"החזון שלנו הוא לייצר עתיד טוב יותר באמצעות המציאות המדומה"

ארתור אהרוני וצבי טובול לביא, המייסדים והבעלים של חברת VR2GO, המפתחת חוויית מציאות מדומה לכלל הסקטורים, שואפים לספק פתרונות יצירתיים לבעיות שמטרידות את כולנו – ופתוחים לכל שיתוף פעולה שיכול לשפר ולייעל את הקיים

אבי יופה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה שוכבת על מיטה עם משקפי מציאות מדומה
"החזון שלנו הוא לייצר עתיד טוב יותר באמצעות המציאות המדומה"צילום: באדיבות VR2GO
אבי יופה
תוכן שיווקי

פנייה קלה והליכה של כמה עשרות מטרים מאחד הרחובות הראשיים בעיר רחובות תוציא אתכם מהעולם הרגיל שבו אתם חיים, נוסעים, אוכלים ונושמים ותכניס אתכם למקום שטרם חוויתם.

שם, בין ארבעה קירות ריקים כמעט לגמרי ומקבץ מרשם של בובות פופ באחת הפינות, תמצאו כיסאות בר לצד שולחנות עגולים קטנים ושתי ביצים גדולות בקצה. כן, זהו תיאור מדויק. מדובר בכיסאות VR (מציאות מדומה) בצורת ביצה, אליהם תכנסו במצב מסוים שכנראה ישתנה ברגע שתצאו.

בקומה התחתונה, בקצה של גרם מדרגות מפותל, ישנם שני מתחמים שיכולים להציע חדר מלחמה וירטואלי עד 64 משתתפים המבוסס על טכנולוגיית ענן ובינה מלאכותית. דבר נוסף שאפשר לעשות בקומה התחתונה, או בעצם בכל מקום בעולם בזכות הטכנולוגיה של VR2GO, הוא להיעזר בתוכנת אימונים שפותחה על ידם, הממחישה סצנות אמיתיות עבור כוחות הביטחון ומאפשרת מפגש ותרגול של מספר אנשים בו זמנית בסביבה הווירטואלית.

אתם יכולים להיות, למשל, מנכ"ל של חברה בינלאומית שמחפש אחר המתכנת המושלם שיושב עכשיו בישראל. או שירות ביטחון היושב באירופה ומחפש להכשיר מועמדים לעבודה דרך עולם וירטואלי המדמה את המציאות בבית סוהר לדוגמה, או בשדה הקרב, או אפילו להפגיש קשיש בבית אבות עם הנכד שלו, שנמצא בבית לטובת חיזוק הקשר ביניהם. שימו את המשקפיים ותהיו במקום שבו אתם רוצים להיות, בלי לצאת מהבית.

שירותי מציאות מדומה לבני הגיל השלישי - Better Life VR הכירו אתקרדיט: VR2GO - חוויות מציאות מדומה לאירועים

האנשים שאחראים על טכנולוגיות מעולמות וירטואליים פורצות דרך ברחבי הארץ והעולם, הם ארתור אהרוני וצבי טובול לביא, המייסדים והבעלים של חברת VR2GO החוקרת ומפתחת חוויית מציאות מדומה לכלל הסקטורים המעוניינים לייעל תהליכים ולמצוא פתרונות יצירתיים לבעיות בארגון או בקהילה.

"החזון שלנו הוא לייצר עתיד טוב יותר באמצעות הפוטנציאל של המציאות המדומה", מסביר צבי, חוקר ומפתח פתרונות של מציאות מדומה בהכשרתו, "התחלנו בבידור, אירועים, הכשרות מנהלים וגיבוש לעובדים. המשכנו עם מחקרים רפואיים שמתבצעים היום בבתי חולים מובילים בישראל, ובוחנים למשל את מידת ההשפעה שיש למציאות מדומה בשיכוך כאבים והתמודדות עם חרדות בקרב נשים בהריון בסיכון והשפעה על הפחתת לידות מוקדמות".

"אנחנו עובדים עם אוכלוסיות הקצה", מסביר ארתור, יזם טכנולוגי עם התמחות בשיווק דיגיטלי, "עם אנשים המתמודדים עם דיכאון, ילדים עם חרדות שהולכים לטיפול שיניים, שיקום אסירים, בני הגיל השלישי ואנשים הסובלים מדמנציה, אחרים שחיים עם מגבלה כזו או אחרת. אנחנו פתוחים היום לכל יזמות ושיתוף פעולה בתחום המציאות המדומה ומחפשים בן זוג ל'ריקוד הטנגו' המשותף - אם אין אמונה באחד הצדדים, הריקוד יכשל מראש".

"אנחנו עובדים עם אוכלוסיות הקצה עם אנשים המתמודדים עם דיכאון, ילדים עם חרדות שהולכים לטיפול שיניים, שיקום אסירים, בני הגיל השלישי ואנשים הסובלים" צילום: ארתור ארונוב

צבי ממשיך: "קהל היעד שלנו הוא גם פסיכולוגים ובעצם כל בעל מקצוע בתחום הרפואי שמציג בפנינו נושא לבחינה. אם אנחנו רואים שיש בו פוטנציאל נכנסים לליבה שלו, וקדימה. מוציאים אותו לפועל. השימוש הנכון במציאות המדומה ביישום הנכון, עם התוכן הנכון, זה מה שמביא את הפתרון לבעיה".

ארתור וצבי נחשבים לחלוצים בתחום ה-VR בישראל ובאירופה, והם עושים הכל, כולל להתראיין לכתבה שלפניכם, כדי לחשוף כמה שיותר אנשים לפוטנציאל והעוצמה שעומדים מאחורי תחום מסתורי זה, המציע שער לעולם אחר באמצעות קסדה ייעודית. עד כדי כך חשוב להם שעוד ועוד אנשים יבינו את התועלת שבמדיום, שהשניים הפכו להיות אנשי יחסי הציבור של התחום והם ערכו הדגמות בירידים שונים, בכנסים בארץ ובחו"ל ובהרצאות במטרה להביא לציבוריות הישראלית את חוויית ה-VR האולטימטיבית.

"כשאני מגיע להרצאות מול אנשי מקצוע כדי לחשוף בפניהם את יתרונות ה-VR, אני מסביר להם שהמדיום הזה ישנה את העולם בדיוק כמו שהסבירו להורים שלהם לראשונה על רשת האינטרנט", מספר ארתור, "יש חברות שמשקיעות בתחום הזה מיליארדי דולרים. לנו חשוב לא רק לייצר תוכן או חוויה, אלא לבנות עמוד תווך שיחבר בין התוכן למתודולוגיה. לפתח ממשק פשוט להפעלה שיעשה הכל עבור האדם בשטח. המכונה צריכה לשרת אותנו ולפתור בעיה. אם אני לא פותר בעיה, אני בכלל לא צריך להיכנס לפיתוח באמצעות VR".

צבי: "קצב הפיתוח בתחום ה-VR מטורף. המשקפיים האלה הם מדיום חדש שכולל את הכל יחד: חזותי, שמיעתי, חיבור אינטרנטי, תחושת רטט, ריח, מעקב עיניים ושפתיים, זיהוי ידיים ועוד כלים תחושתיים להעצמת החוויה. היום אני יכול לשתול את החוויה שתרצה לחוות בהתאם למה שאני מלמד את המכונה לקרוא עליך באמצעות AI (בינה מלאכותית) במהלך השימוש עצמו".

מה זה אומר על החברה שלכם שאחרי שנת הקורונה? ההתעניינות עלתה?
צבי: "מ-20 אחוזי פיתוח ו-80 אחוזי תפעול המצב השתנה לגמרי. עכשיו הוא עומד על 80 אחוז פיתוח ו-20 אחוז תפעול".

ארתור: "יש התעוררות של חברות ובעלי עסקים שמבינים שיש להם מול העיניים את אחד הכלים הכי משפיעים. כמו שבנו פעם אתר לכל עסק, היום הפניות של עסקים עולות בקצב מטאורי לפרויקטים הקשורים לייעול תהליכים בארגונים, וכדי שזה יעבוד כל מה שצריך זה רק כישרון ואת ה'Believer' בחבורה".

וכך VR2GO, חברת R&D, נוגעת במגוון תחומים שעליהם היא יכולה להשפיע כמו פיתוח הכשרות, ביצוע מחקרים, ייעוץ לחברות בהקמת פרויקטים משולבי VR, הקמת מתחמים ועוד.

"בכל טכנולוגיה חדשה יש את החיובי ואת השלילי", מודה צבי, "אנחנו בחרנו בכיוון החיובי שבטכנולוגיה ואת זה אפשר לראות במוצרים שכבר פעילים בשוק. למכשיר הזה יש כוחות השפעה חזקים ואפשר לעשות איתו הכל. לכל קסדה שיוצאת יש את הכלים לתעתע במוח".

דיסוננס בין המודע לתת מודע

"כחלק מפעילותנו בעולמות הטיפול התחלנו פיילוט עם ארגון הג'וינט לפני כשנה", מסביר ארתור, "כשהמטרה היא לבחון כיצד מציאות מדומה משפיעה על קשישים עם דמנציה. מצאנו סקירת ספרות שתומכת את הטענה שמציאות מדומה מסייעת בתהליכי עיכוב דמנציה והפחתה ברמת הרגשת הבדידות אצל קשישים, ושיפור אורח החיים לאנשים עם מוגבלויות בכל גיל".

"כחלק מפעילותנו בעולמות הטיפול התחלנו פיילוט עם ארגון הג'וינט לפני כשנה, כשהמטרה היא לבחון כיצד מציאות מדומה משפיעה על קשישים עם דמנציה."צילום: ארתור ארונוב

ארתור מאמין גדול בכך שעבודה בשטח מביאה עוד עבודה, ולאורך זמן התיאוריה הזו מומשה בכך שהג'וינט בחר בהם לחברה עבור הפיילוט שיבחן איך מציאות מדומה משפיעה על אוכלוסיות קצה ובראשן קשישים חולי דמנציה, או קשישים במצבי תפקוד קוגניטיביים שונים. קשישים שהיו מבודדים בשל הקורונה, ללא קרובי משפחה ובלי יכולת לצאת מהמוסד שבו שהו, השתמשו בחוויה של המציאות המדומה כדי לטייל בעולם, להעלות זיכרונות, להפחית לחץ וחרדה ולהגדיל את האינטראקציות החברתיות עם אחרים.

"התוצאות היו חיוביות מאוד וגם מהירות מאוד. התרגשנו from day one. הייתה דיירת אחת למשל שראתה במשקפי המציאות המדומה נוף פסטורלי, שכנראה העלה בה תחושות נוסטלגיות לבית שבו היא גדלה בהולנד והיא התחילה לדבר לראשונה אחרי שנתיים וחצי", מתאר ארתור, "היא התחילה לומר את המילה 'בית' בהולנדית. המציאות המדומה יצרה תגובה רגשית מאוד חזקה אצלה בכך שהיא הצליחה לעקוף את הרציונל ולגעת בתת מודע של הדמנטית.

"הכלי הזה מציע לא רק הפחתת בדידות בקרב בני הגיל השלישי אלא גם שימוש בכלים לשיפור קוגניטיבי כמו משחקי זיכרון וספורט, ריפוי בעיסוק, טיולים מסביב לעולם, הופעות מוזיקה ומחול פרטיות וכל זה מבלי לצאת מהחדר. כל אלו הן חוויות שעוזרות למוח לא להיכבות ולהמשיך להשתמר. יש כאן כלי שצריך לדעת איך לעבוד איתו ולכן אנו נעזרים במומחים מתחום הזיקנה והטיפול – גרונטולוגית, מרפאה בעיסוק, פסיכולוג ועוד".

להגשים חלום

ב-VR2GO מלווים את האנשים שבוחרים לעבוד איתם יד ביד, עם הרבה לב ונשמה. הכל כדי להמשיך לקום בבוקר לעבודה עם תחושה של משמעות. זו הסיבה שהעבודה מתבצעת בצורה המקצועית ביותר עם צוות מוכשר שמלווה את התהליך החל מהכרת הלקוח, הבנת התהליך והבעיה ועד היישום בשטח והתמיכה לאורך חיי הפרויקט.

ארתור: "אותי מעניין להשאיר את הקסם האישי שלי בקהילה שבה אני גדל בה. אני לא רוצה לפתוח סטרטאפ ולפתח מוצר שישווק רק לחו"ל. חשוב לי להשאיר חותם כאן, בישראל, בקהילה בה גדלתי וחונכתי".

מה מייחד אתכם מחברות אחרות בתחום?
צבי: "בדרך כלל יש לך רק סטודיו לפיתוח וחברות שיודעות לתפעל. יש סטארט אפים ויש כאלה שרק יודעות לעשות אקדמיה, לחקור. יש גם עסקים עם התמקדות בכוחות הביטחון. אנחנו one stop shop בתחום הזה. אתה מגיע אלינו עם בעיה ואנחנו יוצאים עם מוצר מוכח עבורך. אנחנו מייעצים לקונספט של המוצר, מפתחים, קונים ציוד, חוקרים את האבטיפוס ועד היישום בשטח שמשתמש קצה יוצא עם חיוך ואומר שהיה שווה להשקיע ב-VR".

ארתור: "אנחנו פונים לאנשים עם ראש פתוח, לא מחפשים עבודה של חברה מול חברה אלא אדם מול אדם. אנחנו יודעים גם להציג תהליכי שיפור ושימור באמצעות איסוף נתונים, למידת מכונה ועוד. יש לנו יכולות היום להרים פרויקטים בסדר גודל של מאות עמדות ולתמוך טכנולוגית בחברות ענק עם מרכזים בכל העולם".

צבי: "ישנו יעד למציאת פתרונות רחבים. לא למצוא פתרון לבעיה של אדם בודד, אלא לתת פתרון לעיריות שיש בהן בעיה של אלימות בעיר והיא תיפתר בעזרת ה-VR, לדוגמה. או לספק פתרונות רוחביים של ייעול תהליכים בארגונים וחברות".

עם מי אתם עובדים היום?
צבי: "יש לנו לקוחות בתחום הבנקים, בתי חולים, חברות תרופות, תעשיות ביטחוניות, עיריות, מועצות מקומיות, בתי אבות, דיורים מוגנים, תחנות משטרה ומשרדים ממשלתיים ברחבי אירופה, מכללות ועוד".

VR2GO - חוויות מציאות מדומה
טלפון: 077-9961616
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
פרויקט Better Life VR – מציאות מדומה לבני הגיל השלישי
טלפון: 077-2200220
לאתר המיזם >>