אושרי ברק שמאי מקרקעין: בין שמאות ליזמות בבחינת נכס

עם ניסיון רב ועבודה שוטפת מול רשות מקרקעי ישראל, אושרי ברק שמאי מקרקעין, מדוע יש צורך בבדיקות ובחינות מעמיקות ומקצועיות בדרך להשלמת עסקת נדל"ן מכל סוג

אבי יופה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גורדי שחקים
אושרי ברק שמאי מקרקעין: "המשרד מתמחה בעריכת מכרזים לפרויקטים מיוחדים"צילום: shutterstock
אבי יופה
תוכן שיווקי

אף נכס אינו דומה לאחר. לכל נכס, בין אם מדובר בפרטי, מסחרי או ציבורי, יש מאפיינים המשפעים בהכרח על ערכו. לכן, יש צורך בבחינה מקצועית ומדויקת, באופן שימנע "הפתעות" ויציב מהמרות בדרך לסגירת העסקה.

כפי שיש צורך בבעל מקצוע בכל תחום בצפייה שיהיה מהטובים ביותר וישלוט בענף שבו הוא עובד מכל הכיוונים, כך גם כאשר מדובר בשמאות מקרקעין, בפרט בעסקאות נדל"ן גדולות ומשמעותיות.

אושרי ברק הוא מסוג שמאי המקרקעין שמכירים היטב ולעומק את התחום מכל היבטיו. לאושרי ניסיון מרשים של יותר מ-15 שנה בתחום שמאות המקרקעין. בשנים האחרונות הוא הבעלים של משרד בוטיק המספק את כל השירותים בתחום, ומתנהל באופן שוטף מול רשות מקרקעי ישראל ויחידות האכיפה הפועלת במסגרתה, ומתמקצע בתחומים רבים ומיוחדים.

הניסיון הרב של אושרי כולל את המגזר המוסדי והתנהלות קבועה מול גופים גדולים בישראל. הניסיון יחד עם המיומנות הם שהביאו את המשרד להיות מהבולטים והייחודים בתחום. המשרד מתמחה במיסוי מקרקעין, היטלי השבחה, בחינת כדאיות כלכלית לתוכנית תמ"א 38 ופינוי בינוי וחו"ד מומחה לבית משפט על בסיס יומי, מתוך עיקרון להיות מהטובים ביותר.

אושרי ברק שמאי מקרקעין: "המשרד מחזיק בידע רב בכל הקשור להתנהלות מול הגופים המוסדיים"צילום: טלי ברק

"המשרד מתמחה בעריכת מכרזים לפרויקטים מיוחדים בתחום הנדל"ן העסקי והמסחרי, מרכזים לוגיסטיים, תעשייה ודיור מוגן, חוות דעת עבור רשות מקרקעי ישראל ושירות למשרד האוצר", מסביר אושרי.

מול מי המשרד עובד בשוק הפרטי?
"המשרד עובד מול יזמים וחברות נדל"ן מהשורה הראשונה בתחום, עורכי דין מתחום הנדל"ן, וכן, גם עם משקיעים המחפשים אלטרנטיבה בנדל"ן. המשרד מאתר עבורם עסקאות ובוחן אותן הן כלכלית והן לעניין השימוש הכדאי, לרבות רמת החשיפה וסיכון הגלומה בעסקה ומייעץ להם. מנגד המשרד מתמחה בכל מה שקשור בנושאי טבלאות איזון, ליווי תוכניות, פינוי-בינוי והפקת דוחות כלכליים".

אושרי מוסיף כי המשרד מתמחה גם במגזר החקלאי, הערכת שווי במשקים, נחלות, שומות לבטוחה לבנקים, משכנתאות והלוואות מסחריות.

מה מייחד את המשרד מאחרים בתחום?
"המשרד מחזיק בידע רב בכל הקשור להתנהלות מול הגופים המוסדיים. ידע הנוצר מהוותק ומהניסיון שצברנו במהלך השנים".

כמו כן, מציין אושרי כי הפרספקטיבה שלו בבחינת נכס אינה רק שמאית אלא גם יזמית. לדבריו, כשהוא בוחן נכס, הבחינה נעשית תוך כדי תכנון וניתוח העסקה אפשרויות ניצול זכויות הבנייה, חשיפה לגורמי מיסוי והיטלים נוספים הצפויים. אושרי מסביר כי יש לבצע בחינה "מחוץ לקופסה", ולנסות להבין את הפוטנציאל העתידי הגלום בנכס, תוך הבנה ודרישה של שוק המקרקעין.

האם לדעתך נחוץ שמאי לפני כל רכישה נכס מקרקעין?
"התשובה היא חד משמעית – כן. מקרקעין הוא תחום המורכב מכמה גורמים עיקריים, הגורם התכנוני, הגורם המשפטי והגורם הכלכלי, אדם סביר מהשורה ואפילו עו"ד בתחום המקרקעין לא ניחן בכל שלושת גורמים הללו, ולכן נעשים טעויות רבות כאשר לא בוחנים את הנכס באופן כזה.

"לעתים מגיעים לידי עסקאות שנעשות ללא בחינה שמאית ואז מתברר שהרוכש רכש זכויות חסרות. הדבר קורה בדרך כלל בנכסים בבעלות רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), כשקונים נכס שחוזה החכירה שלו מוגבל לשימושים שאינם תואמים את השימושים של תכנית בניין עיר החלה עליו, נוצר מצב של תת שווי. דבר זה גורם נזק רב ללקוח, שכן מצד אחד נרכש נכס, לצורך העניין לשימוש משרדים ושולמה בגינו תמורה מלאה, כשבפועל השימוש החוזי מול הרשות הינו עבור תעשייה".

דוגמה נוספת שמציג אושרי היא של לקוח שרכש קרקע, כאשר זכות התב"ע שלה כוללת מספר יחידות דיור, אולם בפועל החוזה מול הרשות הוגבל ליחידת דיור אחת. כאשר ביקש הלקוח לנצל את מלא הזכויות, נדרשו ממנו תשלומים נוספים לרמ"י שלא הובאו בחשבון בעת העסקה.

אושרי ברק שמאי מקרקעין: "עובדים מול יזמים וחברות נדל"ן מהשורה הראשונה"צילום: shutterstock

"מקרה אחר היה של רישום נכס בבית משותף שאינו תואם את מיקום הנכס בפועל בבניין, או לחלופין בנייה שאינה תואמת את ההיתר שניתן, או את הזכויות המותרת", מספר אושרי, "כל אלו ועוד רבים חייבים בבחינה שמאית בטרם העסקה במקרקעין. טעויות אלו יכולות לגרום לדחייה של הגוף הממשכן מלאשר את ההלוואה, וגרימת נזק ואף ביטול עסקה".

האם המשרד עוסק גם במיסוי מקרקעין?
"המשרד בעל ניסיון רב בתחום המיסוי, לרבות בטיפול ובהגשת השגות ושומות למס שבח, השגות עבור היטלי השבחה מוצלחים וכן ניסיון רב בתחום השימושים החורגים, תיקים שהגיעו להצלחות מאוד גבוהות", משיב אושרי ומדגיש כי הטיפול בתיק מתבצעת ללא צורך בטרחת הלקוח. כן, בדיוק כך.

"פשוט מעבירים למשרד את דרישת היטל ההשבחה או כל חו"ד שמאי שנדרשת, באמצעות המייל או הטלפון, ומשרד מתחיל בהליך הטיפול", הוא מסביר, "וכך, אין צורך אפילו בפגישה פיזית. מבחינתי, הזמן של הלקוח שווה כסף".

האם יש למשרד אזור ההתמחות מסוים?
"המשרד ממוקם בכפר יונה כך שאזור השרון והמושבים בסביבה הקרובה הם מגרש בתי עבורנו, בנוסף המשרד מתמחה באזורים נרחבים בארץ מהצפון הרחוק ועד דרום מישור החוף, חבל מודיעין, אזור תל אביב ושכונת פלורנטין בפרט".

לסיכום, ניתן לקבוע שאושרי ברק מכיר את ענף המקרקעין הן מצד הביצועי והן מצד השמאי. שני כובעים אלה, יחד עם ותק וניסיון של שנים, הופכים את המשרד שבבעלותו למבוקש בענף שמאות המקרקעין.

אושרי ברק שמאי מקרקעין
טלפונים: 052-2421358

09-8600008