מגדירה מחדש את מהפכת המחשוב הלביש

צמיד על פרק כף היד מאפשר שליטה באמצעות תנועות אצבע עדינות בשעון חכם, משקפיים חכמים, סמארטפון, טאבלט, מחשב, טלוויזיה וכל מוצר דיגיטלי. טכנולוגיית Mudra של Wearable Devices מבשרת על מהפכה טכנולוגית של ממש, שתשפיע על האופן שבו כל אחד עובד, מתנהל וצורך מידע

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צמיד שמאפשר שליטה במכשירים באמצעות המרת מחשבה לפעולה
צמיד שמאפשר שליטה במכשירים באמצעות המרת מחשבה לפעולה צילום: סטודיו מוסטש
אסף לבנון
תוכן שיווקי

לייתר את העכבר ואת מסך המגע במחשוב הלביש ובמכשירים הדיגיטליים זו המשימה של Wearable Devices. החברה פיתחה פתרון פורץ דרך בתחום ממשק המשתמש. טכנולוגיית Mudra ("מחווה" בשפת הסנסקריט) מוטמעת ברצועה הנלבשת על פרק כף היד ומאפשרת שליטה באמצעות תנועות אצבע עדינות בשעון חכם, משקפיים חכמים, סמארטפון, טאבלט, מחשב, טלוויזיה וכל מוצר דיגיטלי אחר. בעת הנעת אצבעות כף היד, מערכת משולבת של חומרה ותוכנה מתרגמת אותות חשמליים לפקודה הנשלחת באמצעות תקשורת בלוטות'. היד של המשתמש למעשה הופכת לשלט, כשהאצבעות משמשות ככפתורים וכל אצבע מהווה פקודת שליטה ייחודית, בדומה לעכבר המחשב או מסך המגע. האצבעות מייצרות תנועת גלילה מעלה או מטה, דפדוף ימינה ואחורה, ומחוות נוספות להפעלת יישומונים שונים.

"אלה מחוות פשוטות ואינטואיטיביות", לדברי אשר דהן, מנכ"ל ומייסד שותף ב-Wearable Devices. "אפשר, למשל, לבצע בחירה של אובייקט, גרירה ושחרור באמצעות הצמדה בין האגודל לאצבע. פיתחנו חיישן ייחודי, שמזהה אותות חשמליים חלשים שהמוח מייצר כשהוא מתכוון להניע אצבע בכף היד. האותות, שנעים על פני מערכת העצבים, עוברים דרך עמוד השדרה, האמה והזרוע, מגיעים לאצבעות ושם מפעילים את השרירים המניעים את האצבע. כל זה נכנס לאלגוריתמים של למידת מכונה, המזהים את דפוסי האותות והמתאם שלהם לתנועת אצבע כלשהי בכף היד".

מימין: ליאור לנגר (מנהל טכנולוגיות), גיא וגנר (מדען ראשי ונשיא החברה), אשר דהן (מנכ"ל) צילום: שי וגנר

הטכנולוגיה פותחה סביב חוויית המשתמש
"כשהקמנו את Wearable Devices מהות השם סימלה עבורנו את החזון: מוצר שלקוח ירצה ללבוש", מדגיש דהן בתשובה לשאלה מדוע בחרה החברה להתמקד דווקא בפרק כף היד ולא לחבר אלקטרודות קרוב יותר למוח. "היה לנו מאוד חשוב להתחיל בחוויית המשתמש ובגורם התצורה הנכון. כלומר, להתחיל במה שהלקוח מוכן ללבוש ובאופן שזה ייראה ולאחר מכן לפתח את הטכנולוגיה סביב חוויית המשתמש. אני לא מכיר הרבה אנשים שירצו להסתובב עם רצועות על הראש או על הזרוע - זה לא אופנתי ולא מקובל מבחינה חברתית. פרק כף היד הוא אזור שבו עונדים תכשיטים ושעונים באופן מסורתי והיד היא הכלי באמצעותו אנו שולטים בסביבה שלנו. לכן, טבעי שבחרנו לפתח צמיד ולא מוצר אחר".

רצועה המאפשרת שליטה בשעון של אפל ללא מגע באמצעות תנועות של היד העונדת צילום: באדיבות Wearable Devices

קיימת שונות משמעותית בגודלי פרק כף היד של בני האדם. כיצד אתם מצליחים לפענח ברמת דיוק גבוהה את המחוות שהמשתמש מבצע?
"פיתחנו אלגוריתמים מתקדמים של למידה עמוקה (AI/Deep Learning), המאפשרים פענוח מחוות ברמת דיוק גבוהה ביותר למגוון רחב של משתמשים. המערכת לומדת את המשתמש בעת שימוש ראשוני, מייצרת מודל ייחודי מותאם אישית בזמן אמת לזיהוי המחוות".

כיצד אתם מגדירים מהי חוויית משתמש נכונה? איך יודעים מהי תנועת האצבע הנכונה עבור פונקציה מסוימת?
"אנחנו מבצעים ניסויים רבים עם משתמשים אמיתיים, מציגים להם תרחישי שימוש שונים, למשל מענה לשיחת טלפון מהשעון של אפל, ובוחנים כיצד הם פועלים כדי לענות לשיחה. לאחר שזיהינו את מגוון המחוות שהמשתמש מבצע ומאמין שהן האינטואיטיביות ביותר, אנחנו מפרקים את התנועה לתתי-מחוות ומפעילים את האלגוריתמים, חוקי היוריסטיקה והבנת ההקשר של כוונת המשתמש כדי להתאים את המחווה לפעולה. מחווה מסוימת, כגון הזזת האצבע המורה, עשויה להתאים לממשק שמכיל מסך, לעומת מחווה כגון טפיחה של האצבע המורה על האגודל, שעשויה להתאים דווקא לממשק ללא מסך. כך אנו פועלים להשיג את החוויה הטובה ביותר עבור המשתמש במוצר".

משתלבת בשעון החכם של אפל
כשקמה Wearable Devices החזון היה לפתח ממשק שיוכל לגשר בין הכוונה של המשתמש לבין ביצוע פעולה ממשית במכשירים המחוברים. בחברה האמינו שממשק כזה יוכל לבצע מהפכה טכנולוגית של ממש, שתשפיע על האופן שבו כל אחד עובד, מתנהל וצורך מידע. כעת זוכה החברה לראות את חזונה קורם עור וגידים. ערכת הפיתוח שלה כבר נמכרה למאות חברות ותאגידי אלקטרוניקה מובילים בעולם ובימים אלו נמצאת החברה במו"מ מתקדם לשלב את הטכנולוגיה במוצרי חברות שונות נוספות. הרצועה שהשיקה החברה, Mudra Band, המתחברת לשעון של Apple ומאפשרת שליטה ללא מגע במסך, זכתה בפרס החדשנות ובפרס המוצר הלביש הטוב ביותר בכנס האלקטרוניקה הצרכנית CES 2021.

מהי החשיבות של ממשק המשתמש לשוק המחשוב הלביש?
"מאז ומתמיד קצב התקדמות הטכנולוגיה הוכתב על-ידי ממשקי משתמש. המחשב הביתי הפך נפוץ רק לאחר הצגת העכבר וממשק המשתמש הגרפי. מסך המגע הוא זה שחולל את פריצת הדרך של הסמארטפונים, באמצעות ממשק משתמש אינטואיטיבי ומיידי. עכשיו הגיע תורו של הדור הבא: ממשק משתמש מבוסס אותות עצביים. בכוחו של ממשק זה לחבר את המשתמש הפיזי עם העולם הדיגיטלי, תוך הקטנת החיכוך שבין הכוונה לפעולה".

אינדיקציה נוספת לנכונותה של הסתכלות זאת היא העובדה שפייסבוק רכשה לאחרונה במיליארד דולר חברה מאותו התחום בו עוסקת Wearable Devices. "את מה שאותה חברה מפתחת עכשיו אנחנו כבר מייצרים ואת מה שהם מנסים לפתור - כבר פתרנו", מדגיש דהן. "אנחנו כבר מנגישים את הטכנולוגיה הזאת לשוק באמצעות רצועה המתחברת לשעון של אפל וזמינה ל- ל-100 מיליון איש, שכבר קנו את השעון שהפך למוצר הצרכני בעל קצב האימוץ הגבוה בעולם. ברור לנו שזו רק ההתחלה. ממשקי מוח-מחשב הם המהפכה הטכנולוגית הבאה, שתאפשר להפוך מחשבה לפעולה, ללא צורך לגעת, להקליד או לדבר. היכולת הזאת תעניק לבני האדם זינוק דמיוני ביכולותיהם. יש בכך הבטחות עצומות, גם בתחומים נוספים, כגון בריאות דיגיטלית, אנליזות ספורט וממשקי ייעול לתעשייה 4.0".

איך אתם מתכוונים להתחרות בחברות הטכנולוגיה הגדולות שנהנות מהתקציבים גדולים?
"אנו מגובים בידי משקיעים מנוסים בתחום ומאמינים שהחברה מתאימה להיות חברה ציבורית, בדומה לחברות כגון Logitech ו- Razer שצמחו עם התפתחות המחשב האישי ושוק הגיימינג".

מגייסת עובדים למגוון תפקידי מו"פ
בימים אלו מגייסת Wearable Devices עובדים למגוון משרות מו"פ, שיווק ומכירות ייחודיות במטה שלה ביוקנעם. בחברה מבטיחים שכל מי שיעבוד על מוצריה יזכה להשפיע משמעותית על חדשנות טכנולוגית, שתתפוס פלח ניכר משוק המוצרים הדיגיטליים העתידי. "אנחנו מחפשים עובדים שיצטרפו אלינו ויגדירו יחד איתנו את מהפכת המחשוב הלביש", אומר אשר דהן, המנכ"ל. "בשנה האחרונה הצלחנו להטמיע בהצלחה מודל עבודה היברידי, שמשלב בין המשרד לבית, כך שהגמישות לעובדים מובטחת והם יכולים להיות בטוחים שצרכיהם האישיים ייענו, לצד התפתחות משמעותית בקריירה המקצועית שלהם".