זומנתם לחקירה בחשד לעבירת בנייה? אל תוותרו על ייעוץ משפטי

מה קורה כאשר עולה חשד לעבירות בנייה, איזו שגיאה נפוצה מסבכת רבים ומדוע אין להקל ראש בקבלת היתר הנדרש בחוק כשמדובר בבנייה או בשימוש במקרקעין?

נבון קצב, עו"ד ונוטריון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירטוט
זומנתם לחקירה בחשד לעבירת בנייה? אל תוותרו על ייעוץ משפטיצילום: shutterstock
נבון קצב, עו"ד ונוטריון
תוכן שיווקי

בשנים האחרונות החלו הרשויות המקומיות לבצע אכיפה מאסיבית של חוק התכנון והבנייה. בשל כך, רבים מקבלים זימון למחלקות פיקוח על הבנייה ברשויות המקומית כדי למסור גרסה, או לעבור חקירה באזהרה בחשד שעברו על החוק.

עבירות על חוק התכנון והבנייה יכולות להיות מסוגים שונים. סעיף 145 לחוק קובע כלל לפיו חובה להוציא היתר עוד לפני תחילת עבודות ושימושים במקרקעין, למעט חריגים בחוק ובתקנות. כך נדרש היתר לתוספת בנייה, או פיצול דירה למספר יחידות דיור, שלרוב נעשה כדי להשכירן. כך נדרש קבלת היתר לשימוש חורג בנכס למטרה שונה מהיתר, כמו לדוגמה נכס מגורים שמשתמשים בו לעסק.

חשוב לדעת שהחוק קובע כי מי שלא קיבל היתר שנדרש עובר גם עבירה פלילית. הרשות המקומית נוהגת להגיש כתב אישום פלילי גם נגד בעלי נכסים ולעיתים גם נגד משתמשים בנכס ללא היתר. כאשר לא פעם כתב האישום עלול להוביל להרשעה פלילית, צו הריסה וקנסות כבדים של עשרות ומאות אלפי שקלים לקופת הרשות.

נבון קצב, עו"ד ונוטריוןצילום: עו"ד נבון קצב

שגיאה קשה היא ללכת לחקירה באזהרה ללא להיוועץ תחילה עם עו"ד בתחום. לא פעם מקורה של השגיאה היא במחשבה המוטעית לפיה מוטב לחסוך ולא לשלם לעורך דין. רבים סבורים כי מסירת גריסה והבעת צער תביא לסיום הסיפור. חשוב לדעת כי הגרסה שמסרתם עלולה להזיק, ולשמש מאוחר יותר כעדות מפלילה נגדכם. ואם לא די בשגיאה זו, יש גם נאשמים שמופיעים למשפטם ללא ייצוג עו"ד, ומשיבים לכתב האישום בשגיאות ומבלי להעלות טענות משפטיות שיש לטעון. הם אינם מבינים את המשמעות הקשה של הגשת כתב אישום פלילי, ואינם מודעים למכה הקשה העומדת לנחות על ראשם בהטלת קנסות כבדים מאוד.

בלא מעט מקרים ניהול נכון ומקצועי של ההליך המשפטי באמצעות פרקליט שבקיא בתחום, בתוך כותלי בית המשפט ומחוצה לו, יכול למנוע הרשעה פלילית או למזער את גובה הקנסות נגד הנאשם.

--------------

הכותב הינו עו"ד 18 שנים, מכהן כסגן יו"ר פורום מקרקעין ארצי בלשכת עורכי הדין, וכסגן יו"ר וועדת תכנון ובנייה ארצית בלשכת עורכי הדין וכן כסגן יו"ר ועדת לשון הרע ארצית בלשכת עורכי הדין.

אין באמור לעיל משום להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני לגופו של מקרה.

נבון - משרד עורכי דין ונוטריון. יגיע כפיים 2 תל אביב–יפו 03-558-5580.
למעבר לאתר >>