"הפתרונות מחוץ לבית המשפט לעתים יותר יצירתיים ונכונים"

משרד עורכי הדין גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות' מלווה ומייצג לקוחות בתחום המסחרי, עסקי וכן בתחום הנדל"ן בדגש על דיני הקיבוצים והמושבים. בריאיון הם מספרים על האתגרים בכל תחום, הפתרונות היצירתיים שנתנו להם מענה ומסבירים כיצד הם מצליחים לייצג גם מדינות מחוץ לישראל

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורכי דין
"הפתרונות מחוץ לבית המשפט לעתים יותר יצירתיים ונכונים"צילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

מזה 40 שנה משרד עורכי הדין גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות' מלווה ומייצג לקוחות בתחום המסחרי, עסקי וכן בתחום הנדל"ן בדגש על דיני הקיבוצים והמושבים. אלפי לקוחות נהנו לאורך הדרך מידע וניסיון שנצברו במשך שנים רבות כמו גם מהיצירתיות, חדשנות וחשיבה "מחוץ לקופסה" שהתבטאו לא אחת בפסיקות תקדימיות ופתרונות שנתפרו למידותיהם וחסכו להם עלויות רבות ושנים של התדיינויות משפטיות.

את המשרד הייחודי הקים עורך הדין גבי מיכאלי בשנת 1980. עו"ד מיכאלי, בעל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב צבר ניסיון רב בתחומי הנדל"ן העסקי בארץ ובעולם וכן בליווי פרויקטים מתחומים שונים וייצוג חברות ועסקים. כמי שנולד בקיבוץ מעגן, התמחה עורך דין מיכאלי גם בדיני הקיבוצים והמושבים – אגודות שיתופיות.

עורכת הדין נירה אשכנזי הצטרפה למשרד לפני כ-20 שנה. מאז השניים משלבים כוחות כאשר עורכת הדין אשכנזי מרכזת ומנהלת בעיקר את תחום המקרקעין ומיסוי המקרקעין. אשכנזי מתמחה בליווי עסקאות מקרקעין מורכבות על כל היבטיהן לרבות היבטים מיסויים, מסחריים, ליווי פרויקטים של קומבינציה וכן תמ"א 38 ועסקאות מכירת משקים חקלאיים, תוך מזעור ההיטלים, התשלומים והמיסים לרשויות.

משפטנות מונעת

אמנם מדובר במשרד בוטיק המונה שישה עורכי דין, אך לדברי מיכאלי היקפן של עסקאות המקרקעין הנעשות במשרדם מגיע למעל מיליארד שקלים בשנה. הן מיכאלי והן אשכנזי מעידים כי משפטנות מונעת היא זו המנחה אותם בכל תחומי עיסוקם. "אנו עושים כל מאמץ כדי שהלקוחות שלנו יקבלו פתרונות משפטיים מבלי שיצטרכו להגיע לבית המשפט. בעוד אנו יודעים היטב לייצג את לקוחותינו בערכאות השונות, ומופיעים מדי שבוע בבתי המשפט כולל בית המשפט העליון, אנו תמיד מעדיפים לעשות מאמץ להגיע לפתרונות שישרתו את לקוחותינו. הפתרון של בית המשפט הוא לא תמיד הפתרון המטיב עם הלקוחות. הפתרונות מחוץ לבית המשפט לעתים יותר יצירתיים ונכונים".

עו"ד נירה אשכנזיצילום: ורד דטנס

עורכת הדין נירה אשכנזי היא אף מגשרת מוסמכת הדוגלת במציאת פתרונות שישרתו את שני הצדדים באופן מיטבי תוך מציאת פתרונות מקוריים שמקורם בהבנה עמוקה של הסכסוך ופתרונו. כך, במשרד חותרים לפתרונות שישרתו את לקוחותיהם בתחומים מסחריים או נדל"ניים בצורה טובה יותר ויעילה יותר מהכרעה שיפוטית, תוך שליטה מלאה על התוצאה וחיסכון בהוצאות ובזמן.

בתחום המקרקעין, המשרד עוסק בייצוג של חברות יזמיות במקרקעין מסחרי, וכן מקרקעין למגורים, רכישה של מגרשים בין באמצעות עסקת קומבינציה או אחרת, הליכי ייזום בנייה והקמה של מרכזים מסחריים, ליווי החברות היזמיות, פירוק שיתוף, מקרקעין, נדל"ן למגורים, ליווי של דיירים ויזמים בתמ"א 38 וקבוצות רכישה, הסכמי קומבינציה, עריכת מכרזים, שיווק של דירות מגורים ועוד.

פעילות בינלאומית: ייצוג לקוחות עסקיים ברחבי העולם

המשרד מייצג לקוחות ברכישות נדל"ניות ברחבי העולם ומחזיק בקשרים ענפים עם משרדי עו"ד ורו"ח בהונגריה, הודו, קפריסין הטורקית ובקוסטה ריקה שנעשתה יעד פופולרי לרכישת נדל"ן בקרב ישראלים רבים. "לאחרונה ייצג המשרד משפחה ישראלית שעשתה רילוקיישן לקוסטה ריקה", מספר עו"ד מיכאלי. "המשפחה רכשה מלון שהצריך שיפוץ וליווינו אותה בעסקה המורכבת, ואף הגענו איתה למקום. לאחר ביצוע העסקה המלון שופץ ומהווה מוקד משיכה למבקרים רבים, בתחום תיירות הגלישה בעיקר".

המשרד מייצג לקוחות ישראלים וזרים גם במסחר בינלאומי ושיתופי פעולה עסקיים. "ליוויתי שיתופי פעולה רבים של חברות ישראליות בין היתר עם תעשיות בהונגריה העוסקות בנוצות אווז ויינות", מספר מיכאלי. "אחת החברות הישראליות שייצגתי רכשה מפעל נוצות הונגרי וכעת היא מייצאת נוצות לכל העולם".

למשרד יש קשרים ענפים גם בהודו, והוא מלווה חברות ישראליות רבות שעושות מיזמים במדינה בין היתר בתחום מערכות ההשקיה המתוחכמות והחממות עקב משבר המים השורר בהודו, אך גם בתחום התעופה. "לאחרונה ייצגנו את אחת החברות הגדולות בהודו ברכישת מפעל ישראלי לייצור חלקי תעופה אזרחית. ליווינו את תהליך העברת הידע ותהליכי העבודה של המפעל והקמת מפעל דומה בהודו שמייצר את החלקים לפי התקנים הישראלים. החברה ההודית כעת מייצאת את החלקים לאירופה בהצלחה רבה שכן האירופאים סומכים על התקנים הישראליים".

"היכולת שלנו לייצג מדינות מחוץ לישראל מאוד טובה מאחר שיש לנו ניסיון של הרבה שנים של ייצוג בחו"ל ואנו יודעים לשלב בין הידע המצטבר המשפטי לזה המסחרי", מסכם מיכאלי.

דיני חברות ושותפויות: "להתכונן לעתיד בצורה מיטבית"

ניתן להתרשם מהיסודיות ומהניסיון הרב של המשרד גם בתחום השותפויות. גם שם מיישמים מיכאלי ואשכנזי את תחום המשפטנות המונעת ומקדימים תרופה למכה, תוך ראיית העתיד וכיסוי שלל התסריטים האפשריים. "נתקלתי במקרים בהם שותפים לא ערכו הסכם או ערכו הסכם סטנדרטי ואף רשלני", מספר עו"ד מיכאלי. "באחד מהמקרים הגיעו אליי שני שותפים לאחר שהשותף השלישי שלהם נפטר, ואשתו שירשה אותו נכנסה לנעליו. הם לא ראו עין בעין את ניהול העסק ונוצר שם סכסוך קשה שעלה לכולם הרבה כסף. אנחנו יודעים להתכונן לעתיד בצורה מיטבית".

בבואם לערוך הסכם מייסדים, הם דוגלים בעריכת בירור מפורט והבנה עמוקה של מהות העסק ומהותה של מערכת היחסים בין השותפים. "אנחנו שואלים את המייסדים שאלות רבות בנוגע לחזון של העסק, בנוגע למצבים כמו גדילה של העסק או חלילה היקלעות לחובות ועורכים חוזה מאוד מפורט שכולל את כל האפשרויות שעלולות להתהוות במהלך חייו של העסק (כולל במקרה בו מפרקים את השותפות העסקית). לפעמים כתוצאה מהשיח היסודי הזה, מתגלים לצדדים דברים שלא ידעו והם בוחרים שלא להקים את השותפות, אבל בדרך כלל אנחנו פותרים את הדברים. כשעושים זאת בצורה יסודית ומבררים את ציפיות הצדדים", הם מספרים, "אין הפתעות".

דיני קיבוצים ומושבים: "ייעוץ מוקדם יכול לחסוך עלויות עצומות"

משרד גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות' הוא מהמשרדים המעטים שמתמחה בדיני קיבוצים ומושבים ועוסק בכל הסוגיות הנובעות ממערכת היחסים הייחודית בין התושב לאגודה השיתופית כגון בן ממשיך, העברה בין דורית, פעילות לא חקלאית, מכירה וקנייה של נחלה, סכסוכי זכויות במשקים, היתרי בנייה, שיוך דירות ונכסים ועוד. מדובר בזכויות ספציפיות שדורשות התמחות והבנה עמוקה לצד טיפול פרטני לכל מקרה ומקרה, מבהירים השניים. "ייעוץ מוקדם אצל עורך דין המתמחה בתחום יכול לחסוך עלויות עצומות ולא פחות חשוב מכך, סכסוכים משפחתיים מתמשכים וקשים.

"בכל הנוגע להורשת נחלות, יש לערוך הסדרים משפטיים שמסדירים את אופן ההורשה וכן את הפיצוי לילדים שאינם מקבלים זכויות בנחלה. יש פוטנציאל גבוה לסכסוך בין הילדים להורים, ובין האחים עצמם ותכנון מראש יכול לחסוך שנים של סכסוכים משפטיים והתדיינויות בבתי משפט. חשוב לערוך גם הסדר עם בני או בנות הזוג של מי שעתיד להיות בן ממשיך".

עו"ד גבי אשכנזיצילום: ורד דנטס

המשרד אף מתמחה בהליכי מכירה וקנייה של נחלות חקלאיות הן בהיבט מימוש הקרקע והן בהיבט המיסויי. "אנו מכירים את כל ההחלטות הרלבנטיות של רשות מקרקעי ישראל, ויש לנו ניסיון רב בתכנון מס יצירתי בעסקאות מקרקעין באגודות שיתופיות ובצמצום תשלומי מס השבח, דמי ההסכמה, דמי הרכישה והיטלי ההשבחה".

עם השנים חלו שינויים בדפוסי התעסוקה, והעיסוק בחקלאות הלך והצטמצם. הפעילות הלא חקלאית באגודות השיתופיות גברה וכן השימוש בקרקעות חקלאיות לפעילויות שאינן חקלאיות. משרד גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות' מייצג חברים שמעוניינים לקבל אישור שימוש בשטח או מבנה לפעילות לא חקלאית כמו צימרים, מחסנים, משרדים, בתי מלאכה, מרכזים טיפוליים ועוד.

בעקבות הפרטת הקיבוצים, חברי הקיבוץ נאלצו למצוא מקור פרנסה חדש, ונוצרו דילמות שלא נראו כמותן בעולם המשפט. "לחברי הקיבוץ הייתה רשת ביטחון מקיפה שטיפלה בכל צרכיהם. חלקם המשיכו לעבוד בקיבוץ לאחר ההפרטה וצריך היה תמחר את שירותיהם. אחרים, מצאו עצמם מתמודדים עם קשיים שנבעו מהמהלך. לדוגמה, ייצגנו חבר קיבוץ בן 55 שעבד בקיבוץ בתפקידים שאינם דורשים הכשרה ספציפית. עם ההפרטה מצא עצמו בגיל מבוגר ללא הכשרה או הסמכה והתקשה למצוא עבודה. בית המשפט פסק לנו פיצוי כספי מכובד".

המשרד אף מייצג חברים בתחום שיוך הדירות ולאחרונה ייצג קבוצת יורשים של נכסים בקיבוץ הסמוך לירושלים, אל מול הקיבוץ שהערים קשיים וניסה לשלול מהיורשים את זכויות השיוך שלהם. "מאחר שלא הצלחתנו להגיע לעמק השווה, בית המשפט המחוזי בירושלים לחץ על הקיבוץ להגיע איתנו להסכם הוגן בו היורשים יקבלו את הבתים והמגרשים שלהם ובמידת הצורך יוכלו אף לשכור או למכור את הנכסים במחיר שוק".

משרד הבוטיק הממוקם בגבעתיים דוגל ביחס אישי, נגישות ושקיפות מול לקוחותיו. "אנחנו יסודיים ושומרים היטב על הלקוחות שלנו. ברוב המקרים מגיעים אלינו לקוחות עם בעיה והם סבורים שהפתרון שלה ארוך מסובך וקשה ואנו מוצאים לה פתרון יצירתי, מהיר ויחסית זול. העדות הכי טובה להצלחת המשרד היא העובדה שהלקוחות שלנו חוזרים אלינו שוב ושוב וממליצים עלינו לחבריהם".

גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות' – משרד עו"ד
אנצ׳ו סירני 40, גבעתיים
טלפון: 03-5714512
למעבר לאתר >>