טיפולים ברפואה אלטרנטיבית: השיטות, המניעה והסיוע

שיאצו, דיקור, נטורופתיה או רפלקסולוגיה: מהן שיטות הטיפול ברפואה המשלימה, כיצד הן מסייעות במניעת מחלות ובטיפול בבעיות רפואיות, תוך גישה הוליסטית הרואה באדם מערכת אחת של גוף, נפש ורוח?

אנגלינה יוסים, לידור יעקב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטפל אלטרנטיבי מניח את ידיו מעל מצח של אישה
רפואה אלטרנטיבית: הקשר בין הגוף, הנפש והרוחצילום: shutterstock
אנגלינה יוסים, לידור יעקב
תוכן שיווקי

המערב למד לקבל ולהכיל את הרפואה האלטנטיבית ככזו שמסייעת במניעת בעיות וסיבוכים פיזיים, ונותנת דגש להשפעת המצבים הנפשיים על המצבים הרפואיים.

אמנם הרפואה האלטרנטיבית אינה מהווה תחליף לרפואה קונבנציונאלית, בוודאי לא כשמדובר במצבים רפואיים מורכבים, אך יש בה בכדי לחזק את הטיפול. זאת, מתוך הראייה ההוליסטית שמאפיינת אותה: אין הפרדה בין הגוף, לנפש ולרוח. מתוך גישה זו היא מסייעת בבעיות רבות, לרבות הקלה על כאב, וכן במניעת מחלות באמצעות חיזוק הגוף והמערכת החיסונית.

מה מציעים הטיפולים המשלימים אילו בעיות הם עשויים למנוע? על כך משיבים המטפלים באמצעות רפואה אלטרנטיבית גדי בן-חנן, איגור מונסטירסקי וחיים ומירב קואן.

גדי בן-חנן - מטפל מוסמך

המטפל המוסמך ברפואה אלטרנטיבית, גדי בן-חנן, הוא מומחה לשיאצו ורפואה סינית בבאר שבע. בן-חנן נשוי לענבל ואב לשני ילדים, מתגורר עם משפחתו בכפר רפאל, הצמוד לבאר שבע. בן-חנן מטפל בשיאצו בסגנון Qi&Body משנת 2013 וכשנה אחר כך החל לטפל גם בדיקור סיני וצמחי מרפא.

בנוסף, בן-חנן הוא מדריך צ'י גונג "האלכימיה הפנימית של פרח הלוטוס", ומתמחה במשיכת שמן ריתמית. בן-חנן עבר הכשרות רבות ברפואה המשלימה והוסמך לטיפול בבית הספר לרפואה סינית עתיקה, מדור ללימודי חוץ באוניברסיטה העברית, שאליו חזרת בהמשך כאסיסטנט לשיאצו. בנוסף, הוא הוסמך באגודה לריפוי סיני מסורתי, האגודה האירופאית לריפוי סיני מסורתי והתאחדות השיאצו הישראלית.

על ההבדל בין הטיפול המשלים לבין הטיפול הקונבנציונלי, הוא מסביר כי "במניעה ובמצבים כרוניים אין תחליף לרפואה אלטרנטיבית, שפונה אל שורש הבעיה במערכת גוף-נפש. זאת, כאשר הרפואה הקונבנציונאלית יכולה להיות חלק מטיפול ובמצבי קיצון אין לה תחליף".

שיאצו ודיקור סיני

הרפואה הסינית העתיקה מבוססת על מסורת בת יותר מ-5,000 שנה ומתמקדת בקשר בין האדם לסביבה. הקשר מתבטא בגוף, בנפש ובמערכת האנרגטית. "האבחנה ברפואה הסינית מתבצעת דרך שיחת תשאול, אבחנת דופק סינית ולשון, וכמובן אבחנות ותוצאות בדיקות מערביות", מסביר בן-חנן.

ברפואה הסינית ישנן דרכים שונות ליצירת השפעה מיטיבה. המוכרת ביותר היא הדיקור ובנוסף לו יש שימוש בצמחי מרפא, מגע, צ’י גונג ועוד. "בכל טיפול וטיפול יש לבחור את הדרך המתאימה ביותר, כדי לאפשר את פוטנציאל הריפוי הטוב ביותר", הוא אומר.

"המגע בטיפול צריך להיות מדויק מתוך הקשבה מאוד עמוקה". גדי בן חנןצילום: ניר מהלמן

צ'י גונג

צ'י גונג היא אומנות תנועה סינית, שמתמקדת ביצירת איזון וריפוי, פיזי ורגשי. הצ'י גונג מוביל לתחושת חיוניות ורגיעה, וחיבור של האדם אל עצמו. "הדגש הוא לא על הצורה החיצונית של התנועות אלא על ההתרחשות הפנימית. התנועות הן רכות, זורמות אחת מן השנייה", מסביר בן-חנן.

נתיב הנעור

נתיב הנעור היא שיטה דרך הילינג שבן-חנן מביא לטיפול. "כבר יותר מעשור שאני לומד את הילינג נתיב הנעור. זו גם דרך ההתפתחות האישית שלי והוא משתלב בטיפול", אומר בן-חנן, ומוסיף כי ההילינג מצטרף לטיפול במגע ברפואה הסינית.

"בטיפול פעמים רבות עולה קושי רגשי-גופני", הוא מסביר, "זה יכול להיות מתח, חרדה, או ביקורת ותחושת אשמה, אני מתייחס אליו דרך שיחה ועבודה אנרגטית. המטופלים עצמם נוכחים, פעילים ומשפיעים על יצירת הריפוי. אנחנו ביחד לומדים איך ליצור את השינוי כל פעם מחדש. כך עם הזמן נוצרת היכולת הפנימית ליצור שינוי וריפוי, גם בחיי היומיום".

טיפול בין גוף לנפש

לא פעם בן-חנן פוגש מצבים אותם שבהם "הרגש מודחק ובגוף נוצרת סטגנציה (תקיעות) שמובילה לכאב כרוני", כך לדבריו, "למשל, בתאונות דרכים הרבה פעמים נוצרת פגיעה, אפילו אם הפציעה החלימה הכאב לא תמיד משתנה. כאב כרוני עשוי להיווצר גם עקב תזונה לקויה, אורח חיים לא בריא, ומצבי סטרס לאורך שנים יכולים להוביל לפיברומיאלגיה. בטיפול אנו מסתכלים יחד על המערך השלם בחייו של האדם, כולל רבדים של תזונה, שינה, שתייה, ניהול רגש ועוד ועוד. כל אדם לפי רצונו והמוכנות שלו להיכנס לתהליך של ריפוי עמוק".

הוא מסביר כי הטיפול מתמקד בשינוי של הסטגנציה שנבנתה על ידי הרגלים לאורך שנים, ומובילה אף למצבים פתולוגיים. "לדוגמה, אצל אדם שלא נותן לעצמו מקום להרגיש כעס, הרגש הזה נתקע בגוף ובעיקר בכבד ומתוך זה יכולות להתפתח בעיות שונות", אמר בן-חנן. הרפואה הסינית מתארת כיצד סטגנציה יכולה להביא לפתולוגיות שונות כמו כאבי מחזור, דלקות חוזרות ואף מצבים אוטואימוניים כמו קוליטיס.

טיפול בכאב כרוני

בן-חנן אומר כי בטיפולים ישנה חשיבות רבה לנשימה, להקשבה לתחושות, שם נמצא המתח ושם פוגשים ברגשות. "היה לי מטופל שעבר פציעה בצבא ובמשך עשרות שנים לא הצליח לסובב את הראש לצד אחד. אחרי כמה טיפולים ההגבלה נעלמה כי התייחסנו לשורש הפציעה - למרכיב הרגשי והגופני שלה. ההסבר למגבלה היה שילוב של טראומה פיזית ונפשית, לכן הטיפול התייחס גם למתח דרך תשומת לב לנשימה וגם לגוף. הטראומה מהפציעה נשמרה בתוך השריר ושמרה כיווץ שיצר כאב. המגע בטיפול צריך להיות מדויק מתוך הקשבה מאוד עמוקה", מסכם בן-חנן.

גדי בן-חנן - מטפל מוסמך
כתובת: מרדכי מקלף 24, באר שבע
טלפון: 050-8896568
למעבר לאתר>>>
לפנייה בדוא"ל>>>

-----------------------------------

איגור מונסטירסקי - אוסטאופט

"כשאנשים עובר טיפול אוסטאופטי בפעם הראשונה, הם חושבים שזה קסם", אומר האוסטאופט איגור מונסטירסקי.

במרפאתו שבבאר שבע איגור מטפל בהצלחה מזה עשור במטופלים הסובלים מכאבי ראש, כאבי גב תחתון, פריצת דיסק, סחרחורות, כאבים והגבלות בתנועה בכתפיים, כאבי צוואר, חולשה בגפיים ועוד. כמו כן, הוא מתמחה בטיפול בתינוקות וילדים ובמיוחד במצבים של הפרעות שינה, הפרעות אכילה, בכי בלתי מוסבר, כאבי בטן, עיוותים בבטן ועיכוב בהתפתחות.

"בגלל הניסיון שצברתי במחלקה האורתופדית, בחרתי בתחום שמטפל בכאבים". איגור מונסטירסקיצילום: באדיבות המצולם

לרפואה אוסטאופטית הגיע איגור, המחזיק בתואר ראשון במדעי הבריאות, לאחר 20 שנה כאח מוסמך במחלקה האורתופדית של בית החולים סורוקה. "רציתי להתקדם בתחום שעוזר לאנשים בצורה משמעותית", הוא מספר, "בגלל הניסיון הרב שצברתי במחלקה האורתופדית, בחרתי באוסטאופטיה, תחום שמטפל בכאבים הנגרמים ממצבים אורתופדיים דרך מגע. ההקלה בכאב מושגת באמצעות מגע והשינוי הביומכני שהוא יוצר ולא באמצעות תרופות או התערבות כירורגית".

איגור מסביר כי בארצות הברית אוסטאופטיה היא תחום רפואי לכל דבר, והמטפלים בה הם רופאים. בישראל התחום נכנס לרפואה המשלימה. התהליך עצמו, על פי איגור מורכב מלחיצות, שינויי זוויות וממניפולציות שמפעילים על הגוף. "באוסטאופטיה אנו גורמים לשינוי ביומכני שמוביל לתזוזה של המפרקים או החוליות ומשחרר את הלחץ על העצב".

"הטיפול יכול להחליף ניתוח"

לטיפול קודם תהליך אבחון מורכב, ארוך ויסודי, המצריך ידע עמוק באנטומיה. "לפעמים אנשים עוברים מטיפול לטיפול ומקבלים זריקות שנים, כאשר בסך הכול לא אבחנו אותם נכון, לכן אני נותן דגש על אבחון".

מה זה אוסטאופתיק?קרדיט: איגור מונסטירסקי

הטיפול באוסטאופטיה יכול בהחלט למנוע ניתוח, כמו למשל במקרים של פריצת דיסק. "בהתערבות כירורגית", מסביר איגור, "חותכים חלק מהעצם כדי לשחרר את הלחץ שנוצר על העצב. השיטה אפקטיבית אבל רוב האנשים רוצים להימנע מניתוח בגלל הסיכונים שהוא טומן בחובו והשיקום הארוך. בטיפול אוסטאופטי אני משפיע על הדיסק עצמו ועל השרירים שמחברים את החוליות, ומשנה את הלחץ על העצב באמצעות מגע בלבד".

"הטיפול בילדים מהיר יותר"

איגור מספר כי הפניות השכיחות בקרב הורים לתינוקות הן תלונות על בכי בלתי מוסבר, כאבי בטן, גזים ורפלוקס. "אני עורך בדיקה כללית מקיפה לתינוקות לפי שלבי התפתחות. אצל תינוקות בדרך כלל הכול מסתדר אחרי טיפול אחד, ולעיתים עד שלושה טיפולים", אומר איגור, "אוסטאופטים יכולים לטפל בתינוקות החל משלושה ימים לאחר הלידה, ובצרפת לדוגמה מחייבים בבדיקת אוסטאופט בחדר הלידה".

"הגיע אליי לאחרונה תינוק בן חודשיים עם רפלוקס קשה, הקשתה לאחור וכאבי בטן. זה מצב שלעיתים עלול להגיע לכדי הפרעה בהתפתחות. לאחר שערכתי לו אבחון גיליתי אצלו טונוס שרירים לא מאוזן – מצב שכיח במיוחד לאחר לידת ואקום או ניתוח קיסרי. הטיפולים בתינוקות הם שונים מזה של הבמבוגרים, ולאחר טיפול או שניים אפשר לשכוח מהבכי ומכאבי הבטן".

סיפורי הצלחה

"פציינט שזכור לי במיוחד הגיע למרפאה שלי בגיל 22. מאז שירותו הצבאי כמדריך כושר הייתה לו בעיה ברגל והוא לא הצליח להרים אותה", אומר איגור, "הוא הגיע אליי לאחר שניסה דברים אחרים ולא הייתה הטבה. אבחנתי כי הוא סבל מפריצת דיסק גדולה בחוליות המותניות, ולאחר שלושה טיפולים בלבד, הרגל חזרה לתפקוד מלא והוא התחיל לרקוד ולבכות מהתרגשות. מאז הוא מגיע אליי פעם בשלושה חודשים לטיפול ולבדיקה, הוא פתח מכון כושר, והחיים שלו חזרו למסלולם".

"במקרה אחר הגיעה אליי מטופלת בת 38 עם כאבים בצוואר והירדמות לאורך יד ימין. היא לא הייתה יכולה להחזיק כוס", הוא ממשיך, "היא עברה מספר בדיקות וקבעו לה ניתוח בחוליה בצוואר, ניתוח מאוד מורכב. לאחר שבדקתי אותה, אמרתי לה שלדעתי מוקד הבעיה אינו בחוליה אלא בשריר שלוחץ על העצב. מדובר בתופעה דיי נפוצה שנקראת תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet syndrome) שרק אורתופד או אוסטאופט יכולים לאבחן. טיפלתי בה ו-90 אחוזים מהכאבים נעלמו. מדי פעם היא מגיעה אליי לטיפול, והיא מאושרת מכך שהכאבים חלפו מבלי שעברה ניתוח בצוואר".

איגור מונסטירסקי - אוסטאופט
טלפון: 050-3804448
למעבר לאתר>>>
לפנייה בדוא"ל>>>

--------------------------------

חיים ומירב קואן: בית ריפוי טבעי

מי לא מכיר את הריטואל של מריחת הפנים במסיכת בוץ? הוא מנקה, הוא מייבש, ואת או אתה נראים לאחריו "זוהרים", בדיוק כמו שמבטיחה פרסומת זו או אחרת. בעבור רבים מסיכת הבוץ הפכה עם השנים לטקס קבוע, חלק בלתי נפרד מתחזוקת הפנים השוטפת, מוצר קוסמטי מוצלח במיוחד. העניין הוא, וזאת מעטים יודעים, שבחימר גלומות תכונות ייחודיות שהופכות אותו לחומר שלו שימושי מרפא רבים.

"החימר פועל כמו מגנט ולוכד ומנטרל חיידקים, וירוסים, זיהומים ורעלים"צילום: באדיבות בית הריפוי הטבעי

את התורה הזו, של סודות החימר וכיצד הוא יכול להטיב עם חיינו, מלמדים חיים ומירב קואן בבית הריפוי הטבעי שהקימו בהרי יהודה עם הרבה אהבה ומקצועיות. בעבורם, מדובר בהגשמת חלום – לחיים קואן, בעל תואר שלישי במדעי החברה, היכרות מעמיקה עם שיטות הריפוי הטבעי מבית ההורים; בהמשך למד מהטובים ביותר בתחום, וכיום הוא מעביר עם אשתו סדנאות תוך ייעוץ פרטני לריפוי בחימר מן הבית. לדבריו, "התוצאות מדהימות. אנשים מספרים לנו איך הבית השתנה מאז שהם למדו אצלנו".

"לא צריך לרוץ לרופא על כל דבר"

בית ריפוי טבעי של הזוג קואן נשען על האמונה כי הגילוי שחימר הוא הרבה מעבר למוצר קוסמטי הוא בבחינת מהפכה של ממש. "אם פעם היה לכם פצע או שרציתם לעשות מסיכת פנים, סביר שכבר שמעתם על חימר ירוק או לבן", מסביר קואן, "אבל בסדנאות שלנו תלמדו שהסיפור הוא הרבה יותר גדול ומרתק. קודם כל, הפשטות. תוך שבועות ספורים תהפכו לרוקחים מדופלמים ותוכלו לייצר בעצמכם תכשירים איכותיים ועוצמתיים בלי חומרים משמרים וללא חשש לתופעות לוואי. הטרנד של רקיחה ביתית תופס תאוצה במערב, ויותר ויותר אנשים חוזרים לרפואות מסורתיות. אבל בשונה מהסבתות שלנו, אנשים רוצים להבין איך זה עובד, והיום יודעים להסביר יותר איך החימר פועל ומרפא הודות לעבודות מחקר שנעשו".

חיים קואןצילום: באדיבות בית הריפוי הטבעי

כיצד באה לידי ביטוי הפשטות?
"הפשטות היא גם בשימוש עצמו של החימר. ברוב המקרים לא צריך לרקוח שום דבר מלבד לערבב את החימר עם מים. הקסם הוא שהחימר הבא במגע עם המים הופך להיות תרופה חיה. בביתנו יש תמיד כלי חרס מכוסה עם חימר מוכן לשימוש. אין כמעט יום שלא משתמשים בחימר, אם כדי להרגיע עור מגורה, לרפא פצע, לעצור דם או להקל על כאב כלשהו. לכן תמצאו בחנות הדיגיטלית באתר ערכה של חימר לעזרה ראשונה עם כל מה שצריך באירועים המתרחשים ביום-יום, בבית".

אילו תכונות מייחדות את החימר?
"החימר הוא מקור ריפוי עוצמתי ביותר ומבוסס מחקרית, וכאן בית ריפוי טבעי מחולל מהפכה. עד עכשיו הציבור הישראלי התייחס לחימר כתכשיר קוסמטי, כשבעצם החימר הוא חומר ריפוי לכל דבר, מה שיודעים כבר זמן רב באירופה ובארצות הברית, ומשום מה לא הגיע לארץ. יש בו כוחות ספיגה וספיחה שאין להם אח ורע בשום חומר אחר. בזכות התכונות הנדירות הללו החימר פועל כמו מגנט ולוכד ומנטרל חיידקים, וירוסים, זיהומים ורעלים למיניהם, וכל זאת תוך התבונה של הטבע, בלי להרוס את התאים הבריאים. מצאו שהרבה מהתכונות הרפואיות נובעות מהסיליקה, צורן, המהווה יותר מ-40 אחוז מהחימר, והוא גם אחד מהמרכיבים העיקריים בגוף האדם. בין השאר יש לו תפקיד חשוב בייצור הקולגן והאלסטין המהווים את המרכיבים החשובים ביותר של העצמות, הסחוס, העור ומערכת החיסון. לצערנו, המזון המודרני לא עשיר בסיליקה והגוף מייצר ברבות השנים רק בין עשרה ל-20 אחוז מצורכי הצורן שלהם הוא זקוק. מכאן החשיבות בשימוש בחימר, המונע תסמיני הזדקנות כמו לחץ דם גבוה, היחלשותן של העצמות והמערכת החיסונית והתרבות רדיקלים חופשיים".

"המשתתפים בסדנאות מגלים שלא על כל דבר צריך לרוץ לרופא"צילום: באדיבות בית הריפוי הטבעי

חיים מספר כי המקום ידע כבר לא מעט הצלחות, כמו זו של אותה אשה שהוטרדה משומה על צווארה. כעבור שבועיים וחצי שבהם מרחה יום-יום שכבת חימר על המקום, השומה נפלה. ואולם, לדבריו, כדי לממש את המהפכה של החימר ולהכניסו לחיי היום-יום, יש צורך בהדרכה ובהכוונה. "לא שהטיפול בחימר הוא מסובך", הוא מסביר, "אך הוא דורש שינוי בהרגלי הבריאות והתנסות בצוותא בתחילת הדרך. המשתתפים בסדנאות ובימי הגיבוש נהנים, מגלים שלא על כל דבר צריך לרוץ לרופא, ומבינים כמה אנחנו יכולים לחזק את כוחות הריפוי של הגוף עצמו".

בית ריפוי טבעי
טלפון: 052-7133723
למעבר לאתר >>
לפנייה במייל >>
לפנייה בוואטסאפ: 052-7692378

-------------------

האמור בכתבה אינו מהווה משום המלצה או חוות דעת מקצועית
והוא אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מוסמך בתחום