו שנסללה, זה יהיה מאיץ לתעשייה הישראלית כולה".

אניה אלדן, סמנכ"לית הזנק ופיתוח עסקי ברשות לחדשנותצילום: קאנגב

בהמשך הדיון פנה סובוביץ לד"ר ג'ימי לוי מרצה ליזמות בביוטק, מרצה במרכז הבינתחומי, ויזם בתחום הקנאביס הרפואי, ושאל אותו מה ההזדמנויות הקיימות לתעשיית הקנאביס הישראלית בשוק הגולבלי. ד"ר לוי אמר כי מדובר בתעשייה הגדלה במהירות מדהימה, אבל ציין כי הקושי של התעשייה הישראלית הוא מחסור בהשקעה בחברות בשלבים הראשוניים. "יש בישראל מחקר ופיתוח מדהימים בתחום, אבל מחסור בהשקעות. האתגר הגדול של התעשייה הישראלית הוא לשרוד את שלב ה-seed כדי להגיע לשווקים הגלובליים". "קיים מחסור בהשקעות בחברות בשלב ה-seed בכלל, ומחסור בהשקעות בתחום הקנאביס בפרט" מספר ישראל בירנבאום מנכ"ל חממת קאנגב." לכן, החממה מהווה הזדמנות אדירה לחברות בתחום, כדי להצליח להגיע לסבב הגיוס הראשון שלהן".

בקאנגב מעורבים גורמים שונים, עסקיים ופילנתרופיים. אחת מהם היא קרן מיראז, שנציגתה בכנס היתה ניקול הוד מנכ"לית הקרן הפילנתרופית. הוד הזכירה כי הקרן מעורבת בשלל פרויקטים בנגב, וציינה כי כדי להשקיע בפרויקט מסוים יש לחשוב אזורית. "אם אנחנו רוצים להפוך את ירוחם לבירת הקנאביס הישראלית חשוב לייצר פה עוגנים - שרשרת ערך מגוונת שמתייחסת לעוד היבטים בתהליך הייצור וההפקה " היא אמרה.

את הדיון סיכם דויד זלצר, מנכ"ל חברת התוכנה קמביום, הפועלת מהעיר מאז הקמתה לפני כ-11 שנים. זלצר אמר כי למרות הקשיים, הנגב מספק הזדמנויות אדירות. "אני מאוד מאמין בחומר האנושי שקיים כאן. אחד האתגרים המרכזיים לכל חברה שפועלת מהנגב הוא כוח האדם, אבל בנגב יש אנשים רבים שרוצים להתפתח בו, להישאר בו, לבנות בו את עתידם. חממה כזו שקמה כאן נותנת מענה לחלק מהצרכים האלו. יש פה מרחב מאוד גדול ליצירתיות וחדשנות".

לאחר סיום הדיון, דיבר זאב מילר, מנכ"ל קרן איק"א, הפועלת במטרה לקדם תעסוקה בגליל, בנגב ובערבה. מילר אמר כי כשמדברים על פיתוח הנגב חשוב מאוד להתייחס גם לכל נושא החינוך: "זה אתגר חשוב. אם נצליח לעודד את לימודי המתמטיקה, הכימיה, הפיזיקה והביולוגיה - הדור הצעיר ימלא את החממה והמפעלים האחרים שיפעלו באזור".

אודליה קרוצ'י, מנהלת קרן נס בישראל, המלווה אף היא את החממה, סיפרה שכילידת אופקים היא מרגישה שהחממה והתמיכה של ראש מועצת ירוחם בהקמתה הביאה בשורה של חלומות. "אנחנו לא משקיעים בצמחים או במדע. אנחנו משקיעים בחלומות של ילדי ירוחם, שיש להם עכשיו את האופציה להישאר בעיר ולגדל בה ילדים בעצמם".

ישראל בירנבאום מנכ"ל חממת קאנגב, סיכם את הכנס והזכיר את חזונו של ראש הממשלה לשעבר דוד בן גוריון שפעל רבות להצמחת הנגב. "היסטוריה לא כותבים, היסטוריה עושים. כולנו יחד עושים כאן בנגב – בירוחם – היסטוריה. הקמנו את קאנגב – מנוע צמיחה אדיר ליזמויות וחברות בתחום הקנאביס הרפואי, שיכו שורשים בירוחם".

בירנבאום קורא לכל מי שיש לו מיזם, רעיון למחקר או סטארטאפ בתחום, להצטרף אל קאנגב. "קאנגב פתוחה להשקעות בתחומי הקנאביס הרפואי, אבל גם בתחומים נוספים בייחוד ליזמים שמבינים את הפוטנציאל העצום שקיים בנגב בכלל ובירוחם בפרט. קאנגב רואה באקדמיה ובחוקרים שנמצאים בחזית הזדמנות, ומממנת את פיתוח הרעיונות שלהם באמצעות תוכנית היזמות. לכשיבשילו המחקרים, יוכלו להשתלב בתוכנית ההמשך ולהיות חברת פרוטפוליו הנתמכת על ידי קאנגב".

לפרטים נוספים על קאנגב