קמעונאות מתקדמת: מה נדרש לצורך תכנון נכון של חנות?

"אצלנו כל לקוח יזכה לפתרון המדויק עבורו לפי צרכיו: מהקמת פורמט קמעונאי חדש, דרך הטמעת מערך אונליין או מתחמי קופות לשירות עצמי, ועד לפיתוח סטנד מיוחד", מספר איזק סיוה, מנכ"ל חברת בי-סמארט, העוסקת בייעוץ ויישום של פתרונות מתקדמים בתחום

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם עומד בקופה בסופר
קופות אקספרס, לטובת גידול במכירות. בי סמארט ריטייל בע"מצילום: באדיבות החברה
ניבה שור
תוכן שיווקי

בי-סמארט ריטייל בע"מ היא חברה העוסקת בריטייל מרקטינג – שיווק קמעונאי מתקדם, הכולל ייעוץ מקצועי מקיף וביצוע בפועל, בכל הקשור בהקמת חנות, שדרוג חנות או חלקים ממנה. המעטפת הרחבה שמציעה החברה עוסקת בתחומים של מסחר, שיווק, תפעול, תמהיל המוצרים, הולכת לקוח נכונה, עיצוב חוויית קנייה, פתרונות שילוט ותקשור חזותי, טיפול באונליין ובמשלוחים, רשתות חברתיות, איסוף נתונים וניתוח מידע.

"בי-סמארט היא חברה המונעת מהבנה קמעונאית מאוד רחבה ומותאמת אישית. אצלנו, כל לקוח יזכה לפתרון המדויק עבורו, לפי צרכיו: מהקמת פורמט קמעונאי חדש, דרך הטמעת מערך אונליין או מתחמי קופות לשירות עצמי, ועד לפיתוח סטנד מיוחד למשקפיים בחנות", אומר איזק סיוה, מנכ"ל החברה.

איזק, שמגיע לתחום הקמעונאות עם רקע עשיר ומגוון מעולם האדריכלות, העיצוב ומינהל עסקים, מספר כי "אנחנו תמיד נדע את הדברים הכי חדשים והכי מעודכנים בתחום הקמעונאות, על-מנת להביא לארגונים קמעונאיים את כל הפתרונות שיובילו אותם לאופטימיזציה של מכירות ונאמנות למותג".

מומחים לקמעונאות מתקדמת

תחום הקמעונאי הוא רחב ומושפע מהרבה מאוד פרמטרים, בכל נקודת מפגש עם הלקוח: חוויית הקנייה, הולכת לקוח, סידור מסחרי של החנות, תכנון שטח המכירה, תמהיל מדויק של מוצרי החנות, ניהול נכון של צוות העובדים, שיווק ופרסום במדיות השונות, תמחיר מתאים, התנהלות עונתית ומבצעים, בק-אופיס יעיל וניהול נתונים מקצועי. בחמש השנים האחרונות התרחב תחום זה גם לאונליין ולאומניצ'אנל – רב ערוציות, שהרחיבו את המפגש עם הלקוח אל מעבר לחנות הפיזית לרשתות החברתיות ולמגוון המדיות. כל אלו ועוד משפיעים על גובה סל הקנייה של הלקוח ועל כמות הפריטים בכל קנייה.

B .Smart - השותפים שלך לקמעונאות צומחת!קרדיט: izaksivaable

"כיום, אין גורם שמנהל ומסנכרן את כל הפרמטרים הללו", טוען איזק. "למשל, ארגון שקם עם דנ"א של סחר ופחות פתוח לחוויית לקוח ושיווק, יקנה אמנם בזול את המוצרים אך ייכשל בניהול השוטף. מנגד, ארגון שיודע לנהל עובדים, מכיל נהלים ונותן שירות טוב, אך נמצא הרחק מאחור בכל הקשור לטכנולוגיה ולקנייה נכונה של מוצרים. הפתרונות שלנו מסייעים לשני הפרמטרים הללו ולמעשה מזהים את הצורך של הארגון, במידה שמתאימה לו".

מה נדרש לצורך תכנון נכון של חנות?
"בעת תכנון חנות אנו בוחנים את כל האלמנטים הנדרשים בהתאמה למותג של הרשת. למשל, האלמנטים החומריים של צורניות וצבעוניות צריכים להתאים ברמת המילימטר להבטחה של הרשת ללקוח, הבטחת המותג, סוג הסחורות והתפעול שלהן, גם ברמת האונליין. השיקולים הנלקחים בחשבון בתכנון נכון של החנות הם לא רק מעברים ופתחים נוחים, אלא גם סוג ותמהיל המוצרים המשולבים עם התכנון והתפעול. כך, גם תכנון של שלט לדוכן ירקות, סטנד תבלינים וכל אמצעי תצוגה אחר, מיושמים עם אינטגרציה ברמה גבוהה של מגוון נתונים כולל, כמו זהות הלקוחות, התאמה למותג, למיקום ועוד", מסביר איזק ומוסיף:

"הקמה של פורמט קמעוני חדש, מצריך טיפול לא רק בנקודת המכירה, אלא גם ברב-ערוציות הנוגעת לתקשורת מול הלקוח. בעולם המשתנה תדיר, עם דרישות חדשות מידי רגע, אנחנו יודעים לתת את הפתרונות הכי מעודכנים וליישם אותם בשטח".

האם הטכנולוגיה היא בשירות הקמעונאות או להיפך?
"בעולם החדש, הצורך בשילוב של טכנולוגיה, אוטומציה ואיסוף של ביג דאטה הוא קריטי, אבל מומחה לטכנולוגיה הוא לא מספיק – נדרש מומחה לקמעונאות שמכיר את ההתפתחויות הטכנולוגיות ויכול לעשות את החיבור הנכון בינן לבין יחידת המכירה בשטח. אחרת, יתקבלו החלטות לא נכונות שיעלו לארגון המפתח במחיר הטכנולוגיה ולקמעונאי הפסד כספי גדול מאוד. למשל, כאשר מדובר על מוצרים טריים ומוצרים בשקילה, אי אפשר פשוט להמציא מכשיר טכנולוגי שמנהל מלאי, אלא יש להכיר את כל שרשרת התפעול ולדעת איך לתכנן אותה בהתאם להגעת הסחורות ויציאתן לחנות. הטכנולוגיה לא יכולה לאלף את הקמעונאות לפי משהו שהמציאה, אלא ההיפך. ללא ספק, הטכנולוגיה היא בשירות הקמעונאות.

"בהתאם, גם עיצוב החנות איננה מלאכה לאדריכל בלבד, שאמנם מבין במבנה, ברגולציה ובתכנון הנגישות, אך לא מתמצא מספיק בכל הקשור להולכת לקוח ולתכנון החנות בהתאם למותג – לכך נדרש איש מקצוע שמבין בקמעונאות, בתפעול חנות, בהתנהגות הקונים, במכירות ובשיווק".

חידוש החנות הגדולה של היפר רוזנפלד בפתח תקווהצילום: באדיבות החברה

מחוברים להתנהגות צרכנית עדכנית

התנהגות צרכנית היא עולם ידע שלם, שמשתנה כל הזמן בעקבות מגמות שונות בארץ ובעולם והשפעתו על תחום הקמעונאות הוא חסר תקדים. משבר הקורונה, אבל לא רק הוא, היווה זרז לשינויים צרכניים מקיפים בתחום הקמעונאות. לדבריו של איזק, "אנו מרגישים שהדבר הכי חזק שאנחנו מביאים ללקוחות שלנו הוא ידע על התנהגות צרכנית עדכנית, שהקמעונאים לא מספיק מודעים אליה ונחשפים אליה מאוחר מידי. צמצום הפער בין הקמעונאי לצרכן הוא בעל ערך כספי משמעותי".

איך השפיע משבר הקורונה על ההתנהגות הצרכנית בתחום הקמעונאות?
"השינוי המרכזי שחל בשנה האחרונה הוא שהצרכן נעשה הרבה יותר בררן. מצד אחד, הוא מוכן לשלם יותר כסף על מוצרים מיוחדים וגם לקבל אותם במשלוח – נתון שמשפיע מאוד לטובה על חנויות, משקים קטנים ומעדניות, ומצד שני נהיה קשוח יותר בכל הקשור לצרכנות נבונה של מוצרי הבסיס הנרכשים בדרך כלל בסופר ולא מוכן לשלם על מוצרים תחרותיים יותר, מכיוון שהוא לא מוצא בזה שום ערך וטעם. נתון זה מוביל לשחיקה בערך של מותגים מסוימים, בעיקר הגדולים והנפוצים יותר", מסביר איזק.

"בנוסף, הצרכן של היום מגוון באורחות חיים, מודע יותר לאיכות הסביבה, דורש העסקה הוגנת בארגונים מהם הוא קונה, מחפש מרכיבים של בריאות במוצר ומעדיף בישול ביתי ותזונה נכונה. כמו כן, אחד ההבדלים הבין-דוריים הבולטים שניתן לראות כיום הוא תכנון של ארוחה כאן ועכשיו בלי לפוצץ את המזווה. מגמות אלו נובעות, בין היתר, מפריחה קולינרית מתוכניות הבישול בטלוויזיה, שמציגות מגוון מאכלים והופכות את אירוע הארוחה לספציפי מאוד לסיטואציה ולמצב הרוח, כך שאין טעם לתכנן ארוחה הרבה שעות או ימים מראש. גם משבר הקורונה הוכיח שבעידן השפע הנוכחי אין צורך לאגור מזון והכל נמצא תמיד זמין ובהישג יד".

איך אתם מצליחים להיות כל-כך מעודכנים ומגוונים וגם מותאמים אישית לצרכי הלקוח?
"צוות החברה מונה 11 מומחים, כל אחד בתחום אחר, שעובדים יחד מעל ל-10 שנים. כל מומחה מחזיק צוות עובדים במיקור חוץ, המספקים עבודה מדויקת ועדכנית בכל תחום ותחום: מומחים לשיווק, ריטייל, אנליטיקס, עיצוב חנות ונקודות מכירה, ביצוע והקמה של פרויקטים, ניהול בק-אופיס וקופות ועוד. באופן הזה, אנו יודעים לתת את כל טווח השירות, הידע ופיצוח המשימות עבור כל לקוח, בהתאמה אישית – מרמת הייעוץ ועד לרמת הביצוע בפועל.

"כל פרויקט, כמו גם כל לקוח, הוא שונה בהיקף, במהות ובדרישה. הודות לשיטת העבודה המקצועית שלנו, אנו יודעים לספק פתרונות מותאמים אישית, תוך הבנה מעמיקה של עולם הקמעונאות וההתנהגות הצרכנית ובחינה מקיפה של כל מכלול הפתרונות הקיימים. כל מה שאנחנו מציעים אנחנו יודעים גם ליישם, בעזרת האנשים הנכונים.

"כשמכירים לעומק כל-כך הרבה רבדים מעולם הקמעונאות, ניתן לספק את הפתרון המדויק ביותר לבעיה האקוטית של אותו הרגע", מדגיש איזק. "למשל, בעל חנות שמעוניין לבצע ניתוח נתונים לניהול ממוקד יותר של תמהיל העסק, לא יתעסק כרגע בעיצוב הנראות של החנות. אנו יודעים לתת את הפתרון הממוקד בדיוק למה שהלקוח ביקש וצריך כרגע. גישה זו מתאימה לכלל לקוחותינו, מהרשתות הגדולות במשק, איתן אנו עובדים שנים ארוכות, ועד לחנויות מקומיות כמו מעדניות, קצביות, פארמים, טמבוריות ועוד".

פתרונות חדשניים שמובילים להצלחה

דוגמה לגישה המתקדמת של צוות בי-סמארט היא חידוש החנות הגדולה של היפר רוזנפלד – חנות D.I.Y גדולה ומוכרת בפתח-תקווה. לרגל העברת החנות למבנה חדש בגודל של 4,000 מ"ר, פנה בעל החנות לחברת בי-סמארט לצורך שדרוג, עיצוב ותכנון החנות והגדלת המכירות. מניסיונו הרב בתכנון ועיצוב של חנויות גדולות ומוכרות בתחום זה, הכיר איזק היטב את המתכון המנצח של בניית מסלול היקפי בצורת U, שמכריח את הלקוח לשוטט בין מבוכי החנות במטרה שייתקל במוצרים נוספים וירכוש אותם.

"תמיד לפני שאני מתכנן חנות אני בודק את ההתנהגות העדכנית ביותר של הלקוח", מספר איזק. "לאחר ניתוח ההתנהגות הצרכנית ובדיקה מקיפה, הבנתי שכיום הלקוח יגיע לחנות אחרי שבדק אותה והחליט לגביה קודם ברשת האינטרנט והשווה עלויות. כשהלקוח מגיע לחנות הוא בא כדי לאמת את הבחירה שלו ולקנות, כך שהסתובבות מיותרת בין המעברים תוביל לחוויית קנייה לא טובה. לעומת זאת, עיצוב רחב המאפשר ללקוח לראות מהמרכז הפתוח של החנות את כל המחלקות, לצד שילוט מתאים, יאפשר לו להגיע בול למטרה ואז להתפנות ואפילו להתעניין במוצרים נוספים.

"העיצוב החדשני, שעומד בניגוד למה שהכרנו עד היום, היה בבחינת צל"ש או טר"ש, מכיוון שאף פעם לא נעשה בתחום זה. מאז שהחנות החדשה נפתחה באופן הזה, המכירות בשמיים והלקוח מרוצה מאוד מההצלחה המסחררת".

גם שדרוגים קטנים בחנות קיימת יכולים להקפיץ את המכירות באופן חסר תקדים לדברי איזק. בסופרים שכונתיים ומכולות שינוי שכזה הוא קריטי בגלל השכירות הגבוהה המצריכה החזר כספי גבוה ובגלל הדרישה של הלקוחות לשירות מהיר לתפעול יעיל ושירותיות. "באחת החנויות ראינו שהרבה אנשים נכנסים לקנייה קטנה של בטריות או סיגריות ועל הדרך קונים מוצרים נוספים, כמו שתיה. שמנו לב שבגלל הקופות הגדולות שיצרו צפיפות לא נותר מקום למוצרי אימפלס – מוצרים בלתי מתוכננים שבא לי כרגע. לצד זה, הבחנו בשינוי בצריכת החטיפים, שכלל העדפה עולה לחטיפי בריאות וברים", מסביר איזק.

"בהתאם לכך, המומחים שלנו פיתחו קונספט של קופות אקספרס, שהן קטנות יותר ובעלות גב אחורי גדול שיכול להכיל המון סחורה, ובחזית קו הקופות שלהן יש מידוף המכיל את כל מוצרי האימפלס. השינוי הקטן הזה הוביל לגידול משמעותי במכירות של החנות, לצד נוחות ונראות מושלמת. מאז הפיתוח הזה, עשינו שינוי במעל ל-150 חנויות שכונתיות, שנהנו מהגדלת רווחים מהיום הראשון של היישום".

איזק מסכם: "בכל צורך שעולה מהשטח, צוות המומחים של בי-סמארט חוקר, מבין ומציע סל פתרונות מגוון ומתקדם, המחובר להתנהגות הצרכנית הכי מעודכנת. שיטת העבודה המקצועית והייחודית שלנו, מאפשרת לנו לעטוף את הלקוח בכל צורך קמעונאי ולסייע לו בהגדלת המכירות ובקידום העסק והמותג".

בי-סמארט ריטייל בע"מ
א. תעשייה הר טוב א' , בית שמש
טלפון: 054-6720500
מעבר לאתר >>
טוויטר >>