מאיה ספיר "המשקיפה" - גורו המולטיפוקל והסטיילינג אופטי של ישראל

עם ניסיון רב, מקצועיות בלתי מתפשרת, שיטה ייחודית שפיתחה והבנה עמוקה של תפקיד האופטומטריסטים, מצליחה מאיה ספיר באמצעות "המשקיפה" לשלב בין פתרונות קליניים לבין יצירתיות וסטייל ולא שוכחת לתרום ולסייע לנשים

רותם ליאן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאיה ספיר נשענת על שולחן
מאיה ספיר "המשקיפה"צילום: נטשה זריקר
רותם ליאן
תוכן שיווקי

לאורך למעלה מ-25 שנות עבודה בתחום, וב-10 השנים האחרונות מאז ביססה את "המשקיפה" כסמכות המקצועית המובילה בתחום המולטיפוקל, פתרונות אופטיקה בהתאמה אישית וסטיילינג אופטי™, מאיה ספיר לא מפסיקה לחדש ולהציע חוויה אופטית אחרת. מצד אחד מקצועיות קלינית ברמה הגבוהה ביותר ומצד שני שיטה להתאמת מסגרות שהפכה אותה לשם דבר בארץ.

יזמית, אופטומטריסטית, מעצבת קולקציות, יבואנית, וכן, גם אשה – מאיה היא עוף מוזר בתחום גברי ושמרני. הנסיקה הדרמטית והפיכתה לגורו האופטיקה של ישראל עם קהל מטופלים נאמן מכל רחבי הארץ מעידים כי "המשקיפה" פיצחה צורך שהיה ללא מענה במשך שנים רבות.

דיוק ומקצועיות קלינית לצד אסתטיקה ותשוקה לעיצוב

הקליניקה ברמת השרון הפכה למקום עלייה לרגל למטופלים ומטופלות שמחפשים שילוב בין מומחיות אופטית חסרת פשרות לבין תשוקה לעיצוב חדשני ואוונגארדי. שיטוט קצר בתגובות בפייסבוק ובאינסטגרם שם מנהלת מאיה קהילה של כ-35 אלף נשים וגברים, מגלה פידבקים יוצאי דופן משני קצוות הספקטרום.

"מאז ומתמיד הרגשתי שיש קהל גדול בארץ שלא מקבל בתחום האופטיקה את הפתרון שהוא זקוק לו". מאיה ספירצילום: נטשה זריקר

"הצלת לי את הראייה, מעולם לא הרגשתי כזאת חדות ובהירות עם מולטיפוקל", כותבת גולשת למאיה. "חדות הראייה שלי חזרה, ללא צורך בהסתגלות". אלו רק חלק מהתגובות מהצד הקליני. בצד האסתטי, כותבות מטופלות: "וואו, איזה מהפך עשית לי. פעם ראשונה שאני אוהבת את המשקפיים שלי" ו-"איזה סטייל. כל כך שונה ומיוחד. פעם ראשונה שאני מרגישה שמשקפיים באמת מתאימים לי. אני אוהבת את עצמי". השילוב הזה בין קליני לאסתטי ממחיש את הייחודיות של "המשקיפה", כמי שממזגת מצוינות קלינית ברמה הגבוהה ביותר לצד אהבה לעיצוב, כמו גם האפקטיביות של שיטת הסטיילינג אופטי™ שפיתחה.

לענות על צורך – לראות מצוין ולהראות נהדר

"מאז ומתמיד הרגשתי שיש קהל גדול בארץ שלא מקבל בתחום האופטיקה את הפתרון שהוא זקוק לו", מספרת מאיה, "מצד אחד לראות טוב, חד ובהיר שזה הדבר הבסיסי, ומצד שני להראות טוב, שונה ומיוחד".

כדי לענות על הצורך הזה, יצרה מאיה את "המשקיפה" – בית מקדש לאופטיקה, מקום היברידי שמשלב מקצועיות, ידע וניסיון עשיר בפן הקליני יחד עם קולקציות בעבודות יד ממותגי האינדי והאוונגארד המובילים בעולם, כולל קולקציה פרטית במחיר של עד 1,000 שקל, אותה מעצבת מאיה במפעל מתמחה לאצטט בעבודת יד.

אמנות הנדסת הראייה על פי מאיה

עוד מיתוס שמאיה מנפצת הוא מותגי העדשות והקשר שלהם לאיכות הפתרון הקליני. "כמו בכל תחום, גם באופטיקה, חברות העדשות משקיעות סכומי עתק כדי לשכנע את הצרכנים להעדיף מותג מסוים", מסבירה מאיה, "במציאות, הפקטור המכריע שיקבע אם הפתרון האופטי הוא הנכון למטופל – הוא האופטומטריסט, לא מותג העדשות".

מאיה מוסיפה כי "האופטומטריסט חייב להבין לעומק תחומים כמו אופטיקה, פיזיקה והנדסת מוצר, ולחבר אותם לצרכים ולדיאגנוזה של המטופל. אני קוראת לזה Vision Engineering – תכנון ועיצוב העדשה על סמך הבדיקה והאנמנזה של המטופל. האופטומטריסט הוא זה שמבצע את האבחון, הוא זה שמבצע את האנמנזה עם המטופל וצריך להבין את צרכי הראייה וסגנון החיים שלו. האופטומטריסט הוא זה שמבצע את תכנון העדשות שהוא השלב הקריטי בתהליך, לאחר מכן יש כמובן בקרת איכות על העדשות, והמסגור של העדשה בתוך המסגרת האופטית או שמש-אופטית".

מאיה מסבירה כי הביצוע מדויק של התהליך הוא הרבה יותר קריטי ממותג עדשות כזה או אחר. "יותר מ-25 שנה אני עובדת עם כל מותגי העדשות, ומה שלמדתי הוא שאיכות הפתרון איננה קשורה למותג העדשות", קובעת מאיה, "האופטומטריסט הוא המותג, לא העדשה. ההבנה העמוקה, הידע, הניסיון וחוסר הפשרות בהגעה לתוצאה הרצויה – הם שהופכים מקרה מסוים להצלחה, ולא מותג כזה או אחר. קחו לדוגמה אדם שמחפש לתפור חליפה לפי מידותיו. כדי שהחליפה בדיוק תתאים לו, הפקטור המרכזי הוא החייט ולא מותג הטקסטיל של הבד. הרבה פעמים מטופלים נדהמים ואומרים לי שלא תיארו איזו עבודה מושקעת בחשיבה ובתכנון העדשות. הם לא יודעים כמה עוד שעות מושקעות מול המעבדה ובבקרות האיכות. אין מקום לפשרות כשחותרים אל עבר האופטימלי".

אמנות המולטיפוקל - פתרונות בהתאמה אישית

עם רקורד של אלפי מטופלות ומטופלים שעברו תחת ידיה כאופטומטריסטית בכירה, מאיה צברה התמחות בקשת של פתרונות בהתאמה אישית, ובשנים האחרונות באחד התחומים הכי מבוקשים - מולטיפוקל בהתאמה אישית.

"בשנים האחרונות, כתוצאה מהתפתחות טכנולוגית של העדשות אבל בעיקר הודות לניסיון שצברתי, ההסתגלות למולטיפוקל היא של 100 אחוז ומאוד מהירה", אומרת מאיה, "כבר אחרי יומיים מטופלים שלפני כן הגיעו אליי עם 'טראומת מולטי', כמו שאני מכנה את זה, נהנים מאיכות ראייה וחווית חיים שונה לחלוטין".

"צריך להבין", מוסיפה מאיה "מולטיפוקל איננו פתרון שמתאים לכל אחד מבחינה קלינית. בלא מעט מקרים אני אמליץ למטופל לא לבחור כרגע במולטיפוקל, הכול בהתאם לבדיקה שאערוך לו ולאנמנזה שלו. אבל למי שנמאס להחזיק מספר זוגות משקפיים – לקריאה, נהיגה ולטווח של מחשב – המולטי הוא פשוט פתרון שמשנה חיים".

מלבד עבודתה מול הלקוחות, מאיה מכשירה אופטומטריסטים, ובין היתר מעבירה הרצאות בבר אילן לדור הבא. זאת, כאשר היא מקדשת את נושא הדיוק והמצוינות האופטית. כיום, עם התמחות של אלפי התאמות מולטיפוקל בשנה, הפכה "המשקיפה" למקום עלייה לרגל למחפשים פתרון מדויק ובמחירים נגישים.

"אני גאה להוביל את המהפכה הזאת. יש לנו קשת פתרונות למשתמשי המולטיפוקל – פר גיל, פר טווח, פר סביבת עבודה – המאפשרת התאמה אישית נכונה יותר, והסתגלות קלה יותר", אומרת מאיה, "המטופלים מתחילים להסתגל בגיל צעיר יותר – מה שאומר הסתגלות קלה ומהירה ומוצלחת יותר".

התוצאה: מהפכה של 100 אחוז הסתגלות למולטיפוקל ב"המשקיפה". יותר מטופלים, בגילאים צעירים יותר, מתחילים להנות מאיכות ראייה (וחיים) משופרת – כאן ועכשיו.

"האופטומטריסט חייב להבין לעומק תחומים כמו אופטיקה, פיזיקה והנדסת מוצר, ולחבר אותם לצרכים ולדיאגנוזה של המטופלים". מאיה ספירצילום: נטשה זריקר

הנתון המדהים הזה הוא תולדה של ייצור מדויק על פי המרשם ותכנון העדשות (Vision Engineering) אבל לא פחות חשוב – תיאום ציפיות מול המטופלים, וליווי לכל אורך התהליך – עד להסתגלות המלאה. "גם בעדשות אופטיות רגילות, ועל אחת כמה וכמה בהסתגלות למולטיפוקל, חשוב להסביר למטופלים שחווית הראייה כוללת את הרכיב הפיזיקלי של העדשה, לצד תהליכי התפיסה הקוגניטיביים במסגרתם מיתרגמים האותות מן הרשתית במרכז הראייה במוח", מסבירה מאיה, "העין קולטת את המידע, אולם המוח הוא זה שאחראי על תרגום האותות לחוויית הראייה ולכן חשוב להכין את המטופל לשינוי על מנת שההסתגלות תהיה קלה ומהירה".

את השילוב בין סטייל לבין מקצועיות לקחה מאיה צעד אחד קדימה ובאחרונה אף הקימה "המשקיפה" מעבדה למסגור העדשות. "בכל צעד שאני עושה אני שואלת איך אני יכולה להעניק ערך ושירות טוב יותר למטופלים. המעבדה היא עוד אבן דרך כי מאפשרת לי להגיע לרמות דיוק גבוהות יותר, בזמני אספקה מהירים יותר – ולהנגיש עוד יותר את העלויות".

על איזה עוד סוגי עדשות את ממליצה למי שמרבה לעבוד מול מחשב?

"עדשות משרדיות אינדיבידואליות (משקפי קריאה חכמים) מצוינות למי שמבלה בעבודה או בבית יותר מדי זמן מול מסך, וזקוק לפתרון לשני טווחים: קצר – כמו גלישה בסמאראטפון ובינוני – כמו המסך, או כל מה שנמצא עד שלושה מטרים מכם. עדשות כאלו מאפשרות ראייה דינמית ונוחה למי שזקוק למעבר חלק בין טווחים מבלי להתעסק עם המסגרת, רק לשים ולהוריד.

"בנוסף, בעידן המולטי-מסכים וזום, היום אני ממליצה למי שזקוק על עדשות מסננות קרינה כחולה. אנחנו בוהים יותר ויותר באור הכחול הנפלט מכל טאבלט, סמארטפון ומסך שמקיף אותנו, מה שעלול להוביל לסינדרום Digital Eye Strain, שחלק מהתסמינים שלו הינם עייפות מצטברת, גירוי עיני, יובש, כאבי ראש וצוואר".

סטיילינג אופטי™ – שיטת התאמה ייחודית

ההקפדה על הצד הקליני אינה פוגמת בתפישה של מאיה בכל מה שנוגע לעיצוב. את שיטת הסטיילינג אופטי™ פיתחה מאיה לאורך למעלה מ-20 שנות עבודה עם אלפי מטופלים ומטופלות, ומטרתה לבצע התאמה אופטימלית של מסגרת ראייה או שמש בהתאם לצרכים, סגנון חיים, מורפולוגיית פנים ועוד.

"מגיעים אליי מטופלים שנושאים טראומת משקפיים והתהליך של סטייליג אופטי הזה הוא כמעט תרפויטי עבורם". מאיה ספירצילום: נטשה זריקר

"מגיעים אליי מטופלים שנושאים טראומת משקפיים – מילדות או מגילאים מאוחרים יותר – והתהליך הזה הוא תרפויטי עבורם", אומרת מאיה, "אנשים שעברו ניתוח לייזר כדי להפטר ממשקפיים, חוזרים להתאהב במשקפיים בזכות התהליך הזה. אנשים שלא סבלו לראות את עצמם עם משקפיים, מתאהבים בעצמם מחדש. אנחנו לוקחים ביחד עם המרשם את כל הממדים הרלוונטיים לבחירת מסגרת - הן הפיזיים והן הנפשיים-פרקטיים. סטיילינג אופטי™ מבחינתי זאת פרדיגמה שלמה שמכתיבה גם את תהליך יצירת הקולקציות. אני דואגת שיהיה לי מנעד מספיק רחב שיתאים לכמה שיותר צורות, סגנונות וטעמים ומתוכו אדע לשלוף את המסגרת האחת. לפעמים מטופלות נדהמות כשאני מוציאה מסגרת ואומרת להם – 'זאת האחת', אבל מה שבאמת מאפשר את זה הוא המון המון חשיבה, ניסיון ואינטואיציה בריאה".

קולקציות – אוונגארד אופטי, מותגי אינדי והקולקציה הפרטית

כדי לממש את החזון שלה, המפגיש בין מצוינות קלינית ומצוינות עיצובית, לקחה מאיה החלטה אמיצה והחליטה להפוך ליבואנית וליצרנית.

"עיצוב זה משהו שבוער בי. בנוסף, עבודה עם יבואנים מאוד מגבילה אותי גם בבחירה מדויקת של קולקציות וגם מוסיפה עוד מתווך ועוד עלויות שלא רציתי לגלגל על המטופלים", מספרת מאיה, "במשך יותר מעשור נסעתי לפחות ארבע פעמים בשנה לכל תערוכות האופטיקה המובילות – המידו באיטליה, הסילמו בפריז והתערוכות בהונג קונג ובמינכן ושם יצרתי קשרים עם מעצבי האופטיקה והמותגים המובילים. היום יש לי תשתית והיכרות מעמיקה שאפשרה לי גם בזמן הקורונה לא להוריד הילוך, ולהגיש בחנות קולקציות חדשות ומעודכנות".

"אני מביאה מותגי אוונגארד מברלין, מסגרות קלות וחזקות מטיטניום או מאצטט יפני לאנשים שרגישים לחומרי גלם מסוימים, מותגים קלאסיים עם טוויסט מקליפורניה וגם מסגרות שמיוצרות על פי מסורת מיוחדת בחבל הז'ורה בצרפת. מאחר ואני קודם כל אופטומטריסטית כל מסגרת נבחרת מתוך מחשבה על ההתאמה האופטית והנוחות למשתמש".

הרצון להביא משהו אחר במחיר נגיש, הוביל את מאיה לייצר קולקציה פרטית שנמכרה לאורך השנים בחנות קורסו קומו 10 המיתולוגית במילאנו ובחנויות נוספות באירופה. "הקולקציה הפרטית מאפשרת לי חופש יצירה מוחלט וגם להעניק למטופלים מוצר פרימיום בעבודת יד ובהנדסת אנוש מעולה במחיר של עד ל-1000 שקל", היא אומרת.

השקפה לטובה: לא שוכחת לתרום לנשים

נראה שהסוד של מאיה הוא החיבור הרגשי שמלווה אותה, ללא כל פשרות בנוגע למקצועיות. "בכל מה שאני עושה, אני מקפידה לזכור מהיכן הגעתי, ומשתדלת לתרום ולסייע למי שמתקשה. בזמן הקורונה לא צמצמתי כוח אדם אלא להיפך – גייסתי עוד נשים, ועוד אופטיקאי שבדיוק הוצא לחל"ת", היא מספרת.

בנוסף, 10 אחוזים מהכנסות הקולקציה הפרטית האחרונה שיצרה מאיה – גירל פלאואר, בהשראת אמניות מעוררות השראה כמו ליידי גאגא, יוקו אונו ופרידה קאלו – הינן תרומה למקלט המסייע לנפגעות אלימות.

"אני גם מעודדת מטופלות לתרום את המשקפיים הישנים שלהם, ואותם מעבירה לעמותת Re-specs הנהדרת, שמביאה את המשקפיים הללו למי שידו איננה משגת. מאוד מאמינה בעשייה חיובית, ורוצה להעביר הלאה השקפה חיובית", מסכמת מאיה.

מאיה ספיר "המשקיפה"
כתובת: אוסישקין 98, רמת השרון
טלפונים: 03-6797655, 052-3951616
למעבר לאתר>>>
למעבר לקבוצת "המשקיפה" בפייסבוק>>>