"חדלות פירעון היא טלטלה גם אם אתה אדם חזק ובוודאי אם היה לך עסק משגשג"

עו"ד נועם אברהם מלווה רבים שנקלעו לחובות ונאלצו להיכנס להליך של חדלות פירעון, ומסייע להם לצאת לדרך חדשה. "יש נטייה לקחת הלוואה על גבי הלוואה במקום לפתור את החובות", הוא מסביר

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם אברהם עומד בחליפה ליד לוגו המשרד
עו"ד נועם אברהם: "חותרים להסדרת החובות ללא כניסה לחדלות פירעון"צילום: רפאל בן דור
תוכן שיווקי

בעיקר בימים אלה ישנם לא מעט אנשים שמוצאים את עצמם מסובכים בחובות, ומתקשים לצאת מהמבוך הכלכלי שלא פעם נראה ללא מוצא. עו"ד נועם אברהם מכיר את המצבים המאוד רגישים ולא פשוטים האלה.

עו"ד אברהם מלווה כבר עשור לקוחות שנקלעו לתהליכי חדלות פירעון והסדרת חובות, ורותם את ניסיונו המשפטי כדי להקל על מצבם הכלכלי ולחלץ אותם מהמשבר העמוק. עד כה טיפל בהצלחה עו"ד אברהם במאות תיקים. הוא מודע לקושי של לקוחותיו, ותמיד לצד ההקפדה על הגישה המקצועית הבלתי מתפשרת, הוא שומר על יחס אישי ורגישות, ורשם הצלחות ניכרות. לקוחותיו זוכים ליחס אישי ומסור וייצוג איכותי ומקצועי בתהליך הסדרת חובותיהם.

"מרבית לקוחותיי הם אנשים שכירים נורמטיביים ובעלי עסקים שנקלעו לחובות. אנחנו מלווים אותם באופן אישי ומסייעים להם לפתוח דף חדש בחייהם", אומר עו"ד אברהם, בעל משרד בוטיק ברמת גן.

מהו הליך של חדלות פירעון, כיצד אפשר להימנע ממנו ומתי אין ברירה אלא להיכנס אליו?

"חדלות פירעון הוא ההליך שהחליף את הליך פשיטת הרגל. בספטמבר 2019 נכנס לתוקפו חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שהתכלית שלו היא נגזרת של שמו – לקחת אדם או עסק שנקלע לחובות או התחייבויות שאין לו אפשרות לפרוע ולהעמידו על רגליו על ידי הליכים של שיקום כלכלי.

"החוק מאפשר לאדם שנקלע לחובות של עד 150 אלף שקל להיכנס למסלול של חדלות פירעון בהוצאה לפועל שבמסגרתו יש תחנת ביניים נוספת – האפשרות להציע הסדר לנושים בלי הכתם של פשיטת רגל. התחנה הזו, יכולה למנוע מאנשים את הכתם של חדלות הפירעון משום שאם ההסדר מתקבל, פרשת החובות שלהם מסתיימת מבלי להיכנס לחדלות פירעון שמוכר יותר כפשיטת רגל על כל ההשלכות".

עו"ד נועם אברהם, דרכים להסדרת חובות ריאיון באולפן וואלהקרדיט: עורך דין נועם אברהם

עו"ד אברהם מוסיף כי גם כשמדובר בחובות מעל 150 אלף שקל, ניתן להציע הסדר נושים. ובכך ניתן להגיע להסדר חוב כולל מול כל הנושים, מבלי להיכנס להליכי חדלות פירעון, הדומים במהותם להליכי פשיטת רגל.

"אנחנו חותרים להסדרת החובות ללא כניסה לחדלות פירעון (פשיטת רגל), משום שיש להליך הזה משמעות עתידית על היכולת של האדם ובעל העסק שנכנס אליו – לקבלת אשראי. לכן אנו ממש לא ממהרים להמליץ ללקוחותינו על הליך חדלות פירעון אלא רק כמוצא אחרון", מסביר עו"ד אברהם.

להסדרת חובות ללא חדלות פירעון

במקרים כאלה, אילו חלופות מוצעות ללקוח?

"ישנן כמה תחנות בדרך: משא ומתן עם הנושים, איחוד תיקים בהוצאה לפועל, הסדרי נושים ועוד. ככל שלאחר הבדיקה שלנו, אנחנו מתרשמים שקיימת אפשרות לחסוך מהלקוח את התהליך של חדלות הפירעון – אנחנו פועלים בכל הכוח כדי למצות את האופציות הנוספות שעומדות לרשותנו.

"חשוב להבין שההצעה צריכה להיות מספיק אטרקטיבית בעיניי הנושים, שכן עליהם לאשר אותה. כדי להגדיל את הסיכוי שהצעה להסדר נושים תאושר, מי שהסתבך בחובות, צריך להראות שההצעה שלו יותר משתלמת מאשר במצב שבו יכנס להליכי חדלות פירעון".

מה המטרה בהליך של חדלות הפירעון ושיקום כלכלי?

"ישנן מספר מטרות, כשהמטרה שזכתה למשקל הגבוה ביותר בחוק החדש היא לתת מזור לאדם ולבעל עסק שנקלע לחובות מבלי לאלץ אותו לוותר על כבודו העצמי. רוב האנשים והעסקים שנקלעים לחובות מגיעים לסיטואציה הקשה הזו בתום לב. מדובר לא אחת באנשים ועסקים נורמטיביים עם משפחות, עבודות, תארים – שטועים בהתנהלות הכלכלית שלהם. המחוקק השכיל להבין שאי אפשר לדחוק את האנשים האלה למעמד לא נעים של 'פושטי רגל' ואי אפשר להשאיר אותם תקועים בשלב הזה.

"מטרת החוק היא כפולה: להעמיד את האנשים הללו בחזרה על הרגליים תוך שמירה מקסימלית על הכבוד העצמי שלהם ועל היכולת שלהם להתפרנס ולייצר החזרי חובות, ולעשות הכל בפרק זמן קצוב, מהיר, מפוקח ויעיל, כדי לשמר אצל האנשים הללו את המוטיבציה לחסל את החובות ולפצוח בחיים חדשים".

באיזה שלב כדאי ורצוי לפנות לעו"ד כשמצויים בחובות?

"אם אותו אדם שכיר או בעל עסק נטלו הלוואה על גבי הלוואה ורק העמיקו את הבור והם מבינים שהדרך הזאת מוצתה, זה הזמן להגיע לייעוץ ולהחליט על דרך שתספק פתרון לכל החובות– ולא באמצעות הלוואה נוספת".

מהם ההתניות בתהליך חדלות פירעון?

"נהוג לחשוב שאדם שמנהל עסק אמור להפסיק את הפעילות אם הוא נקלע לחובות. למעשה, ההפך הוא הנכון: ניתן להשיג אישור להמשך הפעילות העסקית (תחת תנאים ופיקוח) בלא מעט מקרים ואם אנחנו מראים שהעסק הוא בר שיקום ויכול לייצר רווח, הרי שהוא גם מסייע לאותו אדם להסדיר את חובותיו ולפתוח דף חדש.

"יש הגבלות כגון עיכוב יציאה מהארץ, אבל בלא מעט מקרים אנחנו יודעים לייצר היתר מול בית משפט שיאפשר ליחיד לצאת לחו"ל בנסיבות מסוימות. ככלל, אדם שנקלע להליכי חדלות פירעון לא רשאי לקבל אשראי מהטעם שבהליך הזה חל איסור מוחלט לייצר חובות חדשים ונוספים מעבר לחובות שבגינם נקלע האדם לחדלות פירעון. עם זאת, מאחר שהמטרה של החוק היא שיקום כלכלי והחזר חובות, אדם שנמצא בהליך יכול לנהל חשבון בנק (בלי מסגרת), להחזיק כרטיס אשראי דיירקט, להחזיק רישיון נהיגה וכן מבוטלים העיקולים וההגבלות שהוטלו עליו בטרם כניסתו להליך".

ההשלכות של חדלות פרעון (פשיטת רגל)

אילו הקלות ניתנות לאנשים המצויים בחובות בתקופת הקורונה?

"מתוך הבנה שמשבר הקורונה דחק מספר גדול של אנשים לקשיים כלכליים, במקום שאותם אנשים ועסקים יכתימו את המוניטין הכלכלי שלהם, המדינה יצרה מספר מנגנונים שהמטרה שלהם היא להתמודד עם גל המסתבכים החדשים, שההנחה לגביהם היא שמדובר באנשים נורמטיביים, שלפני הקורונה לא ידעו בכלל חובות מה הם.

"מדובר בתיקון 4 לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, המאפשר הקפאת הליכים בהוצאה לפועל והסדר נושים מהיר. זה אומר שהנושים לא יכולים לבצע עיקולים נגד החייב – כך שהמשכורת וחשבון הבנק מוגנים, ופרק הזמן שהחוק מקציב לדיוני ההסדר הוא שלושה חודשים. זה הליך מהיר ויעיל שמעניק שקט ופתרון פוטנציאלי איכותי, כך שהשם הטוב של האדם או העסק שנקלע לחובות לא נפגע משמעותית".

מה תפקידו של עורך הדין בתיק חדלות פירעון ושיקום כלכלי?

"כשאנחנו מייצגים אדם בחדלות פירעון, אנחנו החומה הבצורה ששומרת עליו. כשאנשים נקלעים לחובות, כולל הלוואות מאוד גדולות, הם מעדיפים להדביק פלסטר במקום לגבס את השבר. יש נטייה לקחת הלוואה על גבי הלוואה במקום לעצור ולהתחיל לפתור את החובות.

"עו"ד של אדם או עסק שהסתבך בחובות מקבל את התמונה המלאה של כל הנתונים על האדם או העסק כדי להבין מה המסלול הנכון: האם מו"מ מול הנושים, האם הסדר מול הנושים ללא חדלות פירעון בתוך הליך משפטי או האם ללכת להליך של חדלות פירעון שהוא למעשה פשיטת רגל, כשבסופו האדם או העסק מופטרים מכל חובותיהם באמצעות תוכנית פירעון".

עו"ד נועם אברהם: "אנחנו הופכים כל אבן כדי למצוא את הפתרון להסדרת החובות"צילום: shutterstock

עו"ד אברהם מסביר כי תוכנית הפירעון היא למעשה תקופה קצובה בזמן, שבסיום התשלומים שנקבעים בה האדם מקבל הפטר מכל חובותיו. "אנחנו למעשה מנווטים את כל ההליך ומתמודדים מול כל הנושים של אותו אדם או עסק, מול גורמים מטעם המדינה, ומול בית המשפט. הכל כדי שאותו אדם או עסק יוכלו לנהל את חייהם בשקט, להשתקם ולהבריא כלכלית", הוא אומר ומציין: "כמובן שכאשר עורך הדין מלווה את התהליך באופן צמוד ואישי, זה מגדיל לאין שיעור את הסיכוי של אותו אדם או עסק לסיים עם חובותיו במינימום נזקים ובזמן קצר יותר. היחיד חייב להיות מוגן גם הוא באמצעות עורך דין שישמור עליו ויילחם למענו. וכן, זה כולל גם מלחמה בעניין גובה ההחזרים ועד לקבלת ההפטר".

מאות לקוחות ועסקים נעזרו בשירותיו של עו"ד אברהם, והצליחו לפתוח דף חדש. "אנחנו מייצרים תוצאות מוכחות בשטח, העובדה שאנחנו משרד בוטיק קטן היא לטובת הלקוחות שלנו. הליך של חדלות פירעון היא טלטלה, בין אם אתה אדם חזק או עסק משגשג", הוא אומר.

"אנחנו לוקחים כל תיק באופן אישי והופכים כל אבן כדי למצוא את הפתרון להסדרת החובות בכמה שפחות נזקים. אנחנו לא ממהרים להוביל אנשים אל הליך של חדלות פירעון אלא אם כן מיצינו את כל האופציות האחרות", מסכם עו"ד אברהם, "ערך מרכזי שאנחנו מקפידים עליו הוא לשקף לכל לקוח את המצב המשפטי לאשורו, בלי ליפות את הדברים אנחנו מאמינים שכל אדם או עסק, כשהם שותפים באופן מלא לתהליך, מגדילים משמעותית את הסיכוי לצלוח את הסדרת החובות בשלום".

משרד עורכי דין נועם אברהם
כתובת: בן גוריון 38, רמת גן
למעבר לאתר האינטרנט>>>
טלפונים: 03-7663070, 051-5755829