הגנת סייבר לעסקים: תכניות הלימוד שיכשירו אתכם לתחום

ההכשרה למקצוע כוללת רכישת ידע בנושא לצד מיומנות בהפעלת כלי הגנה שונים, אבטחת מידע ובניית אסטרטגיות להגנה מיטבית המתאימה לצרכי כל ארגון. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים ומדוע מדובר בתפקיד נחשק בקרב לא מעט אנשים?

בשיתוף ITC
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה מקלידה על מחשב נייד
הגנת סייבר לעסקים: תכניות הלימוד שיכשירו אתכם לתחוםצילום: shutterstock
בשיתוף ITC
תוכן שיווקי

כל עסק, קטן וגדול כאחד, עושה שימוש במידע קריטי הנוגע לעובדים שלו, לניהול השוטף ולתחום עיסוקו. עם המעבר לעבודה מקוונת לצד דיגיטציה מואצת של חומרים, עולה גם הסיכוי לפגיעה: גניבת מידע, העתקת קבצים, פריצות, דליפות ועוד. הנזקים שיכולים להיגרם כתוצאה מתקיפות מסוג זה הם גדולים מאוד, לכן הגנת סייבר לעסקים יכולה לצמצם אותם ולאפשר עבודה בראש שקט.

על מתקפות סייבר - ומדוע מגני הסייבר הופכים לעובדים מבוקשים במשק?

בחודש דצמבר 2020, נפרצו מאגרי המידע של חברת הביטוח שירביט, והודלפו פרטים אישיים רגישים, כולל צילום תעודות זהות, פרטי שכר ומספרי כרטיסי אשראי. מתקפה זו היא רק חלק מעשרות מתקפות סייבר שמבוצעות מדי חודש בחודשו, כחלק מצונאמי עולמי חסר תקדים.

ככל שהעולם המקוון עושה שימוש נרחב יותר ברשת, וככל שיותר מכשירים מחוברים זה לזה, כך עולים סיכויי החשיפה לפריצה, גניבת מידע, ריגול, העתקת קוד מקור, וגרימת נזק משמעותי ביותר בעולם העסקים התחרותי. הנזק אינו נגמר רק בתשלום הכופר, אלא כולל נזקי משנה הנגרמים מאבדן הזמנות, עלויות התאוששות גבוהות ורכישת הגנות עתידיות.

גם האזרחים אינם חסינים לנזקי המתקפה, וחשופים לניצול הדלפות מידע ופרצות אבטחה, שגורמים לפגיעה חמורה בביטחון האישי, לגניבת זהות וסחיטת כספים.

על פי הערכות, עלות דרישה לתשלום כופר נעה ממאות אלפי דולרים ועד למיליוני דולרים, בעוד אחוז נמוך ביותר של הארגונים מצליח לקבל את הנתונים (כולם או חלקם), גם אם שילם את הכופר. זו כנראה הסיבה בגינה מתקפות סייבר מדירות שינה ממנהלים רבים, והופכים את לוחמת הסייבר לכלי משמעותי ביותר בזירה העסקית.

הנזק אינו נגמר רק בתשלום הכופר, אלא כולל נזקי משנה רבים. סטודנט בתוכנית ההכשרהצילום: ITC

ההגנה היא ההתקפה הטובה ביותר

לוחמת סייבר היא זירת קרב לכל דבר. פועלים בה 2 כוחות מנוגדים: ארגוני התקפת הסייבר העושים שימוש בחולשות מחשב, קטעי תוכנה זדונית וסוסים טרויאנים; ולעומתם, כוחות האבטחה המתמקדות ביצירת הגנות, זיהוי חולשות וניטור שוטף.

בישראל, המורגלת בסטטוס 'יעד מבוקש לתקיפות', תעשיית אבטחת הסייבר מפותחת יחסית לעולם, ולוחמיה מאופיינים ברמת מודעות גבוהה, ומוכנות תגובה מיידית לתרחישים שונים. לנוכח תכיפות מקרי ההתקפה, היקפם ומשמעותם הכבדה, מומחים להגנת סייבר נחשבים לא פעם לעובדים נחשקים, מבוקשים ונדירים בשוק העבודה.

דרושים: לוחמי סייבר

הזרקור העולמי על מגני הסייבר, מעולם לא היה בוהק יותר. המקלדת היא אולי האקדח החדש אבל לוחמי הסייבר הם השחפ"צ. לוחם סייבר (אנליסט סייבר) צריך להיות אדם החושב כמו התוקף, כדי להיות לוחם סייבר טוב, אין צורך להיות גאון מתמטי אלא אדם החושב מחוץ לקופסה, חריף וחשדן.

מטרת העל של מגני הסייבר (סייבר אנלסיטס) ברורה: בראש ובראשונה, לזהות וטפל באיומי סייבר, לסנן ולסווג את אירועי הסייבר השונים או התרעות שמתקבלות ממערכות החברה, לנתח אותם ולבחון אסטרטגיות טיפול באיומים בזמן אמת. מצד אחד, אותם לוחמים נדרשים למזער נזקים המתרחשים כתוצאה מהגורם האנושי, גורם פנים אירגוני שיש לו גישה לנתונים וסיסמאות, ומצד שני – ליצור שכבת הגנה אופטימאלית, סביב בסיסי הנתונים של החברה.

צריך להיות אדם החושב כמו התוקף כדי להיות לוחם סייבר טוב. סטודנטים בתכנית ההכשרהצילום: ITC

תוכניות הכשרה לכניסה מיידית לקרב

תוכניות ההכשרה למקצועות הגנת הסייבר, כוללות רכישת ידע ומיומנות בהפעלת כלי הגנה שונים, אבטחת מידע ובניית אסטרטגיות להגנת סייבר מיטבית המתאימה לצרכי הארגון.

הכשרת SOC analyst (Security Operations Center) - נחשבת אחת התוכניות היוקרתיות בעולם אבטחת המידע, המכשירה מומחים מיומנים לאיבחון, איתור והגנה על נתונים, 'שנחטפים' מיד עם סיום הקורס לתעשיית ההיי טק.

איך הופכים ללוחם סייבר בזמן קצר?

התכנית פועלת במסגרת ITC (Israel Tech Challenge) - ארגון ללא כוונת רווח מיסודה של הסוכנות היהודית. והיא כולה בשפה האנגלית, שפת ההיי טק.

בין היתר, נלמדים נושאי ה-SOC ואבטחת המידע, תכנות אבטחת סייבר בשפות Python ו- SQL, ניהול אירועים, DevOps ,Linux ו-Windows. הקורס נמשך כחצי שנה, מתוכם חודשיים כהכשרה מעשית באחת מחברות ההייטק הגדולות בישראל (גם ללא ידע קודם בתכנות).

הקורסים מתקיימים בתל אביב. מלגות יינתנו למצטיינים בתהליך המיון, שכולל מבחן אנליטי וראיון קבלה.

לפרטים נוספים ולהרשמה >>