הטכנולוגיה הנקייה שממציאה את המנוע מחדש

70% מים, 30% אתנול ומנוע בוכנה שמסוגל לצרוך אותם במקום דלק - MayMaan, השואפת לחולל מהפכה גדולה בשוק האנרגיה ובתעשיית הרכב העולמית, נמצאת בהתחלת ייצור של סדרת גנרטורים בגדלים שונים ובניית שותפויות ותשתיות לייצור המוני ויוצאת לסבב גיוסים

גיא רונן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכונית ומשאית מול הגנרטור
הטכנולוגיה הנקייה שממציאה את המנוע מחדש
גיא רונן
תוכן שיווקי

ניצול אפקטיבי של מקורות אנרגיה מתחדשים, זמינים וזולים הפך לצורך חיים - וגם בוננזה למשקיעים. הממשל האמריקאי הציב את הנושא בראש סדר היום ומציע תמריצים והשקעות עתק, ואפילו סין התחייבה לאיזון פחמני (Net Zero) עד 2060. על הרקע הזה, הבשורה שיוצאת כעת ממיאמי שואפת להתפשט בשוק האנרגיה והרכב כאש בשדה קוצים, רק בלי העשן שנפלט לאטמוספירה. כמאה שנים לאחר גילויי הנפט הראשונים במפרץ פיתחה חברת MayMaan טכנולוגיה ששואפת לגאול אותנו מהמשאב המתכלה והמזהם הזה.

MayMaan מכוונת להחליף את הדלקים הפוסיליים (נפט, סולר, פחם וגז טבעי), שפולטים גזי חממה בשיעור גבוה בזמן הבעירה, בתמהיל של 70% מים ו-30% אתנול או מתנול - חומר כוהלי נפוץ וזמין (ניתן אף להמיר פחם או גז לאתנול או מתנול). "התמהיל הזה במנוע הייחודי מוריד את עלויות התפעול בכ-50% מדלק רגיל, יעיל ממנו מבחינת הניצולת ב-40%, ופולט מחצית מכמות הפחמן הדו-חמצני ביחס למנועים של היום, בטכנולוגיה שנקראת Aquastroke Combustion Cycle. חומרים רעילים אחרים כמו גופרית ו-NOx לא נפלטים ממנו כלל", מספר דורון שמואלי, נשיא החברה. את ההמחשה הטובה ביותר, עוד לפני דגימות ומעבדות, מספקים היזמים במבט חטוף לאגזוז: במקום עשן שחור הוא פולט אדים שנעלמים בן רגע.

אתנול ומים הם מקור אנרגיה חלופי, זמין ויציב - אין כאן תלות בשעות שמש, הספקת חשמל או זרימת נהרות. אין גם צורך בתהליכים מורכבים כדי לייצר ולמהול את החומר או במכלים עמידים כדי לאגור אותו. מה בכל זאת הופך את הטכנולוגיה לפורצת דרך? כאן נכנס לתמונה מנוע הבוכנה הייחודי. בחברה מסבירים כי הוא תוכנן ונבנה כך שיוכל לנצל באופן מיטבי את האנרגיות האצורות בו, במקום שייפלטו ברובן החוצה בתצורת חום.

בחברה מספרים שתמהיל הדלק החדש אינו דליק כלל מחוץ למנוע, מה שאמור להקנות לו יתרונות נוספים בהפעלת משאיות וכלים כבדים, ועוד יותר מכך ביישומים צבאיים דוגמת טנקים או כלים צבאיים. מנוע בוכנה רגיל שלא נועד לצרוך אותו לא יגיב לו וסביר שיושבת (במילים אחרות, אל תנסו את זה בבית או ברכב, בינתיים).

מהגראז' המשפחתי לאוניות משא

את העסק מנהלים האחים איתן ודורון שמואלי ואביהם יהודה, מהנדס ומכונאי מחונן שהתבשל עם החזון במשך עשרות שנים. המשפחה היא ישראלית לשעבר המתגוררת כיום בפלורידה. במפעל חייה היא רואה גם מעשה ציוני. את שם החברה בחרו השמואלים בהשראת המימן הנפוץ בתמהיל הדלק המיוחד, וכרמז למים ומן - המזון ש"תדלק" את אבותינו במדבר.

MayMaan Company Introקרדיט: MyMaan

לפרויקט הצטרפו האחים נקש, הידועים בהשקעות מוצלחות בפרויקטים ציוניים, ששמחו על ההזדמנות לקדם אנרגיה ירוקה. במועצה המייעצת אפשר למצוא אישים כמו אלוף ( מיל.) ידידיה יערי, מפקד חיל הים ומנכ"ל רפאל לשעבר, מלקולם הונליין, ראש ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, ואבי שקל, שמילא תפקידי מפתח בעולמות ההשקעות והבנקאות וכיום מרכז את פעילות החברה בישראל. לצדם יועצים אסטרטגיים מתעשיית הרכב והפיתוח העסקי.

ב-MayMaan מספרים כי הטכנולוגיה שלהם הוכרה כפטנט בארה"ב, סין, ישראל ומקומות נוספים, ושכבר נוסתה בהצלחה במבחר רחב וגודלי מנועים שונים, מ-400 עד 6,200 סמ"ק, שנבנו, הפעילו גנרטורים והניעו פלטפורמות באמצעות הדלק החדש. בשלב הנוכחי מתרכזים המאמצים בבניית תשתיות בעולם לייצור ושיווק גנרטורים לייצור חשמל בגדלים שונים, בהגדלת נפח המנועים כך שיוכלו להניע גם רכבות ואוניות משא, ובהרחבת הביצועים לשטחים גיאוגרפיים מגוונים מבחינת גובה וטמפרטורה. "נסיעות מבחן" שכאלו הוחלט לקיים בברזיל, באפריקה וכן בישראל. מובן שמעבר לבדיקת ההיתכנות, כל מהלך כזה פותח פתח לשותפויות אסטרטגיות שפוטנציאל הזמנות גבוה בצדן.

טנק דלק בחצי מחיר

המודל העסקי של MayMaan הוא שיתוף יצרנים-זכיינים מרחבי העולם בידע הטכנולוגי, כך שיוכלו ליישם אותו בעצמם. הם יוכלו גם להסב מנוע קיים - מהלך שישתלם אולי פחות במנועים קטנים, כמו לגנרטור קטן לאנטנה סלולרית שממילא מוחלף אחת לכמה שנים, אבל רלוונטי מאוד ביישומים כמו הנעת ספינות ורכבות.

"אנחנו נשענים על תשתיות קיימות", מסביר דורון שמואלי. "את הדיזל הנוזלי, שמביאים היום לגנרטור או לאתר התדלוק המרכזי של צי המשאיות, צריך פשוט להחליף בדלק החדש". אחיו איתן, מנכ"ל החברה, מוסיף: "להתחממות הגלובלית יהיו כמה פתרונות, וזה אחד המרכזיים שבהם. אנחנו מדברים על גנרטור או מכונית במחירים זהים, רק שלהפעיל אותם יעלה כמעט חצי, פלוס ערך דרמטי לסביבה. חשוב להבין שזה לא משהו עתידני שיבשיל תוך עשור או שניים - אנחנו יודעים לתת את זה כאן ועכשיו".

הטכנולוגיה החדשה מעוררת עניין רב בקרב ענקיות טלקום ותחבורה, ובזכותה נחתמו הסכמי שיתוף פעולה עם ספקים גלובליים ויצרנים של אתנול, חברות אנרגיה ולוגיסטיקה ומשקיעים בינלאומיים במשקל כבד, בשוק שמוערך במאות מיליארדים. החברה יוצאת כעת לסבב גיוסים ובקרוב תכריז על הנפקה ראשונה (IPO). על פניו, בשלות הטכנולוגיה והפשטות שבהעתקתה לכל יצרן הופכת אותה לסקיילבילית (fully scalable) במיוחד. לא מן הנמנע שמנוע הבעירה הפנימית, כפי שהכרנו אותו במאתיים השנים האחרונות, עומד לעבור שינוי דרמטי. כאן באמת השמים הם הגבול - ואולי גם יהיה קל ונעים יותר לראות אותם.

לפרטים נוספים לחצו כאן >>