העתיד של ענף הבנייה – בממשק דיגיטלי אחד

חברת תים קאד מקבוצת מלם-תים, מתמחה בפתרונות כוללים וייעודיים לתחום ה-CAD בשוקי העיצוב, התכנון וההנדסה. אילן ישראל, מנהל לחטיבה בחברה, מספר על מגמות בולטות בתחום ומפרט על יתרונות המעבר לפלטפורמות דיגיטליות

אור איזקסון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדריכלים בפגישה
העתיד של ענף הבנייה – בממשק דיגיטלי אחדצילום: shutterstock
אור איזקסון
תוכן שיווקי

בדומה לענפים מקצוע רבים, גם עולם הבנייה עובר בעשור האחרון תהליך מואץ של דיגיטציה. אילן ישראל, מנהל חטיבת תים-קאד (TeamCAD) מקבוצת מלם-תים, הנציגה של אוטודסק בישראל, מצביע על המגמות הבולטות בתחום ומסביר כיצד נפוצו פתרונות תכנון וניהול דיגיטליים בענף הבנייה גם מחוץ למשרדי האדריכלים והמהנדסים.

מהפכת ה-BIM: סטנדרט עולמי חדש

"ענף הבנייה מחולק לשלושה רבדים עיקריים", מסביר ישראל. "תכנון, קרי אדריכלות מבנה והנדסת בניין, ביצוע, שאותו מוציאים לפועל קבלן ראשי וקבלני משנה, וניהול הפרויקט, למן שלב היזמות ועד לאכלוס או השמשת המבנה. עד לשנים האחרונות, עבודה מבוססת טכנולוגיה הייתה נחלתם של אנשי התכנון בלבד, בעיקר הודות לדור חדש ומתקדם של פלטפורמה ייעודית בשם 'רוויט' (Revit) אשר מתממשקת לדאטא-בייס חיצוני ומאפשרת עבודה על מודל פרמרטי אחד.

"לאחרונה אנו עדים למגמה עולמית המכונה בשם (BIM (Building Info Modeling, במסגרתה הופכת המתודולוגיה הדיגיטלית לסטנדרט חדש, אשר סוחף גם את ענף הבניה והתשתיות כולו לרבות, תכנון, ביצוע, ניהול הפרויקט ואחזקתו, מה שמבטיח עמידה בסטנדרטים המחמירים ביותר וייעול משמעותי של כל שלבי הבנייה, באופן שלא היה אפשרי עד כה. במדינות מערביות רבות מהפכת ה-BIM כבר תורגמה לרגולציה של ממש, שמחייבת את כל פעילות הבניין והתשתיות. תים- קאד, מקבוצת מלם תים, שמה למטרה לסייע ללקוחותיה לעשות את האדפטציה הדיגיטלית החשובה הזו ומדגישה את חשיבות הטמעת מתודולוגיית העבודה הזו בעולם הבנייה המקומי".

ישראל מפרט כי "לשימוש ב-BIM יש מספר יתרונות חד משמעיים. ראשית, מכיוון שביכולתן של התוכנות לשקלל את כל האספקטים בפרויקט ולסנכרן אותם יחד, המערכת מאפשרת קבלת החלטות שמבוססת על דאטה. עבור היזמים, המתכננים וכל מקבלי ההחלטות בפרויקט, הדבר מתבטא בזמן תכנון קצר ויעיל ויותר וכמובן מבטיח איכות בנייה ברמה הגבוהה ביותר. ליזמים ומנהלי הפרויקט הדבר מתבטא בהערכה מדויקת ככל האפשר של עלויות ולוחות זמנים, כנ"ל גם לגבי מנהלי הנכס, שאחראים על המבנה בגמר הפרויקט. גם קבלנים רבים עוברים לעבוד לאחרונה עם הממשקים החדישים הללו, כיוון שהם אלו שסופגים בדרך כלל את מחיר החריגות בלו"ז ועודפי כמויות, וכעת הם משתמשים בפלטפורמה ככלי מדויק להערכה וניטור של צרכי הפרויקט".

החידוש העיקרי לדברי ישראל הוא בכך שכל אחד מן הגורמים בפרויקט מגולם כ'שכבה' נוספת בתוך הפלטפורמה, מה שמבטיח תיאום מושלם בין בעלי התפקידים לאורך שלבי התכנון והבנייה השונים. "יש בפלטפורמה הזו התייחסות לכל בעלי התפקידים ולכן היא משמשת כלי מרכזי לכל הדיסציפלינות, כולל אינסטלציה, קונסטרוקציה, תשתיות, חשמל, עבודות עפר, מיזוג אוויר וכו'. בנוסף, היא מאפשרת לנתח את האינטגרציה בין כל המערכות הללו וכך להבטיח שלא תהיה ביניהן התנגשות. לאחרונה נוסף גם כלי AI שתורם לאופטימיזציה מבוססת אלגוריתם. בימנו כל הפתרונות של AUTODESK, מבוססות על טכנולוגיית ענן, כך שכולם יכולים לעבוד בקלות גם ממרחק, מבלי צורך להעביר קבצים גדולים או לדאוג לגיבוי כונן.

"בכל פרויקט ישנם בעלי עניין רבים, נוסף על הגורמים המקצועיים שכבר הזכרתי, ובעבר נדרשו ישיבות ארוכות ומרובות סביב דפי תכנון גדולים על מנת לסנכרן ביניהם פלטפורמת ענן חדשה בשם BIM 360. היא פותחה על-ידי מרכז הפיתוח הישראלי של AUTODESK בתל אביב, מאפשרת לפתוח גישה והרשאה מוגבלת גם ליועצים, מנהלי חשבונות, משקיעים, ספקים בפרויקט ועוד, מתעדת היסטוריית התכתבות בין הגורמים השונים ומאפשרת הנפקת מסמכים רשמיים. זוהי תוכנה שמתאימה במיוחד למנהלי פרויקטים".

ענף הבנייה הישראלי – תו תקן חדש

"חטיבת תים-קאד היא הנציגה המובילה בישראל של אוטודסק (AUTODESK) העולמית, חברת התכנה החתומה על פתרונות התוכנה המתקדמים בעולם לענף הבנייה", מדגיש ישראל. על התנועה המקומית לכיוון סביבת עבודה דיגיטלית בענפי הבניין השונים בעקבות המגמה העולמית, תעיד העובדה שמשרד הביטחון, ענקית הבנייה 'תדהר' וחברות ביצוע נוספות מהגופים המבצעים הגדולים בישראל במגזר הממשלתי והפרטי בהתאמה, כבר אימצו את מגמת ה-BIM, וערכו הטמעה של המערכות והתוכנות בסביבת העבודה שלהן.

אילן ישראל טוען כי "בסקטור הפרטי, אנשים מתדהרים בעצם השימוש בטכנולוגיה, שמהווה כבר סוג של תו תקן חדש ואף מסייעת לשווק את הפרויקט עוד בשלב היזמות, ולאחר מכן בשלב האכלוס. גם בסקטור הציבורי כבר מתחילים לראות תזוזה. בתור מומחים מקומיים, אנו משמשים יועצים רשמיים של משרד הפנים, בצעדים הראשונים לקראת רגולציה ממשלתית בתחום, שתציב את ענף הבנייה המקומי בשורה אחת עם הטופ העולמי.

"כשמדובר בתשתיות, היזם הוא ברוב המקרים המדינה עצמה, והמדינה משלמת לפרויקטים בהתאם לקצב הביצוע. בעקבות החזון שלנו להרחיב את עולם הביצוע המקומי ב-BIM, חתמנו לאחרונה על שותפות עם סטארט-אפ ישראלי מוביל בתחום התשתיות: דאטומייט (Datumate). היא נוסדה מתוך חזון להפוך תהליכים ניהוליים והנדסיים בעולמות בניית התשתיות ופיתחה פלטפורמת ענן המבוססת על טכנולוגיה ייחודית, המשלבת עבודה שיתופית בענן, צילומי רחפן, ראיה ממוחשבת, אינטליגנציה מלאכותית, אוטומציה ואנליטיקה. הפלטפורמה ניתנת לגישה מכל מחשב ומכל מקום, תוך הנגשת מודל האתר בתלת מימד והפקת דוחות לכל המעורבים בפרויקט מרחוק. אין ספק ששיטת העבודה הזו שפיתח הסטארט-אפ המקומי ושכעת אומץ על ידנו, הוא לא פחות ממבט אל העתיד של עולם הבנייה הבינלאומי".

טכנולוגיה חדשה – ידע חדש

מכלול השירותים של תים-קאד אינו מסתכם בשיווק תוכנה, החברה מספקת ללקוחותיה מעטפת מלאה של הטמעה, הדרכה ותמיכה, לצד תכנות והתאמה של פתרונות יצירתיים שיוכלו לתת מענה לצרכיהם של לקוחות שונים. ישראל מבהיר כי "עולם ה-BIM והתוכנות החדשות שמרכיבות אותו הן בסופו של דבר פלטפורמה טכנולוגית עתירת ידע, שצריך לדעת להתמצא בה על מנת לעבוד איתה כראוי, והמטרה שלנו היא להעביר את הידע הזה הלאה באופן ישיר ומקצועי. הסיפור המרכזי כאן הוא שינוי וייעול מהותי של הרגלי העבודה דרך הטמעת מתודולוגיה מובנית שתאפשר חיבור אל מגוון הדיסציפלינות בתחום".

בנוסף, תים קאד פיתחה קורסי הדרכה והסמכה ייחודיים. האחד, 'BIM Manager', מיועד להסמיך אנשי תכנון מקצועיים כקואורדינטורים, אשר תפקידם לרכז את מודלי ה-BIM במשרדים שלהם. קורס נוסף – BIM Management, נועד להקנות למנהלי פרויקטים בעולם הבנייה את הידע הדרוש להתמצאות בפתרונות תוכנה ממשפחה זו ולסייע להם להטמיע את השימוש בהם בסביבת העבודה שלהם.

"תים קאד מפעילה גם מרכז פיתוח אשר מתאים אפליקציות ייחודיות לשוק הישראלי בהתאם לתקנים והרגולציות. היום כבר לא צריך לגשת לעירייה עם מסמכים. אלגוריתם מיוחד שפיתחנו מסוגל לוודא שהתכנון המוגש לאישור העירייה או הרשות המקומית עומד בכל התקנים, ולהצביע על כשלים במידה ויש כאלה, וכך ניתן להבטיח שהתכנון יעבור הלאה לגורמים הרלוונטיים רק כשהוא מוכן במאה אחוז, ולחסוך זמן יקר".

חלוצים בנוף המקומי

מלם תים היא שותפה אסטרטגית של אוטודסק החל משנת 2005 וככזו היא שמה לעצמה כמטרה להנגיש חדשות טכנולוגיות ללקוחותיה בדגש על התייעלות עסקית. "חשבנו לעצמנו, כיצד ניתן להנגיש את עולם ה-BIM כאן בישראל? שמנו לעצמנו למטרה לדחוף אותו קדימה, ואכן במקביל לכניסתנו לשוק החלה הטכנולוגיה לחלחל גם למשרדי האדריכלים והמהנדסים. בשנת 2015 אף הקמנו את ה- BIM Forum Israel, הפורום הארצי הראשון בתחום בארץ. כיום עובדת החטיבה שלנו עם משרדי האדריכלות והתכנון המובילים בישראל, לצד מהנדסי מכונות, כבישים, תשתיות, תעשייה ביטחונית ועוד. בתים-קאד עובדים כ-40 נשים וגברים, כולם בעלי תארים רלוונטיים בתחום העיסוק והסמכה רשמית של חברת אוטודסק. על רמתו ואופיו של השירות שאנו מספקים לשותפנו ולקוחותינו תעיד העובדה שקיבלנו כהוקרה את 'תו הפלטינום' מאוטודסק העולמית כבר ארבע שנים ברציפות", הוא מסכם.

תים קאד
מעבר לאתר >>