חממה טכנולוגית: דרן מעבדות רוצה להצמיח את הסטארט אפ שלכם

החברה שמה לה למטרה לתרום לקידום התעשייה באמצעות פתרון בעיות מדעיות מורכבות של חברות הזקוקות לכך. כיום משתרעים מרכזי היזמות שלה בפארק המדע על פני כ-3,000 מ"ר ופועלות בו כבר למעלה מ-40 חברות סטארטאפ בתחומים שונים

שחר אמאנו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני אנשים במעבדה
חממה טכנולוגית: דרן מעבדות רוצה להצמיח את הסטארט אפ שלכםצילום: shutterstock
שחר אמאנו
תוכן שיווקי

ב-2006 שינתה דרן מעבדות וייעוץ מדעי (Daren Labs) את חוקי המשחק, כאשר הגתה דרך מקורית לסייע לחברות סטארט אפ והקימה את המרכז הראשון מסוגו בארץ למעבדות ומשרדים משותפים למיזמים מדעיים. טרום תקופת ה -WEWORK, נושא השיתופיות עבור סטארטאפים רבים נחשב כטאבו ומדובר היה במהפכה של ממש.

כך, לאחר מספר שנים צמחו ויצאו מתוך מתחם מעבדות קטן באזור תעשייה בנס ציונה חברות סטארטאפ שונות, שהחלו את דרכן במרכז היזמות של חברת דרן מעבדות.

חברת דרן מעבדות וייעוץ מדעי הוקמה ב-1998 כחברת ייעוץ בתחום הכימיה והחומרים ושמה לה למטרה לתרום לקידום התעשייה באמצעות פתרון בעיות מדעיות מורכבות של חברות, בהן חברות סטארטאפ צעירות.

כניסה יעילה ומהירה למעבדות

לאחר חתימה מהירה על חוזה גמיש, מספקת דרן מעבדות מעטפת התומכת ומקדמת את פעילות החברות. חוסכת להן את הזמן והכסף הדרושים לבניית התשתית הטכנולוגית ותחזוקתה, ומנטרלת את כל הגורמים המפריעים שאינם תורמים באופן ישיר לביצוע המחקר.

תורמים לקידום התעשייה באמצעות פתרון בעיות מדעיות מורכבות של חברותצילום: רבקה טייץ

מרכזי היזמות מציעים לחברות מעבדות פרטיות מרוהטות ומצוידות, משרדים פרטיים, שימוש בציוד מעבדתי מתקדם ובחדרי ישיבות ללא הגבלה. בנוסף, החברות נהנות משירותים נרחבים ובהם רכש, פינוי חומרים, סיוע במציאת כוח אדם איכותי, הנחות ייחודיות מ"ספקי הבית", ניקיון, סיוע לוגיסטי, תחזוקה שוטפת וטיפול מהיר בתקלות מבנה וציוד.

פתרון בעיות
"אנו פותרים את הבעיות הקשות של החברות שפונות אלינו, את הקלות הן פותרות בעצמן".

שירותי הייעוץ המדעי הניתנים במרכזי היזמות, הופכים את עבודת צוות החוקרים של דרן מעבדות למאתגרת עוד יותר משום שחברות סטארטאפ מטבען מעוניינות להשיג את ה"בלתי מושג", על פי רוב תחת אילוצי תקציב וזמן. במרוצת השנים, ביצעה דרן מעבדות פרויקטים שונים עבור חברות שלמרות יכולות רבות שברשותן, לא הצליחו לפתור בעיות מסוימות בהן נתקלו במהלך המו"פ. בזכות המבנה הארגוני של החברה והניסיון הנצבר, מצליחים חוקרי דרן מעבדות במקרים רבים לייצר פתרונות "מחוץ לקופסה".

ד"ר סטיב דרן, מייסד ונשיא החברה, בוגר מכון וויצמן ומומחה בעל שם עולמי בתחום הכימיה והחומרים מדגיש את החשיבות שלא לאפשר למהירות לבוא על חשבון האיכות: "יש לעשות את הדברים כמו שצריך כבר בפעם הראשונה. נתקלנו בחברות רבות וטובות שאף פעם לא היה להן את הזמן לעשות את זה נכון, אך תמיד מצאו את הזמן לעשות את זה שוב. יש חשיבות רבה בקבלת ייעוץ מגורם בעל ניסיון. את הידע והניסיון שלנו רתמנו פעמים רבות לטובת לקוחותינו ולחברות היושבות אצלנו ושעבור חלקן הפתרונות שהבאנו היוו את הבסיס למוצר שפיתחו".

אחת הדוגמאות לכך היא חברת Greenoy - יזם החברה מר ירון טנדלר פנה לדרן מעבדות בתחילת דרכו, כשכל מה שהיה לו הסתכם בחסכונות מהבית והרצון להאריך את חיי המדף של פרחים לאחר הקטיף. צוות דרן מעבדות נרתם לאתגר וסייע לפתח טכנולוגיה לאחסון הפרחים לטווח ארוך, המייתרת את הצורך בהובלה אווירית יקרה ומזהמת. הפולימרים שעליהם מבוססת טכנולוגיה זו משמשים כיום מגדלי צמחים באפריקה ובדרום אמריקה ומשווקים לכל העולם.

Daren Labs & Scientific Consultants and labs for rent ייעוץ מדעי ומעבדות להשכרהקרדיט: Daren Labs

מודל מולטי דיסציפלינרי

במשך עשור, אותו הגדירה דרן כתקופת למידה, נבחנו מודלים שירותים שונים, ופותחו שיטות להתמודדות עם בעיות בהקשר של ניהול מתחמי מעבדות משותפים. בעיות כגון שמירה על סביבה סטרילית למניעת זיהומים בין חברות, פרטיות ואבטחה.

"לאחר חמש עשרה שנות פעילות", מספר עופר דרן, מנכ"ל דרן מעבדות ומייסד מרכז היזמות, "אנו יכולים לומר בפה מלא שרכשנו את היכולות לקלוט חברות מכל סוגי התעשייה. אנו מקבלים על בסיס חודשי חברות מתחומים שונים, בגדלים ובשלבים שונים, ומכניסים אותן במהירות לעבודה באקוסיסטם הייחודי והמקדם שבנינו".

ב-2017 העבירה דרן מעבדות את פעילותה לפארק המדע בנס ציונה. כיום מרכזי היזמות שלה משתרעים על כ-3,000 מ"ר כשמיתוכם פועלות כארבעים חברות סטארטאפ בתחומי הביוטק, פארמה, אגרוטק, פודטק, התקנים רפואיים, חומרים מרוכבים, דפוס, ננוטכנולוגיה, ביולוגיה סינטטית ועוד. "בשנה הקרובה אנו מתעתדים להקים בצמוד למעבדות מתחם לקיום כנסים, שאותו נקצה לשימוש הדיירים המעוניינים להציג למשקיעים, לאירוח, ימי עיון לנותני שירותים רלוונטיים לדיירי המתחם ועוד", אומרים בדרן מעבדות.

מתחום הפודטק במרכז היזמות ניתן למצוא את חברת Aleph Farms, חברה פורצת דרך המפתחת בשר נקי הגדל במעבדה. "הגישה לציוד אנליטי יקר מאוד אפשרה לנו לקבל ניתוח תוצאות מהיר ויעיל. בזכות ההתחלה שלנו בדרן מעבדות הצלחנו לזנק באופן משמעותי, ויש לנו את האינפורמציה הדרושה לנו בכדי להמשיך הלאה", מסבירה ד"ר נטע לבון, מנהלת המו"פ בAleph Farms

מעודדים חדשנות

האתגר החדש אותו מבקשת דרן מעבדות להשיג כעת, הוא סיוע למיזמים בשלבי טרום השקעה (Pre-Seed) בימים אלה מנהלת דרן מעבדות שיחות עם גורמים שונים המבקשים להיכנס כספונסרים ופועלת להקמת קרן השקעות שתשקיע במיזמים בשלבים מוקדמים. היזמים יכנסו כדיירים במרכז היזמות וייהנו מכל מה שיש לו להציע, כולל מעבדות מצוידות, ייעוץ מומחים, ייעוץ עסקי, סיוע בבניית תוכנית עסקית, מנטורינג ועוד.

"זו זכות להיות שותפים בפלא שמתחיל כרעיון והופך, בהינתן התנאים המתאימים - לחברה בוגרת המגייסת עובדים, מכלכלת ספקים ותורמת לתעשייה הישראלית".

משקיעים גם בחינוך

לפני כשנה הונחה התשתית לתוכנית ייחודית שבה יוקם מרכז יזמות בתיכון החקלאי עיינות, בשיתוף עם נעמ"ת במטרה לחנך ולקרב את הנוער לעולם המדע המעשי כחלק מתוכנית הלימודים. התוכנית נבנתה יחד עם ועדת היגוי שהורכבה מהנהלת עיינות, בכירים מארגון נעמ"ת, משרד החינוך, ראש מועצת גן רווה ופרופ' עודד שוסייב המשמש כחבר בורד. "מדהים יהיה לגלות מה ייצור המפגש עם תלמידי תיכון", אומרים בחברה, "הנושא מקודם כעת בועדות המקומיות וכשהוא יקום אנו בטוחים שהוא יהיה מגדלור ומודל לחיקוי בארץ ובעולם. ומי יודע, אולי ההמצאה הגדולה הבאה שתשנה את פני העולם, תתגלה ע"י אחד מבוגרי התיכון".

דרן מעבדות וייעוץ מדעי
פנחס ספיר 3 נס ציונה
מעבר לאתר >>