חדשנות בחינוך נוסח האקדמית גורדון

קורסי חדשנות בהוראה, מרחבים טכנולוגיים ו- iPad לכל סטודנט לתואר ראשון. בגורדון העתיד הוא ההווה

בשיתוף האקדמית גורדון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרחב למידה
מרחבי למידה חדשיםצילום: Matter
בשיתוף האקדמית גורדון
תוכן שיווקי

מהי חדשנות בחינוך? האם שימוש בלוח חכם מעיד לכשעצמו על חדשנות? הקורונה הביאה עמה קשיים ומשברים רבים. עם זאת, ה"בלגאן" שיצרה במערכת החינוך היה זרז להענקת משמעות חדשה למושג "חדשנות בחינוך". לא עוד התייחסות לשינוי של אביזר לימודי כזה או אחר אלא שינוי מהותי בתפיסת התפקיד של המורה ובשיטות ההוראה. ההבנה כי מה שהיה נכון לבתי הספר לפני 50 שנה אינו נכון למאה ה- 21 החלה לחלחל. יותר מוסדות חינוך מכירים היום בצורך לחולל מהפכה תפיסתית וטכנולוגית, כמו זו שהאקדמית גורדון החלה כבר לפני כעשור.

בספטמבר 2020 פורסם סקר שביעות רצון מטעם התאחדות הסטודנטים הארצית ומכון "מאגר מוחות" שבחן את תפיסותיהם של כ-10,000 סטודנטים ביחס למוסד ההשכלה הגבוהה שבו הם לומדים. בסקר זכתה האקדמית גורדון במקום הראשון מבין המכללות בממוצע שביעות הרצון הכללית ובמקום הראשון בציון הממוצע מבין כל המוסדות להשכלה גבוהה בישראל שנבחנו תחת סעיף "חווית הלמידה הביתית בזמן הקורונה" ו"איכות הלמידה". תוצאות אלו מעידות אולי יותר מכל, כי הסטודנטים של האקדמית גורדון קיבלו את הכלים הדרושים לקראת המציאות בה נדרשו ללמוד "אחרת".

אז איך מובילים לחדשנות באקדמית גורדון?

ראשית, מספקים תשתית טכנולוגיות: כל סטודנט לתואר ראשון מקבל בשנה הראשונה iPad חינם ככלי עבודה. לאורך לימודיו, הוא משתתף במגוון קורסים המכשירים אותו לשלב טכנולוגיות בהוראה. כמו כן, ברחבי המכללה הוקמו מרחבי למידה חדשניים וטכנולוגיים אשר מעוררים השראה: מרחב אימרסיבי (למידה אופפת) המערב את כל החושים, חדר בריחה, ניידת טכנולוגית שמביאה את החדשנות לתוך בתי הספר, כיתת עתיד המעודדת סקרנות ומסדרון חדשנות הכולל עמדות התנסות מגוונות. במהלך השנה האחרונה אף הושלמה בנייתה של "קומת החדשנות הפדגוגית", ובה מספר מרחבים נוספים המאפשרים למידה פעילה וגמישות בהוראה, הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הפדגוגי. בהיבט הפיזי - הלומד יכול לחקור וללמוד בכל דרך שימצא לנכון - בעזרת מחשב, כלים טכנולוגיים מתקדמים ואפילו בעת דיווש על אופניים. בהיבט הפדגוגי - לרשות הסטודנטים עומדים כלים חדשניים וחווייתיים, שאותם יוכלו להטמיע בעתיד במערכת החינוך. למשל, שימוש במציאות מדומה מאפשר המחשה רב-חושית והבנה מעמיקה של תופעות שונות. הלומדים בסביבה החדשנית שואלים שאלות, חוקרים, יוצרים תוצרים ומשתפים את חבריהם, בעוד המורה הוא מתווך למידה אשר מעודד חקר וסקרנות. חשוב לציין כי השינויים בשוק העבודה מרמזים על כך שחלק גדול ממקצועות העתיד עדיין אינו קיים. משכך, לצד לימוד מקצועות ליבה, קיימת חשיבות בטיפוח לומד עצמאי בכלים טכנולוגיים, לומד אשר נהנה ללמוד ולחקור. האקדמית גורדון משתמשת בטכנולוגיה בכדי להקנות כלי למידה ומחקר אשר יאפשרו למתנסים בהם ללמוד באופן חוויתי כל תחום אשר יחפצו בו.

שיטות הוראה מתקדמותצילום: סטודיו בעמק

פרופ' יחזקאל טלר, נשיא האקדמית גורדון: "המדיניות שלנו היא להכשיר מורים למאה ה-21 ועל כן מרחבי הלימוד צריכים להשתנות. עלינו להתאים את צורת הלמידה ואת מבנה הכיתה לימינו. לכן, בנינו מרחבים טכנולוגיים. הריהוט וכל המערכת הטכנולוגית הותאמו לזמננו ולגירויים אשר מעניינים את הדור הצעיר. חשוב לציין כי הטכנולוגיה היא יחסית פשוטה, אך החשיבות היא בטכנו-פדגוגיה, כלומר באופן שבו אנו מתרגמים כלים טכנולוגיים לשיטות הוראה אפקטיביות. אנו באקדמית גורדון מתאימים עצמנו כל הזמן למציאות המשתנה, מחדשים ומקנים כלי הוראה חדשניים לסטודנטים שלנו".

לימור הררי, ראש המרכז לחדשנות וטכנולוגיה בחינוך באקדמית גורדון: "הסטודנטים מגיעים לאחר שלמדו במערכת הלימוד הפורמלית והתרגלו לדרך למידה מסורתית. חלה עלינו חובה, בתקופה קצרה, לחשוף אותם למגמות העדכניות ביותר של חדשנות ולמידה דיגיטלית, לתת להם חוויית למידה אחרת, שתהווה עבורם מודלינג להוראה בשדה החינוכי וללוות אותם בהתנסות. שינוי התפיסה וההבנה שהם, כסטודנטים, שגרירים של חדשנות אשר יכולים לקדם זאת במערכת החינוך היא לכשעצמה תהליך מרתק. אין ספק כי מערכת החינוך כמהה למורים טובים, מנהיגי חינוך שהוכשרו להוראה חדשנית. אני עדה לכך שסטודנטים רבים שסיימו ללמוד אצלנו נחטפו אל תוך מערכת החינוך והפכו מיד, פרט לתפקידם בתחום ההוראה, גם למדריכים ולרכזי טכנולוגיה".

ומה מציעים למורים ולגננות?

במהלך השנה האחרונה העביר צוות המרכז לחדשנות של האקדמית גורדון קורסי הכשרה לעשרות בתי ספר ברחבי הארץ בתחום שימוש בטכנולוגיה שאינה מתבססת על זום. הקורסים מבוססים על שינוי באסטרטגיות ההוראה בעזרת כלים חדשניים דוגמת Nearpod, לאור הנתונים בשטח המעידים כי שעות הזום הרבות יוצרות למידה שאינה איכותית ואינה יעילה. המכללה חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת NEARPOD במסגרתו היא המפיצה הבלעדית של התוכנה בישראל. בימים אלו מתקיים מבצע ייחודי המאפשר התנסות ושימוש ללא עלות במשך חודשיים לכלל מוסדות החינוך. כחלק מהמבצע, המכללה מספקת הכשרה ללא עלות לצוותי ההוראה. Nearpod מאפשרת יצירת יחידות הוראה אינטראקטיביות שיכולות לשמש להוראה מרחוק, היברידית ואף פנים אל פנים. היא משלבת את כל האמצעים הטכנולוגיים המסייעים להמיר את התכנים הלימודיים לאינטרקטיביים, באמצעות מציאות מדומה 360, רכיבי תלת ממד, חידונים, סקרים, סיורים וירטואליים ופעילויות לימודיות בסירטונים.״היתרון הגדול שיש ל Nearpod הוא שכל תלמיד יכול לבוא לידי ביטוי בשיעור", מסבירה הררי. "יש לו יכולת להביע דעה במגוון דרכים ולשתף בקלות את התוצרים עם כלל התלמידים בו זמנית. זו תוכנה נפלאה שנכונה גם ללמידה מרחוק וגם ללמידה בכיתה או בחצר בית הספר. אחרי שהתנסיתי וחקרתי אותה תקופה ארוכה, אני בהחלט ממליצה על שימוש בה ועל בניית מאגר בית ספרי של יחידות הוראה אינטרקאטיביות״.