חזון הרעות ותחושת השליחות

בריאות, שיקום ואיכות חיים עומדים בבסיס פעילותו של ארגון רעות המעניק מגוון שירותים לרווחת אוכלוסיית האזרחים הוותיקים. בתל אביב בולט שיתוף הפעולה ההדוק של הארגון עם העירייה, המעודד הירתמות שכבות נוספות באוכלוסייה ומניע למעורבות קהילתית חשובה ומשמעותית

גלי לויטה לייבוביץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז רייך
מרכז רייךצילום: באדיבות רעות
גלי לויטה לייבוביץ
תוכן שיווקי

בסוף שנת 2019 מנתה אוכלוסיית הקשישים בישראל כ-1,093,000 אזרחים, כ-40% מתוכם בני 75 ומעלה, מתוכם כ-70,000 המתגוררים בתל אביב. כך על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. עוד עולה כי תוחלת החיים בגילאי 65 ומעלה, נמצאת במגמת עלייה מתמשכת, כך גם לגבי גודלה של אוכלוסייה זו. "הקשישים של היום, נהנים מחיים פעילים, תוחלת החיים עלתה וכך גם איכות חייהם. הודות לכך, כשאנו מדברים כיום על גיל שלישי אנו מדברים למעשה על זיקנה פעילה שיש לספק לה מענה פיזי, נפשי, תרבותי וחברתי", מסביר עידו שריר מנכ"ל ארגון רעות, אשר כיהן בעברו כמנכ"ל משרד המדע ומרכז פרס לשלום וחדשנות. רעות הוא ארגון ציבורי ללא מטרות רווח הנותן מענה מיטבי בתחומי הבריאות, השיקום ורווחת האזרח הוותיק, מתוך שליחות ורעות, וכזרוע תומכת ומשלימה של עיריית תל אביב.

מרכזי שיקום, פעילות ודיור מוגן
ארגון רעות מושתת על שתי זרועות פעילות מרכזיות, אשר נותנות מענה לתושבי תל אביב וגם לאוכלוסייה הרחבה. העוגן המשמעותי והגדול ביותר הוא בית החולים השיקומי רעות תל אביב יפו, המנוהל ע"י ד"ר אורית שטיין רייזנר, מומחית בפסיכיאטריה ובמנהל רפואי, בוגרת תוכנית ענבר לעתודה ניהולית למערכת הבריאות, אשר שימשה בעברה כמנהלת הארצית של בריאות הנפש בקופת חולים מכבי. בית החולים השיקומי רעות הוא בית החולים הציבורי השני בגודלו בעיר ונחשב לאחד מבתי החולים המתקדמים במדינה בתחומי שיקום, גריאטריה וטיפול במחלות ממושכות. בית החולים, המציין השנה 60 שנות פעילות, ממוקם בתפר השכונות יד אליהו ושכונת התקווה, כולל 365 מיטות ב-12 מחלקות אשפוז. במסגרת שירותיו טיפול ואשפוז למבוגרים, ילדים ותינוקות בתחומים של שיקום כללי וגריאטרי, שיקום נשימתי וסיעוד מורכב. בין מטופליו ניתן למצוא נפגעי אירוע מוחי, חולים הזקוקים לטיפול שיקומי לאחר ניתוחים ומחלות, נפגעי תאונות דרכים (בעת האחרונה גם רבים שנפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים), חיילים, חולים הנזקקים לשיקום נשימתי, והשנה אף קיבלו מענה מאות חולי קורונה שהחלימו ונזקקו לשיקום כדי לחזור לעצמאות תפקודית. בנוסף פועלים בבית החולים שירותי מרפאות ומכונים לקהל הרחב, בהם אשפוז יום שיקומי הגדול בישראל, מכון כאב, מכון לטיפול בהפרעות אכילה, רפואה משלימה שיקומית, טיפול ושיקום מיני. הזרוע השנייה של הארגון מפעילה רשת מבני דיור לגיל השלישי, ומעניקה שירותים ליותר מ-400 קשישים, בכללם גם קשישים מעוטי יכולת וניצולי שואה - בית שלום הממוקם במרכז תל אביב, בית ברויאר השוכן בשכונת יד אליהו ובית ברט בירושלים. הדיור הקהילתי של רעות אשר מונה כ-180 יחידות דיור לקשישים, ביניהם ניצולי שואה ועולים חדשים, מציע סביבת מגורים בטוחה ומוגנת וקהילה חמה ותומכת במחיר סמלי לקשישים חסרי דיור ומעוטי אמצעים.

ד"ר אורית שטיין רייזנרצילום: יעל אילן

בנוסף מפעיל הארגון בשיתוף עם עיריית תל אביב שני מרכזי יום לקשישים בתל אביב: "מרכז מיטשל" ו"מרכז רייך" המאפשרים לאלפי קשישי העיר לצרוך פעילויות תרבות ופנאי מותאמות לגיל השלישי.

מחוברים לתל אביב
רעות, שנקרא בעבר "שירות נשים סוציאלי", הוקם בשנת 1937 במטרה לתת מענה ולסייע לאוכלוסייה הנזקקת דאז, והתמקד בפליטים ושורדי השואה הראשונים שהגיעו מאירופה. הפעילויות הראשוניות כללו הגשת ארוחות חמות, הקמה והפעלת גן ילדים והפעלת בית דיור מוגן מהראשונים שפעלו בארץ.

עידו שרירצילום: באדיבות רעות

שריר, המנהל כאמור היום את הארגון, גאה בקשר המיוחד של הארגון עם העירייה, ממנו יוצאים כולם נשכרים: "בנוסף להיותי תל אביבי שאוהב מאוד את העיר, אני שמח לנהל ארגון המשמש כזרוע עירונית משלימה ועובד בשותפות אסטרטגית עם העירייה, קשר שהחל עוד לפני קום המדינה. השותפות המקצועית העמוקה, מאפשרת לכל הצדדים לנתח את צרכי הקשישים בעיר תל אביב ולהציע להם פתרונות שיקום, דיור, רפואה משלימה, תרבות ופנאי.
"בנוסף אנחנו נחשבים לאחד המעסיקים המשמעותיים באזור ומייצרים למעלה מ-1,000 מקומות עבודה".

שיתוף הפעולה ההדוק עם עיריית תל אביב והמענה שנותן הארגון לתושבי וקשישי העיר, מעודד הירתמות של שכבות נוספות באוכלוסייה ומניע למעורבות קהילתית חשובה ומשמעותית. לדברי שריר ברחבי העיר פועלים מאות מתנדבים, בתי ספר, חברות גדולות שמגייסות את עובדיהן ואנשים פרטיים. הפעילויות ההתנדבותיות מגוונות וכוללות סיוע בליווי מטופלים ובני משפחה בבית החולים, צביעת המרכזים והדירות, מפגשים בין דוריים לשילוב קשישים ותלמידים, הנגשה דיגיטלית באמצעות בני נוער והתגייסות קהילתית בתקופת משבר הקורונה, הכוללת סיוע במזון, תרופות ואירוח חברה לקשישים.

מרכזי שיקום, פעילות ודיור מוגןצילום: יעל אילן

שלוחות שיקומיות בפריפריה
בחינת מצבה של אוכלוסיית הקשישים בעיר, תוך חיפוש מתמיד אחר פתרונות, מובילים ליוזמות חדשות ומשמעותיות העומדות על הפרק. "הבנת הצרכים והמגמות מובילה לפתרונות נוספים שעולים במסגרת השיח השוטף עם גורמים בעירייה לגבי הצרכים העתידיים של העיר בהיבטי הבריאות והשיקום, עם דגש על אוכלוסיית הקשישים", מסביר שריר ומפרט: "דוגמה לכך היא התוכנית לבניית קמפוס חדש לבית החולים. מדובר במבנה חדשני ומתקדם בו נוכל להרחיב את שירותנו המקצועיים לאוכלוסייה הנזקקת לשיקום בישראל. בין השאר על ידי הגדלה משמעותית של כמות מיטות האשפוז, והרחבת שירותי שיקום מתקדמים לקהילה, כולל שימוש מורחב בטכנולוגיה ושיקום מרחוק. בנוסף אנו מתכננים להרחיב ולהציע פתרונות דיור בר השגה לקשישים מעוטי יכולת והכל בשיתוף העירייה, המנהלת אתנו שיח מקצועי ופורה".

מהו החזון שלכם לעתיד?
שריר: "כארגון עצמאי ללא מטרות רווח, שמנסה לתת מענה רחב לקהילה שבה הוא פועל, חשוב לנו להעמיק ולבסס את פעילותנו בעיר, להמשיך להפעיל את בית חולים השיקומי רעות כגורם ומענה רפואי משמעותי, ולקיים פעילות ענפה שמטרתה לענות על צרכי תושבי העיר. בנוסף, אנו בוחנים כיצד ניתן להרחיב את היצע השירותים שלנו ולהציע מענה רחב יותר תוך העתקת מודל הפעילות שלנו לערים נוספות. כיום פועלת שלוחה ראשונה של בית החולים בקרית גת ונרצה להפעיל את מרפאות רעות בקהילה גם ביישובים נוספים הזקוקים למענה שיקומי גריאטרי".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן